English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠
وبینار نخبگانی روز جهانی قدس در آفریقای جنوبی
وبینار نخبگانی روز جهانی قدس در آفریقای جنوبی تاریخ ثبت : 1399/03/07
طبقه بندي : ,,
عنوان : وبینار نخبگانی روز جهانی قدس در آفریقای جنوبی
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در پرتوریا
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

وبینار یک روزه نخبگانی روز جهانی قدس با شرکت متفکران و صاحب نظران حوزه فلسطین با رویکرد همسو از سوی رایزنی فرهنگی ایران در پرتوریا در فضای مجازی برگزار شد و سخنرانان از نقاط مختلف دنیا به‌منظور اعلام همبستگی با فلسطینیان در این برنامه حضور یافتند. در ادامه نگاهی به سخنان آن‌ها می‌اندازیم:

ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

 گر چه همه‌گیری کرونا مانع از حضور ما در تجمعات علیه ظلم و طرفداری از ملت مظلوم فلسطین شده است اما این ویروس نشان داد که حامیان اسرائیل در برابر یک ویروس ساده می‌توانند آسیب‌پذیر باشند. دولت‌های اسلامی نیازی به اتحاد برای مبارزه علیه بی‌عدالتی ندیده اند، زیرا این بیماری به ما یادآور شده که تنها قدرت مطلق، قدرت خداوند متعال است.

زهرا مصطفوی، رییس دانشکده فلسفه دانشگاه تهران، دختر گرامی امام خمینی (ره)

 امسال، امت اسلامی ماه رمضان و روز جهانی قدس را جشن گرفته است در حالی که سراسر جهان با بحران کووید19 که بسیاری از معادلات سیاسی و اجتماعی جوامع را بر هم زده است، دست پنجه نرم می‌کند. البته حمایت از مسئله فلسطین در تمام جهان نیز در پی شیوع این بیماری تحت تاثیر قرار گرفته است. یکی از اقدامات مذکور، بزرگداشت روز قدس در داخل کشور است که راهبردی پایدار در حمایت از آزادسازی فلسطین و مخالفت با اشغال آن بوده و توسط امام خمینی (ره) ایجاد شده است.

اسرائیل به همراه متحدانش تصور کرد که با ترور فرمانده مقاومت، سردار قاسم سلیمانی، فلسطینی‌ها تنها خواهند ماند، اما در نتیجه این اقدام، همه مردم آزاده جهان برخاستند؛ ما نیز باید متحد شویم و علیه صهیونیست‌ها بجنگیم تا آن‌ها نتوانند با سوءاستفاده از موقعیت کنونی و همه‌گیری کرونا، اعمال شیطانی خود را پیش ببرند.

مندلا ماندلا، فعال حقوق فلسطینیان، عضو کنگره ملی آفریقا و نوه نلسون ماندلا

روز جهانی قدس سمبلی از این موضوع است که ما تا آزادی مردم فلسطین آرام نخواهیم گرفت. آن‌ها سالهاست ظلم، بی‌عدالتی و جنایت علیه بشریت را تحمل کرده‌اند. آزادی ما کامل نخواهد شد مگر آنکه به سیستم آپارتایدی اسرائیل درسی داده شود که استبدادشان پایان خواهد یافت،. ما در آفریقای جنوبی از آپارتاید رنج کشیدیم و تا پایان با آن جنگیدیم.

خواستار آنیم که مردم جهان به جنش «بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم حکومت آپارتایدی اسرائیل» بپیوندند. من فرصت سفر به فلسطین را داشته‌ام و می‌توانم تصدیق کنم که مردم فلسطین بدترین جرایم علیه انسانیت را تجربه می‌کنند.

بالکا امبته، رییس سابق پارلمان آفریقای جنوبی

 مقاومت جوانان، زنان و مردان فلسطینی ما را دلگرم کرده است؛ آرزو داریم روزی برسد که کودکان فلسطینی بدون داشتن دغدغه امنیت، بتوانند بازی و تفریح کنند. دونالد ترامپ جایگاه یک مسئول عالی را همواره تضعیف می‌کند. یک مسئول عالی هیچ‌گاه دست به کارهایی از جنس اقدامات او نمی‌زند. او با هزینه فلسطینیان، به‌طور علنی طرف نتانیاهو و آپارتاید اسرائیل را می‌گیرد.

مردم فلسطین باید بدانند که ما با آن‌ها هستیم. من در فلسطین بوده‌ام، می‌توانم گواهی دهم که اسرائیل بدتر از دولت آپارتاید ]گذشته[ آفریقای جنوبی عمل می‌کند.

امیر عبداللهیان، مشاور ربیس مجلس شورای اسلامی و از دیپلمات‌های خاورمیانه

 جمهوری اسلامی ایران راه‌حلی سیاسی و دموکراتیک برای فلسطین دارد. این طرح در قالب سندی در سازمان ملل به ثبت رسیده است و در سخنرانی‌ اخیر آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب، مضمون آن سند قابل ‌دریافت است.

شیخ شعیب، از بزرگان شیعه آفریقای جنوبی

اگر به خدا و کتاب مقدس او ایمان داشته باشیم، وظیفه ما جنگیدن علیه بی‌عدالتی، در راه اوست.

مرندی، استاد دانشگاه

آیت‌الله خامنه‌ای امروز مورد موضوع بسیار مهمی را مورد بحث قرار دادند، این که برای دستیابی به دموکراسی، باید آپارتاید برچیده شود و تمام فلسطینی‌ها با هر عقیده سیاسی و مذهبی، حقوقی برابر داشته باشند. ایشان این موضوع را نخست به این دلیل پیش کشیدند که یک اصل انسانی است و دوم این که این برداشت از بین برود که هرکسی آپارتاید را مورد انتقاد قرار می‌دهد، ضدیهود تلقی شود. ضد یهود واقعی، صهیونیست‌ها هستند که چهره یهودیان را لکه‌دار می‌کنند.

خالد قدومی، حماس

مقاومت ]فلسطین[ از جنبه فناوری توسعه پیدا کرده است و آنها از حق قانونی خود نخواهند گذشت. آن‌ها با جمهوری اسلامی ایران متحد شده‌اند و می‌توانند در مقابل دشمنان خود بایستند. پشتیبانی دولت آمریکا از رژیم اسرائیل عجیب به‌نظر می‌رسد، آنها حتی از جیب مردم آمریکا هم برای حمایت از اسرائیل نمی گذرند. مسئله وجود دو کشور امکان‌پذیر نخواهد بود، فقط یک کشور فلسطین وجود خواهد داشت. برای اسرائیلی‌ها هیچ جایی در فلسطین وجود ندارد. سخنرانی مقام معظم رهبری نقطه عطف مهمی است. ایشان با بیان رنج مردم فلسطین،  روشن ساخته‌اند که مبارزه ما تنها یک موضوع دینی نیست، بلکه مسئله‌ای انسانی است.

تیزتسو ماگاما

 کارکنان بهداشت و درمان فلسطین از انجام آزمایش کرونا منع شده‌اند. این وظیفه ماست که اطمینان یابیم فلسطینی‌ها حقوق خود را بازپس‌ خواهند گرفت. آن‌ها در سرزمین خود از حقوقشان محروم هستند. ما باید به‌طور همه‌جانبه فشارها را افزایش دهیم و مردمِ خود را از آنچه فلسطینی‌ها متحمل می شوند، آگاه سازیم.

رفیقْ کریس، از کنگره اتحادیه تجاری آفریقای جنوبی

ما باید همبستگی خود را با مردم مظلوم فلسطین نشان دهیم و همه رویدادهای مهم که در سراسر جهان اتفاق می‌افتد را یکپارچه کرده و بدانیم افرادی که حقوق فلسطینیان را زیر پا می‌گذارند، همان مردمانی‌اند که حقوق آفریقای جنوبی را پایمال می‌کردند.

فواد ایزدی (محقق و مدرس دانشگاه تهران)

 مقاومت تنها راهی است که می تواند فلسطینیان ره به اهداف خود برساند. ما از مقامات فلسطینی به خاطر اعلام قطع روابط با صهیونیست ها کمال تشکر را داریم، چون که صهیونیست ها به وسیله ی آنها، فلسطینی ها را کنترل می کردند. این قطع رابطه با رژیم اشغالگر، نشانگر پی بردن آن ها به اهمیت مقاومت و تنها راه حل پیروز بودن است، این به آن معنی نیست که مذاکرات بد است بلکه طرف مقابل به وسیله آن موجودیت خود را توجیه و به اشغالگری اش ادامه می دهد.

آن ها به وسیله مذاکرات زمان تلف می کنند و شرایط غیر قابل بازگشت بوجود می آورند. ما امیدواریم تا همه ی فلسطینی ها با هم متحد شوند و مقابل رژیم اشغالگر بایستند.

اکبری، سفیر سابق ایران در لیبی

مسئله حقوق بشر با مسئله فلسطین مورد محک قرار می‌گیرد. سردار سلیمانی در راه مبارزه برای دفاع از فلسطین از سر عشق به انسانیت و عدالت، نقش خود را ایفا کرد. سهم او در دفاع از حقوق بشر و جلوگیری از وقوع این قساوت‌ها برای دیگران مهم بوده است.

ابراهیم رسول، سفیر سابق آفریقای جنوبی در ایالات متحده: راه‌حل دو-کشوری غیرقابل‌تحقق است. باید یک کشور دموکراتیک وجود داشته باشد.

حجت الاسلام آفتاب حیدر، رییس مرکز اهل‌بیت علیهم السلام آفریقای جنوبی، کیپ تاون

مقاومت فلسطینیان نمودار مقاومت همه مردم مظلوم جهان، بدون در نظر گرفتن عقیده یا موقعیت جغرافیایی آنان است. «قدس» مقاومت در برابر ظلم، استعمار و امپریالیسم است. در سرگذشت عالمان اسلامی، مسئله فلسطین در محوریت جبهه حق بوده که از نجف آغاز شده است؛ امام خمینی (ره) اسلام و مسئله فلسطین را احیا کرد.

موضوع فلسطین فراتر از مسئله شیعه و سنی است، فراتر از مسلمان و غیرمسلمان است. این یک مسئولیت انسانی است. رهبر ما، امام خامنه‌ای، بر موضوعات مهمی تاکید کردند، از جمله یادآوری این که مسئله فلسطین نباید در حاشیه قرارگیرد و‌ به‌ فراموشی سپرده شود.

شیخ احمد حنیف، از عالمان دینی ساکن انگلستان

ما این اصل را پذیرفته‌ایم که وقتی کسی تحت ظلم به سر نمی‌برد اما شاهد مظلوم واقع شدن دیگری است، باید آن شخص را از رنج رهایی دهد؛ همین اصل می‌گوید اگر به داد مظلومان نرسیم، به همان ‌اندازه ظالم مقصر هستیم. وظیفه ما مبارزه با بی‌عدالتی و مخالفت با اسرائیل و نیز حمایت از فلسطین است.

فرید سید، سردبیر روزنامه سراسری «مسلم ویوز» در کیپ‌تاون

فکرتان جهانی باشد و اعمالتان محلی و منطقه‌ای، حمایت از مردم مظلوم فلسطین به‌معنای به چالش کشیدن بی‌عدالتی، ظلم و اعمال شیطانی در هر نقطه ممکن  در جهان است. این بدان معناست که باید از فلسطین حمایت و با اسرائیل مخالفت کنیم و از مردم کشورهایمان که ممکن است از بی‌عدالتی، ظلم، فقر، نابرابری و یا دیگر اقدامات انسانی علیه بشریت رنج ببرند، پشتیبانی کنیم.

در پایان، عکس دسته جمعی تعدادی از اعضا و تیم فنی ستاد برگزاری برنامه روز قدس در فضای مجازی آفریقای جنوبی در نیمه های شب و پس از اجرای این برنامه مهم و فراگیر که حدودا سه ساعت بطول انجامیده است.

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1186 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.