English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
إسرائیل ــ إیران..هل حان وقت تغییر قواعد اللعبة؟(اسراییل-ایران، آیا زمان تغییر قواعد بازی فرا رسیده است؟)
إسرائیل ــ إیران..هل حان وقت تغییر قواعد اللعبة؟(اسراییل-ایران، آیا زمان تغییر قواعد بازی فرا رسیده است؟) تاریخ ثبت : 1400/05/10
طبقه بندي : ,,
عنوان : إسرائیل ــ إیران..هل حان وقت تغییر قواعد اللعبة؟(اسراییل-ایران، آیا زمان تغییر قواعد بازی فرا رسیده است؟)
نويسنده : د. أحمد فؤاد أنور
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی ایزان در مصر
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

دکتر احمد فؤاد انور استاد علوم سیاسی دانشگاه اسکندریه، کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی و عضو شورای امور خارجه مصر در مقاله ای در روزنامه الاهرام به موضوع تغییر قواعد بازی ایران و رژیم صهیونیستی در سایه تغییرات جدید در آمریکا و منطقه پرداخته است در زیر ترجمه این مقاله تقدیم حضورتان می شود.

انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران، نزدیک بودن احیای برجام و گمانه زنی ها در مورد قریب الوقوع بودن دستیابی ج.ا.ایران به سلاح هسته ای- البته با توجه به وخامت شرایط جسمی آقای خامنه ای رهبر کنونی، ممکن است سلاح هسته ای ایران تحت نظارت رهبر جدید که بعد از ایشان خواهد آمد قرار بگیرد.- باعث شده که هم اکنون تهران در مقابل یک دو راهی جدید و تاریخی قرار گیرد. در اینجا این سوال مطرح می شود براستی موضع تل آویو در مورد تغییرات قریب الوقوع در ایران و منطقه چه خواهد بود؟ آیا فضایی برای تحرکات این کشور خارج از چارچوبی که «عمو سام» تعیین می کند وجود دارد؟

معادله یا بازی قدیمی میان تهران و تل آویو اینگونه رقم خورده بود که ایران مایل به گسترش نفوذ و سلطه خود در یمن، سوریه و پیش از این دو، در لبنان و عراق بوده است. در مقابل تل آویو نیز به نوبه خود سالهاست که در مواجهه با دغدغه یا کابوس دستیابی ایران به سلاح هسته ای، سیاست ایجاد ابهام و نه بازدارندگی را دنبال می کند.

نفتالی بنت و پیش از او نتانیاهو نظاره گر تلاش های غرب -که اکنون حمایت دولت بایدن را نیز در پشت خود دارد- برای احیای توافق هسته ای با ایران بوده اند. در مقابل این سیاست غرب و دولت جدید آمریکا، تل آویو تصمیم گرفت با حملات پی در پی به پایگاه های ایران در سوریه و حمله به نفتکش های ایرانی و حمله اخیر به کشتی اطلاعاتی ایران، اوضاع را پیچیده تر کند(سیاست ایجاد ابهام). علاوه بر حملات مذکور باید به اقدامات خرابکارانه اسراییل در حمله به تأسیسات هسته ای نطنز نیز اشاره کرد اقدامی که افشای آن سبب شد بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل تحقیقاتی را در خصوص این موضوع با توجه به آنکه ناقض سیاست ابهام بود شروع کند در همین راستا یائیر جولان معاون سابق رئیس ستاد مشترک ارتش و نماینده پارلمان گفته بود: در حال حاضر شاهد بازی جدید بسیار خطرناکی توسط نخست وزیر اسراییل(نتانیاهو) در رابطه با ایران هستیم بازی که غرض از آن  بهره برداری سیاسی در داخل است.

دکتر فؤاد در ادامه می نویسد: در این بازی و رقابت جدید بهترست ما به دنبال متغیرهایی در قواعد بازی بین المللی یا تقابل خاموش باشیم، برای همین اشاره میکنم به جنگ نفتکش ها در دهه هشتاد میلادی بین ایران و عراق، جنگی که برای عراق، دستاوردی جز از دست دادن پایانه صادرات نفت خود به همراه نداشت در واقع عراق تلاش کرد مانع صادرات نفت ایران شود اما موفق به انجام چنین کاری نشد در نتیجه آن جنگ، ایران تجربه گرانبهایی کسب کرد که در تقابل کنونی با اسراییل حتی در بخش نظری، یک مزیت مطلوب برای ایران به وجود آورده است. البته می دانیم که تل آویو و تهران به دنبال کنترل این تقابل و بازی جدید هستند، به همین دلیل حملات صورت گرفته در خلیج (فارس)، دریای عرب یا دریای سرخ منجر به غرق شدن حتی یک کشتی نیز نشد و می توان گفت بدون تلفات انسانی بوده است، علاوه بر این هیچ یک از طرفین مسئولیت حتی یک حمله را نیز بر عهده نگرفتند.

از دیگر قوانین جدید و نانوشته که تا این لحظه توسط طرفین رعایت شده عدم حمله مستقیم توسط یکی از این دو کشور به هدفی در داخل کشور مقابل است هر دو کشور تلاش داشته اند منافع یکدیگر را در دیگر کشورها مورد حمله قرار دهند.

مهمترین متغیر در تقابل کنونی دو کشور، موضوع افزایش سرعت و روند حملات متقابل است که می تواند باعث بروز فجایع دیگری در حجم سرنگونی هواپیمای اوکراینی که چه بسا ناخواسته بوده است شود. وقوع چنین امری مستلزم پاسخ ایران به اسرائیل در همان مقیاس است، در همین زمینه اشاره می کنم به خرابکاری اسراییل در تأسیسات هسته ای نطنز، عملی که سبب شد ایران با اعلام افزایش میزان غنی سازی، سطح غنی سازی خود را به 60 درصد برساند و بیش از هر زمان دیگری به درصد مورد نیاز برای دستیابی به سلاح هسته ای یعنی همان 90 درصد نزدیک شود البته این رفتار ایران نوعی اعمال فشار به طرف های مذاکره کننده در وین نیز می باشد.

در مورد روابط آمریکا و اسرائیل نیز می توان گفت که دولت بنت در همان مسیر دولت نتانیاهو قدم بر می دارد و میداند که مواضع دولت جدید آمریکا با دولت ترامپ متفاوت است لذا رفتار آینده دولت بنت در رابطه با مذاکرات هسته ای از دو حالت خارج نیست: 1- تلاش برای بر هم زدن مذاکرات در راستای منافع اسراییل 2- ایجاد سر وصدا پیرامون برنامه ها و تحرکات ایران و تشدید اقدامات علیه ایران در بیش از یک جبهه به طور همزمان.

به نظر من این احتمال وجود دارد که چنین کاری با هماهنگی کامل با واشنگتن به عنوان اهرم فشار بر تیم مذاکره کننده ایرانی انجام گیرد.

در موضوع تغییر قواعد بازی ایران و اسراییل باید به اقدامات آمریکا در منطقه نیز توجه کرد به عنوان مثال خروج تدریجی و همه جانبه نیروهای آمریکایی مستقر در خلیج فارس و عراق از یک سو و افغانستان از سوی دیگر بطور حتم در موضعگیری های ایران تأثیر خواهد داشت در واقع خروج آمریکا از منطقه یک آرامش خاطر به تهران می دهد. در طرف مقابل اسراییل می خواهد از خلائی که ایجاد می شود نهایت استفاده را بکند لذا می بینیم که آنها عادی سازی روابط با امارات و بحرین را کلید زدند.

مصر تحولات منطقه و تغییر قواعد بازی

مصر برای آنکه از تحولات منطقه عقب نماند علاوه بر هماهنگی کامل در مواضع خود با اعضای شورای همکاری خلیج فارس، نظارت بر پیشرفت تعهد قطر به نتایج نشست العُلا (عربستان) و در پیش گرفتن تغییر تدریجی و مستمر در سیاست هایش با آنکارا، روابط و همکاری اش را با عراق و اردن تقویت کرده است. در این زمینه تجربه امنیتی مصر که در نتیجه قدرت و آمادگی روزافزون نیروهای مسلح به دست آمده است، می تواند منجر به عبور از بحران های ریشه دار و شدید اقتصادی و خدماتی شود، مصر نمی خواهد در برابر یک سناریوی (تکرار شده تاریخی) قرار گیرد سناریویی که در آن آمریکا به عنوان یک ابر قدرت تعامل با پرونده هسته ای ایران را بر عهده گرفته و ناگهان چشم خود را بر روی دستیابی تهران به سلاح هسته ای ببندد و در نتیجه آن خسارتی مستقیم به امنیت ملی اعراب به طور کلی و به ویژه کشورهای حاشیه خلیج (فارس) وارد شود.

 

https://gate.ahram.org.eg/daily/News/ 23/7/2021م

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 119 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.