English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ١٠ مرداد ١٤٠٠
تحلیل پیامدهای سفر پاپ و دیدار با آیت‌الله سیستانی در مؤسسه آل البیت مادرید
تحلیل پیامدهای سفر پاپ و دیدار با آیت‌الله سیستانی در مؤسسه آل البیت مادرید تاریخ ثبت : 1400/01/08
طبقه بندي : ,,
عنوان : تحلیل پیامدهای سفر پاپ و دیدار با آیت‌الله سیستانی در مؤسسه آل البیت مادرید
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

روز پنجشنبه 25 مارس (5 فروردین ماه 1400) نشستی در محل موسسه آل البیت مادرید برگزار شد که در آن پیام سفر پاپ به عراق و دیدار او با آیت الله سیستانی، و پیامدهای آن در نسبت با مردم مظلوم فلسطین و سرنوشت سرزمین های اشغالی مورد بررسی و تحلیل کارشناسان قرار گرفت. در این نشست که با مشارکت انجمن نویسندگان و روزنامه نگاران عرب و نیز جامعه اسپانیایی-فلسطینی اورشلیم برگزار شد آقایان موسی‌ عامر عوده، سفیر فلسطین در اسپانیا، ماجد دیبسی روزنامه نگار و فعال فلسطینی، و ابوعمار، ریاست موسسه آل البیت مادرید به بیان نکاتی در این موضوع پرداختند. دکتر محمد مهدی احمدی رایزن فرهنگی کشورمان نیز در این جلسه حاضر بود.

در ابتدای جلسه ابتدا آقای ماجد دیبسی از روزنامه نگاران با سابقه فلسطینی در اسپانیا ضمن تقدیر از مواضع جمهوری اسلامی ایران در دفاع همیشگی و عزتمندانه از فلسطین، به تشریح اوضاع منطقه ای و بین المللی در آستانه دیدار تاریخی پاپ فرانسیسکو و آیت الله سیستانی پرداخت. او گفت در چند ماه اخیر پس از رفتن دونالد ترامپ از کاخ سفید صحنه جهانی دچار تغییرات مهمی شده است. از طرفی ایالات متحده آمریکا بر اثر شیوع شدید ویروس و مسائل مربوط به همه گیری کرونا دچار بحران اقتصادی شده است و از سوی دیگر رفتن ترامپ موقعیت دوست نزدیک او بنیامین نتانیاهو را در سرزمین های اشغالی با تزلزل همراه کرده است. اسرائیل در یک سال گذشته چهار بار انتخابات برگزار کرده اما هنوز نتوانسته تشکیل دولت بدهد.

دیبسی به سال های دوره ریاست جمهوری ترامپ به عنوان آغاز دوره ای جدید در روابط آمریکا و اسرائیل اشاره کرد و گفت وضعیت جدید جهان از لحظه انتقال سفارت ایالات متحده به قدس (اورشلیم) و در واقع انتقال پایتخت دولت اسرائیل به این شهر آغاز شد. پس از آن نه تنها شاهد سکوت معنادار کشورهای عربی به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس بودیم که چندی بعد خود این کشورها روند خطرناکی را برای «عادی سازی» روابط خود با رژیم اشغالگر آغاز کردند. مجموعه این تحولات به ما می گوید برنامه طراحی شده از سوی آمریکا و اسرائیل، تمام کردن داستان مقاومت، زدن ضربه نهایی به آرمان فلسطین و محو کردن فلسطین و حقوق مردم آن بوده است.

دیبسی همچنین به تغییرات در عرصه قدرت های بین المللی اشاره کرد و بیان داشت که اتفاق های چند سال اخیر نشان می دهند نوعی انتقال قدرت از غرب به شرق در حال رخ دادن است. یک محور جدید با ظهور دو قدرت چین و روسیه شکل گرفته است که اسرائیل هم به خوبی این واقعیت را می بیند و رصد می کند. بر همین اساس نیز تصمیم به ایجاد متحدین تجاری و نظامی منطقه ای گرفته است. اما در سوی دیگر می بینیم که کشورهایی که روند عادی سازی روابط با اسرائیل را آغاز کرده بودند آن چنان در کانون توجه بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا نیستند و حمایتی از آنها نمی شود. خود دولت اسرائیل نیز در بحران سیاسی است. دیدار مهم پاپ و آیت الله سیستانی را باید در چنین چارچوب سیاسی و بین المللی دید و درک کرد.

در ادامه جلسه آقای موسی‌ عامر عوده، سفیر فلسطین در اسپانیا به بیان نکاتی در این موضوع پرداخت. او اشاره کرد که این نخستین بار بوده است که یک پاپ به کشور عراق سفر کرده و با یک مرجع عالیقدر به دیدار و گفتگو نشسته است. و در چنین مناسبت پر قدری، موضوع فلسطین در صحبت میان این دو رهبر دینی پررنگ شده که این مایه دلگرمی و امیدواری است. به خصوص که این موضوع از یک سو اسرائیل را به شدت مشوش و نگران کرد و از سوی دیگر جلوی هرگونه تحرک در برخی بخش های دولت عراق در راستای حرکت به سوی عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را گرفت.

سفیر فلسطین سپس به طرح معامله قرن و چهار سال فشار روز افزون دولت ترامپ به ملت فلسطین اشاره کرد و گفت متاسفانه به ترامپ مشورت های اشتباه داده بودند و او نفهمیده بود که وقتی ملت فلسطین می گوید نه، این یک نه تمام عیار و محکم است. جرارد کوشنر نماینده رئیس جمهور آمریکا در امور خاورمیانه نیز فرد بی تجربه ای بود که از تاریخ طولانی تنش و مسائل پیچیده منطقه چندان باخبر نبود. به همین دلیل اگرچه طرح معامله قرن با تبلیغات زیاد و در غالب کنفرانس های بین المللی پر سر و صدا رونمایی شد اما هرگز موفقیتی کسب نکرد. در عوض این تصمیمات واکنشی بزرگ را ایجاد کرد و باعث شد در اتحادی بی سابقه مسلمانان آمریکا به همراه سایر اقلیت های نژادی و مذهبی یکپارچه علیه او در انتخابات اخیر رای دادند. عامر عوده گفت خیلی ها فکر می کنند که ما از آمدن بایدن خوشحالیم. به هیچ عنوان اینگونه نیست. آنچه باعث خوشحالی ما شد رفتن ترامپ و طرح های شکست خورده او بود. ما می دانیم که جو بایدن مثل بقیه رئیس جمهورهای آمریکا خود یکی از حامیان اصلی صهیونیسم بوده و هست.

سفیر فلسطین در بخش دیگری از سخنان خود گفت برای مقابله با فشارهای دولت ترامپ ما با قدرت های دیگر منطقه ای و جهانی وارد مذاکره شدیم. سعی کردیم از دوستان خود کمک بگیریم تا مقابل تحریم ها و فشارهای ترامپ بایستیم. در این میان اسپانیا یکی از دوستان فلسطین بوده که از دولت و ملت فلسطین حمایت کرد و ما از آنها متشکریم. وی افزود از سوی دیگر ما شکایت هایی را به دیوان بین المللی دادگستری برده ایم تا در آنها به جنایات رژیم صهیونیستی رسیدگی شود. مسیر دادرسی این دادگاه ها متاسفانه بسیار کند است اما ما مصمم هستیم این مسیر را با جدیت پیگری کنیم چرا که فلسطینیان ساکن قدس و سایر سرزمین های اشغالی چه مسیحی و چه مسلمان در مقابل این ظلم آشکار سال هاست که در حال مبارزه و مقاومت بوده اند. او در پایان سخنان خود ضمن تشکر از حاضران در جلسه گفت ما می دانیم که تنها نیستیم و دوستان زیادی داریم و به این مقاوت ادامه خواهیم داد.

در بخش پایانی جلسه نیز آقای ابوعمار رئیس موسسه آل البیت مادرید در سخنان کوتاهی ضمن تشکر از حضور سفیر فلسطین و دکتر احمدی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در اسپانیا و استادان و حاضران در جلسه به اهمیت ملاقات آیت الله سیستانی و پاپ فرانسیسکو و تاکید هر دو رهبر دینی بر حمایت از فلسطین و قدس اشاره نمود و بیان داشت که دیدگاه علمای بزرگ نجف از جمله کاشف الغطاء که اعتقاد به وحدت میان مسلمین داشت، همواره حمایت از فلسطین بوده است. او سپس به داستان ملاقات بزرگان فلسطینی با آیات عظام از جمله آیت الله سیستانی در طول سال های مقاومت تا امروز پرداخت و دیدار اخیر پاپ با آیت الله سیستانی و تاکید بر حمایت از قدس را ادامه همین روند دانست. 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 324 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.