English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
قاسم سلیمانی ... شهید زنده­ای که یک لحظه از توجه به قدس باز نماند
قاسم سلیمانی ... شهید زنده­ای که یک لحظه از توجه به قدس باز نماند تاریخ ثبت : 1399/10/20
طبقه بندي : ,,
عنوان : قاسم سلیمانی ... شهید زنده­ای که یک لحظه از توجه به قدس باز نماند
نويسنده : هناء سعاده
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در الجزایر
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

 در آستانه اولین سالگرد رهبر مقاومت ، ملقب به شهید زنده" هستیم، شهید قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یکی ازشاخص ترین افسران ایرانی است  که در دی ماه گذشته با حمله هوایی آمریکا به فرودگاه بغداد و به همراه مهندس ابو مهدی المهندس، ترور شد،  اکنون فقط ویژگی­های پسندیده و سیره نظامی­اش را که سرشار از پیروزی­ها و اقداماتی است که دشمنان را  ریشه­کن کرد، یاد اور می­شویم .

این شهید قهرمان، مرد روزها سخت بود، ده­ها سال است که شخصیتی مانند او  را در همه منطقه نمی­توان یافت، او مصداق این آیه است"مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضى نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا"،  احزاب/ 23، (در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند.)  وی آنقدر در جبهه­ها ماند تا به آرزوی خود رسید، که همان شهادت در راه خدا است، آنهم به دست مکّار آمریکای جنایتکار و مجرم. آمریکا از ترس نقش محوری فرمانده مقاومت اسلامی و برای خنثی کردن نقشه­های صهیوامریکایی در منطقه، توطئه مجرمانه خود را اجرا کرد، شهید سلیمانی مانع بزرگی برای اجرای طرح شوم "معامله قرن" بود، طرحی که حقوق فلسطینیان را در بر پا ساختن دولت مستقل­شان نا کام می­گذاشت ، شهید در همه محورها نقش فعالی داشت، و در رابر هرکسی که به کرامت مسلمانان تعدّی می­کرد، می­ایستاد، وی در صحنه­های جنگ قهرمانی مقاوم بود، و یک لحظه از ایستادگی در برابر شیطان آرام و قرار نداشت، و با اراده­ای قوی و دلی پر از ایمان در میدان­های جنگ و در خطوط اولیه جبهه­ها ، بدون از استفاده از تومبیل­های ضد گلوله حضور می­یافت، و در جبهه­هایی مانند جبهه "تکریت" بیشتر از موتورسیکلت استفاده می­کرد، و قبل از حمله، با عزمی استوار به سوی دشمن حرکت می­کرد، تا موشک­های مکر او را ترور کردند و این ترور بیانگر آن است که او  اهل حق بود و در راه حق قدم می­گذاشت .

شهید سلیمانی یک لحظه از توجه به قدس باز نماند، به گونه­ای خواب از چشمان صهیونیست­های ناپاک ربود که آنها نام او را در صدر لیست ترورهای خود قرار دادند، زیرا وی خطرناک ترین شخصیت در برابر حضور آنها بود . مهمترین دلیل برای درست بودن راه و روش او این آیه شریفه است :"وَلَن تَرضىٰ عَنکَ الیَهودُ وَلَا النَّصارى حَتّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُم  قُل إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الهُدى وَلَئِنِ اتَّبَعتَ أَهواءَهُم بَعدَ الَّذی جاءَکَ مِنَ العِلم ما لَکَ مِنَ اللَّهِ مِن وَلِیٍّ وَلا نَصیرٍ، صدق الله العظیم،  بقرة/۱۲۰، (هرگز یهود و نصاری از تو راضی نخواهند شد، (تا به طور کامل، تسلیم خواسته‌های آنها شوی، و از آیین آنان، پیروی کنی. بگو: «هدایت، تنها هدایت الهی است!» و اگر از هوی و هوس­های آنان پیروی کنی، بعد از آنکه آگاه شده‌ای، هیچ سرپرست و یاوری از سوی خدا برای تو نخواهد بود)، و در مهرماه 1398 نیز نقشه عربی- عبری ترور  شهید سلیمانی با شکست روبرو شد.

همچنین آمریکا نیز وی را در شمار تروریست­ها قرارداد و به هیچ شهروند آمریکایی اجازه نداد تا به هیچ وجهی با او تعامل داشته باشد، و در مصوبه شماره 1747 در سازمان ملل نیز نام وی را در لیست تحریم قرار داد .

و سازمان ملل نیز در تاریخ 28 اردیبهشت 1391 به همرا "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه، مجازات­هایی برای آنها در نظر گرفت، و 4 خرداد 1391روزنامه رسمی اتحادیه اروپا نوشت که نام سه فرمانده سپاه در لیست مجازات ها قرار دارد .

نیروهای استکباری گمان کردند که با این کارها، به آرزوی خود رسیده قدرت رهبران مقاومت را شکست داده­اند ؛ لذا به برخی از مزدوران دستور دادند تا با صهیونیست­ها روابط سیاسی برقرار کنند ... اما هیهات، آنچه را که آمریکا فکرش را نکرده بود این است که همه آزادگان جهان اسلام در دامن مقاومت بزرگ شدند، و روحیه شهید سلیمانی و بقیه شهدا را با خود دارند، بنابر این خون­های پاک و مطهر ، امت را زنده و شکوفا می­کنند و ملت­هایی استوار و مجاهد را که هرگز در برابر ظلم سر خم نمی­کنند، به بار می­اورند، و این جانفشانی­های بزرگ، به ما برای یاری مسائل عادلانه که در رأس انها مسئله فلسطن است، قدرت وپایمردی برای ادامه راه می دهد، همانگونه که خداوند عزّ و جلّ وعده داده است که"یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم،  محمد / 7، (ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر (آیین) خدا را یاری کنید، شما را یاری می‌کند و گامهایتان را استوار می‌دارد).

شهید  سلیمانی به مسئله فلسطین بسیار اهمیت می­داد، زیراکه آن را مسئله اول جهان اسلام می­دانست، و از مسلمانان درخواست می­نمود تا در برابر اشغالگران این سرزمین مقدس ایستادگی کنند . معروف است که وی تجربه­های نظامی و سلاح  مقاومت فلسطینی را در اختیار مجاهدان می­گذاشت و افراد آنها را آموزش می­داد، حتی به آنان آموزش ساخت اسلحه داد و این امر باعث بالا رفتن توانایی­های مقاومت فلسطین شد، و به همین دلیل به او لقب "شهید قدس" داده­اند، همانگونه که اسماعیل هنیه گفته است .  

شهید سلیمانی پشتیبان همیشگی مقاومت در منطقه غزه بود، و از زمان شهادتش تا کنون، مقاومت فلسطین اعلام کرده است که انسجام بیشتر در برابر چالش­های این مرحله پیدا کرده است، به گونه­ای که شهید قدس در همه مراحلی که مسئله فلسطین گذرانده، آثاری از خود بر جای گذاشته و آن را با سلاح و تجربه­های نظامی حمایت کرده است . نامه­ای پس از شهادت شهید منتشر شد که شهید آن را به "محمد ضیف" فرمانده گردان­های قسام نوشته است و بر این حمایت­ها تاکید ورزیده است .

در این رایطه اسماعیل رضوان"یکی از مهمترین رهبران جنبش حماس،  او را " شهید مقاومت" نامیده و پشتیبان اصلی فلسطین و همه بخش­های مقاومت در منطقه قلمداد می­کند، و شهادتش  را زیانی بزرگ برای فلسطین و مقاومت می­داند .

"محمود الزهار" عضو دفتر سیاسی جنبش حماس نیز با "اسماعیل رضوان" هم نظر است، و می­گویدکه با شهید چندین با دیدار داشته است، وی می­گوید: هر بار که با شهید سلیمانی فرمانده سپاه قدس ، دیدار می­کردم بیشتر مطمئن می­شدم که او صادقانه مسئله فلسطین را حمایت می­کند، "الزهار" معتقد است که شهید سلیمانی آماده کمک به مقاومت بود و هرآنچه که جمهوری اسلامی می توانست، به مقاومت یاری رساند .

"مومن عزیز" رئیس اداره تبلیغات جنبش مجاهدین در باره شهید می­گوید:  این شهید قهرمان در جای مقاومت فلسطین حضور داشت و با دادن کمک­های مالی، تسلیحاتی و نظامی،  اثرگذار بود .

کمک شهید سلیمانی به گروه­های فلسطینی، فقط در قالب مساعدات نظامی نبود، بلکه در طول مبارزه با اشغالگران، آگاهی شهروندان فلسطینی را نیز افزایش می­داد .

همانگونه که "سید حسن نصر الله" دبیر کل حزب الله در گفتگویی با تلویزیون المیادین بیان کرد، حمایت شهید سلیمانی از مقاومت فلسطین بدون سر و صدا و دور از تبلیغات بود، وی تاکید می­کند که فرمانده سپاه قدس ایران بود که توانایی­های مقامت فلسطین را در رابطه با ساخت موشک­ها توسعه داد، همچنین او بود که با هماهنگی حزب الله و "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه موشک­های" کور نیت" را به منطقه غزه رساند .

موشک "کور نیت" موشکی ضد تانک است وبر ضد تانک­های جنگی اصلی مورد استفاده قرار می­گرفت،  برای اولین  بار ارتش روسیه در سال 1376 از آن استفاده کرد و فلسطینی­ها در آذر ماه سال 1389 برای اولین بار موشک "کورنیت" را به سوی تانک­های صهیونیست­ها "مرکاوا 3"  در عملیات گشتی پیرامون غزه، شلیک کردند .

"نصر الله" ادامه داد که حاج قاسم سلیمانی و تیم همراهش هرگز در آنچه که ممکن بود در بالاترین حدّ به فلسطین تقدیم کنند، کوتاهی نکردند .

شخصیت این مرد شگفت انگیز است . همه گروه­های مقاومت فلسطین با همه گرایش­هایشان، او را دوست داشتند، و پس از شهادتش همه جنبش­های فلسطینی شهادتش را تسلیت گفتند و خوبی هایش را نقل کردند، از جنبش مقاومت اسلامی (حماس) گرفته که اعلام کرد: شهید سلیمانی یکی از بارزترین فرماندهان ایرانی بود و نقش مهمی در حمایت از مقاومت فلسطین در همه جوانب داشت، تا "گردان­های قسام" که شهادت ژنرال سلیمانی و برادران شهیدش را زیانی برای فلسطین بر شمرد .

در حالی که "جبهه مردمی آزادیبخش فلسطین" ایشان را شهید فلسطین و امت نامید و اعلام کرد که شهادت سلیمانی در مسیر آزادی فلسطین نقطه تحول تاریخی خواهد بود .

"ابو احمد فواد" جانشین دبیر کل جبهه مردمی آزادیبخش فلسطین تاکید کرد که قاسم سلیمانی از مقاومت فلسطین، لبنان، یمن و هرجا که مقاومت بود، پشتیبانی کرد، وی افزود که هدف همیشگی سلیمانی آزادی قدس و همه سرزمین فلسطین بود و او فرمانده میدانی­ای بود که هیچ گاه صحنه­های جنگ را ترک نکرد . 

همچنین گروه هایی مانند گردان­های "ابو علی مصطفی"، "جبهه دمکراتیک" و "المجاهدون فی فلسطین" و ... همه متفق القول هستند که او را دوست دارند و در خطش حرکت خواهند کرد .

  به اقدامات ماندگار ایشان باز گردیم . شهید سلیمانی نقش برجسته­ای در از بین بردن گروه "داعش" داشت، گروهی که با پشتیبانی نیروهای استکباری در زمین فساد می­کرد، نیروهای استکباری برای ساقط کردن دولت­های اسلامی و رساندن آنها به بدترین حالت، این ویروس را در منطقه کاشت، همانگونه که در سوریه و عراق داعش بدترین جنایت­ها و کشتارها را در حق مردم بی­سلاح و کودکان بی­گناه انجام دادو با سر بریدن و به اسارت گرفتن وحشیانه زنان دست به جنایت زد ، زنان را در بازار برده فروشی فروخت، درحالیکه اسلام زنان را بسیار تکریم کرده است،  خانواده هایی ریشه کن شدند و صدها نفر دستجمعی کشته شدند، و همه این جنایت­ها زیر نظر و با برنامه ریزی نیروهای استکباری و مزدورانشان صورت گرفت.

شهید سلیمانی توانست همت­ها و أراده­های مقاومت کنندگانی را که با او در میدان بودند  افزایش دهد، این فرمانده زمانی در سال 1359 و در جنگ عراق بر علیه ایران به عنوان فرمانده سپاه"41 ثار الله" یکی از سپاه­های خط شکن تعیین شدکه هنوز در دهه سوم عمر خود بود . او در همان سالهای جوانی هم توانایی­های خود را نشان داد ، در طول 40 سال در صحنه بود و از جبهه­ای به جبهه دیگر و کشوری به کشور دیگر می­رفت .

تجربه این نبردهای سخت شخصیت این جوان دلاور را چنان صقیل داد که در طول 8 سال جنگ پی در پی جز روزهایی چند به دیدار خانوادش نرفت . این تجربه­های تلخ که در دل خود حرکت  در میدان­های مین و زیر آتش توپخانه و هواپیما و خطر حملات شیمیایی را به همراه داشت؛ درس  جهاد ، فداکاری و مقاومت به او داد . درس­هایی فراتر از آنچه در دوره­های "وست پوینت" و   آکادمی­های"پادشاهی و غیر پادشاهی" ساند هیرسنت فرا می­گیرند . 

در این راستا دخترش زینب در مصاحبه­ای با کانال خبری المیادین اظهار داشت : هرگاه از او (شهید سلیمانی) می­خواستند که در خط مقدم نبرد حاضر نشود پاسخ  می داد :

چگونه از من می­خواهید که به خط نروم . این جوانان مظلوم در محاصره اند و امیدشان بعد از خدا به من است ، چگونه نروم ؟؟ و می­افزود : آنان انتظار می­کشند تا من بروم و یاریشان کنم ، هرگاه زنی رنج کشیده و آواره را می­بینم به یاد دخترم زینب می­افتم . اینها مثل فرزندان من هستند و هیچ تفاوتی با آنها ندارد . وظیفه من رفتن است و نمی­توانم بمانم .

زینب سلیمانی تأکید کرد : اندیشه راهنمای عمل سلیمانی این بود که هر جا ظالم و مظلومی باشد و در هر شهری که إحساس می­کرد مردمی ستمدیده به سر می­برند که مورد قهر قرار گرفته، آزادی شان سلب شده است ؛ وظیفه اوست که به کمک و یاریشان بشتابد .

جدای از پروند انقلابی این شخصیت یگانه انقلابی و مقاوم ، شهید سلیمانی الگوی شایسته پیروی در اخلاق اسلامی و ارزش­های بلند انسانی بود .. او ارزش­های گذشت ، فداکاری ، دوستی و برادری را همرا ه با بزرگ منشی و افتادگی در خود مجسم کرده بود .

چگونه چنین نباشد کسی که خواست تا بر سنگ قبرش نوشته شود : سرباز قاسم سلیمانی

شهید سلیمانی پرچم انسانیت را برافراشت . او بین فقیر و غنی، مسلمان و غیر مسلمان و ... تفاوتی نگذاشت . او از قضایای عادلانه انسانی در همه جا و فراتر ازمرزها و کشورها دفاع می­کرد .

او قلبی لطیف و مهربان داشت : او همرا ه با ستمدیدگان درد می­کشید و با دستان پاکش اشک از چشمان کودکان پاک می­کرد .

و رزمندگان را سفارش می­کرد که حتی با دشمنان خود رفتار کاملا انسانی داشته باشند .

همرزمانش را دوست داشت و با آنان رفتار یک دوست ، یک برادر و یک پدر داشت . در مورد  امثال او خداوند فرموده است : و  اشداء علی الکفار رحماء بینهم . قطعات تصویری بسیاری در دست است که نشان می­دهد که او هر گاه از رفقای شهیدش یاد می­کرد صدایش بغض آلود بود و اشک­هایش جاری می­شد و می­گفت : خدا گواه است که دوری آنان دلم را آتش زده است .

از مواردی که بیانگر اخلاق والای او است ، نامه­ای است که برای صاحب خانه­ای نوشت که برای انجام عملیات آزاد سازی آلبوکمال همرا ه با ارتش سوریه در آن مستقر شده بود ، او از صاحب خانه به خاطر ورود بدون اجازه عذرخواهی کرده آمادگی خود را برای پرداخت خسارت­های وارده در اثر بمباران­ها اعلام می­کند . شهید سلیمانی در این نامه شماره تلفن ویژه خود را نیز اعلام کرده است .

شخصیت دینی بر وجود او غلبه داشت، او مردی بسیار دیندار بود که هیچ واجبی را ترک نمی­کرد. دوستانش به جای القاب نظامی او را حاجی یا حاج قاسم خطاب می­کردند .

دشمنان حاج قاسم قبل از دوستانش به مواضع مردانه او در صحنه­های نبرد گواهی می­دهند . او از بزرگانی بود که اگر دنیا به او روی می­آورد به سوی دنیا نمی­رفت . ده­ها سال با أراده­ای آهنین در برابر ترس و مرگ پایداری کرد . از باب نمونه روزنامه انگلیسی گاردین می­نویسد : حتی کسانی که سلیمانی را دوست نداشتند او را شخصیتی بسیار با هوش و قوی می­دانستند و بسیاری از مسئولان آمریکایی در سال­های گذشته تلاش کردند دوستان سلیمانی را از صحنه خارج سازند . و می­گفتند بسیار مایلند یک بار او را ببینند . کارهای سلیمانی آنها را به شگفتی وا داشته بود .

زلمای خلیل زاد ، سفیر سابق ایالات متحده آمریکا در أفغانستان و عراق می­گوید : بر خلاف برخی مسئولان آمریکایی که سلیمانی را به آتش افزوزی و جنگ در سرزمین­های مختلف متهم می­کنند، او مواضع بسیاری برای آشتی دادن طرف­های درگیر داشت . یکی از آنها پایان دادن به درگیری­های بین نیروهای وابسته به مقتدی صدر و نیروهای عراقی در بصره است . او نقش سرنوشت سازی در پایان دادن بحران­های رو به تصاعد داشت .

و اگر در آن زمان دامنه درگیری­ها گسترش می­یافت ، خطری بزرگ منابع نفت را تهدید کرده پی آمدهای ناگواری داشت .

و روزنامه نیویورکر در سال 8 مهر 1392 نوشت : سلیمانی واقعا به اسلام ایمان دارد و نسبت به بسیاری دیگر پاک و مهذب است .

یاد آوری می­شود که قاسم سلیمانی در 20 اسفند 1335 در شهر راور در استان کرمان در یک خانواده کشاورز به دنیا آمد ، در  اواخر سال 1358 به سپاه پاسداران پیوست و در جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران در زمانی که در دهه سوم عمرش بود به فرماندهی لشگر 41 ثار الله رسید . او تا آنجا پیش رفت که جزوه ده فرمانده نظامی مهم ایرانی در پاسداری از مرزها بود . در سال 1377 به جای احمد وحیدی فرماندهی سپاه قدس را به عهده گرفت و در 4 بهمن 1389 از سرتیپی به سرلشکری ارتقاء یافت . او همرا ه با همرزمان شجاعش در خطوط اول تمامی نبردها مرزبانی می­کرد . زیرا مرزبان حبیب خدا است . خداوند دعایش را اجابت کرد و عاقبت زندگی­اش را با شهادتی مبارک رقم زد . او در موارد زیادی از آرزوی خویش برای به شهادت رسیدن سخن می­گفت و به آرزویش رسید .

   در سال 1388 یعنی پس از بیش از 25 سال از شهادت بهترین دوست و برادرش ، عماد مغنیه که به دست صهیونیست­های پلید ترور شد ؛ حاج قاسم به کناره رود اروند رفته این دعا را که بیانگر اشتیاق بسیارش برای پیوستن به دوستانش در عالم بالا است زمزمه کرد :

 خدایا تو را به تپش این دل­ها سوگند می­دهم

خداوندا تو را به نمازهایی که در کنار این رود اقامه شده سوگند می­دهم

خداوندا تو را به جوانان عاشقی که در این سنگرها و در کنار این رودها به شهادت رسیدند سوگند می­دهم

خداوندا تو را به بدن­هایی که از رود اروند برنگشتند سوگند می­دهم

خداوندا تو را به دل­های شکسته و مشتاق شهدا سوگند می­دهم

پایان زندگی ما را به شهادت ختم کن

خداوند دعایش را پس از مدتی اجابت کرد .

مراتب تسلیت و تعزیت خود را به پیشگاه امت اسلامی ، مستضعفان و آزادگان جهان به خاطر این فقدان بزرگ و مصیبت عظیم تقدیم کرده به طاغوت های زمان و تروریستها اعلام می­کنیم که خون پاک شهدا سربلندی به بار می­آورد و راه عزت و شرافتی را رسم می­کند که ستمگران را در هم پیچیده و می­شکند.     

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 656 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.