English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠
تأثیر ویروس کرونا بر زنان و خانواده در مصر
تأثیر ویروس کرونا بر زنان و خانواده در مصر تاریخ ثبت : 1399/03/18
طبقه بندي : ,,
عنوان : تأثیر ویروس کرونا بر زنان و خانواده در مصر
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در مصر
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

 

کرونا در مصر همچون سایر کشورهای جهان بر همه جوانب زندگی مصری ها تأثیر گذاشته است  این تأثیر مردان، زنان همچنین خانواده ها را در بر گرفته در این میان جوامع پزشکی بیشتر از بقیه اقشار در معرض این تأثیرات بوده اند و خوب است بدانیم 42% پزشکان و73% کادر پرستاری در بیمارستان ها و مراکز درمانی در مصر را زنان تشکیل می دهند به همین دلیل زنان در مصر بیشتر از مردان در معرض ابتلاء به این ویروس و پیآمدهای روحی و روانی آن قرار داشته و دارند و واضح است که فشارهای روحی و روانی مرتبط با این بیماری و امکان ابتلای به آن به خانواده های زنان پزشک و پرستار مصری نیز منتقل شده و زندگی خانوادگی آنها را نیز تحت تأثیر قرار داده و می دهد.

مشکل دیگری که زنان مصری در رابطه با این ویروس با آن مواجه شدند تعطیل شدن مراکز پزشکی ای بود که خدمات تخصصی به زنان ارائه می کردند مانند خدمات تنظیم خانواده، جلوگیری از بارداری و.... .

بخصوص زنان باردار در ایام شیوع کرونا دچار مشکلات و سختی های زیادی شدند چون آنها بیشتر در خطر ابتلاء بودند و خدمات پزشکی به آنها هم قطع شده بود.

شیوع این ویروس باعث شد که زنان مصری از لحاظ اقتصادی نیز ضربه سختی بخورند زیرا ویروس باعث تعطیلی بسیاری از فعالیت های اقتصادی شده بود و بسیاری از زنان مصری بیکار شدند جالب است که بدانیم در مصر 18% زنان نان آور خانواده می باشند و 40% نیروی کار در غیر بخش کشاورزی را زنان تشکیل می دهند و تقریبا 57% نیروی کار در بخش خدمات نیز متعلق به زنان است در مجموع زنان در جامعه مصر بخش قابل توجهی از نیروی کار در مشاغل مختلف را تشکیل می دهند لذا انتشار ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت ها در بخش های مختلف تأثیر قابل توجهی را روی زندگی زنان مصری گذاشته است.

به همین خاطر دولت مصر از همان ابتدای شروع انتشار ویروس تصمیماتی را برای کاهش آسیب به اقشار مختلف جامعه بخصوص زنان گرفت و اقداماتی را برای جبران خسارت به آسیب دیده گان در بخش های مختلف شروع نمود و در انجام اقدامات بخصوص به آسیب های مر بوط به زنان توجه نمود. در همین راستا رییس جمهور مصر در روز 22مارس 2020م که روز تکریم زن در مصر می باشد با اعتراف به نقش و جایگاه زنان در جامعه مصر اعلام نمود که دولت مصر مجموعه اقدامات اقتصادی را برای حمایت از زنان در دروه شیوع این ویروس انجام خواهد داد.

بدنبال این سخنان رییس جمهور مصر، شورای عالی زنان تشکیل جلسه داد و پیشنهادهای را برای کاهش آسیب به زنان در دوره انتشار ویروس ارائه داد از جمله 1-ایجاد ارتباط بین پزشکان و بیماران از راه دور و توسط شبکه های اجتماعی  2-تشکیل بخشی خاص برای رسیدگی به مشکلات زنان باردار و معلول در ایام کرونا3-تشکیل بخشی برای ارتباط با کسانی که در اثر شیوع کرونا از بیماری های روحی و روانی رنج می برند.

دولت مصر هم در این مدت اقداماتی را برای حمایت از زنان انجام داد اول اینکه به زنان کارمند باردار و یا دارای کودک کمتر از 12 سال اجازه داد از مرخص های استثنائی تا پایان بیماری استفاده کنند و اعلام کرد زنان سرپرست خانواده می توانند بدون اینکه نگرانی از دست دادن شغلشان را داشته باشند تا پایان مرحله شیوع کامل بیماری در محل کارشان حاضر نشوند

همچنین وزارت همبستگی اجتماعی اعلام کرد که در ایام شیوع بیماری یارانه نقدی زنان سرپرست خانوار را از 300جنیه ماهانه به 900جنیه افزایش می دهد وزارت امور اجتماعی نیز اعلام نمود زنان بالای 65 سال که بیمه خدمات درمانی ندارند را تحت پوشش بیمه مجانی قرار می دهد وزارت رشد اجتماعی نیز اعلام نمود به زنان نیازمند تا 10000 جنیه برای راه اندازی کارها و فعالیت های اقتصادی کوچک قرض می دهد. اما به رغم همه این اقدامات زنان مصری بخصوص آنها که در بخش گردشگری و هتل داری و مهد کودک ها کار می کردند ضربه اقتصادی سختی را متحمل شدند. در خصوص موضوع خشونت علیه زنان درمصر در ایام انتشار ویروس کرونا باید گفت: خشونت علیه زنان قبل از شیوع ویروس نیز موضوع مطرحی در جامعه مصر بود به همین خاطر نیز در آن زمان دار الافتاء مصر برنامه آموزش خانواده را در دستور کار قرار داده بود تا با بالا بردن سطح آگاهی مردان و زنان و آشنا نمودن آنها با حقوق یکدیگر مانع افزایش خشونت علیه زنان در جامعه مصر شود پس از شیوع کرونا این موضوع با اهتمام بیشتری پیگیری شد به همین دلیل نیز در ایام کرونا ما شاهد اخباری مبنی بر افزایش خشونت علیه زنان تا به امروز نبوده ایم. البته نباید از این نکته غفلت کرد که اوج گرفتن کرونا و محدودیت های دولت برای رفت و آمد در مصر همزمان با ماه مبارک رمضان بود و بطور طبیعی مردم مسلمان مصر که در یک جامعه اسلامی زندگی می کنند در طول ماه مبارک که ماه معنویت است کمتر شاهد ناهنجاری های اجتماعی هستند اکنون باید منتظر ماند و دید در ادامه این بحران و فشارهای روحی و روانی وارده به جامعه و خانواده ها چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 998 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.