English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠
پانچاسیلا در اندونزی
پانچاسیلا در اندونزی تاریخ ثبت : 1399/03/11
طبقه بندي : ,,
عنوان : پانچاسیلا در اندونزی
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی کشورمان در اندونزی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

اصول پانچاسیلا در دموکراسی کشور اندونزی یکی از محورهای مهم و بنیادین آن قلمداد می‌شود، تا ‌جایی که در تقویم این کشور روز دوشنبه 12 خرداد ماه برابر با اول ژوئن بعنوان «روز پانچاسیلا» ثبت و تعطیل رسمی است.

پانچاسیلا چیست؟

شخصیت‌های طراز اول کشور اندونزی معتقدند که پانچاسیلا ثابت کرده است که می‌تواند پیروان ادیانی را که در اندونزی زندگی می‌کنند، متحد کند و دولت اندونزی که با فداکاری و ایثار تشکیل شده، پانچاسیلا را به عنوان یک نگرش عاقلانه برای متحد‌کردن مردم و رفاه جامعه انتخاب کرده است.

اندونزی کشوری که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل داده‌اند و داوطلبانه محبت و مهربانی را که در آموزه‌های اسلامی تأکید شده است، در رفتار با دیگران مورد توجه قرار می‌دهند. دموکراسی «پانچاسیلا» در اندونزی نظامی است مبتنی بر اصول حاکمیت مردم که این نظریه فلسفی رسمی، بنیادین دولت اندونزی است. پانچاسیلا از دو واژهی جاوه قدیم گرفته شده که در اصل متعلق به زبان سانسکریت بوده‌اند: "pañca" (پنج) و "sīla" (اصول). این فلسفه از پنج اصل تشکیل شده و آنها را جدایی ناپذیر و مرتبط می‌داند.

از سال 1985 میلادی تمام بخش‌های جامعه اندونزی ملزم به پذیرش احوال پنج گانه ای موسوم به پانچاسیلا شدند. نخستین بار سوکارنو رییس جمهور وقت اندونزی در سال 1945 میلادی طی یک سخنرانی به این احوال که شامل، موارد زیر می شود اشاره کرد:

1 . اعتقاد به خدای واحد: این اصل، تاکید می کند که مردم اندونزی به وجود خداوند عقیده دارند و همچنین تلویحا اعتقاد مردم اندونزی را به زندگی پس از مرگ می رساند.

2 . انسانیت (عادلانه و متمدن) : براساس این اصل، در ارتباط با انسان ها باید به کرامت آنان به عنوان مخلوقات خداوند توجه کرد. همچنین این اصل، تاکید می کند که مردم اندونزی ظلم و ستم جسمی یا روحی بر انسانها را توسط خود یا سایر ملل، تحمل، نخواهند کرد.

3 . وحدت اندونزی: این اصل، حاوی مفهوم ناسیونالیسم (ملی گرایی) دوستی ملت و وطن است. در این اصل، بر ضرورت تقویت وحدت و یکپارچگی ملی تاکید شده است.

4 . دموکراسی (براساس عقل، و اجماع).

5 . عدالت اجتماعی (برای همه مردم اندونزی): این اصل، مستلزم بهره مند ساختن عادلانه کل جمعیت به شیوه ای ترقی خواهانه و پویاست. در واقع این اصول پنج گانه (پانچاسیلا) آمیزه ای ساده از اندیشه های مختلف از جمله دموکراسی غربی، نوگرایی اسلامی، مارکسیسم، دموکراسی روستایی بومی و پاره ای عقاید مشترک دیگر است.

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1065 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.