English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠
تجزیه و تحلیل فعالیت نهادهای دولتی قرقیزستان در اجرای حقوق و آزادی‌های دینی
تجزیه و تحلیل فعالیت نهادهای دولتی قرقیزستان در اجرای حقوق و آزادی‌های دینی تاریخ ثبت : 1399/03/27
طبقه بندي : ,,
عنوان : تجزیه و تحلیل فعالیت نهادهای دولتی قرقیزستان در اجرای حقوق و آزادی‌های دینی
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

 

بررسی، تجزیه و تحلیل فعالیت نهادهای دولتی قرقیزستان در اجرای حقوق و آزادی‌های دینی در این کشور

در این مقاله نرم‌ها و هنجارهای قانون فعلی «آزادی عقاید و سازمان‌های دینی در قرقیزستان» و سایر قوانین و مقرراتی که در حوزه فعالیت و نظارت کمیسیون دولتی امور دینی این کشور هستند، مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

برخی مراحل و دوره‌ها در  اجرا و پیاده‌سازی سیاست‌های دولت در زمینه  تعاملات بین دولت و دین از سال 1996 تا سال 2019 ؛ در این مقاله  مورد اشاره قرار گرفته‌اند. نویسنده در بخش پایانی مقاله توصیه‌ها و پیشنهاداتی را برای  فعالیت نهادهای ذیربط در امور دینی ارائه نموده است.

جمهوری قرقیزستان پس از کسب استقلال ؛ اتخاذ سیاست مستقل دینی را در پیش گرفت و نسبت به اصلاح پایه ها و مبانی حقوقی - قانونی روابط و تعاملات با سازمان های دینی اقدام نمود.

اولین قانون در مورد آزادی عقاید و سازمان های دینی بلافاصله پس از استقلال جمهوری قرقیزستان در تاریخ 16 دسامبر سال 1991 میلادی به تصویب رسید. در اوایل سال 1992 میلادی شورای امور دینی وابسته به شورای وزیران جمهوری قرقیزستان منحل گردید.

قانون دین برای اولین بار در تاریخ قرقیزستان، استقلال سازمان های دینی از دولت، استفاده و تاسیس رسانه ها برای خود همچون سایر نهادهای دولتی و اجتماعی، اخذ آموزش  های دینی و دادن جایگاه حقوقی به آنها را پیش بینی و فراهم کرده است. این قانون در واقع  مقررات قانون " آزادی وجدان و سازمان های دینی" دوره شوروی مورخ 1 اکتبر سال 1990 میلادی را  منعکس و بیان می کرد. علیرغم کاستی های فراوان، قانون مذکور توسط کارشناسان به عنوان دمکراتیک ترین قانون در زمینه دین در میان کشورهای شوروی سابق ارزیابی گردید.

در سال 1994 میلادی رهبران اداره دینی مسلمانان قرقیزستان (مفتیات) و کلیسای ارتدوکس روس که از تقویت دینداری در این کشور نگران شده بودند؛ با ارائه پیشنهادی از  دولت خواستند لایحه ای( اصلاحیه ای) را به قانون  مربوط به دین  بمنظور محدود ساختن فعالیت ادیان غیرسنتی اضافه نماید.

تا سال 1995 میلادی وضعیت دینی مبهمی در قرقیزستان ایجاد شده بود. ضمن اینکه دولت در این دوره بدون داشتن سیاست منسجم در حوزه تعاملات و روابط دین- دولت؛  از موضع ناظر بیرونی به این مسئله نگاه می کرد.

در ماه اوت سال 1995 میلادی موضوع " وضعیت دینی در جمهوری قرقیزستان و وظایف ارگان های دولتی  در تنظیم سیاست دینی کشور" در نشست دولت قرقیزستان مورد بررسی قرار گرفت و بیانیه ای در این خصوص به تصویب رسید.

مقامات و مسئولان ذیربط اذعان کردند که مسئله دین از دید نهادها و ارگان های دولتی دور و مغفول مانده است.

در سند ؛ فاکت ها و عواملی که موجبات نگرانی دولت را فراهم آورده بود مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته بود: فعالیت گسترده مبلغان و میسیونرهای مذهبی و سازمان های ادیان غیرسنتی؛ گسترش کنترل  نشده بنیادگرایی اسلامی؛  ساخت غیرسیستماتیک مساجد؛ مسائل و مشکلات در امور مربوط به سازماندهی حج؛ عدم آمادگی ادیان سنتی برای انجام  وظایف اساسنامه ای خود؛  پیگیری و اجرای خط جدایی طلبی توسط جامعه مسلمانان جنوب قرقیزستان؛ حمایت های گسترده بنیادها و برخی افراد ثروتمند و متمول عربستان سعودی از مساجد اوش با بهانه ایجاد موسسات مشترک؛ دامن زدن به احساسات ضدروسی توسط مبلغین پاکستانی و اردنی؛ گردآوری اطلاعات و استفاده از کانال تلویزیونی پیرامیدا برای ترویج آموزه های غیرسنتی( جامعه کریشنا؛ دالایی لاما؛ بهائیت؛ کلیسای وحدت مون ؛ فرزندان مسیح)؛ مسائل و مشکلات رویکرد دینی در استان های نارین؛ تالاس و اوش و درشهر بیشکک.

این مصوبه به ویژه انتقال هرگونه اموال دولتی به سازمان ها و موسسات دینی را ممنوع اعلام کرده بود. برای تهیه مشاوره های عملی در خصوص تنظیم و  هماهنگی روابط متقابل نهادهای دولتی و سازمان های دینی، پیشنهاد شد که با مشارکت کارشناسان ذیصلاح؛ شورای مشورتی در امور دینی وابسته به دولت جمهوری قرقیزستان ایجاد شود. این اقدام نیز تدریس هر نوع دینی را  در مدارس دولتی ممنوع اعلام کرد.

وضعیتی که تا اوایل سال 1996 میلادی بوجود آمد، نشان داد که  زدودن توهمات و تصورات در مورد  بی تفاوتی دولت نسبت به مسائل و مشکلات که در حوزه دین بوجود می آیند؛ امری ضروری است.  . طبق مصوبه رئیس جمهور قرقیزستان مورخ 4 مارس سال 1996 میلادی؛ کمیسیون دولتی امور دینی به عنوان نهاد مرکزی دولتی که بر توسعه و اجرای سیاست های دولت در خصوص دین و سازمان های دینی نظارت می کند، تاسیس شد.

 13 می سال 1996 میلادی طبق مصوبه دولت بیانیه کمیسیون دولتی امور دینی به تصویب رسید و وظایف اصلی آن تعیین شد.ایجاد  یک نهاد دولتی در زمینه دین باعث شد که فعالیت  نهادهای دولتی و ساختارهای مذهبی هماهنگ شود و چارچوب های قانونی و حقوقی مورد نیاز ایجاد شود.

گام بعدی تنظیم حقوقی سیاست دینی دولت ، دستور رئیس جمهور قرقیزستان مورخ 14 نوامبر سال 1996 میلادی در خصوص"تدابیر و اقدامات برای اجرای حقوق شهروندان جمهوری قرقیزستان در زمینه  آزادی بیان و اعتقادات" می باشد. بر اساس این  دستور سه بند بطور موقت  مورد تصویب قرار گرفت. بر اساس این بندها، دولت امکانات و شرایط گسترده را برای فعالیت های سازمان های دینی تضمین می کرد.

ولی، این مسئله آن قدر آسان نبود. بعضی وقت ها کار با سازمان های دینی که حاضر به ثبت خود نبودند به مشاجره و چالش کشیده می شد یا بعضا سازمان های بین المللی  در اختلافات موجود مداخله می کردند و این مسئله در جامعه  و رسانه ها بارتاب و انعکاس گیترده ای پیدا می کرد.

لازم به ذکر است که ثبت رسمی  سازمان های دینی  در جمهوری قرقیزستان در دو مرحله انجام می گیرد: ثبت  اجباری در کمیسیون دولتی امور دینی و ثبت در نهادهای حقوقی و دادگستری کشور برای دریافت جایگاه حقوقی، باز کردن حساب بانکی و انجام سایر فعالیت های مربوطه. چنانچه سازمان یا موسسه دینی دارای فعالیت های تجاری می باشد، باید مالیات بپردازد.

بمنظور تحقق و اجرای اعتقادات دینی مسلمانان قرقیزستان ؛ در تاریخ 19 فوریه سال 1998 میلادی توسط دولت جمهوری قرقیزستان "سندسازماندهی امور حج و  و اعزام زائران قرقیز  به مکه و مدینه (حج واجب و حج عمره)  به تصویب رسید. این تصمیم در راستای حمایت  ازسازماندهی حج  و حمایت از اقدامات و تدابیر دولت بمنظور حضور زائران قرقیز در  مهمترین مراسم و مناسک دینی مسلمانان اتخاذ گردید. برهمین اساس ستاد امور حج تشکیل گردید که  در ترکیب آن نمایندگانی از  اداره دینی مسلمانان قرقیزستان؛ کمیته دولتی امور دینی و نیز نمایندگانی از وزارتخانه ها و ارگان های ذیربط عضویت داشتند.

مسائل مربوط به بهبود و توسعه سیاست های دولتی در امور دینی در مصوبه مورخه 7 ژوئن 1998 دولت قرقیزستان با عنوان" مبانی فعالیت کمیسیون دولتی امور دینی  جمهوری قرقیزستان در خصوص تهیه و اجرای سیاست های دولتی در زمینه دین " مورخ 7 جولای سال 1998 میلادی منعکس و درج شده است.

با مصوبه دولت جمهوری قرقیزستان مورخ 31 ژوئیه سال 2001 میلادی ترکیب شورای بین نهادهای امور دینی مورد تایید قرار گرفت. وظیفه و هدف اصلی فعالیت  شورای بین نهادهای دینی این است که به مسائل و مشکلات ناشی از اموردینی رسیدگی نموده و آنها را حل و فصل نماید. به عنوان  نمونه  از سال های 1997 الی 2007 میلادی 52 نشست توسط این شورا برگزار شده  و در آن ها  مسائل وضعیت  دینی  در کشور، افراط گرایی  دینی، سازماندهی و نتایج سفر به حج، فعالیت نهادهای محلی در مسائل مذهبی و سایر مسائل مهم مربوط به وضعیت دینی مطرح و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.

منبع:  http://prevention.kg/?p=6649

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1029 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.