English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٤ ارديبهشت ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

یادداشت‌های مأموریت فرهنگی در قرقیزستان- ۴۶

استعفا، بازداشت و حبس خانگی مفتی قرقیزستان/ خبرگزاری مهر

خبر استعفای مفتی قرقیزستان صبح ۲۲ بهمن منتشر شد و بعدازظهر هم چشم‌مان با تیتر بازداشت او منور و خیره شد. پیشتر مدیرکل حسابداری مفتیات قرقیزستان نیز به اتهام فساد مالی بازداشت شده بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نقل از خبرنگار مهر، پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی ایران در قرقیزستان در تازه‌ترین یادداشت خود که تاریخ بیست و سوم بهمن ۱۳۹۹ را به همراه دارد، به رخدادهای این روزهای قرقیزستان و از جمله بازداشت مدیرکل حسابداری مفتیات قرقیزستان به اتهام فساد مالی و در ادامه بازداشت مفتی این کشور پرداخته است. این یادداشت را در ادامه بخوانید:

ایام و روزهای پرحجم کاری سالگرد پیروزی انقلاب را با مجموعه‌ای از کارهای ترکیبی- مراسم، نمایشگاه، رونمایی، تولید محتواهای گوناگون برای صفحات در شبکه‌های اجتماعی، فعالیت در فضای مجازی و برخی کارهای رسانه‌ای - پشت سرگذاشتیم و برای فعالیت‌های مناسبتی دیگر از این دست که بویژه در این ماه‌های کرونایی دیگر تقریباً همه مناسبت‌های درج شده در ذیل صفحات تقویم جزو این برنامه‌ها قرار گرفته و مطالب مرتبط با هرکدام از آنها به‌صورت عکس، ویدئو، اینفوگراف، بنر و پوستر و... برای بهره برداری‌های مناسب و مقتضی، به نمایندگی‌ها ارسال می‌شوند؛ آماده می‌شویم.

نوروز البته بی کرونا یا با کرونا پس از دهه فجر نقدترین و بلکه مهمترین این مناسبت‌ها در کنار سایر برنامه‌ها و فعالیت‌های معمول نمایندگی‌هاست؛ نوروزی که در اینجا یعنی در قرقیزستان نیز همچون ایرانمان باشکوه جشن می‌گیرند و یکی از نمادهای پررنگ اشتراکات فرهنگی ما با قرقیزهاست. هنوز بهمن ماه به نیمه نرسیده بود که مکاتبات و محتواهای مربوط به نوروز را از مرکز دریافت می‌کردیم.

دو روز پیش به ناگاه خبر بازداشت مدیرکل حسابداری مفتیات قرقیزستان به اتهام فساد مالی در رسانه‌های قرقیز بازتاب گسترده‌ای یافت و به فاصله کمتر از ۲۴ ساعت مقصدبیگ توکتوموشوف مفتی قرقیزستان نیز باصدور بیانیه‌ای از سمت خوداستعفا داد. خبر استعفای مفتی صبح ۲۲ بهمن منتشر شد و بعد از ظهر هم چشم‌مان با تیتر بازداشت او منور و خیره شد. البته این خیره‌ها دیگر عادی شده است چرا که در پی تحولات و نا آرامی‌های ماه‌های اخیر در این کشور کوچک آسیای مرکزی آمار پرونده‌های سیاسی و بازداشت‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

کمیته دولتی امنیت ملی قرقیزستان در گزارشی اتهام مفتی را مشارکت در فساد مالی مفتیات و وجود اسناد و مدارک غیرقابل انکار در استفاده غیرقانونی از پول حج عنوان کرده است. امروز قرار بود موضوع استعفای مفتی در شورای علمای دینی قرقیزستان مورد بررسی قرار گیرد.

خبر افشای کلاهبرداری مالی در اداره روحانیت قرقیزستان واکنش‌های بسیاری را در پی داشته است. قادر مالک‌اف معاون مفتی که در این دو روز اتفاقات مفتیات در خارج از کشور بود، بلافاصله پس از بازگشت به بیشکک به خبر افشای کلاهبرداری مالی در اداره روحانیت این کشور واکنش نشان داد و در صفحه فیسبوک و توئیتر خود یادداشتی را نوشت که در رسانه‌ها این بخش از نوشته ایشان برجسته شد: «چگونه روحانیون اکنون می‌توانند به چشم مردم نگاه کنند؟»

او که جزو اسلامشناسان برجسته و میانه‌رو قرقیزستان به شمار می‌رود و شهریور امسال به این سمت انتخاب شده بود، در ادامه آورده است: «هیچ کلمه‌ای برای بیان عمق این فاجعه وجود ندارد، چقدر ناخوشایند است! من فکر می‌کنم این یک شاخص در جامعه ماست که اثرات ناگواری برای جامعه دارد. زمانی که هیچ مرجعی وجود ندارد، هیچ قداستی وجود ندارد. همه این فسادها به جامعه می‌ریزد. چگونه روحانیون اکنون می‌توانند به چشم مردم نگاه کنند؟ مومنان و جوانان به چه کسی باور خواهند داشت؟ و از چه کسی پیروی خواهند کرد؟»

وی افزود: «این سوالات اصلی از دولت است. این فقط یک واقعه عادی و سرکوب فساد در ساختار دولت یا حتی نتیجه مبارزه با پست مفتی نیست، فکر می‌کنم این، یک ضربه جبران ناپذیری به کل اقتدار روحانیت سنتی است و ضربه به اعتماد به مسجد و ضربه به طور کلی به مفتیات است.»

مالک‌اف در نوشته خود متذکر می‌شود که در سپتامبر سال ۲۰۲۰ به سمت معاون مفتی انتخاب شده و این انتصاب خارج از هرگونه بازی و دسیسه بوده است. بنابراین، از آنچه در مفتیات اتفاق می‌افتاد مطلع نبوده و از طریق رسانه‌ها از موضوع مطلع شده است.

قادر مالک‌اف از فرصت پیش آمده استفاده کرد و به تبیین اهداف خود در اداره دینی مسلمانان قرقیزستان پرداخت: «انجام اصلاحات عمیق، پرورش ظرفیت، اصلاحات ساختاری، مدرنیزاسیون و به روزرسانی چشم انداز برنامه توسعه و جذب جوانان و نوآوری برای رسیدن مفتیات به سطح جدید فکری و معنوی و تقویت و افزایش اقتدار روحانیت و اسلامی سنتی در کشور.»

او همچنین به مسائل و مشکلات مالی که در پی لغو سفر حج و شیوع کرونا دامنگیر مفتیات شده است نیز گریزی زد و گفت به دلیل لغو حج در پی همه گیری کرونا اوضاع مالی سختی در مفتیات وجود دارد که هنوز هم پا برجاست. امامان حقوقی دریافت نمی‌کنند و حتی اتومبیل‌های رسمی و متعلق به اداره روحانیت را با هزینه شخصی خود تعمیر و سوخت گیری می‌کنند.

و نهایتاً در پایان هم مشخصاً به اتهام واردشده به مفتی پرداخت و با اظهار اینکه قضاوت یا ارزیابی هنوز زود است تا زمانی که گناه اثبات شود و دادرسی انجام نشود، نباید قضاوت کرد چرا که فرض بر برائت است؛ نوشت: «ما یک جای کار اشتباه کرده‌ایم. در سال‌های اخیر تصویری که از اسلام نشان داده می‌شود، مجموعه‌ای از قوانین خشک، صفات بیرونی، جهل، تقوی ظاهری، پرخاشگری و خشونت است. به جای اینکه مجموعه‌ای از صفاتی همچون اخلاص، لطافت و عشق، رشد فکری، پیشرفت نادیده می‌شود. متاسفانه این صفات برازنده اسلام ناپدید شده است و تصاویر دیگر نشان داده می‌شود.»

همزمان با این اتفاقات؛ جباراف رئیس جمهورجدید قرقیزستان نیز توکتالی‌یف رئیس کمیته دولتی امور ادیان را برکنار و فرد دیگری (مدر کارابایف) را که سابقه فعالیت در سرویس مبارزه با افراط گرایی و مهاجرت غیرقانونی دارد به این سمت منصوب کرده است.

تغییرات پی در پی در مناصب دولتی قرقیزستان در ماه‌های اخیز خیلی قابل تامل وتعجب آور شده است. در ۵-۴ ماه گذشته شهردار بیشکک حداقل ۵ بار و وزیر فرهنگ نیز ۳ بار عوض شده است. با اتفاقات و تحولاتی که در قرقیزستان رخ می‌دهد، گویا این کشور از جزیره ثبات و دموکراسی آسیای مرکزی رفته رفته دور می‌شود و مسائل و مشکلات اقتصادی و شکاف‌های مختلف موجود بر این مسئله دامن زده است. البته دولت جدید تازه شکل گرفته و فعلاً نمی‌توان در مورد چشم انداز وضعیت سیاسی و اقتصادی این کشور ارزیابی روشن‌تری ارائه کرد. شواهد و قرائن و وعده‌های رئیس جمهور جدید حکایت از ایجاد تغییرات ملموس در دوره جدید قرقیزستان دارد و با اطمینان بیشتری می‌توان تفاوت را در حکومتداری بین دولتمردان جدید و دو دوره دولت قبلی انتظار داشت.

به هرحال هرچه هست؛ امیدوار هستیم کشتی تحولات و جابجایی‌های سیاسی - نخبگانی در قرقیزستانی که امروزه با مسائل و مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کند و شیوع و گسترش کرونا هم بر این مشکلات دامن زده است، با سلامت به مقصد برسد و قرقیزستان همچنان همانی باشد و بماند که در ادبیات سیاسی ایران در خصوص این کشور آسیای مرکزی همواره یادشده است: جزیره کوچک دموکراسی در آسیای مرکزی.

قاسمی- بیشکک
۱۳۹۹/۱۱/۲۳

انتهای پیام/


٠٩:٤٠ - 1399/11/28    /    شماره : ٧٦٤٩٣٢    /    تعداد نمایش : ٦٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
کتاب «گزیده‌ای از بیانات مقام معظم رهبری» به زبان صربی منتشر شد
دانش‌آموز و کتاب، غرق در خون/ وقتی جهل جنایت ‌آفرید
سومین همایش بین‌المللی «پیوندهای زبانی و ادبی ایران و ترکیه» برگزار می‌شود
بیانیه شورای عالی مسلمانان کنیا در محکومیت جنایات صهیونیست‌ها در غزه
بررسی آخرین کتاب میشل کعدی درباره امام رضا(ع)
دولتی تشکیل شود که انقلابی، عدالتخواه، ضد فساد و معتقد به تحول و جوانان باشد
رونمايی از كتاب «مسئله فلسطين» اثر مقام معظم رهبري در بيروت
نشست «فردوسی شاعر بزرگ حماسه سرای ایران زمین»
چهارمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن آغاز شد
آزادی قدس شریف دور نیست
نشست اضطراری مسجدالاقصی و بیت‌المقدس در ترکیه پایان یافت
زمینه‌های همکاری موسیقیایی ایران و ارمنستان بررسی شد
معرفی زندگی نابغه شعر فارسی بنگال
بررسی آداب و سنن عید فطر در پاکستان و کشورهای اسلامی
رویای زنده ماندن دولت صهیونیست در منطقه در حال نابودی است
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.