English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
محورهای اندیشه و عمل «چهره بین‌المللی مقاومت»؛ الگویی برای دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
محورهای اندیشه و عمل «چهره بین‌المللی مقاومت»؛ الگویی برای دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تاریخ ثبت : 1399/10/13
طبقه بندي : ,,
عنوان : محورهای اندیشه و عمل «چهره بین‌المللی مقاومت»؛ الگویی برای دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
نويسنده : ابوالحسن خلج منفرد، رییس مرکز مطالعات بین‌المللی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به تعبیر مقام معظم رهبری «چهره بین‌المللی مقاومت» است و شهید عزیز سردار سلیمانی به عنوان چهره بین‌المللی مقاومت پرچمدار مکتبی است که تسخیر قلب‌های ملت‌‎های مسلمان و مظلوم منطقه را سرلوحه خود قرار داده بود و با عنایت الهی و در پی سال‌ها مجاهدت و ایثار به توفیقات بزرگی در این عرصه دست یافت و با نمایش نمونه‌ای از اخلاق نظری و عملی کارآمد، سبک ویژه‌ای را در تحقق اهداف دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و تجلی اقتدار معنوی نظام در منطقه به منصه ظهور گذاشت.

به یقین مطالعه و بررسی ابعاد مختلف مکتب شهید سلیمانی در حوزه بین‌المللی و ریشه یابی دلایل و عوامل موفقیت این شهید عزیز در بهره گیری از سرمایه معنوی و قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران در منطقه می‌تواند الگویی کارآمد و ارزشمند را برای کارگزاران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی فراهم آورد تا در انجام رسالت بین‌المللی این سازمان و تحقق اهداف تعیین شده برای دیپلماسی فرهنگی به کار گرفته شود.

در این نوشتار تلاش شده است زوایایی از اندیشه‌ها و نظرات آن شهید سرافراز در عرصه بین‌الملل و نیز روشها، برنامه‌ها و فعالیت‌های میدانی و عملی او و همرزمانش برای تسخیر قلوب مخاطبین و تأمین منافع و اهداف دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران عرضه شود. امید است این گام کوچک سرآغاز اقدامی جدی برای شناخت و تبیین همه جانبه مکتب چهره بین‌المللی مقاومت و کاربست آن در مجموعه برنامه ها و فعالیت‌های فرهنگی در عرصه بین‌الملل گردد:

 

1-       شهید سلیمانی در طول حضور و فعالیت در عرصه بین‌الملل تلاش کرده بود با بهره گیری از تحلیل های به روز از مسائل بین‌المللیومنطقه ای و وضعیت نیرو های رقیب در منطقه و با شناختی دقیق و همه جانبه و بینشی عمیق نسبت به مخاطبین خود برنامه ها و فعالیت هایش را سامان دهد و این مهم از یک سو به گروهی از کارشناسان و تحلیلگران با انگیزه و با ایمان در مراکز مطالعاتی راهبردی سپرده شده بود که با حضور میدانی مستمر و و رصد و پایش نزدیک مسائل توسط شهید و هم رزمانش در میان نیروهای عمل کننده تکمیل می شد.

2-       شهید سلیمانی به قدرت بسیج ملتها و بسیج مردمی در کشورهای حوزه مقاومت ایمان و اعتقادکامل داشت و با دمیدن روحیه امید، جرات و توانمندی به نیروهای داخلی کشورها، با بسیج نیروهای مردمی و ساماندهی قدرت و توان فوق العاده ملتها ، آنها را در مقابل نیروهای اشغالگر خارجی و شورشیان و گروههای تروریستی و تکفیری داخلی ساماندهی و هدایت می کرد.

3-       شهید سلیمانی مرد سیاست و دیپلماسی بود و در ارتباط و همکاری و هماهنگی کامل با دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و بهره گیری از دیپلماسی موفق در ارتباط با کشورهای منطقه همچون دولتهای عراق، سوریه، لبنان و دولت خود مختار کردستان و نیز قدرتهای فرا منطقه ای همچون روسیه خوش درخشید.

4-       از مهمترین ویژگیهای شهید سلیمانی این بود که از یک سو به عنوان فرماندهی بزرگ و استراتژیک راهبری و هدایت مبارزه مردمی کشورهای منطقه علیه دشمنان آنان را بر عهده داشت و از سوی دیگر در همه جبهه ها دوش به دوش مردم آن کشور مانند شهروندی وفادار حضور داشت او در سوریه همچون شهروندی سوری، در عراق همچون شهروندی عراقی و در فلسطین و لبنان همچون یک فلسطینی و لبنانی علیه رژیم متجاوز و غاصب صهیونیستی جنگید و نهایتا جان عزیز خود را برای سربلندی و سعادت مردم این کشورها تقدیم کرد.

5-       شهید سلیمانی حامی و حافظ صلح و امنیت کشورهای منطقه بود. او پرچمدار مبارزه با نیروهای تروریستی و تکفیری منطقه بود که با حمایت و برنامه ریزی آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی و رژیم های مرتجع منطقه درصدد برهم زدن امنیت و صلح در کشورهای عراق، سوریه، لبنان و تضعیف و براندازی دولتهای قانونی در این کشورها بودند.

6-       شهید سلیمانی و همرزمان او به مصداق " رحماء بینهم" عامل و حامی وحدت و هماهنگی و انسجام بین گروههای مختلف سیاسی، مذهبی و قومی با گرایشات گوناگون در کشورهای حوزه مقاومت بود به طوریکه آن شهید عزیز محور اصلی حرکت و مبارزه گروههای مختلف در کشورهای عراق، سوریه، لبنان و فلسطین علیه دشمنان داخلی و خارجی در این کشورها به شمار می رفت.

7-       شهید سلیمانی در ایجاد و حفظ همبستگی ملی و پیوند مردم و گروههای مختلف در کشورهای منطقه نقش برجسته ای داشت به گونه ای که او از یک سو حامی و نجات دهنده مناطق کردنشین و ترکمن نشین در عراق و سوریه از دست داعش بود و از سوی دیگر مخالف سرسخت تجزیه و تقسیم این کشورها به دولتهای طایفه ای به شمار میرفت و بر وحدت ملی عراق و سوریه تاکید فراوان داشت.

8-       شهید سلیمانی و همرزمان او تلاش گسترده و نقش برجسته ای در ایجاد اتحاد و همکاری کشورهای منطقه و اجماع سازی در کشورهای حوزه مقاومت و ارتقاء نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در ایجاد نظم منطقه ای داشتند.

9-       شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس تا آخرین لحظه دوشادوش هم جنگیدند و در کنار هم به شهادت رسیدند و همراهی و همگامی آن دو ، نماد ماندگاری از اتحاد و همبستگی بین دو ملت بزرگ ایران و عراق شد و این دو شهید عزیز نقش فراموش نشدنی در ایجاد اتحاد مستحکم بین دو کشور ایران و عراق داشتند.

10-     شهید سلیمانی پرچمدار بزرگ آرمان آزادی فلسطین و حامی همه گروههای مبارز فلسطینی علیه مظالم رژیم غاصب صهیونیستی در سرزمین های اشغالی بود. به همین سبب بود که آمریکا و رژیم صهیونیستی خصومت و کینه عمیقی از این شهید عزیز در دل داشتند و نهایتا با عملیات تروریستی دولتی او را به شهادت رساندند.

11-     شهید سلیمانی مدافع و حامی مظلومین و گرههای اقلیت قومی و دینی در کشورهای منطقه در مقابل حملات وحشیانه داعش واقدامات غیر انسانی نیروهای تکفیری و تروریستی بود.

12-     شهید سلیمانی مصداق کامل" اشداء علی کفار و رحماء بینهم" بود بطوریکه او نماد استکبار ستیزی در منطقه و مخالف حضور و مداخله گری آمریکا در کشورهای منطقه اعم از عراق، سوریه ، لبنان، افغانستان و... به شمار می رفت .

13-     جهاد و مبارزه شهید سلیمانی و همرزمان او با داعش و نیروهای تروریستی و تکفیری منطقه و انهدام و متلاشی کردن این نیروها، نه تنها خدمت بزرگ به مردم منطقه بود بلکه تاثیر شگرفی در امنیت بین‌المللیداشت.

14-     شهید سلیمانی چهره جهانی مبارزه با تروریسم و نیروهای تکفیری و متحجر منطقه بودو در حالیکه نیروهای به اصطلاح ائتلاف جهانی به سرکردگی آمریکا نتوانستند در نابودی داعش گامی بردارند او با بسیج نیروهای مردمی کشورهای منطقه بساط این فرقه شیطانی و خطرناک را از صفحه روزگار برچید. این در حالی است که آمریکا و کشور های غربی ناجوانمردانه اورا در کنار رهبران تروریست ها معرفی می کنند.

15-     اقدام جنایتکارانه آمریکا در به شهادت رساندن سردار شهید سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس و اعتراف صریح و وقییحانه آن دولت به این عمل ، مصداق کامل تروریسم دولتی و مغایر با کنوانسیون های حقوق بین‌الملل است و این امر باید در همه فعالیتها و اقدامات سازمان مورد تاکید قرار گیرد.

گفتنی است؛ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دستگاه متولی روابط فرهنگی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و به تعبیر مقام معظم رهبری "حامل اقتدار معنوی نظام جمهوری اسلامی ایران" است. دال مرکزی اقتدار نظام در عرصه بین‌المللی، گفتمان انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران بر پایه فرهنگ و ارزش‌های اسلامی و انسانی است و مهمترین و والاترین هدف آن تسخیر قلوب با روش‌های اقناعی در عرصه بین‌المللی است. این مفهوم در ادبیات مربوط به روابط بین‌المللی در قالب دیپلماسی فرهنگی و عمومی کشورها و "قدرت نرم" آنها بیان می‌شود و تأمین منافع ملی کشورها را در عرصه بین‌الملل تسهیل می‌کند.

به باور بنده، هریک از موارد پانزده گانه فوق می‌تواند به طور مستقل در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر دستگاه‌های فعال در عرصه روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران مورد توجه و مطالعه قرار گیرد و سرلوحه سیاستگذاری و برنامه ریزی در عرصه فعالیت‌های بین‌المللی نظام باشد.

انتهای پیام/ص

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 715 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.