English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
چگونگی انتخاب رئیس دانشگاه در فضای آکادمی اسپانیا
چگونگی انتخاب رئیس دانشگاه در فضای آکادمی اسپانیا تاریخ ثبت : 1400/04/12
طبقه بندي : ,,
عنوان : چگونگی انتخاب رئیس دانشگاه در فضای آکادمی اسپانیا
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

 

نمایی از یک جلسه مناظره انتخاباتی برای انتخاب رئیس دانشگاه لاریوخا در شمال اسپانیا


دانشگاه های غرب در زمینه چگونگی اداره دانشگاه و مدیریت آن از دو مدل پیروی می کنند: مدل قاره ای و مدل انگلوساکسون. قاره ای در اینجا به معنای اروپایی است و مدل آنگلوساکسون عموما به مدل دانشگاه های آمریکا اطلاق می شود. تفاوت بنیادین میان این دو شیوه برگزاری انتخابات عمومی در دانشگاه است. در مدل اروپایی رای گیری برای انتخاب رئیس دانشگاه (Rector) عمومی است ولی در مدل آمریکایی انتخابات جایی در این انتخاب ندارد و یک شورا رئیس را انتخاب می کند. دانشگاه های اسپانیا همچنان از مدل اروپایی پیروی می کنند و روند انتخاب رئیس دانشگاه بر اساس انتخابات عمومی است. 

رئیس دانشگاه وظیفه مدیریت نهادها و بخش های مختلف دانشگاه، توسعه خطوط کلی و نقشه راه ترسیم شده برای دانشگاه و نیز اجرای مصوبات شوراهای بالادستی را بر عهده دارد. در اسپانیا ریاست دانشگاه از طریق برگزاری اتنتخابات عمومی در دانشگاه انتخاب می شود. باید توجه کرد که رای همگان در این انتخاب یکسان نیست و به عنوان مثال رای اساتید دارای قرارداد دائم که هیات علمی دانشگاه را تشکیل می دهند اهمیت بیشتری از رای دانشجویان دارد.  نامزدهای ریاست دانشگاه باید نام معاونان خود و رئیس دفتر را نیز به عنوان تیم اداره کننده اعلام کنند و در واقع رای به کل این تیم داده می شود. دانشگاه در دوران مربوط به انتخابات برنامه ای برای نامزدهای این پست پیش بینی می کند که در آن این افراد برنامه ها و جهت گیری های خود را توضیح می دهند تا رای دهندگان با آنها آشنا شده و با شناخت بیشتری انتخاب کنند.

برگزاری انتخابات ریاست دانشگاه بارسلونا (UB) در سال 2020 و صف دانشجویان برای رای دادن

 

بر اساس اساسنامه های هر دانشگاه ممکن است وزن گروه های مختلف در انتخاب عوض شود، اما نظام کلی انتخاب رئیس دانشگاه ثابت است. برای مثال می توانیم به شیوه وزن دهی در دانشگاه های منطقه کاتالونیا اشاره کنیم که شماری از بهترین دانشگاه های اسپانیا را در خود جای داده اند. در دانشگاه پمپئو فابرا (UPF) وزن آرای رای دندگان به قرار زیر است:

دکترهای با قرارداد دائمی

۵۱ درصد

 

گروهی از استادیارها و بازنشسته‌ها و استادهای مدعو و گروهی از محققان

۹ درصد

 

بقیه استادها و محققان قراردادی

۵ درصد

دانشجویان

۲۵ درصد (۲۲ و نیم درصد دانشجویان لیسانس، ۲ و نیم درصد ارشد و دکتری)

پرسنل اداری و خدماتی

۱۰ درصد

 

تفاوت سطر دوم و سوم (که هر دو شامل استادان و محققان می شود) در شکل قرارداد آنها با دانشگاه، میزان تجربه و سابقه کار و همچنین توان و تولید علمی آکادمیک است. یک مثال دیگر را می توانیم در دانشگاه بارسلونا ببینیم که به قرار زیر است:

جدول توزیع وزن آرای افراد در انتخابات ریاست دانشگاه بارسلونا در سال 2020

تفاوت این دو دانشگاه همانطور که دیده می شود در برخی جزئیات است. مثلا سهم دانشجویان از آرا در دانشگاه بارسلونا 30 درصد است در حالیکه در UPF این وزن 25 درصد ارزش داشت. در جدول ارائه شده مربوط به آخرین انتخابات برگزار شده در دانشگاه بارسلونا در سال 2020 رقابت سه نامزد اصلی را و جزئیات رایی که هر کدام در میان گروه های مختلف استادان، دانشجویان و پرسنل اداری دانشگاه کسب کرده اند می بینیم. نکته جالب در این جدول آن است که تفاوت میان نفر اول (ژوان گواردیا) و نفر دوم (ژوان الیاس) را آرای دانشجویی رقم زده است. در شرایطی که آرای آنها در میان اساتید و پرسنل تا حد زیادی به هم نزدیک بوده است، تفاوت بزرگ رای دانشجویان دانشگاه به ژوان گواردیا باعث شده است که او با نزدیک به 20 درصد اختلاف پیروز این انتخابات باشد.

برگزاری انتخابات در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید و به صندوق ریخته شدن ارای دانشجویان این دانشگاه

 

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 190 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.