English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠
فرازهایی از گزارش اختیارات واگذار شده به رییس جمهور فیلیپین
فرازهایی از گزارش اختیارات واگذار شده به رییس جمهور فیلیپین تاریخ ثبت : 1399/01/16
طبقه بندي : ,,
عنوان : فرازهایی از گزارش اختیارات واگذار شده به رییس جمهور فیلیپین
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

فرازهایی از گزارش اختیارات واگذار شده به «رود ریکو دوترته» رییس جمهور فیلیپین توسط کمیته مشترک نظارت کنگره

 

در راستای اجرای بخش پنجم قانون شماره 11469 معروف به (قانون بایانیهان) و در رابطه با تکمیل آن به عنوان یک اقدام فراگیر

30 مارس 2020

 

دو مورد از اختیاراتی که به رییس جمهور واگذار شده بود به مقامات ذیربط تفویض اختیار شده و مسئولیت‌ها دقیقا تشریح شد. رییس جمهور به آنها اختیار داد تا بر اساس مصلحت پیش آمده عمل نمایند و دیگر نیازی به مراجعه مجدد به دفتر رییس جمهور به منظور کسب مجوز اجرا نیست.

-          اختیار نخست مربوط به در دست گرفتن مدیریت ارگان‌های بخش خصوصی و اجرای وظایف آنان در شرایط خاص

-          اختیار  دوم در رابطه با صدور مجوز قائل شدن اولویت به تولید کالاها و ارائه خدمات ویژه در ایام بحرانی

لازم به ذکر است رییس جمهور اختیار دارد در مواقع بسیار ضروری شخصا این اختیارات را مجددا در دست گیرد.

دولت فیلیپین تلاش‌های گسترده‌ای را برای مقابله با همه گیر شدن بیماری کرونا انجام داده است. این اقدامات در سه بخش و به قرار زیرند:

1-     فراهم کردن کمک های اضطراری به بخشهای آسیب دیده

2-     تامین امکانات و اعتبارات برای حوزه درمان

3-     تامین اعتبارات مالی و پولی برای اقدامات اقتصادی

خلاصه اختیارات واگذار شده به رییس جمهور:

بند 4 الف – به رییس جمهور اختیار داده می شود تا نسبت به اجرای اقداماتی مبادرت نماید که در راستای جلوگیری از شیوع بیماری کوید 19 مورد نیاز است، از آن جمله آموزش موثر، بازرسی ها ، حفاظت و معالجه.

نظارت بر اجرای امور زیر از مسئولیت های رییس جمهور و یا فردی است که از سوی او مامور می شود:

-          اداره مهاجرت فیلیپین موظف به حفاظت از مرزها و اقداماتی است که در راستای جلوگیری از شیوع بیماری کوید 19 است.این وظایف شامل اجرای کامل مقررات برای مسافرانی است که از کشور های چین، هنگ کنک، ماکائو، تایوان، کره جنوبی، ایران و ایتالیا به فیلیپین وارد می شوند.

-           کلیه زندان ها و موسسات مربوطه از 20 ماه مارس گذشته به طور موقت ممنوع الملاقات شده و تماس با زندانیان تنها از طریق تلفن و یا مکالمات تصویری با قرار قبلی امکانپذیر است. اعتبارات لازم برای تهیه دارو و هزینه های مکالمات از راه دور در نظر گرفته شده و ورود و خروج افراد مسئول تنها پس از پوشیدن ماسک مجاز است.

-          وزارت امور خارجه فیلیپین موظف است ضمن تماس با سازمان بهداشت جهانی از آخرین تحولات گسترش ویروس کوید 19 اطلاع  و از طریق کانال های ذیربط از سلامت کارگران فیلیپینی اطمینان حاصل نماید.

-          وزارت کشور نسبت به فعال کردن کلیه واحد ها و زیر مجموعه های خود اقدام نموده است تا در صورت شناسایی بیماران، ترتیبات لازم داده شود. این وزارتخانه همچنین آماده است به شکایات و مطالب مطرح شده از سوی تبعه در قرنطینه قرار گرفته گوش فرا دهد. این ارگان در زمینه برقراری نظم و امنیت با ارگانهای ذیربط دیگر نیز در تماس نزدیک است.

-          پلیس ملی فیلیپین و نیروهای ارتش و دیگر نیروهای مسلح به همراه پرسنل آتش نشانی به وظایف محوله در زمینه ایجاد نظم و آرامش و اجرای مقررات قرنطینه بویژه در نقاط حساس کمک می کنند.

-          آژانس استخدامی کارگران ماوراء بحار فیلیپین تاکنون دستور العمل های گوناگونی را در راستای راهنمایی کارگران فیلیپینی در خارج از کشور صادر و آنان را از طریق مجاری تعیین شده در جریان آخرین تحولات و محدودیت های کشور هایی که در آن جا اقامت دارند قرار داده و می دهد.

-          دفتر ارتباطات کاخ ریاست جمهوری به همراه ارگانهای وابسته از جمله رادیو و تلویزیون و رسانه های جمعی نسبت به انتشار آخرین اخبار پیرامون این بیماری همه گیر اقدام نموده و این کار ادامه دارد.

-          دفتر مشاور رییس جمهور در امور صلح تاکنون نسبت به ایجاد تسهیلات حمل و نقل و تهیه و ارسال کیت های آزمایش بیماری برای استفاده  درناحیه خودمختار مسلمانان جنوب اقدام نموده است.

-          وزارت حمل و نقل فیلیپین با توجه به تکمیل ظرفیت برخی از بیمارستانها مطالعات پیرامون امکان هماهنگی برای تبدیل کشتی ها به بیمارستانهای سیار دریایی را در دستور کار خود قرار داده است.

-          وزارت کارهای عمومی و بزرگراهها از طریق واحد های وابسته، کار ضد عفونی وسائط نقلیه که در بزرگراهها تردد می کنند را بر عهده گرفته است . این وزارتخانه ضمن انجام ضد عفونی وسائط حمل و نقل عمومی نسبت به فراهم کردن چادر های ضد عفونی شده و نصب آنها در ایستگاههای بازرسی ، مراکز آموزشی و بازارها اقدام کرده است.

-          وزارت اطلاعات و فنآوری ارتباطات در همکاری تنگاتنگ با وزارت بهداشت نسبت به فراهم کردن تسهیلات  ارتباطی میان کلیه مراکز وابسته به وزارت بهداشت اقدامات لازم را مبذول و وبسایت های اضطراری را در اختیار مسئولین وزارتخانه ها و دفاتر وابسته به کاخ ریاست جمهوری قرار داده است تا ازاین طریق هماهنگی های لازم انجام شود.

-          وزارت علوم و فنآوری  از طریق رسانه ها نسبت به اطلاع رسانی عمومی بویژه اطلاعات لازم چگونگی تغذیه برای مردمی که در قرنطینه قرار دارند و نحوه تغذیه بیماران اقدام و تلاش مضاعفی را مبذول داشته است تا از انتشار اطلاعات غلط به مردم جلوگیری نماید.

-          شرکت فرا فِرستی ملی فیلیپین ( National Transmission corporation ) طی موافقتنامه ای با مرکزبیماری های ریوی مانیل امکانات خوابگاههای خود رابرای استفاده  در اختیار پیش قراولان مبارزه با بیماری کوید 19 قرار داده است.

بند 4 ب –  رییس جمهور اختیار دارد نسبت به تسریع و ساده سازی راست آزمایی کیت های آزمایش سریع توسط موسسات عمومی و خصوصی و همکاری با موسسات ذیربط اقدام و نسبت به جدا سازی اجباری و سریع بیماران و درمان آنها اقدامات و دستورات لازم را اجرا و صادر نماید.

بند 4 پ – رییس جمهور اختیار دارد نسبت به فراهم کردن اعتبارات اضطراری برای خانواده های کم درآمد قرنطینه شده اقدام نماید.

بند 4 ت -  رییس جمهور اختیار دارد نسبت به پرداخت فوق العاده شغل های  پر خطر علاوه بر پرداخت های دیگر به پیشروان مبارزه با ویروس کوید19 اقدام نماید.

بند 4 ث- رییس جمهور اختیار دارد به کلیه واحد های دولتی شهرستانها اجازه دهد بیش از 5 درصد از بودجه شرایط اضطراری را علاوه بر بودجه تعیین شده از سوی دولت مرکزی استفاده نمایند.

بند 4 ج – رییس جمهور اختیار دارد سرپرستی هر یک از بیمارستانهای خصوصی و سازمانهای درگیر امور بهداشتی و آزمایشگاهی را برای اسکان پیشروان امور مبارزه با ویروس و یا اسکان  قرنطینه شدگان و یا محل نگاهداری تجهیزات پزشکی بطور موقت مورد استفاده قرار دهد.

بند 4 چ- رییس جمهور اختیار دارد به هر اقدامی که برای حفاظت از پرسنل  دست اندر کار امکانات، غذا، لباس و امور بهداشتی لازم است عمل نماید. جابجایی کلیه این اقلام نیز شامل اختیارات رییس جمهور است.

ضمنا دفتر تحقیقات ملی(  NBI ) وابسته به پلیس فیلیپین کماکان به اجرای قانون بر علیه احتکار کنندگان و کسانی که به دنبال کسب سود بالایی از شرایط اضطراری فعلی هستند ادامه می دهد.

بند 4ح– به رییس جمهور اختیار داده می شود تا بر اهداء ، پذیرش و توزیع تجهزات پزشکی برای رویارویی با ویروس کوید19 نظارت کامل داشته باشد تا تاخیر غیر لازم رخ ندهد.

-          وزارت امور خارجه اقدامات لازم را برای دریافت هدایایی از چهار کشور خارجی ، یک سازمان بین المللی و دوازده شرکت، افراد و سازمانهای مدنی انجام داده است. وزارت امور خارجه همچنین موظف است نسبت به برقراری ارتباطات تنگاتنگ با کشور های خارجی، آژانس های بین المللی و اهداء کنند گان بخش خصوصی خارج کشور برای کسب اطلاعات مهم در مورد تجهیزات پزشکی و ابزار مورد نیاز وزارت بهداشت فیلیپین اقدام کند.

-          اداره امور گمرگات فیلیپین نیز دریافت امکانات اعلام دیجیتالی کالاهای پزشکی را فراهم کرده است.

بند 4 خ– به رییس جمهور اختیار داده می شود تا نسبت به حصول اطمینان از دسترسی  به وام های ضروری برای واحد های تولیدی بویژه در نقاط دور دست کشور اطمینان حاصل نماید. وزارت تجارت و صنعت فیلیپین در این زمینه طرحی را تهیه کرده است.

بند 4 د- به رییس جمهور اختیار داده می شود تا نسبت به ارائه بسته های تشویقی برای بخش تولیدات و واردات کالا وتجهیزات مورد نیاز بیماری کوید 19 اقدام نماید.

بند 4 ذ- به رییس جمهور اختیار داده می شود تا نسبت به در دست بودن کالاهای اساسی مورد نیاز اطمینان حاصل نماید.

بند 4 ر- به رییس جمهور اختیار داده می شود که نسبت به ایجاد محدودیت کار وسائط نقلیه زمینی، دریایی و هوایی اقدام لازم نماید.

بند 4 ز- به رییس جمهور اختیار داده می شودتا نسبت به تعیین و یا جابجایی ساعات کار قوه مجریه اقدام نماید. کلیه واحد های زیر مجموعه قوه مجریه مملکت می توانند ساعات کار خود را با شرایط موجود تطبیق دهند.

بند 4 ژ- به رییس جمهور اختیار داده می شود تا در صورت لزوم نسبت به برنامه توزیع برق، سوخت، انرژی و آب با توجه به شرایط موجود اقدام نماید. در همین راستا وزارت محیط و منابع طبیعی دستورات لازم را برای چگونگی توزیع موارد فوق در میان خانوارهایی که در قرنطینه قرار دارند  صادر کرده است.

بند 4 س- به رییس جمهور اختیار داده می شود تا نسبت به توقف پروژه هایی که با توجه به شرایط حال حاضر در اولویت نیست اقدام نماید.

بند 4 ش- به رییس جمهور اختیار داده می شود تا نسبت به برنامه ریزی مجدد امور سال مالی 2020 میلادی اقدام نماید به طوری که برنامه ها جوابگوی نیاز های رویارویی با ویروس کوید 19 را فراهم نماید.

بند  4 ص- به رییس جمهور اختیار داده می شود تا نسبت به استفاده از اعتبارات واحد های دولتی در راستای امور اضطراری رویارویی با ویروس کوید 19 اقدام نماید.

بند 4 ض- به رییس جمهور اختیار داده می شود تا در صورت نیاز به تغییر تاریخ  اسناد پرداختی یا تمدید مهلت پرداخت و ارائه آن ها اقدام لازم مبذول نماید. دفتر مالیات های فیلیپین بخشنامه هایی در مورد اجازه تعویق پرداخت مالیات ها صادر کرده است.

بند 4 ط - به رییس جمهور اختیار داده می شود که به کلیه بانک های خصوصی و دولتی دستور دهد یک استمهال حداقل سی روزه برای پرداخت اقساط وامهای افرادی که در قرنطینه قرار دارند در نظر گرفته شود.

بند 4 ظ – به رییس جمهور اختیار داده می شود تا نسبت به تنظیم جابجایی خانوارها اقدام و برنامه های دیگری را برای کمک در این زمینه تدوین نماید.

بند 4ع – به رییس جمهور اختیار داده می شود تا در صورت نیاز نسبت به افزودن 30 درصد به اعتبارات اضطراری که در قانون شماره 10121 پیش بینی شده است برای مقابله با ویروس کوید 19 اقدام نماید.

بند 4 غ- به رییس جمهور اختیار داده می شود تا به اقدامات لازم و مستدل که موجب می شود بتواند به وظایف خود برای مقابله با ویروس کوید 19عمل نماید و تغییر موقت قوانینی که قانون اساسی تضمین کننده آن است اقدام نماید.

-          وزارت آموزش عالی فیلیپین طی بخشنامه هایی از مراکز آموزشی این کشور درخواست نموده است نسبت به تعطیلی موقت کلاس ها اقدام وروشهای جایگزینی اختیاری، منطبق با برنامه های خود برای ادامه روند آموزشی را مد نظر قرار دهند.

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1024 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.