English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠
رویاها و معضلات: تحلیلی از زنان روشنفکر چینی که به ایالات متحده مهاجرت کردند
رویاها و معضلات: تحلیلی از زنان روشنفکر چینی که به ایالات متحده مهاجرت کردند تاریخ ثبت : 1399/04/22
طبقه بندي : ,,
عنوان : رویاها و معضلات: تحلیلی از زنان روشنفکر چینی که به ایالات متحده مهاجرت کردند
نويسنده : سون جی جینگ (Sun ji jing)
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : روزنامه زنان چین، 01 / 07 / 2020
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در چین
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

پس از اصلاحات و درباز، برخی از زنان و خانواده های چینی از طریق تحصیل در خارج از کشور، مهاجر فن آوری، مهاجر سرمایه گذاری و غیره به آمریکا رفتند  و بیشتر آنها قبل از مهاجرت منابع اقتصادی و اجتماعی خاصی انباشته اند و نمایندگان نمونه ای از طبقه متوسط هستند. آنها غالباً برای دستیابی به منابع آموزشی و بهره‌مندی از محیط زیست محیطی، به ایالات متحده منتقل می‌شوند.

از آگوست 2017 تا آگوست 2018، این نویسنده به عنوان یک محقق بازدید کننده یک ساله در ایالات متحده کار کرده است. در این میان، نویسنده نظرسنجی اجتماعی از زنان روشنفکر چینی در منطقه Urbana-Champaign در ایالات ایلینویز(Illinois) در قالب پرسشنامه آنلاین را انجام داده و 85 پرسشنامه معتبر جمع آوری شد. در همان زمان، نویسنده با 20 مصاحبه شونده مصاحبه عمیق انجام داد.

از طریق تحقیقات، نویسنده دریافت که در بین زنان چینی که در سالهای اخیر به ایالات متحده مهاجرت کرده اند، نسبت زنان روشفکر دارای مدرک لیسانس یا بالاتر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. این گروه از زنان در مقایسه با مهاجران اولیه، وسعت و عمق مشارکت در فعالیت های حوزه عمومی را با تجربه تحصیلی خوب، مهارت های ارتباطی زبانی، سازگاری فرهنگی قوی و فضیلت های سنتی سخت کوشی و خردمندانه گسترش داده اند.

در عین حال، قدرت تصمیم گیری خاصی نیز در مورد امور مربوط به حوزه خصوصی دارد. به یک معنا، خواسته های آنها جهت گیری خانواده های مهاجر را مشخص می کند. اما هنوز هم با دفع های (یا محرومیت‌ها) متعدد از نژاد، طبقات و جنسیت روبرو است.

وضع موجود زنان روشنفکر چینی که در ایالات متحده زندگی می‌کنند

این بررسی نشان داد که در صورت ظاهر ، روش زندگی جامعه سرمایه داری غربی نیازهای مستقیم زنان روشنفکر چینی را که به ایالات متحده مهاجرت کرده اند، برآورده کرد، اما واقعیت زندگی کم و بیش رویاها و آرزوهای زیبای آنها را پاره کرده است.

محدودیت های اقتصادی. منابع اصلی اقتصادی خانواده های روشنفکر زن چینی شامل دستمزد و حقوق ثابت، دستمزد کار برای مشاغل پاره وقت، بازده سرمایه گذاری مالی، یارانه دولت و بازده اصلی دارایی است. طبق بررسی نویسنده، تقریباً ٪45 از زنان به حقوق و دستمزد ثابت همسرشان تکیه دارند و بیشترین سهم را به خود اختصاص می دهند. ترکیب حرفه ای این گروه زنان عمدتاً در صنایع خدماتی مانند پیشخدمت رستوران ها، صندوقدار، زن خدمتکار، فروشنده سبزیجات و غیره متمرکز است و تنها ٪29.41 و ٪11.76 مشاغل مدیریتی و مهارت محور هستند. بیشتر آنها درآمدهای ناثابت، فقدان ضمانت رفاه اجتماعی دارند و بخش بزرگی از درآمد خانواده آنها باید برای بیمه پزشکی برای خود و اعضای خانواده هزینه شود.

دفع سیاسی (محرومیت سیاسی). زنان روشنفکر چینی که به ایالات متحده مهاجرت کرده اند، تحصیلات خوبی دریافت کرده اند، میل و اشتیاق بالایی برای مشارکت سیاسی دارند و از ضرورت شرکت در سیاست برای حمایت از حقوق خود و ادغام در جامعه آمریکایی آگاه هستند، و آنها گاهگاهی از جلسات دادگاه، تظاهرات و درخواست های آنلاین استفاده می کنند تا وارد زندگی سیاسی آمریکا شوید. اما به دلیل عواملی مانند موانع زبانی، اختلاف در درک فرهنگی و محدودیت های اعتقادات سنتی، مشارکت آنها در سیاست های جریان اصلی زیاد نیست و زنان فعال در سیاست های سطح بالا نیز بسیار کم هستند.

احساس تنهایی. از منظر پراگماتیسم، از یک طرف، برای رفع احساس  تنهایی "بیگانگان" ناشی از محیط خارجی، از یک سو، برای حل مشکلات عملی خود، زنان روشنفکر چینی در اوقات فراغت خود در مجامع شهرک چینی شرکت می کنند و باعث می شود که دایره اجتماعی مؤثر خود باریک تر شود. نویسنده مدتی در یک شهرک در آمریکا زندگی می کرد، در این شهرک بیشتر چینی ها هستند، و بیشتر خانواده های روشنفکر بودند و همسایگان اساساً همدیگر را می شناختند. تقریباً در هر شهرک چینی یک گروه WeChat و یک گروه QQ در جامعه ایجاد کرده اند. همسایگان به یکدیگر کمک می کنند، کالا را تبادل می کنند، اطلاعات را به اشتراک می گذارند و غالباً اجتماعات کوچکی برگزار می کنند و با هم سفر می کنند.

زنان روشنفکر چینی که به ایالات متحده مهاجرت کرده اند نه تنها باید واقعیت شکاف  تعلق اجتماعی  (Belonging complex) را تحمل کنند بلکه باید با "سردرگمی فرهنگی" ناشی از هویت های متعدد بر اساس نژاد، طبقه، جنسیت و غیره روبرو شوند.

موانع غیرقابل انعطاف نهادی و فرهنگی. ورود ناگهانی به یک محیط فرهنگی با نفوذ فرهنگی آهسته متفاوت است، تفاوت در ساختارهای عمیق در جنبه های مختلفی از جمله روش های تفکر، بیان رفتار و مفهوم ارزشی منعکس می شود. این امر باعث می شود که زنان روشنفکر چینی که به ایالات متحده منتقل کرده اند برای درک و ادغام به زمان بیشتری نیاز دارند. در این روند به ناچار اضطراب و ناراحتی شدید آنها را به همراه خواهد داشت. از بیان زبانی تا عادت های روزمره، این زنان مهاجر تازه به دلیل ناشناخته در پیشینه تاریخی و فرهنگی، هنوز هم درگیر خجالت شوخی با همکاران هستند. در عین حال، به دلیل اختلاف در ایدئولوژی ملی و استکبار دیرپای کشورهای توسعه یافته سرمایه داری، خشونت خصوصی نهادینه شده این مفهوم را تقویت می کند که اقدامات، اشتغال، آموزش، فرهنگ و وضعیت مهاجرت باید برای افراد رنگی محدود شود. این مفهوم همیشه ناخواسته بر قلب زنان روشنفکر تأثیر می گذارد.

به عنوان روشنفکر، با معضل بین بقا و ارزش خود روبرو هستند. در این بررسی مشخص شد که 81.8 درصد از زنان روشنفکر قبل از عزیمت به ایالات متحده مشغول به کار زنان بودند و درآمد آنها نیز منبع اصلی درآمد برای خانواده بود. پس از مهاجرت به ایالات متحده، تنها ٪24.2 از این گروه مشاغل رسمی در ایالات متحده دارند. پدیده "سقف شیشه ای" ناشی از صلاحیت های تحصیلی ناشناخته داخل کشور، مهارت انگلیسی محدود و تبعیض نژادی پنهان در چندفرهنگی ایالات متحده، باعث شد بسیاری از زنان روشنفکر ناچار با شغل هایی که مربوط به رشته های تحصیلی خود نیست و یا کارهای پایین طبقه است، مشغول به کار شوند. برای آنها دشوارتر است که در موقعیت های اداری و مدیریتی سطح بالا قرار بگیرند و آنها با معضل بقا و ارزش خود روبرو هستند.

به عنوان یک زن، تبعیض جنسیتی در تحت محدودیت نژاد و طبقه برجسته تر است. اگرچه تبعیض نژادی امتیازات جنسیتی مردان آسیایی را تا حدی جبران می کند، اما مردسالاری ریشه دار هنوز هم نقش برجسته ای در حوزه خصوصی ایفا می کند و احساس تنهایی زنان روشنفکر چینی که دوری از وطن خود هستند، افزایش می یابد. در مواجهه با فشارهای مضاعف خانوادگی و شغلی، زنان روشنفکر چینی غالباً تصمیم می گیرند که به طور موقت تحصیلات یا مشاغل خود را رها کنند و خانه دار شوند یا کارگر پاره وقت شوند. وجود وابستگی مالی باعث می شود که در روابط زناشویی منفعل تر شوند. در مصاحبه، برخی از خانمها از ناامیدی در روابط خانوادگی اظهار کردند، و برخی از زنان حتی در هنگام تحمل خشونت خانگی ترس را ابراز کردند.

بیش از 180 سال از ورود  اولین زن چینی (می آ فانگ) (Mei a fang)  در سال 1834 به  ایالات متحده می گذرد. انگیزه ها و نوع موضوع مهاجران در دوره های مختلف متفاوت است، در حال حاضر مهاجران که صادرات دانش را به عنوان راهی انجام می دهند، سهم قابل توجهی را به خود اختصاص می دهند. نسبت به مهاجران زنان چینی قبلی، زنان روشنفکر چینی که امروز در آمریکا زندگی می کنند، از نظر کیفیت های شخصی و وضعیت اجتماعی در ایالات متحده دچار تغییرات اساسی شده اند.

سردرگمی فرهنگی تحت هویت های متعدد آرزوها و چشم اندازهای خوب آنها را فشرده کرده است، و تنش بین فشار بقا و میل به خود تحقق نیز تأثیر خاصی بر وضعیت روانی آنها گذاشته است.

در مقایسه با زنان داخل کشور چین، این گروه زنان مجبور هستند با احساس تنهایی و ناتوانی از ترک خانه های خود و عدم امنیت وابستگی عاطفی به دلیل وابستگی اقتصادی روبرو شوند. درک نیازهای این گروه زنان، و با افزایش کشش چین، ممکن است وضعیت بازگشت زنان روشنفکران چینی را باز کند.

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1022 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.