English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠
برنامه‌های آلمان برای پیشگیری و مهار ویروس کرونا
برنامه‌های آلمان برای پیشگیری و مهار ویروس کرونا تاریخ ثبت : 1398/12/28
طبقه بندي : ,,
عنوان : برنامه‌های آلمان برای پیشگیری و مهار ویروس کرونا
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در آلمان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

گزارشی از برنامه‌های آلمان برای پیشگیری و مهار ویروس کرونا

فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، رییس جمهوری آلمان فدرال در گفت‌وگویی با تارنمای خبری t-online گفت: برای مقابله با کرونا پیش از هر چیز باید زنجیره سرایت ویروس را پاره کرد و از گسترش سریع آن کاست تا سیستم بهداشتی کشور از سیر رشد بیماری عقب نماند و بتواند آن را مهار کند.

در جلسه سه جانبه رییس جمهور آلمان با وزیر بهداشت و رییس انستیتو کخ آلمان در کاخ ریاست جمهوری، اشتاین‌مایر اظهار کرد: آلمان در این روزها با سخت‌ترین بحران‌های خود از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون روبه‌رو شده است.

رییس جمهوری آلمان گفت: کشور آلمان علاوه بر ویروس کرونا با چالش‌های جدی دیگری هم روبه‌روست: بحران مهاجرت که با آمدن موج تازه‌ای از پناهجویان بالا گرفته است؛ رشد نیروهای راست افراطی که میان لایه‌های جامعه تفرقه انداخته است. اما تهدید مبرم و فوری از سوی کرونا است و شمار مبتلایان و قربانیان ناشی از این ویروس مدام افزایش می‌یابد.

گسترش روزافزون تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در خاک آلمان باعث شده است  که بیشتر مرزهای زمینی و هوایی این کشور بسته شود. مدارس، آموزشگاهها و دانشگاهها تعطیل شوند و گردهمایی‌ها و مراسم عمومی، همایش‌های فرهنگی و ورزشی و تفریحی ملغی گردد. زندگی عمومی تا حد زیادی متوقف شده و این موضوع ترس و نگرانی را در مردم آلمان دامن می زند.

آمار مبتلایان  به ویروس جدید کرونا تا صبح روز سه شنبه 27 اسفند (۱7 مارس) در آلمان حدود 7300 مورد و تعداد قربانیان این بیماری به 17 مورد رسیده است.

با افزایش تعداد مبتلایان شناسایی شده به ویروس کرونا در روزهای اخیر تدابیر جدیدی برای کند کردن این روند در دستور کار قرار گرفته که لغو تجمع‌های ورزشی، فرهنگی و سیاسی و تعطیلی مراکز آموزشی در صدر آنها قرار دارد.

تاکنون شیوع ویروس کرونا در میان کشورهای اروپایی، در ایتالیا و اسپانیا بسیار شدیدتر بوده و در این دو کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام شده است. در فرانسه و اتریش نیز شیوع کرونا بسیاری از فعالیت‌ها را محدود کرده است.

مطابق فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز بر اساس آمار رسمی کشورها منتشر می‌کند تا روز یک‌شنبه در ایتالیا بیش از ۲۱ هزار، در اسپانیا حدود هفت هزار و ۸۰۰ و در آلمان اندکی بیش از پنج هزار و ۴۰۰ نفر مبتلا به ویروس کرونا شناسایی شده‌اند.

تمهیدات آلمان در مبارزه با ویروس کرونا

با توجه به اینکه نظام حکومتی در آلمان جمهوری پارلمانی است و هر یک از ایالت های 16 گانه آن از خودمختاری در امور مختلف، نظام سیاسی و اداری برخوردار هستند، لذا تصمیمات اخذ شده در ارتباط با مبارزه با ویروس کرونا تحت یک نظام یک پارچه نمی باشد .

برلین، پایتخت آلمان و ایالت‌های بایرن، زارلند و نیدرزاکسن از نخستین مناطقی بودند که اعلام کردند مدارس و مهدکودک‌های آنها از ابتدای این هفته تعطیل خواهند بود.

در همین حال مسیولان محلی ایالت بایرن صبح جمعه اعلام کردند که تمام مدارس، مهدکودک‌ها و مراکز نگهداری از کودکان در این ایالت از ۱۶ ماه مارس تا ۲۰ آوریل تعطیل خواهد بود.

استان نوردراین وستفالن، پر جمعیت‌ترین ایالت آلمان است و تا کنون با یک هزار و ۲۷۸ مورد ابتلا به ویروس کرونا درگیرترین منطقه این کشور به‌شمار می‌رود.

آرمین لاشت، نخست‌وزیر نودراین وستفالن اعلام کرد که مدارس این ایالت از دوشنبه تا ۱۹ آوریل تعطیل خواهند بود. قرار است در دو روز نخست تعطیلی، معلمان و کادر آموزشی در مدرسه‌ها حضور داشته باشند تا اقدامات لازم برای مراقبت از دانش‌آموزان و برنامه‌های آموزش از راه دور را سازماندهی کنند.

هامبورگ و ایالت تورینگن نیز روز جمعه اعلام کردند که مدارس و مهد کودک‌ها را از اول هفته آینده تعطیل می‌کنند. تاکنون مدارس در ۱۲ ایالت آلمان تعطیل اعلام شده و انتظار می‌رود این کار در چهار ایالت باقیمانده نیز انجام شود.

بادن ورتنبرگ، هسن، راین‌لند فالتس، و برمن از دیگر ایالت‌هایی هستند که مدارس و مهدکودک‌های آنها از آغاز هفته آینده کار خود را متوقف می‌کنند.

1۱ میلیون دانش‌آموز و ۸۲۰ هزار معلم در منازلشان

بر اساس اطلاعات اداره فدرال آمار، در آلمان حدود ۴۳ هزار مدرسه، ۱۱ میلیون دانش‌آموز و ۸۲۰ هزار معلم وجود دارد. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان و مسیولان معتقدند باید هرچه زودتر برای سامان دادن به وضعیت آموزشی دانش‌آموزان و رسیدگی به مشکلاتی که متوجه والدین شاغل آنها می‌شود برنامه‌ریزی کرد.

در سیستم جمهوری فدرال آلمان تصمیم‌گیری در مورد مسایلی نظیر تعطیلی مراکز آموزشی بر عهده دولت‌های ایالتی است. با این همه در روزهای گذشته و با بالا گرفتن خطر شیوع گسترده ویروس کرونا هماهنگی در میان دولت‌های محلی در زمینه رعایت توصیه‌های وزارت بهداشت دولت مرکزی بیش از پیش به چشم می‌خورد.

بایرن با ۵۰۰ مورد شناسایی شده ابتلا به ویروس کرونا تا روز جمعه، دومین ایالت آلمان از نظر تعداد موارد ابتلا محسوب می‌شود. بیماری کووید ۱۹ تا کنون در این ایالت یک قربانی گرفته است.

حمایت‌ها و مساعدت‌های دولتی

دولت آلمان تسهیلات ویژه ای را برای صاحبان صنایع؛ کارگزاران صنعت گردشگری؛ و شرکت‌های کوچک فراهم نموده است که خسارات زیادی ناشی از بحران جاری بر آنان تحمیل نشود.

وزارت خانه های اقتصاد و دارایی آلمان با اختصاص یک صندوق ویژه با بودجه‌ای معادل 25 میلیارد یورو برای مدیریت این بحران دست بکار شدند.  پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان از حزب دموکرات مسیحی، در همراهی با اولاف شولتس، وزیر دارایی از حزب سوسیال دموکرات روز جمعه ۱۳ مارس برنامه جامعی  را در این خصوص ارایه دادند.

اتاق صنایع و بازرگانی آلمان بحران کرونا را "چالشی کلان" برای کل اقتصاد این کشور اعلام کرده است. سندیکای وردی نیز از دولت آلمان خواسته‌ است با توزیع "چک‌های مصرفی" بین شهروندان این کشور، مانع از وقوع یک بحران اقتصادی گردد.

وزرای اقتصاد و کار دولت جمهوری فدرال آلمان

توزیع "چک‌های مصرفی" با هدف افزایش توان خرید شهروندان و ایجاد رونق در بازار درخواست شده است. افزون بر آن از دولت آلمان درخواست شده تا با واگذاری وام و اعتبار، توان پرداخت هزینه‌های جاری شرکت‌ها و واحدهای اقتصادی را افزایش داده و از این منظر مانع از بروز نارسایی در کار این واحدهای اقتصادی شوند.

عدم دریافت به موقع بسیاری از لوزام یدکی و قطعات مورد نیاز صنایع ماشین‌سازی و خودروسازی آلمان از چین نه تنها باعث ایجاد اختلال در خطوط تولید شده، بلکه به الزام تجدید نظر در تامین این قطعات از کشورهای خاوردور دامن زده است.

بسیاری از تحلیلگران امور اقتصادی از دولت این کشور درخواست کرده‌اند تا سیاست بودجه بدون کسری را رها کرده و برای مهار پیامدهای ناشی از بحران کرونا، بودجه ویژه‌ای اختصاص دهد.

در همین رابطه، کمیسیون اروپا نیز اعلام کرده است که محدودیت‌های ناظر بر بدهی‌های دولتی کشورهای عضو اتحاد پولی یورو را برای مدتی کاهش خواهد داد تا دولت‌ها بتوانند بودجه بیشتری برای مقابله با چالش‌های اقتصادی برآمده از کرونا اختصاص دهند.

 

تشدید قوانین ناظر بر تردد میان کشورهای اروپایی

آلمان برای کاستن از شتاب شیوع ویروس کرونا کنترل تردد در مرزهای مشترک با پنج کشور همسایه را تشدید نمود. گذرگاه‌های مرزی برای حمل کالا باز می‌ماند اما جلوی رفت و آمد کسانی که دلیل موجهی نداشته باشند گرفته می‌شود.

شیوع پر شتاب ویروس جدید کرونا رویای اروپای یک‌پارچه و بدون مرز را با چالش‌های اساسی روبرو کرده است. روز گذشته جمهوری چک، لهستان و دانمارک مرزهای خود با آلمان را بستند و اکنون آلمان اعلام کرده کنترل رفت و آمد در مرز چند کشور را تشدید می‌کند.

هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان، غروب یک‌شنبه ۲۵ اسفند (۱۵ مارس) اعلام کرد که از روز دوشنبه بخش بزرگی از گذرگاه‌های مرزی با پنج کشور همسایه بسته می‌شود.

فرانسه، اتریش، سوییس، دانمارک و لوکزامبورگ کشورهایی هستند که از ساعت هشت صبح دوشنبه 26 اسفند، رفت و آمد در اغلب گذرگاه‌های مرزی آنها به شدت کنترل می‌شود.

حمل و نقل کالا و تردد کسانی که محل کارشان در کشور همسایه است همچنان مجاز است اما شهروندانی که دلیل قانع‌کننده و موجهی برای سفر نداشته باشند اجازه عبور از مرز را ندارند.

ینس اشپان، وزیر بهداشت دولت فدرال آلمان، علت اصلی تشدید کنترل‌ها را تحولات مربوط به "شیوع ویروس کرونا در آن طرف مرزها" عنوان کرده و می‌گوید یکی از علت‌های دیگر هجوم مرزنشینان کشورهای همسایه برای خریدهای احتیاطی از مغازه‌های آلمان است.

قوانین ناظر بر سوپر مارکتها و اماکن عمومی

با گسترش فراگیر بیماری کرونا، محدودیت‌هایی برای فعالیت اماکن عمومی در آلمان وضع شد؛ و بسیاری از این اماکن؛ نظیر مدارس و دانشگاه‌ها؛ به همراه کلیه مراکز فرهنگی مانند سالن‌های سینما؛ تأتر؛ موزه‌ها؛ نمایشگاه‌ها؛ و مراکز تفریحی تعطیل گردید؛ و مجوز برگزاری هرگونه گردهمایی و تظاهرات؛ نشست و همایش؛ و کلیه مسابقات ورزشی در سطح ملی لغو شد؛ و برگزاری مسابقات ورزشی در سطح بین‌المللی و المپیک؛ و مراسم عروسی و خاکسپاری نیز، تنها بدون حضور عموم اجازه استمرار یافت؛ و برگزاری مراسم مذهبی هم؛ تنها با حفظ یک متر فاصله میان شرکت کنندگان اجازه انجام یافت. گفتنی است این قوانین در بیشتر کشورهای اروپایی اعمال می گردد.

با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در اغلب کشورهای اروپایی شهروندان به خاطر نگرانی از قرنطینه برای خرید مواد غذایی و بهداشتی به فروشگاه‌ها هجوم می‌برند و قفسه‌ها را از برخی کالاها خالی می‌کنند.

در برخی از مناطق مرزی، از جمله میان فرانسه و آلمان، زندگی ساکنان دو طرف مرز با یکدیگر کاملا پیوند خورده و تشدید کنترل مرزها بسیاری را به دردسر می‌اندازد.

بیماری کرونا، درمان و بستری شده در بیمارستان‌ها

با توجه به فراگیر بودن بیمه درمانی در کشور آلمان، تمهیدات دولت آلمان برای پیشگیری از ابتلای شهروندان به این بیماری و حمایت از آنان طی دوره قرنطینه است. با شروع شیوع بیماری، کادر پزشکی و درمان در سراسر آلمان به حالت آماده باش درآمده است و از کلیه پزشکان بازنشسته نیز درخواست همیاری شده است.

کلیه شهروندان آلمانی موظف هستند؛ از مراجعه مستقیم به مراکز درمانی و بیمارستان ها پرهیز نموده؛ و در ابتدا با تماس تلفنی با پزشک خانواده خود یا اوژآنس 115، اطلاعات پزشکی خود را ارایه نموده تا در صورت لزوم و جهت آزمون اولیه و قرنطینه بیمار در منزل؛ یا بستری نمودن وی در بیمارستان اقدام گردد.

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 988 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.