English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١٤ مرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت روز جهاني قدس در شهر صور لبنان

مراسم بزرگداشت روز جهاني قدس با حضور و سخنرانی عباس خامه‌يار، رايزن فرهنگی كشورمان بنابه دعوت جوانان ناسيوناليستی عربی شهر صور در جنوب لبنان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عباس خامه‌يار، رايزن فرهنگی كشورمان در نشستی دوستانه به دعوت جوانان ناسيوناليستی عربی شهر صور در جنوب لبنان و با حضور شيخ حسن عزالدين، نماينده فراكسيون وفاداری مقاومت در پارلمان، احسان عطايا، نماينده جنبش جهاد اسلامی و احمد بن حمدان از رهبران سپاه قومی عربی و جمعی از جوانان ناسيوناليست علاقه‌مند به قدس، به پرسش‌های آنان در خصوص اوضاع منطقه پاسخ داد.

خامه‌يار در سخنانی، گفت: حضور جوانان با نشاطی مثل شما در اين مكان كه صدای ضربان قلب مقاومت را به گوش می‌رساند، باعث شد تا سخنرانی مكتوبی كه به همين مناسبت آماده كرده بودم را كنار بگذارم و با صميميت و شفافيت به صدای قلب شما گوش دهم.

رایزن فرهنگی ایران در لبنان افزود: بايد بگويم زمانی كه در قم در اوج دوران شاهنشاهی و قدرت محمدرضا پهلوی، دانش آموز مدرسه بودم، به ياد دارم وی تنها يك حزب تأسيس و سخنرانی تاريخی خود را با حمايت آمريكا و در حضور كارتر ايراد كرد. كارتر آن زمان اعلام كرد كه ايران جزيره امن و با ثبات منطقه است و اين سخنان درست تنها چهار يا پنج هفته قبل از آغاز انقلاب ايراد شد. شاه گفت كه اين حزب برای همه است و همه بايد در اين حزب عضو شوند و كسی كه نمی‌خواهد بايد از اين كشور بيرون رود.

وی ادامه داد: مجله‌ای را ويژه برای جوانان منتشر می‌كردند و شما نيز همانند من جوان هستيد، در اين مجله دو صفحه به آرزوهای جوانان اختصاص يافته بود، ميخواهم از اين سخنان خود نتيجه گيری كنم و قصد داستان سرايی ندارم. مجله از جوانان خواسته بود تا با ارسال تصاوير شخصی خود، آرزوهايشان را نيز اعلام كنند. من نيز عكسی گرفتم و از طريق پست ارسال كردم و به عنوان منتقد خواستم تا در كنار برادران فلسطينی در آزادی قدس بايستم. منتظر ماندم، هفته نامه بود، يك هفته، دو هفته،سه هفته منتظر ماندم تا عكس خود را در مجله ببينم، اما پس از گذشت بيش از دو ماه، سرانجام عكس را چاپ كرده بود و زير آن تنها نوشته بود «آرزو دارم در‌ آينده قهرمان شوم» و نام فلسطين و قدس و تمام فلسطينی‌ها را حذف كرده بود. فضای حاكم در آن زمان كاملا مشخص بود. ايران عضو ناتو و نيز پيمان بغداد بود و همه می‌دانيد كه پيمان بغداد چه نقشی داشت؟ شاه و رژيم او حامی اصلی جنگ 1967 بود و حامی اصلی رژيم نژاد پرست و آپارتايد آفريقای جنوبی بود.

خامه‌يار سپس، افزود: خاطرات سفرای سابق ايران در بيروت را مطالعه كنيد، خاطرات منتشر شده آنها را و ببينيد كه چه نقشی را در مقابله با ناسيوناليست ها و عرب ها در منطقه ايفا می‌كردند. ديدگاه ‌آن زمان همان ديدگاه قوميتی و شاهنشاهی بود. ما بچه مدرسه‌ای بوديم و اين نخستين باری است كه درباره نگاه ناسيوناليستی رژيم شاه با شما سخن می‌گويم.

وی خاطرنشان كرد: نژاد پرستی در اوج خود بود، شاه تاريخ هجری شمسی را به 2500ساله شاهنشاهی تغيير داد و جشن  شاهنشاهی دوهزار و پانصد ساله را با حضور سران كشورهای عربی و خارجی برگزار كرد و تاريخ را از هجری تغيير داد و قصد تغيير خط را نيز به لاتين همانند كاری كه آتاترك كرد، داشت. كميته پاكسازی زبان فارسی از واژه‌های عربی نيز  فعال بود و زمانی كه ما از مدرسه خارج می‌شديم و متوجه می‌شديم كه فردا تعطيل است، كف می‌زديم و عرب‌ها را سب و نفرين و مورد تمسخر قرار می‌داديم، تمام اين موارد به جهت فرهنگی بود كه شاه در حال تثبيت آن در مدارس و ميان دانش آموزان به در ويژه مقطع ابتدايی بود.

رایزن فرهنگی ایران در لبنان گفت: امام راحل در بيانيه سال 1979 م، اخرين جمعه ماه مبارك رمضان را به عنوان روز جهانی قدس معرفی کرد. از تمام مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی خواست تا با كمك يكديگر دست اسرائيل غاصب و به ويژه حاميانش را كوتاه کنند و از مسلمانان جهان خواست تا آخرين جمعه از ماه مبارك رمضان را عاملی برای تعيين سرنوشت ملت فلسطين قرار دهند.

وی همچنین، افزود: بگذريم از رسانه‌های مخالف و جنگ روانی دشمن بر عليه ما كه شاهد آن هستيم و تصاوير ساختگی در جهان در اهانت به ملت بزرگی كه از مسئله فلسطين اين گونه حمايت می كند،  منتشر می شود.

خامه‌يار تأکید کرد: بايد بگويم تمام مشكلاتی كه ما داريم به دليل حمايت ما از مسئله فلسطين و ايمان داشتن به آن است. اين حمايت تنها به گل روی برادران فلسطينی مختصر نمی‌شود بلكه بر اساس ايمان و باور دينی ما بوده و قدس شريف و جمعه ‌آخر ماه مبارك رمضان، را بايد جمعه جمع كننده ناميد. اين مسئله و اين ايمان و اين مسير تا آزادی قدس ادامه خواهد داشت حتی اگر در اين مسير تنها بمانيم، چرا كه محور اصلی همان فلسطينی‌ها بوده و همان‌ها هستند كه فرماندهان اين مسير هستند.

رایزن فرهنگی ایران در لبنان خاطرنشان کرد: در پايان بايد بگويم كه با وجود چنين ايمان، باور و عقيده‌ای است كه شايد مصداق اين آيه شريفه باشيم «لا نريد منكم جزاء وشكورا» و بر اساس آن چه كه امام علی عليه السلام فرموده و چند روز گذشته در ايام شهادت آن حضرت نيز به سر می‌برديم، آيا اين جفا در حق ايرانيان از سوی برخی عرب‌های رسمی سزاوار است؟ و آيا سزاوار است اين جنگ روانی و طايفه‌ای بر ضد طايفه ديگر به اين شكل صورت گيرد؟ ايران به خاطر اين كه به وظايف انسانی خود عمل می‌كند، اين گونه مورد تاخت و تاز قرار می‌گيرد و تمام گناهش اين است كه از شما حمايت می‌كند.

انتهای پیام/ص


٠٩:٥٤ - 1400/02/21    /    شماره : ٧٦٩٢١٣    /    تعداد نمایش : ٢٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
رونمایی از سه اثر ادبی درباره شخصیت و اندیشه امام علی(ع)
برگزیدگان مسابقه ادبی چهارمین جشنواره کتاب ایروان معرفی شدند
هند خواستار گسترش همکاری‌های مشترک پژوهشی با ایران شد
مظهر وفاق ملی باشید با مردم صادقانه حرف بزنید با فساد و مفسد بی‌امان مبارزه کنید
2 کتاب‌ در حوزه دفاع مقدس به زبان آذری ترجمه و منتشر شد
کتاب «مردگان باغ سبز» به زبان صربی چاپ شد
برگزاری برنامه فرهنگی «سفری به سرزمین امام مهربانی» در برلین
سیر تبدیل از «کتابخانه سلطنتی» تا «کتابخانه ملی»
هفتاد و نهمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی برگزار شد
نشست «بررسی نقش زنان در گستره تمدن اسلامی» برگزار می‌شود
جاذبه‌های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری معرفی شد
بررسی زمینه‌های همکاری مشترک مراکز علمی مالزی و دانشگاه رازی کرمانشاه
چهارمین شماره پادکست غدیر خم به زبان پشتو
نمایشگاه «ماه فرهنگی ایران در ژاپن» پایان يافت
ارادت شاعران فارسی زبان به علی (ع)/ خلافت با علی بر تن ردای عدل می‌پوشد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.