English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١٤ مرداد ١٤٠٠
کتابخانه مرکزی کیپ تاون آفریقای جنوبی
کتابخانه مرکزی کیپ تاون آفریقای جنوبی تاریخ ثبت : 1400/01/22
طبقه بندي : ,,
عنوان : کتابخانه مرکزی کیپ تاون آفریقای جنوبی
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

کتابخانه مرکزی کیپ‌تاون، کتابخانه‌ای عمومی در شهرکیپ تاون آفریقای جنوبی است. این کتابخانه یکی از 104 کتابخانه موجود در کیپ تاون است.

کتابخانه مرکزی شامل خدمات امانت کتاب و مرجع و همچنین بخش‌های تخصصی هنر و موسیقی است. 90 رایانه همراه با Wi-Fi رایگان برای استفاده اعضای کتابخانه وجود دارد. این کتابخانه کتاب، سی دی، دی وی دی، کتاب صوتی و مجله را به صورت امانت ارائه می‌دهد. این تنها کتابخانه عمومی در کیپ تاون است که دارای کتاب‌هایی به تمام یازده زبان رسمی کشور و همچنین دارای کتاب‌هایی به زبان‌های خارجی است.

کتابخانه مرکزی در سال 1954 تأسیس شده است. در سال 1962، کتابخانه به ساختمان والبورگ در مرکز شهر منتقل شد. در 1982، کتابخانه بار دیگر منتقل شد و در سالن شهر کیپ تاون مستقر شد. این کتابخانه دو کمک مالی از بنیاد کارنگی دریافت کرد که اجازه می داد مجموعه های کتابخانه به طور قابل توجهی بهبود یافته و گسترش یابد و یک مرکز رایانه ای نیز تأسیس شود. شهر کیپ تاون بودجه لازم را برای تأسیس کتابخانه جدید در سالن دریل اولد فراهم کرد. در سال 2008، کتابخانه مرکزی در این محل دائمی جدید افتتاح شد.

از سال 1818، که کتابخانه عمومی آفریقای جنوبی (SAPL) تأسیس شد، یک کتابخانه عمومی در مرکز کیپ تاون وجود داشته است. تا سال 1829، استفاده از خدمات این کتابخانه رایگان بود. در سال 1952، خدمات کتابخانه شهر کیپ تاون (CTLS) برای ارائه خدمات رایگان کتابخانه شهری برای کیپ تاون تاسیس شد. در دسامبر 1954، پس از انجام مذاکره، CTLS با خرید سهام و اجاره سالن مطالعه، مسئولیت کتابخانه عمومی آفریقای جنوبی را بر عهده گرفت. کتابخانه مرکزی تاسیس و در ژانویه 1955، برای استفاده عموم مردم افتتاح شد. در سال 1956، شعبه ای از این کتابخانه در خیابان لانگ افتتاح شد که شامل کتاب‌های غیرداستانی، کتابهای کودکان و موسیقی بود. در سال 1962، کتابخانه مرکزی از کتابخانه عمومی به ساختمان SANLAM در وال استریت منتقل شد. بخش موسیقی نیز از خیابان لانگ به این ساختمان منتقل شد. در سال 1965، شعب مرکزی و خیابان لانگ ادغام شدند تا یک شعبه مرکزی جدید و بزرگتری را تشکیل دهند. قانون آپارتاید بر خدمات ارائه شده توسط کتابخانه ها تأثیر گذاشت. قانون ایجاد امکانات رفاهی جداگانه مصوب سال 1953 به اختصاص کتابخانه هایی برای گروه های خاص منجر شد. در سال 1969، کتابخانه پارک شهر افتتاح شد و تمام اعضای "غیر سفیدپوست" کتابخانه مرکزی به این کتابخانه منتقل شدند. با این وجود، هنوز اعضای "غیر سفیدپوست" می توانستند از کتابخانه های مرکزی اطلاعات و موسیقی استفاده کنند.

این کتابخانه یکی از دو کتابخانه هنری عمومی در آفریقای جنوبی است. این کتابخانه تمام جنبه های هنر و صنایع دستی را پوشش می دهد و به ویژه، در هنر آفریقا و آفریقای جنوبی، عکاسی، طراحی مد و گرافیک، بسیار غنی است. دانش آموزان و صنعتگران و هنرمندان محلی از این کتابخانه به خوبی استفاده می کنند. کتابخانه هنر به عنوان بخشی تخصصی در کتابخانه مرکزی، در سال 1965 افتتاح شد.

در سال 1956، یک کتابخانه موسیقی در کتابخانه خیابان لانگ گنجانده شد. این کتابخانه شامل صفحات گرامافون، نت موسیقی و مجموعه هایی از آثار موسیقی دانان آفریقای جنوبی بود.

منبع:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Central_Library_Cape_Town

 

انتهای پیام/ص

 


Waalburg

Carnegie Corporation: یکی از تأثیر گذارترین بنیادهای ایالات متحده است که در سال ۱۹۱۱ توسط اندرو کارنگی برای حمایت از توسعه دانش تأسیس گردید.

Old Drill Hall

South African Public Library

Cape Town City Library Service

Long St. 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 377 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.