English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠
تأثیر کرونا در روابط و مناسبات خانوادگی در ایالت پنجاب پاکستان
تأثیر کرونا در روابط و مناسبات خانوادگی در ایالت پنجاب پاکستان تاریخ ثبت : 1399/02/22
طبقه بندي : ,,
عنوان : تأثیر کرونا در روابط و مناسبات خانوادگی در ایالت پنجاب پاکستان
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : خانه فرهنگ ایران در لاهور پاکستان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

ویروس کورونا  که در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی پدیدار شد، بعد از گذشت چند هفته شروع به تهدید زندگی و سلامتی میلیون ها مردم جهان کرد. کشورهای مختلف جهان برای مقابله با این بیماری واگیردار و جهانی با اعلام وضعیت اضطراری و همچنین با عملی کردن اقدامات فوق العاده ای برای جلوگیری و محدود کردن شیوع این بیماری به نگرانی های عمومی و بین المللی پاسخ داده اند. زندگی میلیون ها مردم به طرز چشمگیری تغییر کرد و این تغییرات شامل جوامع مختلفی چون خانواده و محیط کاری ما می شود. اکنون ما در وضعیتی وحشتناک و در معرض یک بیماری همه گیر جهانی زندگی می کنیم. طی چند ماه اخیر، بسیاری از خانواده ها و افراد سطوح مختلف از استرس، عدم اطمینان و بحران شدید مالی و تهدیدهای سلامتی مواجه شده اند که قبلاً غیرقابل تصور بوده است.

افراد مختلف در خصوص تأثیر ویروس کورونا در روابط خانوادگی نظرات متفاوتی دارند. برخی از آنها فکر می کنند که افرادی که در خانه مانده اند، فرصتی دارند تا در کنار والدین، فرزندان و نزدیکان خود بمانند. از طرف دیگر برخی فکر می کنند که برای تعداد زیادی از زنان و کودکان پاکستانی این امر خطرات قابل توجهی در مورد سلامتی و ایمنی آنان ایجاد می کند. پاکستان کشوری است که زن و کودک به طور روزمره با خشونت های مکرر در جامعه  روبرو می شوند، ما نمی توانیم خطرات ترکیبی از انزوای اجتماعی ، استرس مالی و خشونت خانوادگی را در طول این بیماری دست کم بگیریم.

روابط اجتماعی در مناطق روستایی بیشتر از مناطق شهری پاکستان استوار و محکم است، به همین دلیل به نظر می رسد حفظ فاصله اجتماعی ( برای جلوگیری از شیوع این بیماری به یکدیگر ) در مناطق روستایی یک چالش بزرگ نسبت به مناطق شهری پاکستان است. ارزشهای اجتماعی و اخلاقی چون میهمان نوازی پاکستانی ها بسیار قوی است که اینها بخشی از نظام های شناختی و هنجارهای فرهنگی آنهاست. پاکستانی ها می گویند: ما هنوز هم می بینیم که مردم  دراطراف ما دست می دهند و یکدیگر را بغل می کنند. زیرا آنها می خواهند با همان گرمی به یکدیگر پاسخ دهند. با توجه به این واقعیت ها، به نظر می رسد که فاصله اجتماعی در مناطق روستایی پاکستان امری غیرممکن است.

حال با توجه به وضعیت وخیم کرونایی، به برخی از مواردی که در روابط خانواده تاثیر گذار بوده است، می پردازیم.

 • بدون شک یکی از بزرگترین مسئله ای که در روابط خانواده ها تاثیر بسزایی گذاشته است، بحران مالی و کمبود لوازم زندگی می باشد. افراد روزمزد و همچنین سطح متوسط و شاغل که با حقوق ماهیانه خود امور زندگی خود را اداره می کنند با مشکلات مختلفی مواجه شده اند.
 • سرپرست خانواده ها به دلیل نداشتن کار و کمبود مالی در اداره امور زندگی روزمره امروزی، با استرس و نگرانی های شدیدی مواجه شده اند که در نتیجه آن بر دعواهای خانوادگی افزوده شده است.
 • برخی از افراد شاغل که کارهای خود را از خانه هایشان به صورت آنلاین اداره می کنند نیز با مشکلات روبرو هستند. دانشجویان ناچار به گرفتن کلاس های آنلاین هستند. بنابراین، آنها ساعت ها وقت خود را پای اینترنت می گذرانند و آنها نمی توانند با خانواده خود وقت با کیفیت را در خانه سپری کنند. زیرا امروزه آنلاین بودن عیبی بزرگ دارد که مدیریت زمان از بین می برد. مردم قادر به مدیریت و زندگی خانگی و زندگی کار نیستند. این امر باعث استرس و خشونت می شود زیرا انتظارات اعضای خانواده نمی توانند برآورده شوند.
 • زنان شاغل با استرس بیشتری روبرو هستند. زیرا آنها مجبورند شغل خود را به صورت آنلاین و کارهای خانه و کودکان خود را نیز با هم انجام دهند. لذا برنامه و زمانبندی پیچیده آنها باعث خشونت خانوادگی روبرو می شود. زنانی که خدمتکار یا کارگر روزمزد هستند، در خطر بیشتری زندگی می کنند. چون آن ها در این زوها درآمد و کاری را نمی توانند انجام دهند.
 • ما همچنین در آن بخشی از جامعه زندگی می کنیم که بیشتر وقتمان را پای تلویزیون، اینترنت و موبایل می گذرانند و برای آنها ، این تنها فعالیت هایی هستند که می توانند داشته باشند. هیچکس هیچ چیزی از یکدیگر انتظار ندارد.
 • بیشتر مردم شرایط بحرانی را درک می کنند و در حالی که در خانه هایشان هستند برای گذراندن وقت با کیفیت با عزیزان، عادت های سالم و فعالیتهای تفریحی را اتخاذ کرده اند.
 • فاصله اجتماعی که یکی از اصلی ترین عامل پیشگیری از این بیماری واگیر دار است برای مردم سطح پایین و کارگر امری دشوار است. خانواده افراد زیادی در یک اتاق در یک خانه شلوغ زندگی می کنند. حتی اگر کسی بیمار شود ، به دلیل کمبود فضا مجبور است در همان اتاق بماند.
 • بهترین چیز دیگر این که بازآفرینی خاطرات دوران کودکی است. بازی کردن بازیهایی مانند شطرنج و غیره مورد علاقه بسیاری از افراد شده است. تماشای فیلم های قدیمی و سریال های تلویزیونی به همراه خانواده همه را سرگرم کرده است. علاوه بر این، این روزها فعالیت هایی مانند نقاشی، کارهای هنری، باغبانی و تمرین یوگا برای نسل های جوان بسیار سرگرم کننده هستند.
 • همه افراد در خانه بهداشت شخصی را اتخاذ می کنند که قبلاً مورد بی توجهی قرار گرفته بود. شستن مناسب دستها ، مراقبت از سلامتی اکنون به یک عادت تبدیل شده است.
 • نکته مثبت دیگر این است که ارزش غذا و پول در طی این تعطیلات به خوبی درک می شود. به هر فرد آموزش داده می شود که برای خرج کردن هر روپیه ، نظم و انضباط داشته باشد. غذا بیشترهدر ندهند. همچنین ، غذاهای از خانگی بیشتر استفاده شود. غذای خوب خوردن و سالم ماندن به یک عادت تبدیل شده است.
 • بهترین کار از همه، کمک به نیازمندان است. مردم زیادی وجود دارند که نیاز به توجه مناسبی دارند ولی مورد غفلت قرار می گیرند. این تعطیلات باعث آگاهی در بین مردم برای مراقبت از افراد نیازمند شده است.
 • در خصوص آموزش و تحصیل، تغییر سبک آموزش به صورت آنلاین تسریع شده است. این تغییر می تواند زمینه رشد آموزش آنلاین باشد. تاکنون تغییر سبک آموزش از حضوری به آنلاین در موسسه های آموزشی خوب ولی کند بوده است.
 • دانش آموزان از چندین زمینه های یادگیری آنلاین، برای شرکت در جلسه های روزانه با اساتید و همکلاسی ها استفاده می کنند. برخی از مؤسسات برای برگزاری کلاسهای خود در وبینارهای پولی هزینه کرده اند و برخی از آنها از وبینارهای رایگان استفاده می کنند.
 • ثبت نام دانش آموزان در آموزش آنلاین برای این سال افزایش یافته است. ولی دانش آموزانی که به یادگیری در محوطه دانشگاه عادت دارند، بر اثر از دست دادن رفتار تعاملی و اجتماعی از آموزش، نگرانی های شان را ابراز می کنند. در حالی که ورود به سیستم آنلاین از خانه برای بعضی از دانش آموزان مشکلی ندارد ، برای برخی دیگر از دانشجویان کاری دشوار است.
 • خانواده هایی که مورد هدف ویروس قرار گرفته اند بیشترین رنج را متحمل می کنند. آنها نمی توانند در کنار اعضای خانواده خود باشند. در طی این دوران، آنها دچار اضطراب ، ترس و افسردگی می شوند. اگر آن شخص فوت کند، آنها حتی نمی توانند مراسم تدفین آن را برگزار کنند که باعث دل آزاری خانواده هایشان می شود.
 • ویروس کرونا باعث شده است که مردم نسبت به خرید های آنلاین بیشتر مایل شوند. تاکنون مصرف کنندگان، در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹، حدود ۳۰.۶ درصد بیشتر خرید خود را بصورت آنلاین انجام داده اند. حال از یک طرف که خریداری آنلاین برای خانواده ها راحتی و آسایش را آورده است، در این روند خرید آنلاین کلاهبرداری سایبری نیز افزایش یافته است. حجم معاملات بالاتر آنلاین ، کار کلاهبرداران را آسانتر کرده است و این امر جای نگرانی دارد زیرا در این روزهای سخت مردم از یک طرف با کمبود مالی و مشکلات مواجه هستند و از طرفی دیگر این کلاهبرداری ها آنان را بیشتر مورد استرس و نگرانی قرار می دهد.

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 941 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.