English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
حاج قاسم ! در بهشت جاودان آسوده باش؛ خون پاکت ملتی مقاوم و شجاع تربیت خواهد کرد
حاج قاسم ! در بهشت جاودان آسوده باش؛ خون پاکت ملتی مقاوم و شجاع تربیت خواهد کرد تاریخ ثبت : 1399/09/19
طبقه بندي : ,,
عنوان : حاج قاسم ! در بهشت جاودان آسوده باش؛ خون پاکت ملتی مقاوم و شجاع تربیت خواهد کرد
نويسنده : هناء سعاده
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در الجزایر
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

در آستانه سالگر ترور شهید تهاجم آمریکای جنایتکار، شهید قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هستیم . بار دیگر این عزای بزرگ را به ملت ایران، رهبر معظم انقلاب، تمامی امت اسلامی ، مستضعفان و آزادگان جهان تسلیت می­گوییم . شهید قهرمانی که در تمامی دهه­های گذشته ، هیچکس در منطقه به پای دلاوری شجاعت و مجاهدت او نمی­رسید . او و جمعی از همرزمانش از جمله نایب رئیس حشد الشعبی ، شهید ابو مهدی مهندس مورد هدف جنایتکارانه آمریکا و صهیونیسم قرار گرفتند . شیطان بزرگ تاب تحمل نقش آفرینی بی­مانند او در اجرای مواضع به حق جمهوری اسلامی ایران و تحقق اصول اساسی آن و در رأس همه حمایت از مسئله اول مسلمانان ، قدس شریف و مقاومت اسلامی را نداشت .

شهید هیچگاه از حضور در خطوط اول مقابله با شیطان نترسید و در میدان شرف و مقاومت و در مناطق درگیری با خودرو عادی در حال جا به جایی و حرکت بود . در بسیاری اوقات ، مثل درگیری در تکریت عراق با موتورسیکلت حرکت می­کرد و با عزم و اداره به پیش می­تازید تا دشمن را قبل از هجوم رصد نماید .

موشک­های دشمن او را به شهادت رساندند تا ثابت شود که او مرد حق بود و رهرو راه خدمت به خلق .

با نگاهی به کارنامه انقلابی و جهادی او در می­یاییم که او همیشه در مسیر یاری عدالت زندگی کرده است . در عنفوان جوانی لشکر 41 ثار الله را، در سال 1980 و در زمان جنگ عراق علیه ایران ، تأسیس کرد و در دهه نود (میلادی) قرن گذشته به فرماندهی سپاه پاسداران استان مرزی کرمان منصوب شد و سپس در سال 1989 به فرماندهی سپاه قدس رسید .

دشمنان او قبل از دوستانش به عظمت او و مواضع مردانه­اش در میدان­های جنگ و نبرد شهادت می­دهند . او از بزرگانی بود که اگر دنیا به سویش روی می­آورد ، توجهی به آن نداشت . او ده سال با اراده­ای پولادین در میدان­های جهاد و شهادت به سر برد و از مرگ نترسید . او فرمانده میدانی جبهه نبرد بود و در طول 40 سال همیشه از این جبهه به آن جبهه و از این شهر به آن شهر در حرکت بود تا ندای مستضعفان را در همه جا پاسخ گوید . گاهی او را در عراق می­دیدیم، گاهی در سوریه و گاهی ..........

 پشت میز نشستن و برای سربازان فرمان صادر کردن را که شیوه فرماندهان است ، نمی­شناخت . به عنوان نمونه روزنامه انگلیسی گاردین می­نویسد : حتی کسانی که سلیمانی را دوست نداشتند او را عنصری بسیار هوشمند و مقتدر به شمار می­آوردند . بسیاری از مسئولان آمریکایی ، در سال­های گذشته تلاش بسیار کردند تا او و دوستانش را از صحنه پیکارکنار بگذارند .

 می­گویند : آن ها خیلی  آرزو می­کردند تا با  حاج قاسم ملاقات کنند تلاش­های او همه آنها را به وحشت انداخته بود .

زلمای خلیل زاد ، سفیر سابق ایالات متحده آمریکا در افغانستان و عراق می­گوید : بر خلاف برخی از مسئولان آمریکایی که سلیمانی را به جنگ افروزی متهم می­کنند ؛ او مواضع بسیاری در ایجاد صلح بین طرف­های درگیر داشت و از آن جمله است : پایان دادن به درگیری بین نیروهای طرفدار مقتدای صدر و نیروهای عراقی در بصره؛ سلیمانی در پایان دادن به بحران­های رو به افزایش نقشی حیاتی داشت و اگر دامنه نا آرامی­ها در آنجا گسترده تر می­شد ، تهدیدی جدی برای منابع نفت به وجود می­آمد و پی­آمدهای خطرناکی به دنبال داشت .

روزنامه نیویورکر در تاریخ 30 دسامبر 2013 نوشت : سلیمانی به ارکان اسلام ایمان دارد و نسبت به دیگران از همه پاکتر است .

آن شهید قهرمان با شهادتش ارزش­های پیروزی را پایدار ساخت . او با شعار "هیهات منا الذله" دشمنان خود را واداشت تا او را در آوریل 2019 در فهرست تروریسم قرار دهند و با حیله­گری او را به شهادت برسانند .

تنها عناصر ترسو ، ضعیف النفس و شکست خورده با حیله آدم می­کشند نه انسان­های مؤمن به اصول و ارزش­های عدالت طلبانه .

نیروی آهنین او باعث شد که از سوی رهبرمعظم انقلاب اسلامی امام سید علی خامنه­ای و برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران ، نشان "ذو الفقار" به گردنش آویخته شود .

به عنوان یک امانت تاریخی باید اذعان کرد که شهید سلیمانی در نابودی تشکیلات داعش در عراق و سوریه نقش اساسی داشت. او توانست نقشه­های شیطانی آمریکا و صهیونیسم را که بر علیه این دو کشور طرح شده بود در هم شکسته، شوکت ظالمان را که ملت­های ما را به گروه­های مختلفی تقسیم کرده بودند تا نابود سازند ، خنثی سازد .

عقربه اراده شهید هیچگاه از آرمان و آزادی قدس فاصله نگرفت . صهیونیست­های پلیدی که او را در صدر فهرست خود برای ترور قرار دادند و او را خطرناک­ترین فرد برای وجود نا مشروعشان دانستند ؛ خود دلیل قاطعی بر مشروعیت رسالت او هستند . و چه سخنی راست تر از سخن خدای متعال : و لن ترضی عنک الیهود و لا النصاری حتی تتبع ملتهم (البقره 120) نقشه ترور شهید سلیمانی در یک توطئه عربی - عبری در اکتبر 2019 به شکست انجامید .

پاسدار حبیب الله است و خداوند دعاهای او را به اجابت می رساند . سلیمانی از خدا می­خواست  که مسیر زندگی­اش در راه پر افتخار شهادت باشد و در مناسبت­های مختلف این آرزو را بر زبان  جاری ساخته بود تا زمانی که به آرزویش رسید و روح مقاومش را خداوند با شهادت تحویل گرفت .

صرف نظر از کارنامه انقلابی ، این فرمانده قهرمان نمونه­ای قابل پیروی از اخلاق اسلامی و ارزش­های والای انسانی بود. او ارزش­ها و اصول گذشت ، ایثار ، وفاداری ، فداکاری ، محبت و برادری را در خود مجسم ساخته بود و به زیور مناعت و افتادگی آراسته بود . چگونه چنین نباشد کسی که خواست بر سنگ قبرش تنها نوشته شود : سرباز قاسم سلیمانی .

در موضع دیگری که نشان از مکارم اخلاق اوست ، به نامه­ای که به صاحب خانه محل استقرار فرماندهی نظامی آزادی آلبوکمال در سوریه نوشته است نگاه می­کنیم . او که در کنار ارتش عربی سوریه می­جنگید از صاحب خانه به خاطر ورود بدون اجازه به خانه­اش پوزش طلبیده و آمادگی خود را برای پرداخت خسارت­های ناشی از بمباران اعلام نموده است . او در این نامه شماره تلفن مخصوص خود را نیز به صاحب خانه داده و صاحب خانه سنی مذهب را برادر خود خطاب کرده است؛ چرا که هر دو از پیروان پیامبر اکرم (ص)و دوست داران اهل بیت او هستیم .

معروف است که سلیمانی مردی بسیار پایبند و متعهد بود . به گونه­ای که همه به او حاجی ، یا حاج قاسم می­گفتند و القاب نظامی­اش را به کار نمی­بردند و این نشان دهنده سیطره شخصیت دینی او بر سلوک و رفتار اجتماعی اوست .

و با صرف نظر از شخصیت نظامی پولادین، او با دوستانش بسیار مهربان و رقیق القلب بود . خداوند متعال در وصف این گونه مردان می­فرماید : "أشداء علی الکفار رحماء بینهم" کلیپ­های تصویری بسیاری در دست است که نشان می­دهد او از دوری دوستان شهیدش متأثر بود و در بسیاری وقت­ها اشک می­ریخت و می­گفت : خدا را شاهد می­گیرم که فراق آنان دلم را آتش زده است . ما نیز به نوبه خود می­گوییم : فراق تو در دل ما آتش افروخته و بر تو می­گرییم و اشک می­نوشیم. ای شیر میدان عقیده و قطب آسیای ایمان ! در عزایت امروز و فردا خون گریه می­کنیم و با تو پیمان می­بندیم که همگی در مقابله با طاغوت­های زمان و تروریست­ها گام برداریم ... خون پاک تو شکوفه­های سر بلندی می­رویاند و مسیر عزتی را ترسیم می­کند که سرنوشت همه تجاوزگران را در هم خواهد پیچید .

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 749 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.