English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
حمله تروریستی علیه دانش آموزان دبیرستان سیدالشهداء غرب کابل
حمله تروریستی علیه دانش آموزان دبیرستان سیدالشهداء غرب کابل تاریخ ثبت : 1400/02/22
طبقه بندي : ,,
عنوان : حمله تروریستی علیه دانش آموزان دبیرستان سیدالشهداء غرب کابل
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در کابل افغانستان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

خونین ترین و ناجوانمردانه ترین حمله تروریستی در عزیزترین ماه خدا، علیه مظلوم ترین مردم افغانستان در حالی اتفاق افتاد که دانش آموزان دخترِ مدرسه سیدالشهدا در ناحیه غرب کابل، حوالی 4:30 بعد از ظهر روز شنبه 18 اردیبهشت در حال ترک مدرسه بودند که انفجار مهیبی رخ داد. به دنبال آن، دو انفجار دیگر نیز صورت گرفت که در اثر این حمله تا کنون بیش از 80 دانش آموز شهید و بیش از 158 نفر زخمی شدند. گفته می شود، نخست یک عراده خودرو بمب‌گذاری‌شده در دروازه‌ یک کلینیک متصل به مدرسه منفجر شده و به دنبال آن، دو مین جاسازی شده نیز در حالی منفجر شده که دانش‌آموزان در حال فرار بوده اند.

به ادعای وزارت امور داخله افغانستان از آنجا که مکاتب و اماکن آموزشی مکان‌های غیرنظامی هستند، از هرنوع تعرض مصوون هستند؛ گروههای تروریستی از ضعف و شکست خود، متوسل به جنایات بزرگ کشتار کودکان، زنان و دانش‌آموزان می‌گردند که این رویکرد در تمام قوانین، مردود و جنایت جنگی شمرده شده است. وزارت داخله گفته که شباهت این عمل تروریستی و حمله بر دانشگاه کابل می‌رساند که طالبان مسئول این جنایت هستند. زیرا در حمله بر مکان‌های ملکی طالبان مسئولیت نمی‌پذیرند و اما حمله به دانشگاه کابل نشان داد که طالبان تروریست هرگاه اهداف غیرنظامی را منفجر می کنند، غیرمستقیم و از آدرس‌های دیگر تحت نام گروه دیگر اعلام می‌کنند. بنابراین بگفته مقامات امنیتی افغانستان، رویداد تروریستی دبیرستان سیدالشهداء را همانند رویداد لوگر که دانشجویان را هنگام افطار هدف حمله انفجاری قرار داد، به گروه طالبان نسبت داده است، اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان ضمن محکوم کردن این حادثه، مدعیست که «این اعمال شوم، کار حلقات منحوسی می باشد که تحت پرورش و حمایت استخباراتی اداره کابل بنام داعش فعالیت دارند.»

حمله تروریستی روز شنبه، واکنش‌های گسترده‌ای را در داخل و خارج از افغانستان در پی داشته و محمد جواد ظریف وزیر خارجه و بهادر امینیان سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز این حمله وحشیانه را محکوم کرده است. مراجع عظام از جمله دفتر مقام معظم رهبری، آیت الله سیستانی، سایر ارگانها در ایران از جمله محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران، آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه و دهها شخصیت و نهاد علمی و فرهنگی از جمله سازمان همکاری اسلامی با نشر اعلامیه ای حمله روز شنبه بر دشت برچی شهر کابل را شدیداً محکوم کرده و آنرا یک رویداد تروریستی، غیر انسانی و غیرشرعی خواندند. پیشتر نیز از این نیز تجمعات، مراکز ورزشی، آموزشی و مساجد شیعیان در غرب شهر کابل هدف حملات قرار گرفته اند.

در سطح منطقه ای و بین المللی نیز برخی کشورها نظیر روسیه و چین، آمریکا را مسئول این حملات عنوان کرده و وزارت خارجه هند نیز ضمن محکوم کردن، اعلام کرده است که هدف قراردادن دانش آموزان دختر در حقیقت حمله بر آینده افغانستان است.

 

در تحلیل رویداد فوق باید گفت این حمله ددمنشانه از سوی هر گروه تروریستی (داعش، القاعده، طالبان و...) که انجام شده باشد، در وهله اول هدفی جز ایجاد زمینه برای جنگ های مذهبی، درگیری های داخلی در درون افغانستان و در وهله دوم منحرف ساختن افکار عمومی کشورهای منطقه از برخی شکست های آمریکا در افغانستان و حوادث یمن و اعتراضات در سرزمین اشغالی فلسطین نیست و بدون شک عاملان چنین حملاتی توسط سرویس های جاسوسی جبهه غرب و متحدان منطقه ای آن بویژه استخبارات رژیم عربستان سعودی مورد حمایت مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی قرار گرفته اند.

در حالی که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان و چانه زنی های برای برگزاری نشست صلح استانبول و زمینه طراحی ایجاد دولت انتقالی مورد بحث بازیگران ذینفع داخلی و خارجی است و انتظار می رفت که به مرور از میزان ناامنی ها و حملات طالبان کاسته شود، اما اوضاع امنیتی افغانستان نشان می دهد که حملات و تصرفات طالبان افزایش یافته و در کنار آن شاهد گسترش حملات انتحاری علیه مردم مظلوم افغانستان هستیم. بدون شک در تحلیل حادثه تروریستی اخیر، نکات قابل ذکر فراوان است، اما بطور مختصر به چند نکته اساسی اشاره می گردد:

نکته اول این که آمریکا بعد از دو دهه اشغال افغانستان، قرار است مفتضحانه این کشور را ترک کند و برای این که خروج آمریکا، شکستی برای مقامات واشنگتن تلقی نشود، مذاکره با طالبان را کلید زد. اکنون که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تاحدی جدی شده است، تلاش می کند تا نشان دهد که خلاء نیروهای نظامی آمریکا، موجب افزایش تروریسم و درگیری ها داخلی خواهد شد، به طور پنهان از گروه های تروریستی حمایت می کند. بنابراین حمایت آمریکا، سرویس ها اطلاعاتی پاکستان و عربستان سعودی از گروه های تروریستی، موجب افزایش حملات انتحاری و تروریستی خواهد شد. در این بین آمریکا از گروه های تروریستی بهره می برد که در ظاهر جزو طالبان هستند، اما عملا تحت مدیریت سرویس های جاسوسی گفته شده قرار داشته و بطور هدفمند حملات علیه غیرنظامیان را طراحی می کنند تا بار دیگر از طریق گروه های نیابتی نظیر داعش، تروریسم را در منطقه علیه ایران، روسیه و سپس چین مدیریت کنند.

نکته دوم این که اساسا روند صلحی که توسط آمریکایی ها طراحی و اجرا می شود، روند ناقص، یکجانبه و بدون در نظر گرفتن منافع و دیدگاه های سایر احزاب جهادی است و به همین جهت نباید منتظر صلح واقعی و پایدار بود. در طراحی آمریکایی ها اگر مذاکره ای هم صورت می گیرد، عمدتا مذاکره بین دولت اشرف غنی و طالبان است و نمایندگان جریان های سیاسیِ موثر، یا حضور کمرنگی دارند و یا حضورشان نمادین است و نحوه هدایت مذاکرات به دست نماینده آمریکا یعنی زلمی خلیل زاد بوده و در این بین تیم اشرف غنی نیز برخلاف مواضع اعلامی و تحت فشار آمریکا، تا کنون با روندها همراه شده است. در چنین روندی، طالبان با احساس مشروعیت و توهم پیروزیِ بیشتر تلاش می کند تا با تصرف مناطق بیشتر در نشست آتی استانبول، امتیازات بیشتری را درخواست کند که آزادی 7 هزار زندانی طالب و حذف طالبان و فرماندهان آن از لیست سیاه تروریسم از مهمترین خواسته ها است.

نکته سوم عدم استقلال دولت آقای اشرف غنی و وابستگی وی به آمریکا است. آقای اشرف غنی برخلاف اظهارات مخالفت گونه خود با آمریکا، همواره با کمی تاخیر خواسته های واشنگتن را عملی کرده است و اساسا از خط قرمزهایی که از آن دَم می زد، کوتاه آمده است. در قضیه آزاد کردن سه تن از فرماندهان ارشد طالبان از جمله انس حقانی، آزادی 5000 زندانی طالب که 400 نفر از آنان جزو فرماندهان مناطق بودند، شاهد اجرایی کردن خواسته های آمریکا بودیم. یا مورد اخیر که اشرف غنی بر حفظ نظام جمهوری، قانون اساسی و دستاوردهای 20 ساله تاکید می کرد، اکنون حاضر به پذیرفتن دولت انتقالی شده است. در قضیه حملات خونبار تروریستی طالبان نیز شاهد هستیم که برای تاطیف افکار عمومی برای طالبان خط و نشان می کشد، اما در عمل به اسم عقب نشینی تاکتیکی برخی شهرها در جنوب غزنی، لوگر، بغلان، هلمند، قندهار و غیره را عملا به طالبان واگذار می کند.

بدون شک نکات دیگری هم موجب افزایش حملات تروریستی در افغانستان خواهد شد که مهمترین آن «توافق دوحه» در قطر است. در این توافق طالبان متعهد شده بود که مبارزه با تروریسم را بعهده بگیرد؛ طالبان به دلیل ویژگی تمامیت طلبی در قدرت، این تعهد را قبول کرده است، اما غافل از این که آمریکایی ها برای رسیدن به اهداف خود همچنان از گروه های تروریستی که توسط سازمان سیا و سایر سرویس های جاسوسی غرب ایجاد شده، حمایت خواهند کرد. در نهایت باید گفت آمریکا برای این که نشان دهد با خروج نیروهای خارجی ناامنی ها افزایش خواهد یافت، عملا حامی چنین حملاتی هستند و احتمالا به همین جهت به همین جهت در رسانه های خود مکررا از پیامدهای خروج خود هشدار می دادند.

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 265 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.