منو اصلی
اخبار > آزادی قدس با اتحاد کشورهای مسلمان جهان میسر است


  چاپ        ارسال به دوست

مدیر گروه سیاست اسلامی دانشگاه اسلامی رادن فتح اندونزی:

آزادی قدس با اتحاد کشورهای مسلمان جهان میسر است

احمد شکری در نشست «نقشه راه آزادسازی فلسطین» که به همت رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی برگزار شد، گفت: آزادی قدس با اتحاد کشورهای مسلمان جهان میسر است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با روز جهانی قدس، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی و با همکاری دانشگاه رادن فتح پالمبانگ، انجمن دانشجویان مسلمان اندونزی، کمیته همدلی با فلسطین و یمن، نشست علمی با موضوع «نقشه راه آزادسازی فلسطین» در فضای مجازی برگزار شد.

مهرداد رخشنده، رایزن فرهنگی ایران در اندونزی در سخنانی، بر لزوم حمایت از ملت مظلوم فلسطین تأکید کرد و گفت: از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز، مسئله فلسطین یکی از مسائل اساسی مورد اهتمام نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است. البته همان‌طور که می‌دانید، این موضوع از سال‌ها پیش از انقلاب مورد توجه حضرت امام خمینی(ره) بود و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، حضرت امام(ره) با استفاده از ظرفیت دولت، به‌صورت اساسی تمرکز جمهوری اسلامی ایران را متوجه فلسطین به‌عنوان مهم‌ترین مسئله‌ عادلانه در جهان کردند.

وی ادامه داد: با پيروزي انقلاب اسلامي معادله جديدي در منطقه رقم خورد و اسرائيل نه تنها مهمترين همپيمان خود را از دست داد بلكه جمهوري اسلامي ايران، در جرگه مخالفان اسرائيل درآمد و در اندك مدتي به عنوان مهمترين جريان مخالف اسرائيل فعال شد. امام خميني(ره) با تأكيد بر اين نكته كه «اسرائيل يك غده سرطاني» است و «بايد از صفحه روزگار محو شود» و نيز بحث ضرورت حمايت از مبارزات ملت فلسطين با تأكيد بر اينكه «فلسطين پاره تن اسلام است» با توجه به جايگاه ایشان به عنوان يك رهبر اسلامی، تكليف جوامع مسلمان را روشن كرد.

رخشنده افزود: ايشان هرگونه مدارا و سازش با اشغالگران فلسطين را حرام دانسته و تأكيد داشتند كه در موضوع آزاد سازي فلسطين به عنوان دارالاسلام از اشغال دار الكفر هيچگونه مسامحه جايز نيست و به همين دليل به جوامع اسلامي و حكومت‌هاي كشورهاي اسلامي هشدار مي‌دادند تا دير نشده براي محو اسرائيل بايد وارد معركه شوند.

وی با اذعان اینکه امام خميني(ره) تأكيد داشتند «وحدت» رمز پيروزي امت است و دولت‌هاي اسلامي بايد با هم متحد شوند، گفت: امام خميني(ره) با تعيين آخرين جمعه ماه مبارك رمضان به عنوان روز جهاني قدس در حرکتی ماندگار و هوشمندانه، مسأله فلسطين را از يك موضوع صرف جغرافياي فلسطين و نيز يك موضوع عربي ـ اسرائيلي و حتي يك موضوع صرف اسلامي خارج كرد و آن را به عنوان يك موضوع مهم جهاني تبديل كردند.

رایزن فرهنگی ایران در اندونزی در پایان سخنان خود، مطرح کرد: آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران نیز روز قدس را بهانه‌ و فرصتی می‌دانند برای روح‌های علاقه‌مند به مسئله‌ فلسطین و دل‌های پرشور جوانان و قشرهایی از ملت‌های مسلمان، که در مثل چنان روزی در جمعه آخر ماه رمضان، از مردم فلسطین حمایت و دفاع کنند.

سخنران بعدی نشست، احمد شکری، مدیر گروه سیاست اسلامی دانشکده ادب و علوم انسانی دانشگاه اسلامی دولتی رادن فتح، پالمبانگ بود. وی اظهار کرد: فلسطین از گذشته تاکنون کأنّه تنها بوده است و کسی به داد فلسطینیان نرسیده است و با توجه به اینکه فلسطین دارای روابط خوب با اندونزی و ایران است لذا این تکلیف را دارند که به فکر سرنوشت فلسطین باشند.

وی افزود: امید است کشورهای عربی و مسلمان آگاه و متحد شوند تا بتوانند به داد و کمک فلسطین برسند که با پشتیبانی و حمایت کشورهای مسلمان جهان به آزادی و استقلال دست پیدا خواهد کرد.

ایران بزرگترین حامی فلسطین و الهام‌بخش محور مقاومت است

روسمادی، از خبرگزاران و سردبیر رعیت مردکا بیان کرد: کشورهای مسلمان باید برای پشتیبانی و حمایت از فلسطین با ایجاد روابط جی تو جی (G to G)  اقدام کنند. اندونزی از آزادی فلسطین حمایت می‌کند و خواهان توقف الحاق سرزمین‌های آن به منطقه اسرائیل است.

وی مطرح کرد: در راستای آزادی فلسطین، همه باید وظایف خود را در قبال آن انجام دهند و فعالان رسانه‌ای اخبار شامل نقض حقوق بشر رخ داده در فلسطین، تخریب منازل، دستگیری فلسطینیان و ... را منتشر و به گوش جامعه جهانی برسانند.

دده ازوَر نورمانشاه، رییس کمیته همدلی با فلسطین و یمن در سخنرانی خود، گفت: قضیه فلسطین قضیه انسانی است و از آنجا که دین بر مسایل انسانیت و عدالت تأکید می‌کند، مسأله فلسطین هم از بعد دینی آن مورد تأکید قرار گرفته است و راه‌های ارائه شده برای قضیه فلسطین عبارتند از راه دیپلماتیک و مبارزه.

سخنران بعدی نشست، کیکی میکائل، استاد سیاست اسلامی دانشکده ادب و علوم انسانی دانشگاه رادن فتح و عضو مجلس علمای استان سوماترای جنوبی بود که در باره اهمیت روز جهانی قدس، گفت: قضیه فلسطین اگر به مسئله دینی بر گردد، تا روز قیامت باقی خواهد ماند. ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی از حامیان فلسطین بوده است و حتی این امر را در  قانون اساسی خود پیش بینی کرده و پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی، جای خالی او در دفاع از ملت فلسطین احساس شده است.

خانم نیلا فطریا، دبیر کل انجمن دانشجویان مسلمان اندونزی تأکید کرد: روز قدس نباید به برنامه روتین سالیانه تبدیل شود، بلکه باید بتواند اقشار جامعه، به ویژه جوانان و دانشجویان را در آن مشارکت دهد و به یک دیپلماسی عظیم و اثرگذار تبدیل شود، زیرا گفتمان فلسطین، گفتمان انسانیت است.

انتهای پیان/ص


٠٩:٢٦ - 1400/02/18    /    شماره : ٧٦٨٨٦٠    /    تعداد نمایش : ٦٣٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج