English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠
روز اسیر فلسطینی ... اماری بیانگر سختی‌ها و رنج‌ها
روز اسیر فلسطینی ... اماری بیانگر سختی‌ها و رنج‌ها تاریخ ثبت : 1399/02/01
طبقه بندي : ,,
عنوان : روز اسیر فلسطینی ... اماری بیانگر سختی‌ها و رنج‌ها
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : محمدهادی تسخیری
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

مردم فلسطین روز 17 آوریل این سال را به دلیل خطر مبتلا شدن به کرونا که اسیران را تهدید می‌کند و عدم توجه صهیونیست‌ها به امور بهداشتی اسرای فلسطینی به عنوان «روز اسیر فلسطینی» زنده نگه می‌دارند.

برنامه‌های این روز به دلیل منع فعالیت های اجتماعی و برپایی تظاهرات ازسوی حکومت خودگردان فلسطین وضع شده است ، تنها به برنامه هایی در فضای مجازی خلاصه می‌شود.

عبد الناصر فروانه متخصص امور اسرای و ازادگان در رابطه با تاریخچه این روز می گوید : مجلس ملی فلسطین که عالی ترین قدرت در سازمان آزادیبخش فلسطین می  باشد ، در سال 1974م ،به پاس وفاداری در برابر فداکاری های اسرای فلسطینی ،  روز 17 آوریل ( 29 فروردین) را به عنوان روز یاری رساندن به اسرای فلسطینی در زندان های اشغالگران صهیونیستی تعیین کرد .

فراونه ادامه داد : از ان سال تا کنون به مدت 46 سال فلسطینیان داخل و خارج ، اتحادیه عرب و همه آزادگان جهان در بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی این روز را به اشکال مختلف و با برنامه های متنوع زنده نگه می دارند . وی افزود که مجموع فلسطینیانی که از آن سال تاکنون توسط صهیونیست ها گرفتار شده اند به عدد یک میلیون فلسطینی می رسد که شامل 17 هزار زن و بیش از 50 هزار  کودک می باشند که همین امر به موضوع اسرای فلسطینی ابعاد معنوی ، مبارزه ای و سیاسی می دهد .

عبد الناصر فروانه که خود از اسرای فلسطینی است و بارها به زندان رفته و سالها اسر صهیونیست ها بوده ، تاکید می کند که مرد ، زن و کودک اسیر فلسطینی همگی در مدت گرفتاری در زندان های صهیونیستی مورد شکنجه وآزار جسدی ، روحی و معنوی قرار گرفته اند و در واقع می توان گفت که زندان های صهیونیستی بدترین و جنایت بارترین زندان های اشغالگران در طول تاریخ می باشد .

آمارها

این اسیر سابق فلسطینی می گوید : اشغالگران صهیونیست در حال حاضر بیش از  پنجهزار اسیر فلسطینی که شامل 180 کودک ، 41 زن و دختر ، 6 نماینده مجلس ( مروان برغوثی ؛ احمد سعدات ، حسن یوسف و ... )، 13خبرنگار، 430 بازداشت اداری ( بدون محاکمه )و دهها پیرمرد که پیرترین انها " فواد الشوبکی " با 81 سال سن می باشد، را در زندان های خود نگه داشته اند .

بیماران

700 اسیر فلسطینی گرفتار بیماری های گوناگون هستند که 300 نفر از انها دارای بیماریهای صعب العلاج مانند سرطان ، بیماری های قلبی ، کلیوی ، فشار خون ، قند خون و بی  حسی اندام ها می باشند .

زندانی های ابد

541 زندانی فلسطینی برای یک بار یا چند بار دارای حکم زندان ابد هستند و بالاترین حکم ابد ، حکم اسیر عبد الله البرغوثی است که مدت ان 67 بار زندان ابد می باشد .

زندانی های قدیمی

51 اسیر فلسطینی بیش از 20 سال در زندان های صهیونیستی زندانی هستند و از میان انها زندانی هایی وجود دارند که قبل از توافقنامه " اسلو " و قبل از تشکیل دولت خودگردان فلسطینی اسیر بودند و 31 اسیر بیش از 30 سال در زندان هستند که قدیمی ترین انها اسیر " کریم یونس " می باشد که 38 سال است درد اسارت را تحمل می کند که به " عمید الاسرا " نیزمعروف است . همچنین دهها اسیر کنونی که قبلا طی معامله ازاد سازی اسیر صهیونیستی" شالیط " آزاد شده بودند ، مجددا صهیونیست ها آنها را اسیر کردند که معروفترین انها  " نائل البرغوثی " می باشد که مجموعا در دو نوبت 40 سال را در زندان صهیونیست ها گذرانده است.

موقعیت های  جغرافیایی محل های نگهداری اسرا و زندانیان

بیشتر اسرای فلسطینی ( 84% ) در کرانه باختری ، و تقریبا 10% در قدس و مناطق اشغالی سال در اسل 1948م و باقیمانده که تقریبا 6% هستند در غزه زندانی هستند . البته این ارقام ثابت نیستند و بنابر شرایط جدید ، تغییر می کند ، حتی در این شرایطسخت کرونایی و پیشینه این نسبت ها داستان ها و حکایت های فراوان نهفته است .

شهدای اسارت فلسطینی ها

از سال 1967م تا کنون 222 اسیر فلسطینی در زندان های صهیونیستی شهید شده اند که 73 نفر از انها تحت شکنجه ، 67 اسیر به دلیل بی توجهی پزشکی صهیونیستها ، 75 نفر به صورت قتل عمد بعد از اسارت و 7 اسیر زخمی باگلوله های صهیونیست ها که در زندان بر اثر جراحات اصابت گلوله شهید شدند . شهدای اسیر مانند قاسم ابو عکر ، عبد القادر ابو الفحم ، اسحق مراغه ، عمر القاسم ، ابراهیم راعی ، مصطفی العاوی ، خالد الشیخ علی ، عطیه الزعانین ، عبد الصمد حریزات ، محمد ابو هدوان ، یوسف العرعیر ، فضل شاهین ، سامی ابو دیاک و قافله بزرگی از شهدای دیگر .

البته بسیاری از اسرایی که بعد از مدت کوتاهی پس از ازادی و به دلیل دردهایی که از زندان به ارث بودند بر اثر شکنجه و کوتاهی پزشکی صهیونیست ها ، از دنیا رفتند .

اسرای جانباز و معلول

متاسفانه تاکنون آمار دقیقی ااز اسرای جانباز و معلوِلِ زندان های صهیونیستی در دست نیست اما صدها اسیر فلسطینی در این سالها از معلولیت های جسدی ، روانی و احساسی ( سمعی و بصری) رنج می برند

"فروانه " اسیر سابق فلسطینی از همه گروه های فلسطینی در خواست نمود که شعارها و فعالیت های خود را در روز " اسیر فلسطینی " به صورت متحد و فقط برای حمایت از اسرای فلسطینی برگزار کنند . و در این شرایط کرونایی ، تلاش کنند تا برای آزادی اسرای بیمار و کهنسال ، کودکان و زنان اسیر که بیشتر از همه اسرا در حال رنج و مشقت هستند ، زمینه را فراهم کنند .

همچنین وی از جامعه بین المللی با همه موسساتش خواست تا برای خانواده های اسیر که امروزه علاوه بر تحمل درد اسارت عزیزانشان ، گرفتار مشکلات کرونایی هم هستند ، کمک های لازم را تقدیم کنند . و برای آزادی اسرا تلاش کنند. 

http://www.manar.com/page-43494-ar.html - المنار فلسطین - 16/4/2020م ( 28/1/1399 )

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1045 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.