English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ١٤ آذر ١٤٠٠
میکرورایون های(شهرک مسکونی) بیشکک
میکرورایون های(شهرک مسکونی) بیشکک تاریخ ثبت : 1399/07/08
طبقه بندي : ,,
عنوان : میکرورایون های(شهرک مسکونی) بیشکک
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

 
 

 

میکرو رایون واحد انتخابی در برنامه ریزی منطقه ای واحد های مسکونی در شهرهای شوروی سابق است که تا حدودی با واحد های خودیار-محله در شهرک های جدید انگلیسی برابری می کند. فکر و ایده اولیه ایجاد میکرورایون ها به دهه 1930 میلادی بر می گردد، اما شکل گیری و تاسیس آنها عملا از سال 1958 میلادی به بعد صورت گرفته است.

به گزارش رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان شهر پیشپک- فرونزه - بیشکک امروزی (هر سه یک شهر می باشد) در تاریخ 29 آوریل سال 1987 میلادی تاسیس شده است. نخستین میکرورایون ها در بیشکک در اواخر دهه 1950 میلادی شکل گرفته است. در سال 1957 میلادی مصوبه ای در خصوص اهمیت صنعتی سازی ساخت و ساز برای خانه دار شدن ( تامین مسکن) مردم صادر شد. از آن زمان ساخت و ساز ساختمان های کم ارتفاع که در آن موقع در شهر بیشکک زیاد بود، ممنوع شد. به این ترتیب اولین میکرورایون ها در این شهر ایجاد شده است. نخستین میکرورایون در شهر بیشکک ؛ میکرورایون "باتانیک" بوده است. در سال 1986 میلادی در شهر بیشکک 26 میکرورایون از جمله "الام الدین"، "باتانیک"، "واستوک-5"، "زاپاد-1 "، "میکرورایون های 1 تا 11" "واستوک-1"، "واستوک-5" و "کاک-جار"  برنامه ریزی و ایجاد شده است.. میکرو رایون 12 تنها میکرو راایون تاسیس شده در قرقیزستان دوره پس از فروپاشی شورروی و قرقیزستان جدید می باشد. 

اهداف ایجاد میکرورایون ها در شهر بیشکک  عبارت بودند از :همراهی میان بخش های سکونتی و سازمان های خدماتی شهر در یک سطح محدود؛  تا توسعه شهری با اصول منطقی صورت می گیرد، و دوم اینکه از نقطه نظر ایدئولوژی شوروی سابق؛  میکرورایون ها مطلوب ترین جامعه محلی به شمار می روند که در آنهاف خانواده ها روابط صمیمانه تری با هم برقرار می سازند.

در طراحی میکرورایون ها این فکر و ایده وجود داشت که تا حد ممکن هر نقطه شهر از لحاظ امکانات زیرساختی خودکفا باشند. افراد ساکن در  آنها بتوانند  به تمام مراکز؛ موسسات و خدمات مورد نیاز خود براحتی  دسترسی داشته باشند. بخاطر همین بود که تمام امکانات و خدمات لازم  برای هر میکرورایون شامل ساختمان های مسکونی، مدارس ؛مراکز و موسسات اجتماعی و فرهنگی و مغازه ها و فروشگاه ها به  جز صنعتی در یک مکان پیش بینی شده بود.

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 993 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.