English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠
شگفت‌آفرینی آفریقا در قرن 21
شگفت‌آفرینی آفریقا در قرن 21 تاریخ ثبت : 1399/02/08
طبقه بندي : ,,
عنوان : شگفت‌آفرینی آفریقا در قرن 21
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : محمدحسن ایپکچی، کارشناس توسعه روابط فرهنگی کنیا
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

بعضی وقت‌ها رفع شکاف  بین موفقیت و شکست، پایان دوره دبیرستان وترک تحصیل هزینه های زیادی دارد."جک"، فرزند ارشد خانواده 14 نفره ساکن غرب کنیاست.

هرچند زمین کوچک آنها تاحدی جوابگوی معاش آنهاست ، همسایه ها از کمک های جانبی لازم با این خانواده دریغ ندارند.درآمد این خانواده بسیار ناچیز بوده و وقتی "جک" وارد دبیرستان شد،پدرش ناچار به فروش تنها گاوشان برای تامین هزینه مدرسه پسرش شد.وی بعدها وارد دانشگاه و در رشته فناوری بیوتکنولوژی فارغ التحصیل شد.

پیش از آن همسایه ها کم به او نمی خندیدند اما حالا او توانسته بود با کسب تخصص لازم خوراک دام مورد نیاز منطقه اش را از گیاه تهاجمی سنبل از آبهای دریاچه ویکتوریا تهیه کند.او با افتخار می گفت: برای 30 جوان محل زندگی ام شغلی دست و پا کردم،سفارشات سویای تمام همسایه هایمان را 30% ارزانتر از سویای وارداتی از تایلند تامین نمودم و بعدها برای پدرم که تنها گاوش رابرای تحصیل من از دست داده بود خانه ای با هفت اتاق ساخته و چندین راس گاو خریدم.تمام مراحل زندگی پر تلاش این جوان درواقع گویای تحولات و تغییرات سریعی است که درآفریقا به عنوان جوان ترین سرزمین جهان در حال وقوع است.نیمی از جمعیت یک میلیارد و سه میلیون نفری این قاره پس از حملات تروریستی 2001 در آمریکا متولد شده اند. میانگین سنی 19 برای این قاره شاخص مهمی برای تغییراست.

وقتی در سال 1885، قدرت های استعماری آفریقا را تسخیر کردند،جمعیت این قاره کمتراز یکصد میلیون یعنی به اندازه یک سوم جمعیت اروپابود.اما امروز، در برابر هر اروپایی دو آفریقایی زندگی می کند.برخی از ناظران خارجی این افزایش جمعیت در آفریقا را دلیلی بر یک فاجعه تصور می کنند.در حالی که نرخ فقر در این منطقه در حال کاهش است.هنوز یک سوم کودکان آفریقایی دچار سوء تغذیه اند که مشکلات جسمی و ذهنی خاص خود را به همراه دارد. هرماه یک میلیون آفریقایی وارد بازارکار می شوند که بسیاری ازآنها از دانش و مهارت لازم شغلی برخوردار نمی باشند.یک سوم فرزندان آفریقایی نمی توانند دوران دبیرستانی خود را به اتمام برسانند. این میزان در دو کشور موزامبیک و ماداگاسکار به بیش از پنچاه درصد بالغ می شود.

اما،طرف دیگر داستان آفریقا، زمین های بکر و فراون حاصلخیزی است که مردم آن همراه مشکلات خاص خود در 54 کشور در برابر کشورهایی چون چین و برزیل قرار دارند.نه تنها دو کشور بزرگ اقتصادی قاره یعنی آفریقای جنوبی و نیجریه با برخی مشکلات سر می کنند بلکه بسیاری از کشورها با درگیری های قبیله ای و زیرساختارهای ضعیف،فساد، میراث دوران بردگی،استعمار و قدرت های فرادستی داخلی دست به گریبانند.

معضل افراط گرایی دینی ساختارشکننده ای رابرای برخی کشورهای این قاره ایجاد کرده و تغییرات آب و هوایی نیز مشکل دیگری را نشان می دهد.و این روزها هم ویروس کرونا آفریقا را گرفتار خود کرده است."تابو امبکی" رئیس جمهور آفریقای جنوبی به هنگام مراسم آغاز ریاست جمهوری خود در سال 1999 قرن جدید را قرن آفریقا نامید.حتی پس از بحران مالی جهانی، رشد سریع آفریقا هرچند با زیرساختارهای ضعیف، نشانی از امید برای پیشرفتی با ثبات را نشان داد. از نیمه 2014،این قاره دوباره با مشکلات اقتصادی بسیاری روبرو شد.اما،علیرغم همه مشکلات ، شرایط سیاسی،اجتماعی و اقتصادی آفریقا بعد جنگ سرد در حال توسعه هستند.

اینک،پس از تاریخ طولانی که آفریقا در حاشیه جهان قرار داشت،شاهد رشد و شکوفایی این سرزمین آن هم نقش مهم آن در مسائل جهانی هستیم.ناظران براین باورند که هرچند آسیا در نیمه اول قرن حاضر رشد غالب را خواهد داشت لیکن نیمه دوم قرن را باید متعلق به آفریقا دانست و البته شاخص افزایش جمعیت آفریقا از جمله مهمترین عوامل چنین تغییر مثبتی است.جمعیت آفریقا تا سال 2050 به دوبرابر افزایش خواهد داشت که خود نشان گر بیش از یک چهارم جمعیت جهان است.نکته ای که بسیار قابل تامل خواهد بود.

برای نمونه،فقط جمعیت نیجریه به 400 میلیون نفر خواهد رسید.رشد سالانه جمعیت آفریقا برابر 2.7% که دوبرابر آسیای جنوبی و آمریکای لاتین است. درصورتی که رشد تولید ناخالص ملی نیز همراه این افزایش باشد رشد اقتصادی کشورهایی چون نیجریه از آلمان و فرانسه نیز پیش خواهد رفت.

مرکز بین المللی توسعه دانشگاه هاروارد پیش بینی می کند که تا سال 2027 ، هفت کشور آفریقایی سریع ترین رشد را در بین 15 کشور خواهند داشت.فرایند رشد بی علت نخواهد بود چرا که پیشرفت نظام آموزشی، کاهش موانع تجارت آزاد و نیز سه عامل مهم پول، ایده و مهارت که به طور عمده از طریق مهاجرت حاصل می شود در این اتفاق دست خواهند داشت. در این میان بررسی ها نشان می دهد آفریقا با رشد قابل ملاحظه آموزشی دختران نسبت به پسران برخوردار و این روند رو به افزایش می باشد. مطالعه اخیرتوسط بانک توسعه آفریقا نشان می دهد هرچه نرخ سواد کشورها بیشتر صادرات متنوع تری نتیجه خواهد داد.تعداد فرزندان آفریقایی که درس خواندن را شروع می کنند برخلاف گذشته نیز افزایش نشان می دهد برای نمونه، در غنا، میزان دانش آموزان ورودی ابتدایی از 66% به 89% در فاصله زمانی 1990 تا 2016 افزایش یافته است.

  تمام آمارهای جدید جمعیتی سازمان ملل گواه بر باطل بودن نظریه توماس مالتوس و برخی اندیشمندان دانشگاهی چون "مالکوم پوتس" استاد دانشگاه برکلی کالیفرنیا دارد که پیش بینی می کرد که آفریقا به علت افزایش جمعیت یکی از بدترین مناطق جهان از نظر فقدان توسعه خواهد بود.البته چنین پیشرفتی مسئولیت ها و وظایف دولتهای آفریقایی را از نظر دور نمی دارد.در بعد سیاسی، چندین کشور آفریقایی از سال 2008 با رشد دموکراسی برخوردار شدند.حالا، درحالی که کمتر از یک چهارم شهروندان آلمان ، ژاپن و انگلیس براین باورند که  شرایط زندگی آنها تا 15 سال دیگربهبود می یابد، دو سوم مردم کنیا،نیجریه و سنگال فکر می کنند که طی همین زمان دارای زندگی بهتری خواهند بود.

نسل جدید آفریقا نه این که فقط سرشار از امیدواری زندگی می کند بلکه اطمینان خوبی دارند که امیدشان تبدیل به واقعیت شود.

منبع: اکونومیست

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 959 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.