English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ١٤ آذر ١٤٠٠
استراتژی ملی کرواسی برای تشویق مطالعه از سال 2017 تا 2022 میلادی
استراتژی ملی کرواسی برای تشویق مطالعه از سال 2017 تا 2022 میلادی تاریخ ثبت : 1399/07/02
طبقه بندي : ,,
عنوان : استراتژی ملی کرواسی برای تشویق مطالعه از سال 2017 تا 2022 میلادی
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : سید حسین موسوی، کارشناس فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
منبع : سایت وزارت فرهنگ کرواسی
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : 1399/07/02
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

 

مقدمه مترجم: استراتژی ملی کرواسی برای تشویق خواندن در سایت خود دارای 3 عنوان است که یکی عنوان همین مقاله است: (‌‌استراتژی ملی کرواسی برای تشویق خواندن از سال2017 تا2022) و ترجمه آن را ملاحظه می‌کنید‍‍ و دو عنوان دیگر نیز که در سایت وزارت فرهنگ کرواسی وجود دارد عبارتند از : کمیسیون توسعه استراتژی توسعه ملی خواندن و طرح عملیاتی استراتژی ملی خواندن.

 

استراتژی ملی تشویق خواندن در جلسه هیئت دولت کرواسی  که در تاریخ 2 نوامبر 2017 به تصویب رسید ، به تشویق فرهنگ خواندن کمک خواهد کرد و تعداد زیادی از اعضای جامعه کرواسی را با لذت  درک و فهم خواندن دربرمی گیرد.

کاهش علاقه به کتاب و خواندن و نیز خواندن در محیط دیجیتال تنها کافی نیست و  توانایی ها و فرهنگ مطالعه هر جامعه نیاز به نظم سیتماتیک و مسائل استراتژیک فرهنگی دارد. از آنجایی که در حال حاضر در کرواسی تا به حال هیچ استراتژی برای توسعه فرهنگ خواندن و فرهنگ مطالعه وجود نداشته است، لازم است که یک سند استراتژیک ایجاد شود که تمام کارکردها  را از سوی نویسندگان، از طریق کتاب به خوانندگان منتقل و هماهنگ کند. 

در تحقق چشم انداز استراتژی خواندن کرواسی آمده است: جامعه کرواسی نقش خواندن در توسعه فرد و جامعه و همچنین ویژگی های خواندن، در یک سن خاص را درک می کند، بر این اساس اقدامات مشخص و مسئولیت تشویق خواندن در طول پنج سال آینده در اجرای فعالیت ها و پروژه از طریق اقدام اجرایی استراتژی 2017 - 2022، با سه هدف کلیدی استراتژیک اجرایی می شود:

(1) ایجاد یک چارچوب موثر اجتماعی برای حمایت از خواندن

(2) توسعه سواد خواندن و تشویق خواندن به طور فعال و انتقادی

(3) افزایش دسترسی به کتاب ها و سایر مواد خواندنی

اهداف استراتژی خواندن  در طی دوره ای پیش بینی شده ، از طریق 15 هدف خاص و 42 اقدام تحقق می یابد، که مکانیزم برای نظارت و ارزیابی اثرات آن ، به منظور ایجاد یک چارچوب اجتماعی سیستماتیک برای حمایت از خواندن به اجرا در می آید.

پژوهش های علمی نیز دانش جدیدی را برای تحریک خواندن به ارمغان می آورد، لذا با ایجاد یک سیستم انتشار اطلاعاتی، تشویق متقابل بخش های مختلف و همکاری همه سازمانها و موسسات  و ایجاد یک کمپین ملی برای تشویق خواندن اجرایی خواهد شد.

توسعه مطالعه و فعال کردن خوانندگان و خواندن انتقادی از طریق چند اولویت (به اهداف خاص) تحقق می یابد. طراحی و پیاده سازی استراتژی برنامه های خواندن برای کودکان در قبل از مدرسه و (مدارس ابتدایی و متوسطه) و همچنین در کار با بزرگسالان را تشویق خواهد کرد همچنین همکاری بین همه طرف های درگیر در برنامه های تشویق به خواندن را تقویت می کند.

اطمینان از در دسترس بودن کتاب و دیگر مواد خواندن برای سرمایه گذاری منظم نویسندگان، تصویرگران و مترجمان ، حمایت از فعالیت های انتشاراتی و کتابفروشی، افزایش تولید و در دسترس بودن کتاب های تمام کتابخانه ها، افزایش تولید و دسترسی به مواد خواندنی برای افرادی که با دشواری های خواندن به روش عادی دارند با سرمایه گذاری درعناوین جدید مذکور، در دسترس بودن و قابل مشاهده بودن کتاب های الکترونیکی و محتوای دیجیتال رایگان، یک هدف استراتژیک است.

منابع مالی مورد نیاز برای تحقق استراتژی ملی تشویق خواندن در بودجه دولت جمهوری کرواسی سال 2017 و 2018 و 2019 در بخش های وزارت فرهنگ  و وزارت علوم و آموزش و پرورش تضمین شده است.

وزارت فرهنگ  مبلغ 500000 کونا برای سال های 2017 و 2018 و مبلغ1000000 کونا برای سال 2019 تضمین کرده است. وزارت علوم و آموزش و پرورش نیز مبلغ ،33 2760 کونا برای سال 2017،مبلغ 908 441کونا برای سال 2018 و مبلغ 413409  کونا برای سال 2019  برای اقدامات استراتژیک تأمین می‌کند. این طرح همچنین از محل اعتبارات صندوق اجتماعی اروپا تحت برنامه عملیاتی"منابع انسانی کارآمد 2014-2020" برنامه ریزی و تامین مالی شده است.

در ادامه لازم می‌دانم مطالبی از برخی سایت‌های کرواسی که موضوع «خواندن» را مورد توجه و بررسی قرار دادند، در معرض دید خوانندگان قرار دهم:

* خواندن حالت فوق العاده مغز است اگر شما کد داوینچی را بخوانید، احساس می کنید که رابرت لنگدان از خیابان های رم عبور می کند ویا رمان هایی را دوست دارید که احساسی رابه شما می رساند.

* ما با خواندن، زمینه های عصبی را در مغز تحریک می کنیم  و به همین علت شما احساس می کنید که این تجربیات را تجربه می کنید. مطالعات در اسپانیا نشان داده است که خواندن کلمه "دارچین" بخشی از مغز را که مسئول عطر است، فعال می کند.

* خواندن استرس را کاهش می دهد،  دانشمندان فرانسوی به این نتیجه رسیده اند چگونه خواندن یک رمان عمل بخشی از مغزاست که مسئول حرکت  و مهارت های حرکتی است.

* مطالعات متعدد نشان داده است که خواندن، گوش دادن به موسیقی، راه رفتن و نوشیدن چای بهترین چیزی است برای کاهش استرس است. استرس می تواند انرژی را کاهش دهد، شهوت جنسی را آسیب پذیر و مستعد ابتلا به بیماری کند. به همین دلیل خواندن ، فقط با 10 دقیقه خواندن ضربان قلب را کاهش داده و موجب کاهش تنش عضلانی می شود.

* گمشده انسان در کتاب قطعا یافت می شود، کتاب ها سلول های مغز خاکستری را توسعه می دهند، یک کتاب خوب باعث تقویت حافظه و جلوگیری از زوال عقل می شود. دانشگاه امریکایی "راش" یک مطالعه انجام داده است که نشان میدهد که حفظ فعالیت ذهنی در طول زندگی، مانند خواندن، می تواند اختلال شناختی را به میزان 32 درصد کاهش دهد. همچنین به خوبی به اثبات رسیده است که کار سلول های خاکستری احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد.

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1038 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.