English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠
دیدار دوره‌ای مسئول ایرانی با رهبران مسیحی
دیدار دوره‌ای مسئول ایرانی با رهبران مسیحی تاریخ ثبت : 1399/10/23
طبقه بندي : ,,
عنوان : دیدار دوره‌ای مسئول ایرانی با رهبران مسیحی
نويسنده : علی ضاحی
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : روزنامه الدیار
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

رهبران ایران تلاش دارند تا همچنان با تمام مسئولان لبنانی ارتباط خود را حفظ کنند و با شخصیت‌های دینی و معنوی با هر گرایش یا موضعی که نسبت به تهران و سیاست‌هایش در لبنان و منطقه دارند، در تماس باشند.

27 آذر ماه گذشته و در آستانه اعیاد سال نوی میلادی، عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان  دیدارهایی با رهبر مارونی‌ها، کاردینال بشاره الراعی و نیز رهبر ارامنه ارتودکس، آرام اول کشیشیان و کاردینال روم کاتولیک مناطق، زحله، فُرزل و بقاع، کاردینال عصام درویش و نیز، سراسقف الیاس رحّال، رهبر مسیحیان روم ملکی کاتولیک و کشیش حنّا رحمه، اسقف بعلبک و دیر الاحمر، داشت. فضای حاکم بر این دیدارها طبق معمول دوستانه بود.

بنا بر گزارش‌های رسیده به روزنامه «الدیار» خامه یار رایزن فرهنگی از یک سال گذشته و از زمان تصدی این پست تاکنون، اقدام های قابل توجهی را در ایجاد ارتباط با تمام مسئولان فرهنگی، دینی و معنوی  طوایف مختلف انجام داده است. ضمن این که وی نسبت به داشتن روابط خوب میان تمام گروه‌های اسلامی با یکدیگر و وحدت اسلامی میان سنی و شیعه  و نیز همزیستی میان اسلام و مسیحیت و گفتگوی میان ادیان مختلف تلاش می کند. چرا که این امر، رسالت و جوهره انقلاب اسلامی بوده و از اصول اساسی است که امام خمینی(ره) آنها را پایه ریزی کرد.

خامه‌یار در گفتگویی با الدیار به این نکته اشاره می کند که دیدارهایی که پیش از اعیاد سال نو انجام داده، سیاسی نبوده بلکه بُعدی فرهنگی، اجتماعی و ارتباطی همراه با گفتگو بوده است و در چارچوب همزیستی و گفتگوی میان ادیان و گفتگوی تمدن هاست و نه جنگ تمدن ها.

وی تأکید کرد: دعوت از کاردینال الراعی جهت دیدار از ایران برای دومین بار در طول یک سال گذشته و در حاشیه دیدارهای عید، تکرار شده است. نخستین دعوت، هنگام تصدی مسئولیتش در لبنان تقدیم الراعی شد و دومین دعوت نیز به هنگام دیدار اخیر ارائه شده است.

وی بر ادامه ارتباط با الراعی و تمامی اطراف جامعه لبنان بر اساس گفتگوی دینی با آنها تأکید دارد. او با آنها در هیچ موضوع سیاسی ورود نمی کند، چرا که فعالیتش فرهنگی بوده و نه سیاسی و پرونده های سیاسی مختص مسئولان قانونی و سیاسی لبنان بوده است.

خامه‌یار همچنین به حضورش در نشستی وبیناری اشاره می کند که توسط "بیت المستقبل" در خصوص "نتایج انتخابات آمریکا و پرونده هسته ای ایران" در اول دیماه برگزار شد، اشاره کرد.

منابع آگاه در "بکرکی" به روزنامه "الدیار" در خصوص دیدار خامه‌یار، آن را به دیداری دوستانه در فضایی آرام توصیف کرده اند و گفته اند که از کاردینال الراعی برای دومین بار جهت سفر به ایران دعوت شد، اما نمی توان آن را همانند سفر رهبر مارونی ها به فلسطین اشغالی و یا سوریه جهت تفقد وضعیت مسیحیان مارونی و یا کلیساهای مارونی بوده زیرا کلیساهای موجود در ایران مربوط به فذقه های دیگر مسیحیت غیر از مارونی ها می باشد.

این منابع گفته اند که چنین دیداری نیازمند مطالعه بر روی نحوه و زمان بندی آن دیدار است و در حال حاضر زمان مناسب چنین دیداری نیست و در خصوص جزئیات سفر سخنر به میان نیامده است و نیازمند بحث و گفتگوی بیشتر در زمان دیگری است لذا هنوز جا برای سخن گفتن درباره آن وجود دارد.

در این دیدار گفتگو حول نقش محوری لبنان و جایگاهش به عنوان الگوی گفتگوی میان ادیان در منطقه و تقویت هر چه بیشتر دعوت "الراعی" به عدم جانبداری بود. چرا که لبنان نمی تواند بدون بی طرفی به عنوان مرکزی برای تمدن ها، به شمار آید. اینها مواردی بودند که "الراعی" به میهمان خود خامه یار، گوشزد کرد.

انتهای پیام/

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 626 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.