English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
احمد کاترادا؛ سیاستمدارآفریقای جنوبی و فعال ضد آپارتاید
احمد کاترادا؛ سیاستمدارآفریقای جنوبی و فعال ضد آپارتاید تاریخ ثبت : 1399/11/07
طبقه بندي : ,,
عنوان : احمد کاترادا؛ سیاستمدارآفریقای جنوبی و فعال ضد آپارتاید
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

احمد محمد کاترادا (21 آگوست 1929- 28 مارس 2017)، که گاهی اوقات با نام مستعار "کاتی" شناخته می شد، یک از سیاستمداران آفریقای جنوبی و از فعالان ضد آپارتاید بود.

شرکت کاترادا در فعالیت های ضد آپارتاید کنگره ملی آفریقا (ANC) باعث شد تا او پس از محاکمه در دادگاه ریوونیا، به حبس طولانی مدت در جزیره رابن و زندان پولسمور محکوم شود. پس از آزادی در سال 1990، او به عنوان یکی از نمایندگان کنگره ملی آفریقا انتخاب شد. او خالق کتابی با عنوان "بدون نان برای ماندلا - خاطرات احمد کاترادا، زندانی شماره 468/64" است.

فعالیت سیاسی: 

در سن 17 سالگی، او مدرسه را ترک کرد تا تمام وقت در شورای مقاومت بدون خشونت ترنسوال علیه قانون مالکیت زمین آسیا و قانون نمایندگی هند، که معمولاً "قانون گتو" شناخته می‌شود، فعالیت کند. این قانون اختیارات سیاسی هندی ها را کاهش می داد و باعث ایجاد محدودیت هایی در محل زندگی، تجارت و مالکیت زمین برای هندی ها ایجاد می کرد.

کاترادا یکی از دو هزار داوطلبی بود که به خاطر مبارزه زندانی شد. او یک ماه را در زندان دوربان گذراند. این اولین حکم زندان او به خاطر نافرمانی مدنی بود. بعدها، او به عنوان رئیس کنگره جوانان ترنسوال هند انتخاب شد.

در سال 1951، در زمانی که کاترادا دانشجوی دانشگاه ویتواترزراند بود، به عنوان نماینده کنگره جوانان ترنسوال هند به سومین جشنواره جهانی جوانان و دانشجویان در برلین شرقی اعزام شد. او به عنوان رئیس گروه نمایندگان چندنژادی بزرگ آفریقای جنوبی انتخاب شد. او برای شرکت در کنگره اتحادیه بین المللی دانشجویان در ورشو در اروپا ماند و سرانجام به بوداپست سفر کرد و به مدت 9 ماه، در مرکز فدراسیون جهانی جوانان دموکرات فعالیت کرد.

در نتیجه همکاری فزاینده بین کنگره های آفریقا و هند در دهه 50 میلادی، کاترادا با رهبران کنگره ملی آفریقا مانند نلسون ماندلا و والتر سیسولو ارتباط نزدیکی داشت. او، به همراه ماندلا، یکی از 156 متهم حاضر در دادگاه چهار ساله خیانت بود که از 1956 تا 1960 ادامه داشت. سرانجام، همه متهمان بی گناه شناخته شدند.

پس از آن که فعالیت کنگره ملی آفریقا و سازمانهای مختلف ضد آپارتاید در سال 1960 ممنوع شد، کاترادا با وجود بازداشت‌های مکرر و حبس خانگی، به فعالیتهای سیاسی خود ادامه داد. در اوایل سال 1962، کاترادا، به صورت زیرزمینی، به فعالیت های خود ادامه داد.

دادگاه ریوونیا

در 11 ژوئیه 1963، کاترادا در مقر داخلی انجمن "نیزه ملت"- شاخه نظامی کنگره ملی آفریقا در ریونیا، در نزدیکی ژوهانسبورگ دستگیر شد. با وجودی که کاترادا عضو این انجمن نبود، اما او به یکی از متهمان دادگاه معروف ریوونا تبدیل شد که در اکتبر سال 1963 آغاز شد. او به خرابکاری و تلاش برای سرنگونی دولت و اقدام به جنگ چریکی متهم شد.

دادگاه در ژوئن سال 1964 پایان یافت. کاترادا به همراه نلسون ماندلا، والتر سیسولو، گووان امبکی، اندرو ملانگنی، بیلی نیر، الیاس موتوسالدی، ریموند مه لابا و دنیس گلدبرگ به حبس ابد محکوم شد.

زندان

به مدت 18 سال، کاترادا به همراه بیشتر متهمان دادگاه ریوونا، در زندان فوق امنیتی جزیره روبن در نزدیکی کیپ تاون محبوس بود. در اکتبر سال 1982، او به زندان فوق امنیتی پولسمور در نزدیکی کیپ تاون منتقل شد.

هنگامی که کاترادا در زندان جزیره رابن و پولسمور در بند بود، به لطف خانواده اش که شهریه تحصیل او را پرداخت کردند، مدرک لیسانس خود را در رشته تاریخ/جرم شناسی و همچنین سه رشته دیگر گرفت.

در 15 اکتبر سال 1989، کاترادا به همراه جف ماسمولا، ریموند مه لابا، بیلی نایر، ویلتون مکوی، اندرو ملانگنی، الیاس موتوسالدی، اسکار مته و والتر سیسولو از زندان ژوهانسبورگ آزاد شد.

فعالیت پس از آزادی

پس از لغو ممنوعیت کنگره ملی کنگره در فوریه 1990، کاترادا در کمیته های رهبری موقت هم کنگره ملی آفریقا و هم حزب کمونیست آفریقای جنوبی فعالیت کرد. در ژوئیه 1991، زمانی که او به عضویت کمیته اجرایی کنگره ملی آفریقا انتخاب شد، از سمت ددیگر استعفا داد. در همان سال، او به عنوان رئیس روابط عمومی کنگره و همچنین به عنوان عضو مرکز مایبیوی دانشگاه کیپ غربی منصوب شد.

او در سال 1992 به زیارت حج مشرف شد.

در اولین انتخابات سراسری دموکراتیک آفریقای جنوبی که در سال 1994 برگزار شد، کاترادا به عنوان عضو پارلمانی کنگره ملی آفریقا انتخاب شد. او با بیان این که "من برای به دست آوردن مقام در مبارزات شرکت نکردم"، از پذیرفتن منصبی در کابینه ماندلا به عنوان وزیر خدمات اصلاحی امتناع کرد و در سپتامبر 1994، به عنوان مشاور سیاسی رئیس جمهور ماندلا، در پست تازه ایجاد شده مشاور پارلمانی، منصوب شد. در ژوئن سال 1999، کاترادا از پارلمان کناره گرفت.

در سال‌های 1994 و 1995، کاترادا به عنوان رئیس شورای جزیره رابن انتخاب شد. او همچنان رئیس شورای موزه جزیره رابن باقی ماند. در 27 اکتبر سال 2013، او کمپین بین المللی آزادی مروان برقوتی و همه زندانیان فلسطینی را در جزیره آغاز کرد.

کاترادا با باربارا هوگان، وزیر جدید شرکت‌های عمومی ازدواج کرده بود. در سال 2008، او بنیاد احمد کاترادا را تأسیس کرد. این بنیاد به دنبال مقابله با نژادپرستی و رعایت اصول اخلاقی در منشور آزادی و قانون اساسی آفریقای جنوبی است.

در سال 2017، کاترادا به همراه چند تن از کسانی که به عنوان متهم در دادگاه ریوونا حضور داشتند، مثل دنیس گلدبرگ و اندرو ملانگنی، به همراه وکلایی نظیر جوئل جوف، جورج بیزوس و دنیس کِنی، در فیلمی مستند با عنوان "زندگی فوق العاده است" به کارگردانی سر نیکلاس استدلن، که داستان دادگاه را روایت می کرد، ظاهر شد. این عنوان بیانگر سخنان گلدبرگ به مادرش در پایان دادگاه، پس از شنیدن حکم دادگاه مبنی بر رهایی یافتن او و همرزمانش از حکم اعدام است.

افتخارات و جوایز

علاوه بر دریافت جایزه Isitwalandwe (بالاترین افتخار کنگره ملی آفریقا) در سال 1988، در زمانی که هنوز در زندان  به سر می برد، چهار دکترای افتخاری از دانشگاه های میسوری، میشیگان و کنتاکی نیز به کاترادا اعطا شده است.

بر اساس یک نظرسنجی که در سال 2004 انجام شد، کاترادا به عنوان چهل و ششمین نفر از 100 فرد برتر آفریقای جنوبی انتخاب شد.

در سال 2005، وزارت امور هندی های ساکن در خارج از کشور، جایزه Pravasi Bharatiya Samman را به او اعطا کرد.

در 18 ژوئیه سال 2011، او و همسرش مهمان اصلی روز جهانی نلسون ماندلا در مرکز اطلاعات سازمان ملل برای هند و بوتان بودند و در آنجا او نظرات خود را با کودکان در میان گذاشت.

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 655 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.