English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
پولنگ لینکا بولا؛ اولین رئیس زن دانشگاه آفریقای جنوبی
پولنگ لینکا بولا؛ اولین رئیس زن دانشگاه آفریقای جنوبی تاریخ ثبت : 1399/12/10
طبقه بندي : ,,
عنوان : پولنگ لینکا بولا؛ اولین رئیس زن دانشگاه آفریقای جنوبی
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

شبکه تحول آموزش عالی یکی از نهادهایی است که از انتصاب پروفسور پولنگ لینکا بولا به عنوان معاون جدید دانشگاه آفریقای جنوبی (Unisa) استقبال کرده است.

از ماه مه 2018، وی معاون رئیس تغییر نهادها، امور دانشجویی و مشارکت جامعه در دانشگاه فری‌استیت بوده و در سال جدید، مسئولیت دانشگاه آفریقای جنوبی را به عهده خواهد گرفت.

لینکا بولا پنجمین معاون زن کشور و اولین معاون زن در دانشگاه آفریقای جنوبی می باشد. در ماه فوریه، او جایگزین پروفسور ماندلا ماخانیا می شود که از سال 2011 زمام امور را به دست داشته است. لینکابولا همراه با با پروفسور ساندیل سونگکا در لیست نهایی این پست قرار داشت.

قبل از انتقال به دانشگاه فری‌استیت، او مسئول امور دانشجویی دانشگاه ویتس بود. لینکابولا در دانشگاه آفریقای جنوبی به عنوان دانشیار اخلاق، مسئول امور دانشجویی و در دفتر ماخانیا به عنوان مدیر و مشاور فعالیت کرده است.

در وبیناری که در ماه آگوست، توسط خدمات منابع آموزش عالی، سازمانی که به پیشرفت و توسعه رهبری در بخش آموزش عالی و دانشگاه های آفریقای جنوبی کمک می کند، برگزار شد، مشخص شد که از سال 2015 تاکنون، 20 پست خالی برای معاونین وجود دارد و فقط چهار زن آن سمت ها را به خود اختصاص داده اند. موالو گفت که از بین 30 پست، 12 زن در سمت های معاون دانشگاه منصوب شده اند.

شبکه تحول آموزش عالی در بیانیه ای اعلام کرد: "ما از انتصاب پروفسور لینکا بولا استقبال می کنیم، که مطابق با قانون تساوی اشتغال مصوب سال 1998 و اهداف برنامه توسعه ملی چشم انداز 2030 است، که بر اساس آن، بخش آموزش عالی باید اطمینان حاصل کند که سیاهپوستان و زنان آفریقای جنوبی 50٪ از کارکنان آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها را تشکیل می دهند."

انتصاب پروفسور لینکا بولا موفقیتی تاریخی در آموزش عالی است، چون در حال حاضر، تنها سه معاون زن و استاد سیاه پوست آفریقای جنوبی کمتر از 17 درصد از کل نیروی کار دانشگاهی را تشکیل می‌دهند. لازم است تا حضور زنان سیاهپوست در فضای دانشگاهی آفریقای جنوبی گسترش یابد.

"ما شورای دانشگاه آفریقای جنوبی، مجلس سنا و مجمع نهادی را تحسین می کنیم و علاوه بر این، همه شوراهای دانشگاه را تشویق می کنیم که از این الگو پیروی کرده و مطابق با سیاست های تحول و قوانین جمهوری آفریقای جنوبی عمل کنند. ما از همه فعالان در بخش آموزش عالی می خواهیم اطمینان حاصل کنند که اهداف برنامه توسعه ملی چشم انداز 2030 محقق می شود."

دانشگاه فری‌استیت در پروفایل لینکابولا در وب سایت خود نوشته است: "او از نژادهای مختلف است (لسوتو و آفریقای جنوبی). او دارای مدرک دکترای اخلاق (الهیات و فلسفه) با تخصص در اخلاق اقتصاد، بوم شناسی و سیاست (اخلاق اجتماعی) از دانشگاه آفریقای جنوبی است.

پایان نامه دکترای او رویکردهای چندرشته ای را به کار گرفت، که از اخلاق، مسائل حقوقی و اقتصادی اقتباس شده بودند. عنوان پایان نامه او این بود: بررسی زیستی و حقوق مالکیت معنوی در زمینه گیاهان آفریقایی و دانش: شکل جدیدی از استعمار از دیدگاه اخلاقی.

در سال 1995، او مدرک کارشناسی ارشد (MTS) را با تخصص اخلاق اجتماعی از کالج سنت اندرو در دانشگاه ساسکاچوان، ساسکاتون در کانادا دریافت کرد.

"پایان نامه کارشناسی او تأثیرات اخلاقی موسسات مالی چند جانبه را بر اقتصاد و سیاست های اقتصادی در آفریقا بررسی می کرد. عنوان پایان نامه او این بود: "من به این دلیل هستم که ما هستیم: تامل یک زن آفریقایی در مورد برنامه های تعدیل ساختاری بانک جهانی و صندوق بین المللی پول."

منبع:

 https://www.iol.co.za/news/south-africa/puleng-lenkabula-to-become-unisas-first-female-chancellor-62d12303-75fa-4f96-b479-6f29381a94db

  انتهای پیام/ص

 


Puleng LenkaBula

University of South Africa

The University of the Free State

Professor Mandla Makhanya

Professor Sandile Songca

Wits University

Mvalo

St Andrew's College

University of Saskatchewan

Saskatoon

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 528 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.