English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
مامفیلی رامفیلی سیاستمدار آفریقای جنوبی
مامفیلی رامفیلی سیاستمدار آفریقای جنوبی تاریخ ثبت : 1400/02/28
طبقه بندي : ,,
عنوان : مامفیلی رامفیلی سیاستمدار آفریقای جنوبی
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

 

مامفیلی آلتا رامفیلی (متولد 28 دسامبر 1947) سیاستمدار آفریقای جنوبی، مبارز علیه آپارتاید، پزشک، استاد دانشگاه و بازرگانی موفق است. او شریک زندگی فعال ضد آپارتاید، استیو بایکو، بود که از او صاحب دو فرزند شد. او پیش از این، معاون دانشگاه کیپ تاون و مدیرعامل بانک جهانی بوده است. در فوریه 2013، رامفیلی حزب سیاسی آگانگ آفریقای جنوبی را تأسیس کرد، اما در ژوئیه 2014 از سیاست کناره گرفت.

رمفیلی در منطقه بوخوم در شمال ترانسوال (لیمپوپو فعلی) متولد شد. در سال 1966، او تحصیلات خود را در دبیرستان سیتوتولوان به پایان رساند و پس از آن، در دوره های پیراپزشکی در دانشگاه شمال ثبت نام کرد. مادرش، رانگواتو رهاب، و پدرش، پیتسی الیفاز رمفیلی، معلم دبستان بودند. در سال 1944، پدرش به عنوان مدیر مدرسه استفانوس هافمایر ارتقا رتبه یافت. رامفیلی در سه ماهگی به بیماری سرفه شدید مبتلا شد. همسر کشیش کلیسای محلی، دومینی لوکاس وَن دِر مروی، به مادرش مشاوره پزشکی داد و برای کودک بیمار داروهایی خرید که جان او را نجات داد.

در سال 1955، رامفیلی شاهد درگیری بین کشیش کلیسای نژادپرست آفریکانر و مردم روستای کرانسپورت بود. این امر باعث بیداری سیاسی وی شد.

 

فعالیت ها

در زمان تحصیل در دانشگاه، رامفیلی به طور فزاینده ای درگیر سیاست دانشجویی و فعالیت‌های ضد آپارتاید شد و یکی از بنیانگذاران جنبش آگاهی سیاه (BCM) بود، جایی که برای اولین بار، با استیو بایکو آشنا شد. او به عنوان عضوی از جنبش، در سازماندهی و فعالیت در برنامه های توسعه جامعه مشغول بود. بایکو و رامفیلی پس از ازدواج، صاحب دو فرزند شدند: لراتو بایکو، متولد 1974 و هلوملو بایکو، متولد 1978. لراتو در دو ماهگی به ذات الریه کشنده مبتلا شد. پسر آنها هلوملو پس از مرگ پدرش به دنیا آمد. رامفیلی و پسرش با یکدیگر در شرکت هلدینگ گروه Circle همکاری دارند.

رامفیلی با سازمان دانشجویان آفریقای جنوبی (SASO)، زیرمجموعه اتحادیه ملی دانشجویان آفریقای جنوبی (NUSAS) که در دانشگاه های سفیدپوستان انگلیسی زبان فعالیت داشت، همکاری می کرد. اعضای NUSAS دانشجویان سیاه و سفید بودند. SASO در سال 1969، به رهبری استیو بایکو شکل گرفت.

از سال 1970 به بعد، رامفیلی با بایکو، بارنی پیتیانا و دیگر فعالان دانشجویی در دانشکده پزشکی، به طور فزاینده ای به فعالیت سیاسی گرایش پیدا کرد. او به عنوان رئیس شاخه محلی SASO انتخاب شد. در سال 1972، رامفیلی گواهینامه پزشکی را دریافت کرد. وی کارآموزی پزشکی خود را در بیمارستان شاه ادوارد هشتم دوربان آغاز کرد و سپس، به بیمارستان لیوینگستون در پورت الیزابت منتقل شد.

در سال 1974، رامفیلی طبق قانون سرکوب کمونیسم به خاطر داشتن ادبیات ممنوعه متهم شد. در سال 1975، او مرکز بهداشتی درمانی جامعه زانمپیلو را در زینیوکا، دهکده ای خارج از شهر کینگ ویلیام تأسیس کرد. این مرکز یکی از اولین مراکز مراقبت های بهداشتی اولیه در خارج از بخش دولتی در آفریقای جنوبی بود. او در این مدت مدیر شعبه کیپ شرقی برنامه بهداشت جامعه سیاه نیز بود. او به طور گسترده ای به کیپ شرقی سفر کرد، و افراد را برای جذب در پروژه های جامعه سازماندهی می کرد. علاوه بر فعالیت های پزشکی، او همچنین مدیر برنامه های جامعه سیاه (BCP) در کیپ شرقی شد. در آگوست 1976، رامفیلی طبق بند 10 قانون تروریسم بازداشت شد. او یکی از اولین افرادی بود که بر اساس این قانون تازه اعلام شده بازداشت شد.

در آوریل 1977، برای رامفیلی دستورات منع صادر شده و به زانین، شمال ترانسوال، تبعید شد  و تا سال 1984 در آنجا بود. یکی از اعضای کلیسای محلی ترتیب زندگی او را با دو راهبه آفریقایی در دهکده ای به نام تیکیلاین داد. او بعدها خانه ای برای خود در شهر لینیین در نزدیکی زانین فراهم کرد، اگرچه همچنان تحت نظارت پلیس بود. در زمان اقامت خود در زانین، رامفیلی با کمک مالی از سوی BCP، برنامه بهداشت جامعه ایزوتنگ را اجرا کرد. این بنیاد برای توانمندسازی زنان محلی و کمک به آنها در پرورش باغ های سبزیجات، و سایر فعالیت ها، مورد استفاده قرار گرفت.

در زمان اقامت در زانین، رامفیلی برای فرار از زندگی روزمره، و همچنین دیدار با هلن سوزمان، نماینده حزب پیشرو، گاهی به صورت غیرقانونی از خانه خارج می شد. سوزمان هنگام سفر رامفیلی به خارج از کشور، در تهیه گذرنامه به او کمک کرد. رامفیلی از ملاقات با پدر تیموتی استنتون نیز لذت می برد. او کشیشی آنگلیکان بود که به دیدار او رفته و با او اعیاد مقدس را جشن می گرفت.

در سال 1983، او مدرک کارشناسی بازرگانی خود را از دانشگاه آفریقای جنوبی، که در سال 1975 در آن ثبت نام کرده بود، به پایان رساند. او همچنین دیپلم تحصیلات تکمیلی در بهداشت مناطق گرمسیری و دیپلم بهداشت عمومی را از  دانشگاه ویتواترزراند به دست آورد. این امر مستلزم این بود که رامفیلی برای سفر به ژوهانسبورگ تقاضای معافیت ویژه کند و در بدو ورود و عزیمت، باید در ایستگاه پلیس میدان جان ورستر گزارش دهد.

در سال 1984، رامفیلی لینیین را ترک کرد و به بندر الیزابت رفت و در آنجا به او پیشنهاد داده شد تا در بیمارستان لیوینگستون کار کند. با این حال، او برای گرفتن پُستی در دانشگاه کیپ تاون (UCT) که فرانسیس ویلسون، استاد اقتصاد، برای او مهیا کرده بود، عزیمت کرد. او قرار بود با او در واحد تحقیقات توسعه آفریقای جنوبی (SALDRU) به عنوان یک محقق همکاری کند.

سیاست

 

در سال 2013، رامفیلی برای بازگشت به سیاست آفریقای جنوبی ابراز علاقه کرد و از سمت ریاست Gold Fields استعفا داد. در 18 فوریه 2013، او تشکیل یک حزب سیاسی جدید را به نام آگانگ آفریقای جنوبی اعلام کرد که هدف آن به چالش کشیدن کنگره ملی آفریقا بود.

برخی از منتقدان از رامفیلی به خاطر استفاده از رابطه اش با استیو بایکو در مبارزات سیاسی خود انتقاد کرده اند.

در 28 ژانویه 2014، رامفیلی دعوت اتحاد دموکراتیک را پذیرفت تا به عنوان نامزد ریاست جمهوری در انتخابات عمومی سال 2014 ظاهر شود. در 31 ژانویه 2014، رامفیلی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که او عضویت حزب اتحاد دموکراتیک را انتخاب نخواهد کرد و به عنوان رهبر آگانگ آفریقای جنوبی باقی خواهد ماند که این مسئله، به ایجاد سردرگمی منجر شد. در 2 فوریه 2014، هلن زیل اظهار داشت که رامفیلی توافق خود برای ثبت نام به عنوان نامزد ریاست جمهوری اتحاد دموکراتیک را زیر پا گذاشته است. پس از آن، رامفیلی به دلیل تغییر تصمیم خود عذرخواهی کرد و گفت که زمان مناسب نبود، چون واکنش به آن نشان داد که مردم قادر به غلبه بر سیاست های حزبی وابسته به نژاد نیستند.

آگانگ آفریقای جنوبی موفق به کسب دو کرسی در مجمع ملی آفریقای جنوبی شد. به دنبال درگیری داخلی درون حزبی، رامفیلی در 8 ژوئیه 2014 کناره گیری خود از سیاست را اعلام کرد.

 

منبع:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Mamphela_Ramphele

 

انتهای پیام/ص

 


Mamphela Aletta Ramphele

Steve Biko

Agang

Bochum District

Transvaal

Limpopo

Setotolwane High School

University of the North

Rangoato Rahab

Pitsi Eliphaz Ramphele

Stephanus Hofmeyer School

Dominee Lukas van der Merwe

Afrikaner

Kranspoort

Black Consciousness Movement

Lerato Biko

Hlumelo Biko

South African Students' Organisation

National Union of South African Students

Barney Pityana

Durban's King Edward VIII Hospital

Livingstone Hospital

Port Elizabeth

Zanempilo Community Health Care Centre

Zinyoka

King William's Town

Black Community Programmes

Tzaneen

Tickeyline

Lenyenye

Isutheng

Helen Suzman

Progressive Party

Timothy Stanton

University of Witwatersrand

John Vorster Square

Francis Wilson

South African Development Research Unit

Helen Zille

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 265 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.