English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ١٠ مرداد ١٤٠٠
روز قدس 2020 فراخوانی برای شکست اشغالگران
روز قدس 2020 فراخوانی برای شکست اشغالگران تاریخ ثبت : 1399/04/15
طبقه بندي : ,,
عنوان : روز قدس 2020 فراخوانی برای شکست اشغالگران
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در پرتوریا
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

همزمان با ابراز همبستگی بسیاری از جهانیان با مقاومت فلسطین در راستای آزادی خود و سرزمینشان از پروژه استعمارگری صهیونیست‌ها، شاهد پیش‌بینی‌ و درایت ژرف امام خمینی(ره)، رهبر انقلاب اسلامی ایران، در تعیین آخرین جمعه از ماه رمضان به‌عنوان روز قدس بوده‌ایم.

در جنب‌وجوش آن روزهای انقلاب، با اخراج شاه ایران، نیروی معتمد آمریکا و رژیم صهیونیستی، توجه جهان جلب این تغییر حماسی که جمهوری اسلامی را به عرصۀ جهانی وارد کرد شد.

حاکمیت روی کار آمدۀ ایران با داشتن روحیه و ارزش‌های پویایی چون عدالت، عزت و کرامت، در همبستگی با مردم مظلوم جهان و به‌خصوص آفریقای جنوبی که با قساوت‌های آپارتاید روبه‌رو بود و نیز فلسطینیانی که در اثر تروریسم رژیم صهیونیستی در محرومیت به سر می‌بردند، قدم‌های برجسته‌ای برداشت.

روز قدس از همین جهت برامده از اقدام رهبران بابصیرت ایران در ضروری‌ساختن آغاز استراتژی‌های جهانی برای شکست‌ سیاست‌های غیرانسانی رژیم صهیونیستی و بازیابی آزادی و عدالت برای فلسطین به‌شمار می‌رود.

ما در آفریقای جنوبی کاملا آگاهیم که اهداف و جاه‌طلبی‌های پروژۀ صهیونیسم هنوز برچیده نشده است. رژیم آپارتاید ]صهیونیستی[ برخلاف تمام کنوانسیون‌ها و به‌خصوص قوانین بین‌الملل، به اشغالگری استعمارگرانۀ خود بی‌رحمانه ادامه داده است. در حال حاضر، این رژیم با کمک‌های دولت ترامپ، در آستانۀ تجاوزگری‌های بیشتر است و جامعۀ غرب و سلسله‌ پادشاهان غیرمنتخب اعراب نیز سر تأیید به آن‌ها نشان داده‌اند.

روز قدس یادآور خیانت ننگین پادشاهی سعودی است که هم‌زمان با پاکسازی‌های قومیتی، زندانی‌کردن، شکنجه، تخریب خانه‌ها و محاصرۀ غزه که علیه فلسطینیان به‌کار گرفته شد، گستاخانه دست به راه‌انداختن کمپین «عادی‌سازی» روابط با اسرائیل زد. در برابر ابراز شگفتی همگان از رفتار رژیم سعودی، این حاکمیت با پروژۀ بی‌رحمانه و ذاتاً خشونت‌بار آن‌ها هم‌سو می باشد.

با وجود مشکلات عمده‌ای که علیه آزادی مشروع فلسطینیان وجود دارد، ثابت‌قدم‌ماندن ومقاومت آنها در برابر مشکلات، قابل ‌ستایش است.

برخلاف جنبش‌های آزادی‌خواهی آفریقای جنوبی که دارای هم‌پیمانان مقتدری بود، کشورهایی نظیر مصر، عربستان سعودی و بقیه حاکمان ثروتمند حاشیۀ خلیج فارس که باید به‌اصطلاح متحدان فلسطین باشند جانب رژیم صهیونیستی را گرفته‌اند.

علی‌رغم چنین عقب‌نشتن‌ها، این ارادۀ مردم فلسطین در دفاع از خود است که ما را به شگفتی وامی‌دارد. آن‌ها نه تنها الهام‌بخش خود ما ]آفریقای جنوبی[ در مبارزه‌ علیه آپارتاید بوده‌اند، بلکه هنر مقاومت را بازتعریف کرده‌اند. با وجود آنکه ابزاری که در دستشان برای مقاومت دارند محدود است، ایثارگری‌ها و تداوم مسیرشان نامحدود است.

ما به‌عنوان فعالان همبستگی و جنبش‌های خارج فلسطین، باید در امدادرسانی همه‌جانبه به فلسطینیان در تمام زمینه‌ها متعهد بمانیم و هم‌سو در تقویت و ارتقای مقاومت ایشان باشیم.

در همین راستا باید اطمینان حاصل کنیم که مقاومت فلسطین در مرکز توجه جهانی قرار دارد؛ چرا که این مبارزه علیه اشغالگری استعمارگرانه مظهر بسیاری از جنبش‌ها در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین است.

روز قدس همۀ ما را در این مبارزۀ والا به هم پیوند می‌زند. ما در برابر فشارها و حملات به  افراد، که رژیم صهیونیستی و عواملش همواره وارد می‌کنند تا تصویری بد از فعالان، تحت عناوینی مثل «ضدیهود» یا «تروریست» ارائه دهند، سر خم نمی‌کنیم. هدفمان واضح است: نباید اجازه دهیم استعمارگری‌ اشغالگران موفق شود.

Iqbal Jassat, Media Review Network

Media Review Network. https://mediareviewnet.com/2020/05/quds-day-2020-a-call-to-defeat-settler-colonialism/

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 836 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.