English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠
آموزش و تحقیقات آلمان در دوران کرونا
آموزش و تحقیقات آلمان در دوران کرونا تاریخ ثبت : 1399/02/16
طبقه بندي : ,,
عنوان : آموزش و تحقیقات آلمان در دوران کرونا
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : سایت وزارت آموزش و تحقیقات آلمان
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در آلمان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

روزهای شلوغ وزارت آموزش و تحقیقات

ویروس کرونا هفته‌ها است که مدارس و دانشگاه‌های آلمان را به تعطیلی کشانده و فعالیت بسیاری از مراکز تحقیقاتی این کشور را متوقف کرده است. هرچند دولت فدرال تصمیم گرفته است تا محدودیت‌های اجتماعی را به تدریج حذف کند، اما هنوز تکلیف مراکز آموزشی و پژوهشی مشخص نشده است. در این میان، مسئولان وزارت آموزش و تحقیقات آلمان مدعی هستند که روزهای شلوغی را سپری می‌کنند. آنطور که سایت وزارت آموزش و تحقیقات آلمان گزارش داده است؛ مسئولان این وزارت‌خانه در ماه‌های اخیر، مشغول دیجیتال‌سازی مدارس، راه‌اندازی پروژه‌های  آموزشی و پژوهشی و سرمایه‌گذاری در زمینه تحقیقات حوزه سلامت بوده‌اند. آنها تلاش می کنند تا در روزهایی که کرونا دنیا را فلج کرده است،‌ دانش‌آموزان و محققان را فعال نگه دارند.

۱۰۰ میلیون یورو برای توسعه مدارس آنلاین

در دورانی که بحران کرونا، دانش‌آموزان در سراسر جهان را خانه‌نشین کرده است، وزارت آموزش و تحقیقات آلمان تصمیم گرفته تا با توسعه مدارس دیجیتال و ایجاد پلت‌فرم‌های آموزش آنلاین، دانش‌آموزان را دوباره به کلاس‌های درس برگرداند. بدین منظور، این وزارتخانه، بودجه‌ای در حدود ۱۰۰ میلیون یورو برای توسعه زیرساخت‌های اینترنتی در ایالت‌های مختلف اختصاص داده است. از سوی دیگر، آلمان در سال‌های اخیر پروژه‌ای با عنوان "شول‌کلاد" را برای دیجیتال‌سازی مدارس راه‌اندازی کرده است. این پروژه، پلت‌فرمی آنلاین در اختیار معلمان و دانش‌آموزان قرار می‌دهد تا آن‌ها از طریق لب‌تاپ، کامپیوتر و تلفن‌های هوشمند بتوانند کلاس‌های درس را برگزار کنند.

این پلت‌فرم آنلاین، امکان ارتباط میان دانش‌آموزان و معلمان با یکدیگر را فراهم می‌کند و باعث ایجاد شبکه‌ای از معلمان و دانش‌آموزان می‌شود. حال در شرایطی که کرونا مدارس را به تعطیلی کشانده، وزارت آموزش و تحقیقات آلمان تلاش می‌کند تا امکان پیوستن مدارس بیشتری را به این پروژه فراهم کند. علاوه بر این، وزارت آموزش و تحقیقات پروژه‌ دیگری با عنوان "ما باهوش می‌مانیم" به راه انداخته است. این پروژه، شرایطی را برای دانش‌آموزان مهیا می‌کند تا به صورت آنلاین در مسابقات مختلف ریاضی،‌ رایانه و علوم طبیعی شرکت کنند و آزمایش‌های هیجان‌انگیزی در شاخه‌های مختلف علمی انجام دهند. مسئولان وزارت آموزش می‌خواهند با این کار، دانش‌آموزان را در زمان تعطیلی مدارس فعال نگه دارند و آن‌ها را برای درس‌خواندن در خانه ترغیب کنند. همچنین سایتی برای یادگیری آنلاین زبان آلمانی راه‌اندازی شده است. در این سایت اینترنتی دوره‌های مختلف یادگیری زبان برای علاقمندان وجود دارد.

حمایت از دانش‌آموزان

وزارت آموزش و تحقیقات آلمان به تازگی اعلام کرده است که در دوران کرونا، کمک‌هزینه حضور در دوره‌های آموزشی را قطع نمی‌کند. وزارت آموزش و تحقیقات آلمان، هر سال به دانش‌آموزانی که توانایی مالی شرکت در دوره‌های آموزشی را ندارند، کمک هزینه اعطا می‌کند. آنطور که سایت وزارتخانه اعلام کرده است؛ در شرایط کنونی، کمک‌هزینه دانش‌آموزانی که در دوره‌های آموزشی به صورت آنلاین شرکت می‌کنند و یا دوره‌های آموزشی آن‌ها مربوط به کار در بیمارستان‌ها و یا آزمایشگاه‌ها باشد، قطع نمی‌شود.

کمک به تحقیقات کرونا

وزارت آموزش و تحقیقات آلمان همچنین تلاش می‌کند تا بودجه بیشتری برای تحقیقات بخش سلامت بگیرد. آنطور که سایت وزارت آموزش و تحقیقات آلمان گزارش داده است، کمیته برنامه‌ریزی بودجه در بوندستاگ، نزدیک به ۱۴۵ میلیون یورو به تحقیقات درخصوص کرونا اختصاص داده است. آلمان یکی از بنیان‌گذاران "ائتلاف نوآوری‌ها برای آمادگی در برابر اپیدمی" است. این گروه جهانی تلاش می‌کند تا  واکسن بیماری‌های ویروسی در جهان را کشف و تولید کند. دولت آلمان در سال ۲۰۱۷،  مبلغ ۹۰ میلیون یورو به این ائتلاف کمک کرده است. در حال‌حاضر نیز، آلمانی‌ها با اختصاص بودجه به تحقیقات، می‌خواهند روند ساخت و تولید واکسن ضدکرونا را تسهیل کنند. همچنین دولت فدرال ۱۵۰ میلیون یورو برای شبکه‌سازی میان پژوهشگاه‌ها اختصاص داده است. مسئولان دولت فدرال معتقدند که برای مقابله با کرونا نیاز است که پژوهشگران در مراکز تحقیقاتی مختلف با یکدیگر در ارتباط باشند. از این رو، دولت فدرال بودجه‌ای را برای شبکه‌سازی و تقویت گروه‌های پژوهشی در نظر گرفته است.

لینک گزارش:

https://www.bmbf.de/de/corona-krise-achtsamkeit-ja-alarmismus-nein-11069.html

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 974 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.