English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١٤ مرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

رییس مؤسسه ترویج افکار شهدای پاکستان:

روز جهانی قدس، روز حمایت از آرمان فلسطین است

سید دانش نقوی در نشست «تبعات عادی سازی روابط کشورهای مسلمان با رژیم صهیونیستی» که به همت خانه فرهنگ ایران در لاهور برگزار شد، روز جهانی قدس را هویت بخشی و حمایت از آرمان‌های فلسطینی‌ها برای رهایی سرزمین خود از اشغال صهیونیست‌ها دانست.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست مجازی «تبعات عادی سازی روابط کشورهای مسلمان با رژیم صهیونیستی» روز گذشته (16 اردیبهشت‌ماه) به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور با حضور اندیشمندان، کارشناسان، سیاستمداران و شخصیت‌‌‎های مذهبی شیعه و سنی برگزار شد.

در این نشست مجازی محمد حسین اکبر، رییس اداره منهاج الحسین، کرم علی حیدری مشهدی، سرپرست مدرسه علمیه حضرت امام عصر(عج)، علامه سید مرید حسین نقوی، نائب رییس وفاق المدارس المدارس شیعه پاکستان، سید دانش نقوی، رییس مؤسسه ترویج افکار شهدای پاکستان و خانم سمیعه راحیل قاضی مدیر امور خارجه بخش زنان حزب جماعت اسلامی پاکستان، ثاقب اکبر، رییس مؤسسه مطالعاتی البصیره، محمدرضا ناظری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران و جعفر روناس، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور حضور داشتند.

شرکت کنندگان در این نشست مجازی با بیان اقدام خطرناک و نسنجیده برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در برقراری روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی، آن را زنگ هشدار بیداری و هوشیاری مسلمانان نسبت به عمق دسیسه‌ها و سناریوهای قدرت‌های باطل به رهبری آمریکا دانستند.

سمیعه راحیل قاضی، مدیر امور خارجه بخش زنان حزب جماعت اسلامی پاکستان با اشاره به اقدامات صهیونیسم جهانی برای اسلام زدایی بیت المقدس گفت: رژیم صهیونیستی به کمک آمریکا یقینا در پی جداسازی کامل بین المقدس از بدنه جهان اسلام است. آمریکا سفارتخانه خود را به بیت المقدس انتقال داد و این چنین بی شرمانه از کشورهای اسلامی می خواهد که بیت المقدس را برای همیشه فراموش کنند.

وی افزود: این روزها شاهد دسیسه ها در جهان برای عادی سازی روابط بین امت اسلامی با رژیم صهیونیستی هستیم جا دارد از این تریبیون به جمهوری اسلامی ایران که همچنان به فکر مردم مظلوم و رنج کشیده فلسطین هستند تا بتوانند سرزمین خود را از یوغ صهیونیسم آزاد کنند تشکر کنم.

سمیعه راحیل قاضی با بیان اینکه صلح جهان اسلام با رژیم صهیونیستی مغایر با مصالح ملی کشورهای اسلامی و غیرت و هویت اسلامی است افزود: باید از حضرت زینب(س) درس گرفت زیرا که ایشان تا آخرین لحظه و پس از شهادت امام حسین(ع) در برابر حکومت طاغوت مقاومت کرد و تسلیم نشد.

جعفر روناس، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور با ذکر نکاتی درباره حکومت نامشروع رژیم صهیونیستی گفت: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی راهکارهای مقابله با رژیم صهیونیستی بر دو محور: کشورهای عربی و مبارزات فلسطین ها زیر چتر ساف استوار بود که ناکارآمد بودن آن ثابت شد. پس از آن امام خمینی(ره) در راستای حل اساسی این معضل جهانی، با نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز قدس از مردم جهان به ویژه مسلمانان خواستند تا خشم و انزجار خود را از این رژیم اعلام کنند.

وی تشکیل گروهک های تکفیری در خاورمیانه را طرح استکبار و صهیونیسم برای به حاشیه راندن موضوع قدس و فلسطین عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با رفع خطر جریان تکفیری بار دیگر نگاه جهان اسلام در منطقه به سوی آزاد سازی فلسطین و قدس معطوف شده است.

مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور با بیان اینکه نیمی از جمعیت 13 میلیونی فلسطینی ها در دیگر کشورها آواره هستند و نیم دیگر آن به شدت از سیاست نژاد پرستانه رژیم صهیونیستی رنج می برند گفت: متاسفانه سکوت مغرضانه و عقب نشینی از موضع قبلی برخی از رژیم های عربی منطقه، باعث رویکرد تهاجمی رژیم صهیونیستی شده است.

وی معامله قرن را به مثابه نابودی آرمان فلسطینی ها و جهان اسلام ارزیابی کرد و افزود: در طرح معامله قرن نیمی از کرانه باختری رود اردن و بیت المقدس به رژیم صهیونیستی تعلق می گیرد و فلسطینی های آواره نیز دیگر حق بازگشت به کشور خود را ندارند.

روناس در ادامه با ذکر دلایل پنج گانه مقام معظم رهبری که مسأله اول امت اسلامی را مسأله فلسطین می‌دانند به تشریح جزییات طرح همه پرسی ایشان پرداخت.

محمد رضا ناظری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور اعلام روز قدس از سوی امام خمینی(ره) را نقطه عطفی در تاریخ اسلام برای آزادی فلسطین دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران ظلم را در هر جا از جمله کشمیر و یمن و قره باغ و فلسطین اشغالی محکوم می کند و همیشه در کنار مظلوم خواهد ایستاد.

وی در ادامه گفت: جهان زیر نفوذ آمریکا و غرب که دم از حمایت از حقوق بشر، حقوق زنان و حتی حقوق حیوانات را سر می دهد در قبال حجم گسترده ای از ظلم به فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی نه تنها ساکت و نظاره گر هستند بلکه از ظالم حمایت نیز می کنند.

ناظری خاطرنشان کرد: هر چند جو بایدن سکان قدرت را در آمریکا بدست گرفته است اما سیاست کاخ سفید در قبال رژیم صهیونیستی تغییر نکرده بلکه آنها نیز همانند ترامپ به حمایت از این رژیم برای غصب سرزمین های بیشتر فلسطینی ها ادامه می دهند. 

ثاقب اکبر، رییس مؤسسه تحقیقاتی البصیره دیگر سخنران این نشست مجازی به وضعیف اسفناک فلسطینی ها در سرزمین های اشغالی پرداخت و گفت: صیهونیست ها به کمک آمریکا در حال پیاده سازی آخرین سنارویوی خود مبنی بر در تنگنا قرار دادن رژیم های عربی برای به رسمیت شناختن این رژیم هستند. در حقیقت غرب از ادعای خود برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی نیز در حال عقب نشینی است زیرا که بسیاری از کرانه باختری رود اردن که به گفته آنها متعلق به فلسطینی ها است امروز جزئی از خاک رژیم صهیوینستی شده است.

وی رژیم صهیونیستی را به دلیل حضور مقتدرانه مقاومت اسلامی در منطقه بسیار آسیب پذیر خواند و گفت: انفجارهایی که اخیرا در قلب سرزمین های اشغالی فلسطین شاهد آن بودیم باعث ترس و وحشت صهیونیست ها شده است. شمارش معکوس این رژیم بعد از شکست در جنگ با حزب الله در سال 2006 آغاز شده است. فریب برخی از کشورهای عربی توسط ترامپ در به رسمیت شناختن این رژیم که خود به مشکل هویتی دچار هستند نمیتواند این رژیم را از سراشیبی سقوط نجات دهد.

کرم علی حیدری مشهدی، سرپرست مدرسه علمیه حضرت امام عصرعج در پاکستان گفت: حکم اسلام و پیامبر اکرم(ص) دفاع از مظلوم در برابر ظالم است به همین دلیل مردم مسلمان پاکستان به حمایت از مردم فلسطینی ادامه می دهند و هرگز آنها را تنها نمی گذارند.

وی با بیان اینکه قائد اعظم محمد علی جناح بنیان گذار پاکستان رژیم صهیونیستی را نامشروع خوانده است گفت: مردم مسلمان شیعه و سنی در پاکستان به حمایت خود از برادران و خواهران فلسطینی ادامه خواهند داد و در برابر اقدامات برخی از رژیم های مرتجع عربی سکوت نخواهند کرد و در برابر آن خواهند ایستاد.

وی در ادامه از تلاش های جمهوری اسلامی ایران به رهبری مقام معظم رهبری که پشتیبان مسلمانان مظلوم جهان است به نیکی یاد کرد.

سید دانش نقوی، رییس مؤسسه ترویج افکار شهدای پاکستان، روز جهانی قدس را هویت بخشی و حمایت از آرمان های فلسطینی ها برای رهایی سرزمین خود از اشغال صهیونیست ها دانست و گفت: امروز مردم در سراسر پاکستان با حضور گسترده در راهپیمایی، روز جهانی قدس را گرامی می دارند.

وی خاطرنشان کرد: جنبش جهانی حمایت از فلسطین و آزادسازی بیت المقدس مسیر خود را با قدرت طی می کند و اقدام برخی دولت های عربی در به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی زمینه را برای نابودی خود آن رژیم ها فراهم کرده است. مردم مسلمان در منطقه، چهره حاکمان خود فروخته خود را به خوبی شناخته اند.

سید دانش نقوی اضافه شدن موضوع آزاد سازی قدس و فلسطین از اشغال صهیونیسم در متون درسی دانش آموزان در مقاطع ابتدایی و متوسطه پاکستان را مطرح کرد و گفت: دولت پاکستان نباید تحت تاثیر برخی از قدرت ها از موضوع سنتی خود در قبال حمایت از مردم فلسطین و آزادی بیت المقدس عقب نشینی کند.

علامه سید مرید حسین نقوی، نائب رییس وفاق المدارس المدارس شیعه پاکستان با بیان دلایل به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی توسط برخی کشورهای عربی گفت: دیکتاتورها که بر کشورهای اسلامی تسلط دارند به دلیل ضعف فردی و عدم اطمینان به ظرفیت مردم خود، از کشورهای غربی و در راس آن آمریکا می ترسند  این اقدام آنها ثابت می کند که آنها از غیرت اسلامی بی بهره اند.

وی با بیان حمایت گسترده جامعه جهانی از مردم مظلوم فلسطین گفت: حتی مردم عادی غرب نیز نسبت به مردم فلسطین ابراز احساسات می کنند آنها در تظاهرات روز جهانی قدس شرکت می کنند و از این راه نسبت به رژیم پوشالی اسرائیل اظهار نفرت می کنند.

نائب رییس وفاق المدارس افزود: نداهای سازشگردانه در گوشه و کنار پاکستان مبنی بر اینکه عرب ها با رژیم صهیونیستی صلح کردند بنابراین پاکستان نیز باید در راستای منافع خود درهای گفتگو با این رژیم را بگشاید شنیده می شود. ما به این افراد میگویم سرزمین فلسطین تنها متعلق به عرب ها نیست بلکه متعلق به همه مسلمانان است.  

محمد حسین اکبر، رییس اداره منهاج الحسین نیز از دیگر شرکت کنندگان در این نشست مجازی گفت: پاکستان که بر اساس ایدئولوژی اسلام و تقویت مسلمانان در جهان توسط محمد علی جناح تشکیل شده است در 70 سال گذشته همیشه از آزادی فلسطین اشغالی و بیت المقدس و بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری خود حمایت کرده و خواهد کرد.

وی افزود: برخی از کشورهای عربی که با فریب آمریکا دست دوستی به سوی رژیم صهیونیستی دراز کرده اند جز ذلت چیزی دیگر نصیب آنها نخواهد شد.

این عالم دینی در ادامه، فرمان امام خمینی(ره) در حمایت از مردم مظلوم فلسطین را فرمان رسول اکرم(ص) دانست و گفت: با گذشت زمان سطح حمایت های مردمی در سطح جهان از مردم ستمدیده فلسطین در حال افزایش است و رژیم صهیونیستی دیگر نمی تواند با زور اسلحه به اشغال سرزمین های فلسطینی  ادامه دهند.

بنابر اعلام این خبر، این نشست مجازی از طریق پلتفرم زوم برگزار و از طریق شبکه‌های مجازی نمایندگی به طور مستقیم پخش عمومی شد.

انتهای پیام/ص

 

 

 

 


١٣:٥٤ - 1400/02/17    /    شماره : ٧٦٨٨٣٣    /    تعداد نمایش : ٧٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 انتشار نماهنگ روز جهانی قدس در آفریقای جنوبی (خبر)
 بزرگداشت روز جهاني قدس در شهر صور لبنان (خبر)
 بزرگداشت روز جهانی قدس در بيروت (خبر)
 بزرگداشت روز جهانی قدس در مجتمع «آدام ماسبی در استینک واتر» پرتوریا (خبر)
 بزرگداشت روز جهانی قدس در شهر بصره (خبر)
 گردهمايي شاعران سوري در شب شعر «روز جهانی قدس» (خبر)
 اجرای ویژه برنامه‌های فرهنگی به مناسبت روز جهانی قدس در تانزانیا (خبر)
 روز جهانی قدس، عامل تقویت وحدت جهان اسلام است (خبر)
 برگزاري مراسم روز جهانی قدس در باكو (خبر)
 بزرگداشت روز جهانی قدس در کویته پاکستان (خبر)
 اجرای ویژه برنامه‌های فرهنگی به مناسبت روز جهانی قدس در اتیوپی (خبر)
 روز جهانی قدس از نگاه اندیشمندان یونانی (خبر)
 بزرگداشت روز جهانی قدس در شهر دهرادون هند (خبر)
 نمایشگاه مجازی «روز جهانی قدس» در پیشاور برپا شد (خبر)
 گرامیداشت روز جهانی قدس در مسجد آبی مانیل (خبر)
 ایجاد تارنمای «روز جهانی قدس 2021» در پاریس (خبر)
 بزرگداشت روز جهانی قدس در شهرهای مختلف شبه قاره هند (خبر)
 بزرگداشت روز جهانی قدس در چین (خبر)
 بیانیه مجلس علمای هند به مناسبت روز جهانی قدس (خبر)
 گرامیداشت روز جهانی قدس در پکن (خبر)
 نشریه الوحده با موضوع «روز جهانی قدس» منتشر شد (خبر)
 کنفرانس «تأثیر راهبرد روز جهانی قدس بر زمینه‌سازی‌های فروپاشی اسرائیل» برگزار مي‌شود (خبر)
 اعلام ويژه برنامه‌های روز جهانی قدس در آفريقاي جنوبي (خبر)
 مسابقات شعر و نقاشی در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 آمادگی علمای اهل سنت پاکستان برای گرامیداشت روز جهانی قدس (خبر)
 همکاری ایران و پاکستان در روز جهانی قدس (خبر)
 روز جهانی قدس در رسانه‌های ایتالیا (خبر)
 وبینار نخبگانی روز جهانی قدس در آفریقای جنوبی (خبر)
 پخش سخنرانی مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس در نیجریه (خبر)
 برگزاری نشست ویبنار «روز قدس از منظر اعتقادی و انسانی» در اندونزی (خبر)
 انتشار تصاویر انیمیشن و کاریکاتور روز قدس در شبکه‌های اجتماعی (خبر)
 شعری به مناسبت روز جهانی قدس از شاعر اهل بیت(ع) جمهوری آذربایجان (خبر)
 برگزاری روز جهانی قدس در ایالت خیبرپختونخوا (خبر)
 ترجمه و زيرنويسي بیانات مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس (خبر)
 اقدامات رایزنی فرهنگی ایران به مناسبت روز جهانی قدس در نیجریه (خبر)
 روز جهانی قدس در ایجاد وحدت و همبستگی اسلامی بررسی شد (خبر)
 مقاله «روز جهانی قدس و مقاومت ملت فلسطین» منتشر شد (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در دارالبعث دمشق (خبر)
 تبیین اهمیت روز جهانی قدس در حیدرآباد هند (خبر)
 بازتاب بیانات مقام معظم رهبری به ‌مناسبت روز جهانی قدس در بمبئی (خبر)
 حمایت از مقاومت برای آزادی فلسطین (خبر)
 روز جهانی قدس در بیان شاعر اهل بیت(ع) جمهوری آذربایجان (خبر)
 انتشار ویژه‌نامه روز جهانی قدس در مجله بين‌المللی «دی پيج» پاكستان (خبر)
 اعلام برنامه‌های روز قدس در تونس (خبر)
 بزرگداشت روز جهانی قدس در آتن (خبر)
 چاپ مقاله «اهمیت روز جهانی قدس» در نیجریه (خبر)
 رییس خانه فرهنگ ایران در پیشاور روز جهانی قدس را تشریح کرد (خبر)
 مقاله «نخستین قبله مسلمانان» در رسانه‌های جمهوری آذربایجان منتشر شد (خبر)
 برگزاری وبينار روز جهانی قدس در دهلی‌نو (خبر)
 مصاحبه تلویزیونی رایزن فرهنگی ایران در زیمبابوه درباره «روز جهانی قدس» (خبر)
 نشست مجازی «نگاه بشردوستانه به فلسطین و قدس» در ژاپن برگزار می‌شود (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در بلغارستان (خبر)
 بیانیه مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت روز قدس (خبر)
 انتشار فصلنامه نیوزلتر ویژه روز جهانی قدس در بنگلادش (خبر)
 فرياد مسلمانان و آزاديخواهان جهان تا آزادی قدس شریف ادامه خواهد يافت (خبر)
 همایش روز جهانی قدس و همبستگی جهان اسلام در برابر اشغالگری (خبر)
 وبینار نخبگانی روز جهانی قدس در آفریقای جنوبی (خبر)
 برپايي نمايشگاه كتاب، عكس، پوستر و كاريكاتور به مناسبت روز جهاني قدس در اسلام آباد (خبر)
خبرهاي مهم
رونمایی از سه اثر ادبی درباره شخصیت و اندیشه امام علی(ع)
برگزیدگان مسابقه ادبی چهارمین جشنواره کتاب ایروان معرفی شدند
هند خواستار گسترش همکاری‌های مشترک پژوهشی با ایران شد
مظهر وفاق ملی باشید با مردم صادقانه حرف بزنید با فساد و مفسد بی‌امان مبارزه کنید
2 کتاب‌ در حوزه دفاع مقدس به زبان آذری ترجمه و منتشر شد
کتاب «مردگان باغ سبز» به زبان صربی چاپ شد
برگزاری برنامه فرهنگی «سفری به سرزمین امام مهربانی» در برلین
سیر تبدیل از «کتابخانه سلطنتی» تا «کتابخانه ملی»
هفتاد و نهمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی برگزار شد
نشست «بررسی نقش زنان در گستره تمدن اسلامی» برگزار می‌شود
جاذبه‌های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری معرفی شد
بررسی زمینه‌های همکاری مشترک مراکز علمی مالزی و دانشگاه رازی کرمانشاه
چهارمین شماره پادکست غدیر خم به زبان پشتو
نمایشگاه «ماه فرهنگی ایران در ژاپن» پایان يافت
ارادت شاعران فارسی زبان به علی (ع)/ خلافت با علی بر تن ردای عدل می‌پوشد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.