English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
روز جهانی قدس، نمادهای دنباله‌دار...
روز جهانی قدس، نمادهای دنباله‌دار... تاریخ ثبت : 1400/02/11
طبقه بندي : ,,
عنوان : روز جهانی قدس، نمادهای دنباله‌دار...
نويسنده : صلاح المصری
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در تونس
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

 

بسم الله الرحمان الرحیم "و من یعظّم شعائر الله فإنها من تقوى القلوب"

روز جهانی قدس، یکی از مصادیق شعائری است که امت اسلامی در قرون اخیر بدان متمایز شد.

امام خمینی (ره) روز جمعه آخرین هفته از ماه مبارک رمضان را به عنوان روز قدس برگزید تا همه ابعاد ایمانی و سیاسی را در خود داشته باشد. روز قدس، مظهر وحدت امت اسلامی و مستضعفان در خط نبرد با ظالمان و مستکبران و مناسبتی برای تجسم وحدت نگاه اسلامی و قرآنی است که بر اساس آن، نمی‌توان عبادت را از امور امت جدا کرد.

1.   نمادهای متعدد

امام خمینی (ره) در هنگام اعلام برگزاری تظاهرات روز جهانی قدس در اوت سال 1979، یعنی در نخستین ماه مبارک رمضان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بر نگاه خود راجع به این روز و اهداف مرتبط با این جنبش مردمی جهانی تأکید کرد.

به گفته امام خمینی ( ره)، این روز، روز مبارزه مستضعفان با مستکبران است و روز احقاق حق و نابودی باطل است. روز قدس، روزی است که امت اسلامی در آن، عزم خود را در خط تلاش و جهاد برای نابودی رژیم غاصب صهیونیستی اعلام می‌کند.

و آن، روزی است که در آن، امت اسلامی و در کنار آن، مظلومان از مخالفت قاطع خود با بقای ظلم و ادامه اشغالگری و سلطه‌طلبی سخن می‌گویند.

و تصمیم می‌‌گیرند تا جهانی جدید و خالی از صهیونیسم و مستکبرانی که پشت سر آن قرار دارند، را ایجاد کنند.

و آن، روز بزرگترین و عظیم‌ترین وحدت است، وحدت اسلام اصیل محمدی. چرا که همه ظالمان در طول تاریخ تلاش کردند تا اسلام را از هم بپاشانند و حوزه عبادی را از امور امت اسلامی و مظلومان جدا سازند. اما روز جهانی قدس، پاسخی تاریخی و عملی و یک پاسخ مردمی در سطح جهانی است که وحدت و انسجام را بین عبادت و امت، بین روزه و قدس، بین روح و ماده و بین دین و سیاست احیا می‌کند.

امام خمینی (ره) به وضوح درباره نگاه خود به این مسئله سخن گفتند و فرمودند:

«روز قدس، روزی است که باید تمام مستضعفین را از چنگال مستکبرین بیرون بیاوریم. روزی است که باید جامعۀ مسلمین همه اظهار وجود بکنند و هشدار بدهند به ابرقدرتها».

امام خمینی (ره) همچنین فرمودند:

«روز قدس، روزی است که باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستکبرین، و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند».

و نیز روز قدس روزی است که باید به همۀ ابرقدرت‌ها هشدار داد که باید دست خود را از روی مستضعفین بردارند و روز تثبیت حق وجود و حیات مستضعفان و حضور و تأثیرگذاری آنها در میدان عرصه زندگی دنیایی است.

امام خمینی (ره) می‌فرمایند:

«روز قدس روزی است که باید سرنوشت ملتهای مستضعف معلوم شود، باید ملتهای مستضعف اعلام وجود بکنند در مقابل مستکبرین».

ظالمان تلاش کردند تا روحیه یأس و سرخوردگی را در میان مردم فلسطین و همه ملت‌های امت اسلامی بپراکنند و آنها را به تسلیم شدن و عادی سازی روابط با آنها و ضرورت تعامل واقعگرایانه با موازنه‌های قدرتی فرا بخوانند که کاملا در راستای منافع دشمن و جبهه اوست.

اما روز جهانی قدس، به صورت کاملا مطلق این شرایط ظالمانه را رد و بر حتمی بودن پیروزی آینده برآمده از وعده حق خداوند تأکید دارد.

بنابراین، مسیر روز جهانی قدس، ثابت کردن خوش‌بینی و امید و حرکتی رو به رشد در خط امید و در مسیر قدرت و آزاد سازی است.

روز جهانی قدس همچنین بر فاصله گرفتن کامل با تاریخی طولانی از قتل و کشتار و سلطه و غارت ثروت‌های ملت‌های مظلوم تأکید دارد. اشغالگران صهیونیستی تعبیری از یک تصمیم جهانی است که ظالمان شرق و غرب روی آن اتفاق نظر دارند و آن، امتداد جنایت‌هایی است که پنج قرن به طول انجامید و آن مرد اروپایی آن را رهبری کرد که در نتیجه آن، صدها میلیون تن از مردم در آفریقا، آمریکا و آسیا سر بریده شدند.

به همین دلیل، تصادفی نیست که ببینیم همه آن قدرت‌ها پشت رژیم صهیونیستی غاصب به صف ایستاده و از آن دفاع و با مال، سلاح و نفوذ از آن حمایت می‌کنند.

به این معنی، نبرد علیه صهیونیزم و رژیم غاصب آن، دربردارنده نمادهای مختلف است و عصاره آن، عرصه رویارویی جهانی همه مستضعفان با همه مستکبران است.

2.     روز جهانی قدس و کرونا؛ رنجی که به کمک و پیروزی تبدیل می‌شود

امسال، یعنی در سال 2021 (برابر با 1400 شمسی)، این مناسبت در شرایطی برگزار می‌شود که ویروس کووید 19، این ویروس خطرناک جهانی شیوع پیدا کرده است و این امر بر نمادین بودن پیام مبارزاتی و انقلابی می‌افزاید. روح مقاومت ثابت است و آن، چنگ زدن به حقوق تاریخی مشروع ملت مظلوم فلسطین و همه ملت‌هایی است که از امپریالیسم و صهیونیزم ضربه خورده‌اند. تپش و حرکت این روح متوقف نخواهد شد و آتش مقاومت خاموش نخواهد گشت و هرگز عزم مردان صادق به سستی نخواهد گروید. اینان عادت کردند که از دل تهدید، فرصت به دست آوردند و رنج را به امتیاز و پیروزی تبدیل کنند. همچنین راه‌های جدیدی ایجاد خواهد شد که پیام روز جهانی قدس را منتقل و این مسئله را در وجدان همگان تثبیت خواهد کرد و هرگز دشمن حتی برای مدتی اندک یا به دلایل طبیعی، روی آسایش را نخواهد دید.

3.     روز قدس و مقابله با معامله قرن.

‌امسال، روز جهانی قدس در حالی فرا می‌رسد که پیش از آن، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها، پویش بزرگی را برای عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی آغاز کرده و تلاش کردند تا این رژیم به یک عضو طبیعی در نقشه منطقه و در سطح رهبری آن حضور داشته باشد. امارات متحده عربی و سپس بحرین و پس از آنها مغرب، عمان و سودان وارد این مسیر شدند.

این میدانی که با فرماندهی و هدایت آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در مسیر عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی باز شده است، تلاش می‌کند تا همه امت عربی و اسلامی را به کوتاه آمدن کامل از حق حیات، عزت، حقوق مشروع و ثروت‌های عظیم خود سوق دهد.

قدس و فلسطین، دو عنوان نبرد بزرگ هستند

‌هدف، ایجاد یک نظام جدید جهانی و منطقه‌ای است که نام خاور میانه بزرگ را بر آن نهادند که از افغانستان تا مغرب دور را در بر می‌گیرد و در این گستره، از ایران و کشورهای عربی و ترکیه عبور می‌کند.

مبنای این نظام، مرکزیت رژیم صهیونیستی و هدایت مطلق نظام امنیتی منطقه‌ای توسط تل آویو است، چرا که این رژیم متخاصم، شریک اصلی امپریالیسم آمریکایی است. 

https://alme7war.net/%D9%8A%D9%88%D9%85_%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%AF%D8%B3_%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%8A_%D8%B1%D9%85%D8%B2%D9%8A%D8%A7%D8%AA_%D9%85%D9%85%D8%AA%D8%AF%D8%A9-%D8%A8%D9%82%D9%84%D9%85-%D8%B5

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 348 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.