English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
معرفی کتاب «آفریقا و جهانی شدن»
معرفی کتاب «آفریقا و جهانی شدن» تاریخ ثبت : 1399/12/12
طبقه بندي : ,,
عنوان : معرفی کتاب «آفریقا و جهانی شدن»
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در آدیس آبابا
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

در این نوشتار قصد  معرفی کتابGlobalization  Africa and که توسط انتشارات  مک میلان در سال 2018 منتشر شده است را داریم.

بیش از دو دهه است که از بوجود آمدن  واژه جهانی سازی Globalization می گذرد و مباحث متعددی را حول این موضوع در عرصه های مختلف پدید آورده و نظریات متعددی نیز از سوی صاحبان نظر در این زمینه بیان شده است. ولی آنچه در این کتاب بدان پرداخته شده آفریقا و پدیده جهانی سازی است که بعنوان مورد مطالعاتی در کشورهای اتیوپی، سودان، نیجریه ، اوگاندا، اریتره، آفریقای جنوبی و کامرون را مورد مداقه و بررسی قرار داده و در انتهای نیز نتیجه گیری جالبی نموده است.

مفهوم جهانی شدن

جهانی شدن به صورتهای گوناگون تعریف شده است و هر یک از صاحبنظران از وجهی بدان پرداخته اند: بعضی آنرا چنین تعریف کرده اند: "افزایش شمار پیوندها و ارتباطات متقابلی که فراتر از دولتها دامن می گستراند و نظام جدید جهانی را می سازند. جهانی شدن به فرآیندی اطلاق می شود که از طریق آن حوادث، تصمیمات و فعالیتهای یک بخش از جهان می تواند نتایج مهمی برای افراد و جوامع در بخشهای بسیار دور کره زمین در بر داشته باشد".
یکی از ویژگیهای اصلی جهانی شدن ارتباطات متقابل است، اما بر خلاف وابستگی متقابل که بر دو جانبه بودن تأکید دارد، جهانی شدن امکان وابسته شدن را نیز در نظر می آورد.

در فهرست این کتاب به مطالب زیر پرداخته شده که به ترتیب عبارتند از :

·         آفریقا در دنیای جهانی شده

·         کشف مجدد آفریقا

·         جهانی سازی و فضای خلاقیت و نوآوری در آفریقا: پیامدهای حاکمیت و توسعه

·         مسیرهای توسعه آفریقا پس از دوران استعمار

·         اقدامات اجتماعی جمعی: روشنگری اخلاقی و ظهور فردگرایی مدرن

·         مهاجران یکسان ، دو مدل کسب و کار: مشاغل فرهنگ محور و مشاغل غیر سنتی که توسط اتیوپیایی ها و اریتره ای ها در واشنگتن دی سی راه اندازی شده اند

·         درک قدرت نرم آفریقای جنوبی: پیش بینی ها ، چشم اندازها و احتمالات

·         استراتژی های توسعه و پویایی فرهنگی در روستاهای کشور نیجریه

·         مشکلات ملت سازی در کامرون پسااستعماری

·         خلاقیت و فناوری های جدید: دزدی ادبی ، سیاست و تجارت تولید فرهنگی در نیجریه

·         سیاست گذاری در جامعه و ارتباط آن با جامعه معاصر  نیجریه

در بخش پایانی این کتاب نیز نتیجه گیری صورت گرفته که به موارد زیر اشاره دارد.

از دهه 1960 ، کشورهای آفریقایی ایده های مختلف توسعه و چندین مدل اقتصادی مختلف را تجربه کرده اند. از برنامه های  توسعه ای تا آزادسازی اقتصادی ، آنها از یک مدل به مدل دیگر بدون گرفتن نتیجه ای به حرکت خود ادامه دادند و در نتیجه این اقدامات، چالش های اقتصادی قاره آفریقا  همچنان ادامه داشته و فقر و بیکاری در بسیاری از کشورهای آفریقایی فراگیر شده است. بنابراینسوالی که مطرح است این است که چرا آفریقا در استفاده از جهانی سازی برای بهبود عملکرد اقتصادی خود و ارتقا استانداردهای سطح زندگی مردم خود ناکام مانده است.

جهانی شدن منجر به ادغام بیشتر اقتصاد جهانی شده است. و بازارهای جدیدی را گشوده ، فرصت های جدیدی ایجاد کرده و البته منجر به افزایش شدید رقابت نیز شده است.

کشورهایی که قادر به ارزش آفرینی در بازار جهانی هستند از جهانی شدن بهره مند شده اند ، زیرا اکنون به بازارهای وسیع تری دسترسی دارند و از نظر اقتصاد داخلی محدودیت کمتری دارند.

موفقیت اخیر کشورهای جنوب شرقی آسیا بیشتر به دلیل افزایش فرصت ها در بازار جهانی حاصل شده است. چین ، سنگاپور ، مالزی ، کره جنوبی و بسیاری از کشورهای دیگر در آسیا پس از تعاملات خود و عرضه تولیدات خود با یک بازار جهانی گسترده ، موفقیت و چشمگیر  روبرو شده و رشد خارق العاده ای را نیز کسب کرده اند.

آنها چیزی را تولید می کنند که بازار به آن نیاز دارد و با فراهم آوردن فضای مناسب برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی توانسته اند ارز آوری خوبی برای خود و کشورشان ایجاد کنند. نیازی به گفتن نیست که رشد سریع اقتصادی در جنوب شرقی آسیا منجر به توسعه واقعی و تحول ساختاری در بیشتر منطقه شده است ، در نتیجه نرخ فقر و بیکاری طی دو دهه گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

به راحتی می توان اظهار داشت که همانطور که جهانی سازی برنده هایی را به همراه داشته است ، قطعا بازنده هایی را نیز خواهد داشت.

کشورهایی که قادر به ایجاد مزیت رقابتی در هیچ بخشی از خود نباشند، مجبور هستند به عنوان گیرنده و مصرف کننده کالا و خدمات سایر کشورها باشند.  متأسفانه ، بیشتر کشورهای آفریقا در این گروه قرار گرفته اند. چرا که زیر ساخت های ضعیف، نبود جاده مناسب، خدمات ریلی نا مناسب،  قطعی مکرر برق و ضوابط ضعیف نظارتی و حفاظتی  کشورهای آفریقایی را قادر به رقابت در بازارهای جهانی نمی کند.

شرکت ها در این کشورها در فرآیند تولید با چالش های بزرگی روبرو هستند زیرا آنها مجبورند به طور خصوصی زیرساخت های را در جوامع ایجاد کنند: آنها بعضی اوقات مجبورند جاده های خود را بسازند ، منابع آب را تأمین کنند یا برق را خودشان تولید کنند. قطعا این امور منجر به هزینه های زیاد ، ایجاد ناکارآمدی و غیرقابل رقابتی بودن این شرکت های آفریقایی در عرصه جهانی میشود.

انتهای پیام/ص


آفریقا و جهانی سازی

Case study

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 536 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.