English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
اخبار > تفکر «مقاومت و ایستادگی» سرآغاز تمدنی نوین در جهان شد


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس:

تفکر «مقاومت و ایستادگی» سرآغاز تمدنی نوین در جهان شد

مریم مجتهدزاده در وبینار «بررسی نقش زنان در گستره تمدن اسلامی» بیان کرد: تفکر مقاومت و ایستادگی ودیعه‌ای بود که زنان و مردان مجاهد را به خروشیدن و ایستادن تهییج کرد و زمینه ساز آغاز دوران نوینی در جهان شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اداره ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری سازمان نشر آثار و ارزش‌هاي مشاركت زنان در دفاع مقدس و مؤسسه آينده پژوهی جهان اسلامی و مشارکت نمايندگي‌های فرهنگی ایران در کشورهای تونس و الجزاير نشست تخصصی با عنوان «بررسی نقش زنان در گستره تمدن اسلامی» را به زبان‌های فارسی و عربی برگزار کرد.

این نشست در راستای تعامل با فرهیختگان سایر ملل اسلامی و در تبیین مباحث مهم و زیربنایی گفتمانی و موارد مندرج در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و با عنایت به ضرورت ترسیم چشم انداز تمدن نوین اسلامی و توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های درونی اسلام و نیز احیاء جایگاه زن مسلمان در جوامع اسلامی با حضور اساتید و فرهیختگانی از کشورهای تونس، الجزایر، کویت و ایران و با رویکرد آینده پژوهی برگزار شد.

در این نشست خانم مریم مجتهدزاده، رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس، خانم سعیده باقری فرد، رئیس اداره ارتباطات فرهنگی بین المللی زنان و خانم صفوی، مسئول میز زنان مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام، خانم قربان‌نژاد، دانشيار گروه تاريخ، فرهنگ و تمدن ملل اسلامي دانشگاه الزهرا (س) از ايران، خانم سنده الكوندي، استاد و پژوهشگر علوم اجتماعي از كشور تونس، خانم نورا فرحات، استاد، محقق و نويسنده از كشور الجزاير و خانم غدير جمال، استاد و پژوهشگر علوم اجتماعي از كشور كويت به ایراد سخن پرداختند و همچنین خانم زهرا سلامی، استاد حوزه و دانشگاه، دبیر علمی این نشست را عهده دار بودند.

مجتهدزاده، رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس در سخنرانی خود، گفت: پيروزي انقلاب اسلامي مرهون به کارگيري استعداد رهايي بخش روايت شيعي از اسلام سياسي در ارائه الگوي مقاومت در برابر سلطه استکباري غرب و ارزش‌هاي استعلايي مدرنيته غربي در برابر ارزش‌هاي ديني در قرن جديد محسوب مي‌شود.

وی ادامه داد: ظرفيتي که به تدريج به الگوي تأثيرگذار و ساختارشکن در معادلات نظام قدرت جهاني تبديل شد و در آن زنان و مردانی نقش آفرینی کردند که تاریخ ملت‌های مسلمان از آنها به عنوان الگو یاد می‌کند.

رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس بیان کرد: تفکر مقاومت و ایستادگی ودیعه‌ای بود که زنان و مردان مجاهد را به خروشیدن و ایستادن تهییج کرد و زمینه ساز آغاز دوران نوینی در جهان شد.

وی به نقش زنان به عنوان پرچمداران و پیشگامان این نهضت اشاره کرد و گفت: زنانی که مقاومت را زمینه ساز ایجاد تمدن نوین اسلامی ساختند و روح ایستادگی را در پیکره جامعه رشد دادند. در طول قرن‌های متمادی آغاز تمدن اسلامی، زنان اندیشمند و مجاهد بسیاری با پیروی از سنت و سیره رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه اطهار (علیهم السلام)، اصالت جریان دین گرایی و معنویت خواهی را پاس داشتند و با معرفی و بارور ساختن تمدن اسلامی به عنوان کامل ترین شالوده تعالی حیات بشری نهضت‌ها و حرکت‌های بنیادینی را در جوامع انسانی پایه ریزی کردند.

مجتهدزاده اظهار کرد: بررسی تاریخ معاصر به عنوان بخشی از این تلاش ها و رستن ها، آغاز حرکت بی نظیری را نشان می‌دهد که به رهبری امام خمینی (ره) و با حضور زنان آگاه شکل گرفت و با ایجاد حکومت اسلامی سامانه‌های بسیاری را با الهام از الگوی تمدن اسلامی ایجاد کرد.

پس از آن، خانم باقری‌فرد، رئیس اداره ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: تمدن اسلامی به‌عنوان یک پدیده تاریخی با حیاتی به طول چندین قرن دارای دوران شکوفایی و اوج خود بوده و از اصول و پشتوانه‌هایی برخوردار است که در سایه آموزه‌های اسلامی و درگذر زمان در جامعه مسلمانان شکل گرفته و به تدریج نهادینه شده است، که بنا بر اذعان جامعه‌شناسان دنیا یکی از تمدن های اصیل و مهم جامعه بشریت محسوب می گردد و دانشمندان و فلاسفه اسلامی در طول بیش از 500 سال بر گستره تولید علم در جهان سایه افکنده و ضمن بهره‌گیری از سایر تمدن‌های باستانی، نقش حلقه واسط را با دنیای مدرن ایفا کردند.

وی عنوان کرد: علی رغم این که تمدن اسلامی به دلایل گوناگون و در طول زمان، از نقطه اوج خویش فاصله گرفته است، اما با وجود فرهنگ غنی، مبانی و ظرفیت‌های تمدن‌ساز اسلامی و نیز تلاش‌های احیاگرانه مسلمانان در قرون اخیر که با رنسانس و اصلاح‌گرایی اسلامی همراه بوده است، جامعه مسلمانان وارد مرحله جدید و تعیین‌کننده‌ای شده که امروزه از آن با عنوان احیای تمدن اسلامی و یا ایجاد تمدن نوین اسلامی یاد می‌شود.

باقری‌فرد با بیان این که جوهره اصلی تمدن را فرهنگ تشکیل می‌دهد و زنان عامل اصلی انتقال فرهنگ در خانواده و جامعه و به نسل‌های آتی محسوب می‌شوند،گفت: با توجه به حضور گسترده زنان مسلمان از ابتدای تاریخ اسلام و در گسترش معارف اسلامی و نقش مهم ایشان در انسان سازی و تمدن سازی، قطعا  پرداختن به جایگاه بانوان در احیاء تمدن اسلامی حائز اهمیت خواهد بود.

وی  به هدف اصلی برگزاری این نشست پرداخت و افزود: به منظور تبیین نقش زنان در گستره تمدن اسلامی، این نشست تخصصی در راستای گفتمان سازی و در تعامل با بانوان و فرهیختگان سایر ملل اسلامی در اولین گام با مشارکت اساتیدی از کشورهای؛ تونس، الجزایر، کویت و ایران و با رویکرد آینده پژوهی و در دو محور بررسی عناصر افول تمدن اسلامی و تأکید بر نقش زنان در کاهش این عناصر و بررسی مؤلفه‌های رشد، تقویت و تعالی تمدن اسلامی با تأکید بر نقش زنان در گسترش زیرساخت های معرفتی برنامه‌ریزی شد.

رئیس اداره ارتباطات فرهنگی بین‌المللی زنان، رسالت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در امر گسترش دیپلماسی فرهنگی را تشریح و بر برگزاری نشست‌های گفتگو محور میان بانوان فرهیخته ملل اسلامی و فرهنگ سازی و گفتمان سازی در ارائه الگو و سبک زندگی اسلامی تأکید کرد.

وی همچنین، اظهار امیدواری کرد که با برگزاری این نشست‌ها بتوان گام مؤثری در توجه به نقش منحصر به فرد بانوان در اعتلای تمدن اسلامی برداشته شود.

حنانه سادات صفوی، مسئول میز زنان موسسه آینده پژوهی جهان اسلام در سخنرانی خود، اذعان کرد: آغاز حیات از زن بوده و آغاز تمدن هم از اوست و استمرار و پیشرفت جامعه، بیش از هر چیز متأثر از وضعیت زنان در کشورهاست، با این وجود زنان به دلایل مختلف تاریخی، فرهنگی در جوامع  مورد بی عدالتی هایی قرار گرفته‌اند.

صفوی با اشاره به جنبش‌های زنان در غرب از قرن18 که در اعتراض به بی عدالتی ها علیه زنان شکل گرفت و منجر به ارائه برنامه‌هایی برای ارتقا وضعیت زنان در کشورهای مختلف و حتی مسلمان شد، که البته به دلیل تفاوت در بافت فرهنگی، اجتماعی و زمینه‌های تاریخی، در کشورهای اسلامی با موفقیت چندانی همراه نبوده است، بیان کرد: کشورهای اسلامی، باید به دستوراتی که اسلام در جهت اهمیت زن و جایگاه والای آن در نظام خلقت و تعالی جامعه داده است رجوع کنند و آن را سرلوحه برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها قرار دهند.

وی ادامه داد: متأسفانه در زمینه ترسیم الگوی اسلامی تعالی زن ابهامات و کم کاری هایی چه به صورت نظری و چه اجرایی وجود دارد که منجر به عدم تطبیق وضعیت زنان در این کشورها با الگوی مترقی اسلامی شده است.

صفوی همچنین، به وظایف میز زنان مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام که به دنبال برقراری ارتباطی منسجم و فعال بین اساتید و اندیشمندان حوزه زنان و خانواده در کشورهای مختلف دنیا خصوصا کشورهای اسلامی با استفاده از متد علمی و آینده پژوهی و با ایده امت واحده اسلامی، در جهت تعالی زن مسلمان اشاره کرد.

تأثیرگذاری زنان مسلمان در آینده تمدن اسلامی

در ادامه این نشست، قربان‌نژاد، دانشيار گروه تاريخ، فرهنگ و تمدن ملل اسلامي دانشگاه الزهرا (س) از ايران به ارائه مقاله خود با عنوان «نقش زنان در تمدن اسلامی با تاکید بر آموزه امت» پرداخت.

وی ضمن نگاه تاریخی تحلیلی به ایده اسلامی امت که ظرفیت بزرگی برای جلب مشارکت زنان در آینده تمدن اسلامی ایجاد می‌کند، مباحث خود را در سه بخش تمدن اولیه اسلامی، تمدن زمینه ساز و تمدن نوین اسلامی ارائه داد.

دانشیار دانشگاه الزهرا در ادامه به نحوه تأثیرگذاری زنان مسلمان در آینده تمدن اسلامی پرداخت و ضمن ارائه مدلی از نقش آفرینی زنان در حوزه‌های گوناگون، به موضوعات حضور زنان، طرق و دامنه این نقش آفرینی اشاره کرد.

در ادامه این نشست تخصصی، خانم سنده الكوندی، پژوهشگر علوم اجتماعی از کشور تونس به ارائه مقاله با عنوان «نقش زنان در گسترش ساختار دانش و توسعه تمدن اسلامی» پرداخت.

وی با اشاره به این که امر به معروف و نهی از منکر، اصلاح خود و رفتار دیگران و تشویق بر رفتارهای خوب و نیک بر هر زن و مرد مسلمان تکلیف شده است و گفت: ساخت تمدن و محافظت از آن در برابر آسیب، ضعف و ناتوانی، در گرو قبول مسئولیت هر فرد در حفظ دین و میراث تمدن اسلامی است.

این پژوهشگر تونسی با اشاره به اهمیت توسعه میراث، تمدن و گسترش ساختار دانش تمدن اسلامی به صورت افقی و عمودی اظهار کرد: جهت افقی توسعه به معنی گسترش ارزش‌ها و مبانی اسلام به خارج از مرزهای آن است. زیرا آنها ارزش‌هایی هستند که محدود به یک منطقه یا مکان جغرافیایی نیستند؛ بلکه ارزش‌های انسانی هستند که شایسته صادر شدن به جهان است و توسعه عمودی به معنای دریافت کامل میراث نبوت و فلسفه اسلام و تدبر در آن است تا درحد امکان درباره آموزه‌های تمدن اسلامی بدانیم و انتقال آن را به نسل‌های بعدی، به شکل صحیح، ضمانت کنیم.

الکوندی با اشاره به این که این گسترش و توسعه ساختار دانش تمدن اسلامی سربازانی دارد که در میان آنها زنان نیز حضور دارند، افزود، همان زنی که در اندیشه امام خمینی(ره) «مانند قرآن است و خلق انسان به هر دوی آنها سپرده شده است». پرورنده انسانی است که تمدن را رقم می‌زند. از این رو به تبیین نقش زنان در گسترش ساختار دانش و توسعه تمدن اسلامی می‌پردازیم.

وی در ادامه گفت: زنان معاصر با پیروی از الگوهای مناسب، ایده ها، روش ها و رفتارهای بسیاری را برای گسترش ساختار دانش و حفظ آموزه‌های تمدن اسلامی انجام داده‌اند، اما موفقیت این روند مبتنی بر آگاهی، قدرت ایمان، درجه تحصیلات، فرهنگ و تمایل زن به تحول خود است تا بتواند تعالیم و روح اسلام را جذب و جامعه خود را درک کرده و بنابر آن مشکلات فعلی را دریافته و راه حل ها و دفاع را پیش بینی کند.

این پژوهشگر علوم اجتماعی تونس به نقش فعال زنان از طریق مشارکت در جامعه مدنی و انجمن‌هایی که پرچمدار ارزش‌های تمدن اسلامی هستند، اشاره کرد و گفت: موضوع مقاومت فرهنگی و راه های مقابله با جنگ نرم، مسئله مقاومت در برابر عادی سازی با موجودیت ستمگر در فلسطین، قداست نقش شهید، اهمیت نقش رهبران ما در خط مقاومت، نشر عدالت، مباحث مربوط به حقوق زنان، رفع خشونت علیه آنها و نقش زنان در دستیابی به توسعه از جمله این موارد است که علاوه بر مشارکت در انجمن‌ها، نقش زنان در رسانه‌ها و زمینه‌های آموزشی نیز بسیار مهم است.

نورا فرحات، استاد، محقق و نويسنده از كشور الجزاير به ارائه مقاله خود با عنوان «زن و تمدن نوین اسلامی از منظر رهبران انقلاب اسلامی ایران» پرداخت.

وی با تشریح نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی و اهتمام در پیشبرد اهداف انقلاب، گفت: هدف رهبران انقلاب اسلامی ایران صرفاً سرنگونی شاه و حاکمیت استبدادی وی و یا تبعیت او از رژیم‌های استکباری نبوده، بلکه هدف؛ ساختن تمدن جدید اسلامی بود و رهبران انقلاب زنان را سنگ بنای شکل گیری این تمدن جدید در نظر گرفتند.

این محقق الجزایری درباره نقش زنان در دستیابی به تمدن مادی اظهار کرد: رهبران انقلاب اسلامی ایران به حضور زنان در جنبه‌های مادی تمدن و پرداختن به انواع مختلف علوم و نوآوری علمی و فنی توجه داشته‌اند.

در ادامه این نشست، خانم غدير جمال، استاد و پژوهشگر علوم اجتماعي از كشور كويت به ارائه مقاله خود با عنوان «نگاه غرب به زن مسلمان، تعصب و کلیشه سازی در مقابل افراطی‌گری» پرداخت.

این استاد کویتی افزود: غرب با تأسیس سازمان های غیردولتی و سازمان های عام المنفعه در جوامع اسلامی و ظاهراً حمایت از حقوق زنان به دنبال تحقق اهداف خود بوده و این در حالی است که واقعیت اهداف این سازمان‌های غربی در چندین وظیفه خلاصه می‌شود که مهمترین آنها قطع روابط خانوادگی، از بین بردن محبت و رحمت و تزلزل عاطفی بین افراد در یک جامعه و خانواده و از بین بردن عفاف و فرزندآوری است.

غدير جمال خاطرنشان کرد: ما به عنوان جوامع اسلامی باید با جنگ نرم غرب علیه زنان و حقوق مشروعی که اسلام برای آنها وضع کرده و عزت، کرامت و انسانیت آنها را تضمین می‌کند، مقابله کنیم و برای دستیابی به این هدف لازم است مراکز تحقیق و توسعه و پروژه‌های فرهنگی آگاهی بخش زنان به منظور افشای طرح‌های غربی که توسط سازمان‌ها و انجمن‌های آزادی زنان به اجرا در می آیند، ایجاد شود و باید تلاش موثری برای گسترش آگاهی در بین زنان صورت پذیرد تا در دام مدعیان آزادی نیافتند، همچنانکه نخبگان و روشنفکران باید با جدیت برای حفظ موجودیت خانواده و محافظت از آن در برابر ماشین رسانه‌ای غرب که به دنبال تخریب ازدواج است؛ تلاش کنند.

انتهای پیام/ص

 

 

 

 


١٣:٢٧ - شنبه ١٦ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧١٨٧١    /    تعداد نمایش : ٧٢٩خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.