منو اصلی
اخبار > هند خواستار گسترش همکاری‌های مشترک پژوهشی با ایران شد


  چاپ        ارسال به دوست

هند خواستار گسترش همکاری‌های مشترک پژوهشی با ایران شد

رئیس مرکز صلح و معنویت هند در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو، خواستار گسترش همکاری‌های مشترک علمی و پژوهشی با جمهوری اسلامی ایران شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، خانم فریده، از اندیشمندان مسلمان و رئیس مرکز صلح و معنویت هند با حضور در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران با محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که رجعت ملهاتورا و خانم فیضی، دو تن از اعضای هیأت مدیره مرکز صلح و معنویت نیز حضور داشتند، خانم فریده ضمن تشریح فعالیت‌های این مرکز اظهار کرد: این مرکز در 1970 میلادی با هدف معرفی عالمانه اندیشه‌های اسلامی و قرآنی به ویژه برای غیر مسلمانان، گسترش فرهنگ گفتگو و همزیستی میان پیروان ادیان و گسترش مطالعات اسلامی در هند توسط مولانا وحید الدین خان، از شخصیت‌های برجسته مسلمان معاصر هند تأسیس شد.

وی افزود: ترجمه و نشر منابع اسلامی، ترجمه و نشر قرآن کریم، برپایی نشست‌های علمی و گفت‌وگوهای دینی، عمده فعالیت‌های این مرکز است و آثار و منشورات این مرکز که به زبان انگلیسی است نیز در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا به فروش می‌رسد.

رئیس مرکز صلح و معنویت با اشاره به سابقه و پیشینه ایران اسلامی در تولید علم و تولید منابع مربوط به مطالعات اسلامی خواستار توسعه و گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی این مرکز با مراکز همتا در ایران شد.

 ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو نیز ضمن تجلیل از شخصیت و خدمات مرحوم مولانا وحید الدین خان و کوشش‌های ارزشمند مرکز صلح و معنویت در بازنشر و معرفی اسلام و قرآن بیان کرد: خوشبختانه فهم ایرانی و هندی از اسلام به دلیل توجه به سهم عقل و عرفان در درک مفاهیم و ارزش‌های دینی بسیار به هم نزدیک بوده و همواره در مسیر اعتدال و پرهیز از برداشت‌های افراطی پیش رفته است.

وی در ادامه سخنانی، عقل و عرفان را دو رکن مهم در معرفت شناسی دینی خواند و یادآور شد: در روزگار ما که تلاش‌های زیادی برای مخدوش کردن چهره اسلام و مسلمانان صورت می‌گیرد تلاش برای  تبیین و تفسیر عقلانی و معنوی اسلام و ترویج فرهنگ گفتگو میان ادیان ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

ربانی با اشاره به ظرفیت‌ها و فعالیت‌های مراکز علمی و پژوهشی ایران در حوزه مطالعات اسلامی در چهار دهه گذشته ابراز امیدواری کرد فرصت‌های همکاری مشترک بین نهادهای ایرانی و هندی در این حوزه بیش از پیش فراهم شود.

در این دیدار توافق شد تا برنامه ریزی مناسب جهت همکاری مشترک در زمینه‌های پژوهشی به ویژه در موضوع جریانشناسی متصوفه معاصر هند، برپایی وبینارهای علمی و همکاری در ترجمه و نشر برخی منابع صورت گیرد.

انتهای پیام/ص

 


٠٧:٣٤ - 1400/05/13    /    شماره : ٧٧١٨١٦    /    تعداد نمایش : ٦٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج