English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠
دکترین ایران در آمریکای لاتین، تهدیدی برای امنیت نیمکره غربی
دکترین ایران در آمریکای لاتین، تهدیدی برای امنیت نیمکره غربی تاریخ ثبت : 1399/04/01
طبقه بندي : ,,
عنوان : دکترین ایران در آمریکای لاتین، تهدیدی برای امنیت نیمکره غربی
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : حسین میرزایی
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : اداره‌کل توسعه روابط فرهنگی اروپا - آمریکا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

ایالات متحده آمریکا از دوران جنگ سرد تاکنون همواره از کشور ایران به عنوان یکی از تهدیدهای اصلی در منطقه خاورمیانه یاد کرده است. ترس ایالات متحده از بازیگر اصلی خاورمیانه با توجه به ادعاهایی مبنی بر ادامه تامین مالی ایران برای گروه های تروریستی مانند حزب الله و همچنین برنامه های ایران برای  افزایش توان هسته ای ، منطقی بنظر می آید. حتی پس از توافق نامه ایران در سال 2015 ، واشنگتن همچنان به نظارت بر اقدامات ایران ادامه می دهد. در حالی که رسانه ها و دولت ایالات متحده آمریکا نسبت به تهدید هسته ای ایران هراسی عمیق در آمریکایی ها القا کرده اند ، اما بیشتر آمریکایی ها از مسیر فعلی روابط ایران و آمریکای لاتین چیز زیادی نمی دانند و بعبارتی فهم درستی ندارند .

گرچه رمزگشایی ازاین ادعا که ایران تهدیدی خارجی برای منافع ایالات متحده در آمریکای لاتین باشد ، دشوار است ، اما تلاشهای ایران برای متنوع سازی خود در جامعه جهانی ، پنهانی نیست. ایران در آمریکای لاتین ، به طور کلی به عنوان شریک اقتصادی مورد توجه قرار می گیرد . این منطقه ثروت زیادی از معادن و منابع طبیعی از جمله نفت ، گاز طبیعی ، سنگ معدن ، مس و سرب را در اختیار دارد. در تاریخ 21 اوت ، جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران برای ارتقاء روابط سیاسی و اقتصادی با شش مقام آمریکای لاتین از جمله بولیوی ، شیلی ، کوبا ، اکوادور ، نیکاراگوئه و ونزوئلا وارد مذاکره شد. براساس گزارشی از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ، "تأکید ظریف در همراهی با حضور هیئت های تجاری و اقتصادی ، نمایندگان بخش های خصوصی و دولتی ، در سفرهای منطقه ای خود ، به این واقعیت اساسی اشاره دارد که برقراری تعادل منطقی بین سیاست و اقتصاد در دیپلماسی امری ضروری و لازم است. "

دولت ایالات متحده به ظاهر نگران دخالت فعال ایران در آمریکای لاتین است زیرا می خواهد اقتصاد تهران را تا حد ممکن منزوی کند و از منافع امنیتی آمریکا در نیمکره غربی محافظت نماید. گسترش تجارت ایران در قاره آمریکا درآمد های بیشتری را برای دولت های محلی به ارمغان آورده است ، که می تواند برای پشتیبانی از توانایی های هسته ای ایران و همچنین سازمان های تروریستی مورد استفاده قرار گیرد. از نظر تاریخی ، ایالات متحده آمریکا ، مرزهای سه گانه  بین برزیل ، آرژانتین و پاراگوئه را - به عنوان یک پناهگاه امن برای تحرکات حزب الله و حماس -تحت کنترل و نظارت دارد. اگرچه تاکنون هیچ حادثه ای در این منطقه رخ نداده است. به عنوان مثال ، در دهه 1960 و 70 ، برای اولین بار مرزهای سه گانه به یک مرکز اقتصادی تبدیل شد. دقیقا زمانی که بسیاری از بازرگانان شیعه و لبنانی و سوری می خواستند از طریق گسترش تجارت و بازرگانی سود کسب کنند.

پس از 11 سپتامبر ، مقامات آمریکایی به دنبال ایجاد برنامه های اطلاعاتی ، کاهش فعالیتهای مجرمانه و تقویت قانون در منطقه بودند ، اما این اقدامات مداخله گرانه در تحقق این امر ناکام مانده است. علاوه بر این ، "بعد از جلسات متعدد گروه 3 + 1 و سالها آموزش و تحقیق ، در سال 2005 ، این گروه اعلام کرد که" هیچ فعالیت عملیاتی [به منظور حمایت از تروریسم] در منطقه سه مرزی فوق شناسایی نشده است "و در سال 2012 وزارت امور خارجه آمریکا اذعان کرد که ، "هیچ اطلاعات موثقی حاکی از اینکه حزب الله ، حماس یا سایر گروههای اسلامی از منطقه سه گانه مرزی فوق،  برای آموزش یا فعالیتهای عملیاتی دیگر استفاده کرده اند" وجود ندارد .

اگرچه ایالات متحده آمریکا عمدتاً در مورد مسائل خاورمیانه و جاهای دیگر متمرکز است اما سیاست خارجی ایران در قبال منطقه بسیار بیشتر از مسایل دیگر مورد توجه این کشور قرار گرفته است.به دنبال تاثیر موقت تحریم ها ، ایران روابط اقتصادی خود را با دیگر ملل آمریکای لاتین افزایش داده است.

نقش ایران در قاره آمریکا چیست؟

در گذشته نام ایران با فعالیت های تروریستی در آمریکای لاتین همراه بوده است. در سال 1992 ، حزب الله مسئول بمب گذاری در سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس - در پاسخ به سوء قصد به قتل سید عباس الموسوی دبیرکل حزب الله - بود. نمونه دیگر در سال 1994 ، بمب گذاری در یک مرکز یهودی در آرژانتین ، بنام مرکز آمیا  Asociación Mutual Israelita Argentina (AMIA) ، بود که با پشتیبانی هواداران حزب الله-ایران ، به وجود آمد.

ایران برای گسترش روابط تجاری خود با آمریکای لاتین برای برخی از بازیکنان منطقه ، زمینه را فراهم کرده است. ایران در قاره آمریکاست بدلیل توانایی و ظرفیتی که برای پیشبرد منافع اقتصادی خود در قاره آمریکا دارد و از اینرو به دنبال اتحاد با شرکای خود در این منطقه است. وزیر امور خارجه ظریف می خواهد با "تقویت روابط سیاسی و اقتصادی" همکاری ایران با آمریکای لاتین را در سطح جدیدی تعریف کند. پس از حملات ذکر شده در بالا ، ایران بارها بی گناهی خود را برای ملت آرژانتین و سراسر منطقه ادعا ابراز داشته است. جالب اینکه علیرغم نگرانی آرژانتین از تهدیدهای هسته ای و تروریستی ایران ، تجارت بین دو کشور تاکنون کاهش نیافته است. براساس داده های صندوق بین المللی پول که توسط آژانس خبری فارس تحلیل شده است ، "آرژانتین صادرات خود به ایران را از 29 میلیون دلار در سال 2007 به 1.2 میلیارد دلار در سال گذشته تبدیل کرد و به دومین شریک تجاری ایران در آمریکای لاتین تبدیل شد."

در حال حاضر این موارد باعث رکود در روابط ایران  این کشورها شده است اما هر دو طرف باید درک کنند که می توانند ضمن غلبه بر وقایع گذشته همانند تروریسم تحت حمایت دولت ، روابط خود را بهبود ببخشند. ایران همچنین از روابط صمیمانه ای با اعضای گروه آلبا (Bolivarian Alliance for the Peoples of our America, ALBA (اتحادیه بولیواری برای مردم آمریکا ) برخوردار است.

وضعیت ایران به عنوان ناظر در اتحادیه آلبا (ALBA)

وضعیت ایران به عنوان ناظر در اتحادیه بولیواری آلبا توسط تعدادی از ملل منطقه مورد ستایش قرار گرفته است ، در حالی که سایرین چندان مورد استقبال واقع نشده اند. اکوادور ، نیکاراگوئه ، ونزوئلا و بولیوی به شدت از تأثیر جدید ایران در آمریکای لاتین استقبال کرده اند. با این حال ، بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین به خصوص احساس راحتی نمی کنند که ایران برای گسترش نفوذ خود سفارتخانه ها ، مراکز فرهنگی و مساجد را در این منطقه گشوده است. ایران فراتر از حضور فیزیکی در منطقه ، عملیات های مخفی نامرئی و مخفی را گسترش داده است. به عنوان مثال ، "جوامع روستایی جنوب پرو اهداف خوبی برای راه اندازی شبکه ها هستند. شرکتهای واقع در مناطق مرزی در صنایع گوشت گاو و نفت در برزیل و اروگوئه از آنها برای تأمین فعالیت های ایرانی استفاده می شوند.از طریق این فعالیت ها ، ایران توانسته است با تأثیرگذاری در برنامه ALBA ، منافع خود را پیش ببرد ، حتی اگر نتواند درمورد موضوع خاص رأی دهد.

روابط ایران و ونزوئلا در آلبا نشان دهنده اتحاد ایدئولوژیک و وابستگی متقابل اقتصادی این دو است. این اتحادیه به تأسیس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در دهه 1960 به همراه چهار کشور دیگر بر می گردد. ایران نه تنها متحد سیاسی ونزوئلا در اوپک است ، بلکه یک منبع و سرمایه گذار مهم نفتی در سیستم های بانکی و مالی ونزوئلا است. ایران در بسیاری از پروژه ها در آمریکای جنوبی با ونزوئلا همکاری داشته است. "در حال حاضر سرمایه گذار اصلی در پروژه مشترک 4 میلیارد دلاری میدان نفتی ایاکوچو است ، ایران در سال 2008 موافقت کرد که بیش از760 میلیون دلار در بخش انرژی ونزوئلا سرمایه گذاری کند. در سال 2009 ، ونزوئلا موافقت کرد که 760 میلیون دلار در میدان گازی پارس جنوبی ایران سرمایه گذاری کند. در اواخر اکتبر 2010 ، با شروع تحریم های جمعی بر اقتصاد ایران ، ونزوئلا بسته سرمایه گذاری 800 میلیون دلاری را در بخش گاز ایران پارس ارائه داد. " . ونزوئلا فرصتهای زیادی را برای ایران فراهم می کند تا رشد منافع تجاری خود را در خارج از محدودیت های فعلی واشنگتن فراهم می کند . این دو کشور مدت ها در پیشبرد برنامه های سوسیالیستی خود  متحد بوده اند.

عامل ترس : همکاری امنیتی

در حالی که ایالات متحده در تلاش است ایران را در جهان منزوی کند ، قدرت جهانی رو به رشد شیعه در تکاپوی یافتن متحدین جدیدی در نیمکره غربی است. رقابت ایران در آمریکای لاتین همواره برای ایالات متحده آمریکا یک نگرانی امنیتی بوده است نگرانی که هنوز هم مورد توجه جدی قرار نگرفته است. با سقوط دولت احمدی نژاد در ایران و درگذشت رئیس جمهور پیشین ونزوئلا - هوگو چاوز - روابط ایران و آمریکای لاتین در معرض تغییرات بزرگی قرار گرفت. پیشنهادهای ایران برای افزایش کمک های اقتصادی به کشورهای آمریکای لاتین ، بدلیل تورم ، بیکاری و رشد منفی ، عملی نشده و در نتیجه ، نفوذ ایران را در منطقه کاهش داده است. ایران علیرغم تعهد نداشتن به کمک های اقتصادی ، در تلاش است تا به منظور ایجاد زیرساخت های بهتر ، یک سیستم جدید جاده ای ، شبکه های پیشرفته ارتباطات و همچنین وارد کردن فن آوری نوآورانه تر به برخی از این کشورهای نیمه توسعه یافته ، کمک کند. چندی پیش معاون وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت : "زمینه های زیادی برای همکاری اقتصادی بین ایران و شش کشور آمریکای لاتین وجود دارد ، اما ظرفیت ها ی موجود بین دو طرف هنوز به طور کامل مورد استفاده قرار نگرفته است."  با این حال به نظر می رسد ایران برای افزایش نفوذ خود در "کشورهای پیرامونی" همانند ونزوئلا و اکوادور به منظور متنوع سازی مناسبات خود در پاسخ به تحریم های غربی علیه  ایران و پیدا کردن متحدین دیگر در تکاپو و تلاش است .

وقتی تحریم های غربی بر ایران تحمیل شد ، اتحادیه آلبا با این تحریم ها مخالفت کرد زیرا احساس می کرد ایران با افزایش سرمایه گذاری خارجی ، کاهش تورم و به دست آوردن منابع طبیعی بیشتر برای توسعه پایدار ، به تعدادی از کشورها از نظر اقتصادی کمک می کند. تحریم های غربی همه این عوامل را تحت تأثیر قرار داد و نشان داد که غرب به جای همگرایی در جهان در تلاش است تا ایران را از جامعه جهانی جدا و منزوی کند. با این حال ، پس از توافق نامه هسته ای ایران ، ظریف وزیر امور خارجه ایران " اذعان کرد که توافق نامه هسته ای" موانع "را برای همکاری هرچه بیشتر بین ملت و آمریکای لاتین برداشته است. وی در تهران نیز گفت که کشورش "همیشه نشان داده است که می توانیم از طریق مقاومت و پایداری پیروز شویم".

 در حال حاضر برخی از کشورهای آمریکای لاتین نسبت به  بکارگیری دیپلماسی  کشور خود احساس استقلال بیشتری می کنند و نمی خواهند این دیپلماسی توسط واشنگتن دیکته شود ویا با آنها هماهنگ شود. برخی از این کشورهای آمریکای لاتینی می خواهند روابط خود را با چین ، روسیه و ایران حفظ و گسترش دهند. زیرا علاقمند به شنیدن صدای خود در جامعه جهانی هستند. از اینرو برای ایالات متحده کنترل کردن روابط کشورهای آمریکای لاتین با دیگر کشورها مشکل است و ایالات متحده به سادگی قادر به درک اهداف واقعی برخی از این بازیگران نیست.

آیا ایران دکترین مونرو را به چالش می کشد؟

ایران در حال تداوم بخشی به استراتژی ضد تعادل بین جهان اسلام و آمریکای لاتین است. در حال حاضر ، این یک واقعیت ساده است که ایران به دنبال شرکای دیگر برای همکاری با آنها و همچنین برقراری روابط جدید دیپلماتیک ، به ویژه در آمریکای لاتین است. ظهور بازارهای جهانی و کاهش آهسته نفوذ ایالات متحده در کشورهای همسایه اش ، برخی از رهبران آمریکای لاتین را بر آن داشته است تا  مشتاقانه به دنبال شرکای تجاری جدید جهانی باشند.

در این بین ایران نیز در تلاش است تا راههایی جدید برای گسترش سیاست خارجی خود بیابد ، اما جریان محافظه کار و سنتی ایران مانع ازتلاش روحانی و ظریف در برقراری این روابط اقتصادی با دیگر کشورهای آمریکای لاتین شده است. با این حال ، در مورد ونزوئلا ، با توجه به بحران اقتصادی فعلی ونزوئلا ، به نظر نمی رسد ایران از منابع کافی برای تأمین نیازهای ونزوئلا برخوردار باشد. سایر کشورهای آمریکای لاتین  مانند برزیل نیز مایل نیستند روابط سنتی خود با ایالات متحده آمریکا را قطع کنند. روحانی و ظریف می خواهند ایران را از کشوری موجود در وضعیت جنگ سرد تغییر دهند و به کشوری تبدیل کنند که بتواند روابط نزدیکی با برخی از کشورهای آمریکای لاتین برقرار کند.

نتیجه

ایالات متحده باید درک کند که حضور ایران در منطقه فقط برای خنثی کردن منافع او نیست بلکه برای بازگرداندن روابط خود با دیگر کشورهای نیمکره غربی است. ظهور ایران به عنوان شریک اقتصادی در آمریکای لاتین پس از رفع تحریم های جهانی و در حالی صورت گرفت که ایران در تلاش برای دستیابی به نفوذ بیشتر به دنبال متحدین جهانی بود . از سوی دیگر کشورهای آمریکای لاتین نیز مایل هستند به دوراز چشم ایالات متحده به  بدنبال فرصتهای اقتصادی برای خود باشند. ترس سنتی آمریکا از ایران باید با درک این واقعیت همراه باشد که اکنون یک کشور در حال تغییر در آمریکای لاتین حضور دارد و این حضور ممکن است به توسعه منطقه مذکور کمک کند.

مقاله فوق ترجمه است از :

 The Iran Doctrine in Latin America: A Threat to Hemispheric Security?

 By Vincent Lofaso,

Research Associate at the Council on Hemispheric Affairs

لینک مقاله بشرح زیر است:

 http://www.coha.org/the-iran-doctrine-in-latin-america-a-threat-to-hemispheric-security/

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1149 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.