English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٦ مهر ١٤٠٠
فرانسه می‌خواهد از نظام آموزشی خود به عنوان ابزار دیپلماتیک استفاده کند
فرانسه می‌خواهد از نظام آموزشی خود به عنوان ابزار دیپلماتیک استفاده کند تاریخ ثبت : 1398/08/27
طبقه بندي : ,,
عنوان : فرانسه می‌خواهد از نظام آموزشی خود به عنوان ابزار دیپلماتیک استفاده کند
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فرانسه
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

دولت فرانسه در حال تهیه طرحی است که بر اساس آن قرار است به توسعه آموزش ملی خود در خارج از فرانسه مبادرت ورزد با این هدف که تعداد دانش‌آموزان در مدارس فرانسوی در خارج از کشور را تا سال 2030 دو برابر کند.

امروزه فرانسه دارای 522 مجتمع آموزشی وابسته به آموزش ملی خود در خارج از کشور است. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در همین ارتباط می‌گوید: آموزش ملی فرانسه امروز یک ابزار استراتژیک دیپلماسی نفوذ ما در جهان است.

وی در همین ارتباط اضافه کرد: در شرایطی که رقابت بین المللی در این بخش به دور از هیاهوی سیاسی و اقتصادی و نظامی جریان دارد، آموزش ملی امروز بخشی از مبارزه جدیدی است که کشور ما باید بدان مبادرت ورزد.

به نوشته روزنامه لاکروآ، وزیر امور خارجه فرانسه در خلال یک نشست مطبوعاتی در خصوص معرفی طرح جدید فرانسه در حوزه آموزشی، اظهار کرد: نظام آموزشی فرانسه یک ابزار ژئوپلتیک است که می‌تواند به گسترش اعتبار این کشور، فرهنگ، ارزش‌ها، آزادی و دمکراسی آن کمک کند.

وی می‌گوید: اگر ما نتوانیم مدل اومانیست خود را به عنوان مطالبه ای جهانی مطرح کنیم، این مدل دیگر معنایی نخواهد داشت.

شایان ذکر است که اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه در تداوم ایده "امانوئل ماکرون"، رئیس جمهوری فرانسه در سال 2018 است که بر اساس آن قرار بوده است فرانسه تا سال 2022 تعداد دانش آموزان شاغل به تحصیل در مجتمع‌های آموزشی وابسته به این کشور در خارج را دو برابر کند.

بدین منطور دولت در نظر دارد روی کمک مؤسسات و مراکز آموزشی دولتی، انجمن های آموزشی مانند میسیون لائیک فرانسه، همچنین مراکز فعال در بخش خصوصی تکیه کند.

روزنامه «لاکروآ» در بین مراکز خصوصی به مجتمع «اودیسه» اشاره دارد که «لوک شاتل»، وزیر پیشین آموزش ملی فرانسه معاون آن است و دارای مدارسی در کازابلانکا، بروکسل و بخارست است و در آن‌ها، زبان فرانسه در کنار زبان های انگلیسی و زبان محل به عنوان زبان های آموزشی به کار گرفته می‌شود.

در این ارتباط، دولت در نظر دارد در چارچوب استراتژی جدید مبلغ 25 میلیون یورو کمک اضافه به «آژانس آموزش فرانسه در خارج» تخصیص دهد. هدف از این اقدام راه اندازی دفاتر جدید و بسیج سفارتخانه‌های این کشور در شهرهای هدف است.

به گفته «ژان باتیست لوموآن»، وزیر مشاور در امور اروپایی هنوز در 300 شهر بالای یک میلیون نفر فرانسه هیچ حضور آموزشی ندارد.

قرار است که این اقدام وزارت امور خارجه فرانسه با همکاری وزارت آموزش ملی این کشور و برخی انجمن‌های اولیا و مربیان صورت بگیرد. در حال حاضر تعداد دانش آموزان شاغل به تحصیل در 522 مجتمع و مؤسسه آموزشی فرانسه در خارج بالغ بر 250 هزار نفر است که امسال 8 هزار نفر به آن ها اضافه شده است.

بر اساس همین گزارش، در بین آن ها فرزندان فرانسویان مامور یا مقیم خارج و البته شهروندان کشورهای میزبان دیده می‌شود.

ژان میشل بلانکه، وزیر آموزش ملی فرانسه نیز در همین ارتباط اظهار کرد: اساس طرح جدید دولت تلاش های ویژه ای برای آموزش مربیان صورت خواهد داد و قرار است دوره هایی ویژه آموزش در خارج از کشور طراحی و مدارکی به افرادی که این دوره ها را طی می کنند، اعطا گردد.

قرار است از سپتامبر 2020 در مقطع کارشناسی ارشد رشته ای به همین منظور ارائه شود و بیش از 1000 نفر (در قالب آموزگار، مدیر مراکز آموزشی، بازرس و ...) به جمع نیروهای موجود اضافه شوند که به این ترتیب شمار این افراد به 10 هزار نفر خواهد رسید.

به موجب این طرح، قرار نیست تغییری در هزینه شهریه ها داده شود. در برخی از مراکز هزینه شهریه ها بعضا تا 40 هزار یورو در سال می رسد (مانند دبیرستان فرانسوی ها در نیویورک) به همین منظور سالانه 25 هزار بورس تحصیلی دانش آموزی برای آن دسته از خانواده هایی که با مشکل پرداخت شهریه روبرو می باشند، تخصیص می یابد. با این حال هر سال شمار زیادی از دانش آموزان خارجی و حتی دانش آموزان فرانسوی از انجام تحصیل در این مراکز آموزشی محروم می مانند.

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1259 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.