English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ١٠ مرداد ١٤٠٠
نبرد کربلا؛ یادآوری عظمت پادانگ کربلا ـ نبرد کربلا
نبرد کربلا؛ یادآوری عظمت پادانگ کربلا ـ نبرد کربلا تاریخ ثبت : 1399/06/10
طبقه بندي : ,,
عنوان : نبرد کربلا؛ یادآوری عظمت پادانگ کربلا ـ نبرد کربلا
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : دفتر میراث فرهنگی ناحیه خود مختار مسلمانان جنوب فیلیپین
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

از دوم ماه مه 1902 میلادی تقریبا 118 سال می گذرد. نبرد خونین " پادانگ کربلا " معروف به " نبرد بایانگ " در آن نقطه میان نیروهای آمریکایی و مسلمانان جنوب فیلیپین رخ داد. نبردی که آغاز گر درگیری های قهری میان نیروهای آمریکایی و مسلمانان جنوب فیلیپین بود. امروزه منطقه بایان در استان لانائوی جنوبی واقع در میندانائو نشانگر قهرمانی ها و شجاعت نیاکان قوم مارانائو از اقوام بزرگ مسلمانان این سرزمین است.

نبرد بایانگ نخستین جنگ خونین مردم مورو در زمان توسعه طلبی های آمریکائی ها در منطقه بایان بود که نشان دهنده شجاعت و رشادت نیکان مسلمانان میندانائو است و حاکی از روح با عظمت کسانی است که زندگی خود را در راه دفاع از مردم و آزادگی و آزاد مردی خویش فدا کردند. این از جان گذشتگان به سر کردگی  مردی آزاده به نام سلطان " پانداپان" تنها با شمشیر و نیزه در برابر نیروهای آمریکایی مجهز به تفنگ و توپخانه ایستادگی نمودند و به خاطر روح بلند و اصولی که به آن اعتقاد داشتند هرگز تسلیم نشدند. این افتخار بزرگ برای مسلمانان آن منطقه در تاریخ برای همیشه ثبت شد همانگونه که مبارزات مردم میندانائو در مناطق دیگری همچون " ماکیندانائو"  و "سولو" بر تارک مسلمانان آن خطه می درخشد و علیرغم این که دلاوران جنگ آور مسلمان آن منطقه از نظر تعداد کمتر از ارتش مجهز آمریکا بودند اما تا آخرین نفر با شمشیر و نیزه در برابر مهاجمان آمریکایی جنگیدند.

کربلا محلی در عراق است که حسین (ع) فرزند فاطمه (ع) و دختر حضرت محمد (ص) و صدها نفر از بستگان و پیروان آنها توسط حکمرانان ستمکار آن زمان در ماه محرم به شهادت رسیدند. مسلمانان قوم مارانائو نبرد " بایان" را در راستای یاد و خاطره جهادی که نوه پیامبر اسلام همراه با یاران خویش انجام داد نبرد کربلا نامیده اند.  راست قامتان کربلا در عراق جان خویش و آنچه داشتن را فدا کردند تا از کار آندسته که اسلام را به خاطر حرص در قدرت و ثروت به سوی دیگری کشیده بودند جلوگیری کنند. گفته می شود که نبرد بایان مانند نبرد کربلا در همان روز دهم محرم یا عاشورا رخ داده است که امروزه کلیه مسلمانان جهان آن را گرامی می دارند.

آن گونه که در نوشته های دکتر " فردریکو - وی - ماگداله نا" تحت عنوان " سخنی تازه در باره جنگ بایانگ"  آمده است، چه چیزی عامل بروز آن جنگ شد؟ نبرد بایان یک جنگ کاملا نابرابر بود که در برابر هر شش مبارز مارانائو ده سرباز آمریکایی با اسلحه هایی به مراتب پیشرفته تر در جنگ شرکت کرده بودند که می توان آن جنگ را به گفته " جاکوب شورمن" رئیس دانشگاه " کورنل" " قتل عام مردم مارانائو" یا " انتقام جویی خونین" نامید.

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 824 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.