English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
آیا وضعیت ناظر اسرائیل در اتحادیه آفریقا راه را برای عادی سازی با کشورهای آفریقایی هموار می‌کند؟
آیا وضعیت ناظر اسرائیل در اتحادیه آفریقا راه را برای عادی سازی با کشورهای آفریقایی هموار می‌کند؟ تاریخ ثبت : 1400/05/16
طبقه بندي : ,,
عنوان : آیا وضعیت ناظر اسرائیل در اتحادیه آفریقا راه را برای عادی سازی با کشورهای آفریقایی هموار می‌کند؟
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی کشورمان در اتیوپی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

هنگامی که اتحادیه آفریقا اعلام کرد که به اسرائیل وضعیت  عضو ناظر اعطا می کند ، این خبر بسیاری از اسرائیلی ها را غافلگیر کرد، هرچند دیپلمات‌های بخش آفریقا در وزارت خارجه اسرائیل در هشت ماه گذشته در تلاش برای دستیابی به این  هدف بودند.

علیزا بن نام، سفیر سابق  اسرائیل در مجارستان و فرانسه که اکنون رئیس بخش آفریقا است، از این اتفاق ابراز رضایت کرد. وی افزود: من بسیار خوشحالم که اسرائیل به قاره آفریقا بازگشته و به عنوان یک کشور ناظر در اتحادیه آفریقا تبدیل شده است. ما امیدواریم در زمینه های مختلف مانند توسعه اقتصادی، مبارزه با تروریسم جهانی، مبارزه با همه گیری ویروس کرونا، سیستم های بهداشتی، کشاورزی هوشمند و موارد دیگر همکاری ایجاد کنیم. این نشان می دهد که اسرائیل گذشته ای در آفریقا دارد، و همچنین آینده بزرگی در  این قاره بازی خواهد نمود.

اسرائیل تا سال 2002  به عنوان عضو ناظر در سازمان وحدت آفریقا برخوردار بود یعنی تا زمانی که این سازمان منحل شد و منجر به ظهور اتحادیه آفریقا گردید. این سازمان تازه تأسیس تحت فشار معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی، وضعیت ناظر اسرائیل را لغو کرد. از آن زمان، اسرائیل با تلاش های دیپلماتیک و دو درخواست رسمی در سال 2014 و 2018 تلاش کرده است تا آن را دوباره به دست آورد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق و آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه سابق هر دو از این تلاش ها حمایت کردند.

در طول این سالها، مخالفت شدید با عضویت اسرائیل در اتحادیه آفریقا وجود داشت، بیشتر از سوی کشورهای حامی فلسطین مانند آفریقای جنوبی، لیبی و مصر. فلسطین در سال 2013 مقام ناظر را به دست آورد و محمود عباس، رئیس جمهور فلسطین به عنوان سخنران مهمان در اجلاس سازمان 2019 دعوت شد. هنگامی که نکوسازانا دلامینی زوما، سیاستمدار آفریقای جنوبی از سال 2012 تا 2017 به عنوان رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا فعالیت می کرد، به شدت به تلاش های اسرائیل برای نزدیک شدن به این سازمان اعتراض کرد.

از زمان تأسیس در 1948، اسرائیل سرمایه گذاری زیادی برای ایجاد روابط با آفریقا انجام داده است. آنها در دهه 1970 در مورد جنگ یوم کیپور در سال، هنگامی که بسیاری از کشورهای آفریقایی روابط خود را با اسرائیل قطع کردند، با احتیاط ادامه دادند. در طول سالها، اسرائیل پروژه های متعددی در زمینه هایی مانند فناوری، کشاورزی هوشمند ، مدیریت آب و آموزش از راه دور یعنی حوزه هایی که برای بسیاری از اقتصادهای  کشورهای آفریقایی مهم است را اجرا کرد.

وقتی اسرائیل توافقنامه ابراهیم را با امارات متحده عربی، بحرین و مراکش در اکتبر 2020 امضا کرد، همه چیز تغییر کرد. سودان همچنین عادی سازی روابط خود با اسرائیل را اعلام کرد. همه گیری ویروس کرونا همچنین عامل شتاب بخشی بود  زیرا بسیاری از کشورها در بحبوحه پیامدهای اقتصادی آن به کمک نیاز داشتند.

منابعی در وزارت امور خارجه به المانیتور گفتند که بن نون موضوع تقریب با اتحادیه آفریقا را عملاً یک مأموریت شخصی می داند. وزیر امور خارجه سابق گابی اشکنازی و وزیر فعلی یائر لاپید به طور کامل از وی حمایت کردند. وزرا در هر تماس با همتایان آفریقایی موضوع را مطرح کردند. برای پیشبرد بیشتر امور، بن نام آوریل گذشته به مقر اتحادیه در آدیس آبابا رفت. وی در آنجا با 30 سفیر کشورهای عضو ملاقات کرد. معاون وی یک ماه بعد از آدیس آبابا دیدن کرد. سپس، صبح دیروز ، سفیر اسرائیل در اتیوپی، آلین آدماسو با دبیرخانه اتحادیه تماس تلفنی گرفت و از وی دعوت کرد تا اعتبارنامه خود را برای اسرائیل برای تبدیل شدن به یک کشور ناظر ارائه کند.

منابع دیپلماتیک توضیح دادند که اسرائیل موفق شد  هیاهوی واقعی در این مورد ایجاد کند. با سالها مشارکت در پروژه های مشارکتی، دانش فنی و تمایل ثابت شده برای مشارکت در پروژه های توسعه ای، اسرائیل خوب عمل میکند. حمایت فلیکس تشیسکدی، رئیس جمهوری دموکراتیک کنگو و رئیس فعلی اتحادیه آفریقا، قطعاً مانند رئیس فدرال اتحادیه آفریقا، موسی فاکی از چاد، بسیار مهم بود.

اسرائیل با 46 کشور آفریقایی، همه اعضای اتحادیه آفریقا روابط رسمی دارد. در سالهای اخیر، روابط با گینه و چاد ، که روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل به ترتیب در سالهای 1967 و 1972 قطع کردند، تجدید شد تا آنجا که چاد به فکر افتتاح سفارت در قدس بود.

منابع دیپلماتیک تأکید کردند که یکی از مهمترین تأثیرات احتمالی حرکت دیپلماتیک بوده است. کشورهایی مانند جیبوتی، مالی، نیجر و حتی سومالی، که همگی در عادی سازی روابط با اسرائیل مردد بودند، اکنون می توانند در این قضیه ورود پیدا کنند.

کورن که سفیر اسرائیل در مصر و اولین سفیر اسرائیل در سودان جنوبی بود در تلاشهای اورشلیم در طول این سالها برای پیوستن به اتحادیه آفریقا به عنوان یک کشور ناظر، از نزدیک مشارکت داشته است. وی  میگوید: زمانی که من در سودان جنوبی خدمت می کردم، مأموریت داشتیم این کار را پیش ببریم، اما با مخالفت کشورهای طرفدار فلسطین کار آسانی نبود. سودان جنوبی و اتیوپی سعی کردند به ما کمک کنند، و خانم دلامینی زوما؛ وزیر امور مشارکت و امور سنتی آفریقای جنوبی پذیرای فشارهای بر طرفداران فلسطین بود.

کورن سیاستمدار اسرئیلی برآورد می کند که این تحول جدید نه تنها می تواند روابط را با کشورهایی که اسرائیل با آنها دیپلماتیک ندارد، بهبود ببخشد می تواند تصویر اسرائیل را به عنوان کشوری که می تواند مشارکت بین قاره ای ایجاد کند و به عنوان کشوری که می تواند به عنوان واسطه در حل منازعات عمل کند، ارتقا دهد. وی خاطرنشان کرد که اسرائیل یکبار از سوی مرجع بین دولتی توسعه آفریقا برای میانجیگری در درگیری خاص آفریقایی دعوت شده است  اما از توضیح بیشتر خودداری کرد.

وی  در ادامه گفت واضح است که  مصر بسیار نقش مثبتی در این موضوع داشته است. هم اکنون روابط ما با مصر و سودان در وضعیت عالی قرار دارد و در اینده روابط ما با کل کشور های آفریقایی متحول خواهد شد  و این مطمئناً یک تحول بسیار مثبت است.

وزیر امور خارجه یائر لاپید گفت: این یک روز جشن برای روابط اسرائیل و آفریقا است. لاپید افزود: این دستاورد دیپلماتیک گامی رو به جلو در جهت بهبود روابط خارجی اسرائیل با قاره آفریقا پس از دو دهه است.

اما موضع آفریقای جنوبی قابل توجه است؛ آفریقای جنوبی با تصمیم یک جانبه کمیسیون اتحادیه آفریقا مبنی بر اعطای مقام ناظر رسمی به اسرائیل در این سازمان قاره ای شدیدا اعتراض کرد. این کشور گفت از تصمیم ناعادلانه و بی دلیل کمیسیون اتحادیه اتحادیه  آفریقا برای اعطای مقام ناظر در اسرائیل در اتحادیه آفریقا وحشت زده است. وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی گفت: "تصمیم به اعطای جایگاه ناظر به اسرائیل در سالی که مردم مظلوم فلسطین توسط بمباران های ویرانگر و شهرک های غیرقانونی این سرزمین تحت تعقیب قرار گرفتند، شوکه کننده است.

آفریقای جنوبی روابط دیپلماتیک رسمی خود را در سال 1995 یعنی یک سال پس از پایان آپارتاید، با اسرائیل کاهش داد و  از فلسطین حمایت کرد. سرزمین های فلسطینی در حال حاضر در اتحادیه آفریقا دارای کرسی  وضعیت ناظر هستند. به گفته آفریقای جنوبی گفت:، کمیسیون اتحادیه افریقا بدون مشورت با اعضای خود این تصمیم را یکطرفه گرفت. آفریقای جنوبی قاطعانه معتقد است که تا زمانی که اسرائیل مایل به مذاکره درباره طرح صلح بدون پیش شرط نیست، نباید از وضعیت ناظر برخوردار باشد.

انتهای پیام/

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 96 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.