English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
کتابخانه شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی
کتابخانه شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی تاریخ ثبت : 1400/02/18
طبقه بندي : ,,
عنوان : کتابخانه شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

کتابخانه شهر ژوهانسبورگ  در منطقه تجاری مرکزی شهر ژوهانسبورگ واقع شده است. این کتابخانه در ساختمانی به سبک ایتالیایی، طراحی شده توسط جان پری، واقع شده است که اولین بار در سال 1935 افتتاح شد. این مجموعه بیش از 1.5 میلیون کتاب و بیش از 250 هزار عضو دارد.

 

تاریخچه

 در سال 1889، گروهی از اهالی برجسته ژوهانسبورگ برای بحث در مورد تشکیل کتابخانه عمومی گرد هم آمدند و سرانجام کمیته ای برای جمع آوری سرمایه، یافتن ساختمان و سفارش کتاب‌ها تشکیل دادند. با سفارش کتاب‌ها از لندن، کتابخانه در ژوئن 1890 با حضور اعضای کمیته به عنوان کتابدار افتتاح شد، اما در فوریه 1891، کتابخانه اولین کتابدار خود به نام رابرت سی همینگ را استخدام کرد.

این مجموعه به عنوان کتابخانه ای که بودجه آن از طریق دریافت حق عضویت تأمین می شد، شروع به فعالیت کرد، یعنی اعضای آن برای استفاده از امکانات آن هزینه ای پرداخت می کردند. در سال 1894، کتابخانه 250 پوند از دولت جمهوری آفریقای جنوبی کمک هزینه دریافت کرد، اگرچه دو سوم کمک هزینه برای خرید کتاب‌های هلندی هزینه شد. بخش دیگری از بودجه کتابخانه نیز از طریق برگزاری سخنرانی و کمک های مالی از سوی صاحبان معادن طلا و الماس تأمین می شد.

اولین کتابخانه یک سازه آهن کرکره ای بود که در سال 1893 ساخته شد و به ساختمان قدیمی کلیسا معروف شد. در سال 1898، سازه جدیدی در خیابان کرک برای کتابخانه ساخته شد که شامل سه طبقه با مغازه هایی در طبقه همکف بود، کتابخانه در وسط قرار داشت و اتاق های مسکونی در طبقه سوم که دریافت اجاره حاصل از آنها برای پرداخت وام  ساختمان هزینه می شد.

در اکتبر 1899، جنگ دوم آنگلو-بوئر آغاز شد و کتابدار و اکثر ساکنان انگلیسی ژوهانسبورگ از منطقه ترنسوال گریختند، اما از یکی از شهروندان بوئر خواسته شد که از کتابخانه مراقبت کند و هنگامی که انگلیسی ها به رهبری لرد رابرتز در سال 1900، شهر را مجددا تصرف کردند، کتابخانه را دوباره باز کرده و تا زمانی که کتابدار بتواند برگردد، آن را اداره کرد.

با مدیریت انگلیس در مستعمره ترانسوال بعد از سال 1902، شورای شهر ژوهانسبورگ تشکیل شد و اعضای این شورا پیشنهاد دادند که کتابخانه را تحت کنترل خود درآورند، اما اعضا مخالفت کردند، اما کمک هزینه ای را از شورا دریافت کردند تا یک اتاق مطالعه ای رایگان را با تعداد محدودی عضویت رایگان فراهم کنند. در طول سال‌ها، کمک های مالی دیگری به کتابخانه داده شد و شورا به عضویت کمیته کتابخانه درآمد، اما در سال 1921، کتابخانه پس از پایان کمک های اهدایی، دچار مشکلات مالی شد. تا سال 1922، ساختمان قدیمی کتابخانه در خیابان کرک دو طبقه دیگر را که برای اجاره دادن استفاده می کرد، تصرف کرد و شورای شهر به آنها پیشنهاد داد در صورت ساخت کتابخانه و موزه، از زمین میدان مارکت استفاده کنند، اما با در اختیار گرفتن آن در سال 1924، آنها آن را ساختند و به ساختمان فعلی منتقل شدند و در 6 اوت 1935، کتابخانه جدید افتتاح شد.

در سال 1937، پس از مطالعه بر روی کتابخانه های خارج از کشور، دو شعبه کتابخانه مانند کتابخانه بیمارستان و اولین کتابخانه سیار افتتاح شد، و با لغو واریز وجه نقدی، کتابخانه رایگان شد. این مجموعه کتابخانه یادبود وینفرد هولتبی را در شهرک دیتیو تاونشیپ، افتتاح می کند که  اولین کتابخانه برای سیاه پوست اهل مطالعه بود. پس از جنگ جهانی دوم، شعبه های کتابخانه به بیست و نه مورد افزایش یافت که دارای هشت کتابخانه بیمارستانی و سیار بود.

در سال 1938، کتابخانه مرجع شهرداری برای جمع آوری نشریات مورد استفاده دولت محلی تأسیس شد و تا سال 1952 در آنجا قرار داشت. پس از آن، به ساختمان شهرداری ژوهانسبورگ منتقل شد و اکنون این کتابخانه در طبقه 12 مرکز مترو در برامفونتاین دایر است  و مرکز منابع شهری نامیده می شود.

در دهه 1960، کتابخانه فضای ذخیره سازی کافی نداشت و باغ‌های جلوی کتابخانه دوباره حفاری شدند تا قفسه های زیرزمینی گسترش یابد و بیش از 750.000 کتاب با فاصله حدود 20 سال ذخیره شود. این کتابخانه مانند زمان آپارتاید به مردم با نژادهای مختلف اجازه دسترسی به منابع کتابخانه را نمی داد. در سال 1974، کتابخانه ژوهانسبورگ به اولین کتابخانه عمومی تبدیل شد که درهای خود را به روی همه نژادها گشود.

در سال 2009، این کتابخانه برای مدرن سازی گسترده توسط جاناتان استون، معمار، بسته شد و توسط شرکت ساخت و ساز فیکیل بازسازی شد. در 14 فوریه 2012، در روز سنت ولنتاین، کتابخانه برای استفاده عموم بازگشایی شد. بودجه این نوسازی با کمک 2 میلیون دلاری مشروط از طرف شرکت کارنگی نیویورک تأمین شد و خود شهر ژوهانسبورگ مبلغ 555 میلیون راند دیگر نیز برای این پروژه هزینه کرد.

امکانات کتابخانه

مجموعه کتابخانه شامل حدود 1.5 میلیون مورد از حدود 700000 جلد کتاب و شامل دی وی دی، سی دی، نت موسیقی و نشریات دوره ای است. با فعالیت های ساختمانی جدید، 1967 مترمربع به وسعت 11198 متری کتابخانه افزوده شد و اکنون می تواند 566 نفر را در خود جای دهد. کافی شاپ جدیدی ساخته شده و توالت، آسانسور، سیستم برق و تهویه مطبوع به روز شده است. دهلیز سرگشاده جدید شامل سه طبقه است. دو طبقه اول یک مرکز سوادآموزی و آموزش ریاضی است که شامل 212 ایستگاه کاری با دسترسی رایگان به اینترنت و طبقه سوم یک محفظه شیشه ای است که برای برپایی نمایشگاه ها طراحی شده است. از قسمت تئاتر به عنوان محل برگزاری کنفرانس و از قسمت موسیقی برای گوش دادن به موسیقی یا دیدن فیلم استفاده می شود.

مجموعه موسیقی کتابخانه، که در سال 1950 ایجاد شد، شامل موسیقی های موجود در کتابخانه وام دهنده و کتابهای مربوط به کتابخانه مرجع است و سپس بودجه ای برای افزایش مجموعه اختصاص داده شده است. در سال 1953، ارکستر منحل شده شهر مجموعه ای شامل 1700 مجموعه ارکستر، 3000 پارتیتور آواز و پارتیتورهای مینیاتور را به کتابخانه هدیه داد. کتابخانه هنری مایکالیس که به نام بانی آن، سر مکس مایکالیس، نامگذاری شد، با اهدا 1000 پوند برای خرید کتابهای هنری، این مجموعه را راه اندازی کرد. مجموعه استرنج بر اساس مجموعه ای از 2300 جلد کتاب خریداری شده در سال 1913 از هارولد فیربرادر استرنج، شامل کتاب‌هایی در مورد آفریقا در جنوب زامبزی گردهم آمده و طی سالها گسترش یافته است.علاوه بر کتابخانه اصلی، تعدادی کتابخانه تخصصی نیز وجود دارد:

 • کتابخانه مرجع مرکزی
 • کتابخانه کودکان
 • کتابخانه مرجع جوانان
 • کتابخانه هنری مایکلیس
 • کتابخانه چندرسانه ای
 • کتابخانه موسیقی
 • کتابخانه مطالعات آفریقایی هارولد استرنج
 • سالن مطالعه روزنامه
 • مرکز Cybase

کتابخانه شهر ژوهانسبورگ دوشنبه تا جمعه، از ساعت 9 صبح تا 5 عصر و شنبه ها از ساعت 9 صبح تا 1 بعد از ظهر باز است.

منبع:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Johannesburg_City_Library

 


The Johannesburg City Library

John Perry

Robert C Hemming

Anglo-Boer War

Transvaal

Lord Roberts

Winifred Holtby Memorial Library

Western Native Township

Braamfontein

Urban Resource Centre

Jonathan Stone

Fikile Construction

Carnegie Corporation

Michaelis Art Library

Sir Max Michaelis

Strange Collection

Harold Fairbrother Strange

Zambezi

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 260 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.