English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
اخبار > نشست «نقش زن مسلمان در جامعه مدرن با الگوگیری از سیره فاطمه زهرا (س)» برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

با سخنرانی اساتیدی از ایران، فرانسه و تونس؛

نشست «نقش زن مسلمان در جامعه مدرن با الگوگیری از سیره فاطمه زهرا (س)» برگزار شد

به همت اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و همکاری رایزنی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس و فرانسه، نشست تخصصی «نقش زن مسلمان در جامعه مدرن با الگوگیری سیره حضرت فاطمه زهرا (س)» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،در آغاز این نشست، خانم دومینیک هنزن، پژوهشگر ادیان و فعال مدنی فرانسه در حوزه زن به ایراد سخن درباره وضعیت زن و ضرورت ایجاد جایگزین در زندگی شخصی و خانوادگی و نیز اجتماعی او در جامعه و همچنین ایجاد یک جامعه انسانی مسئول پرداخت و بیان داشت که این امر، با پیروی از سیره حضرت فاطمه (س) و پذیرفتن آن به عنوان الگوی موفق تأسیس چنین جامعه‌ای ممکن می‌شود.

هنزن همچنین به نقش‌های مهمی اشاره کرد که زن در سطح شخصی، مانند رابطه‌اش با خداوند، همسر و فرزندان تا سطح اجتماعی از طریق مفهوم تکافل (مدل جانشین بیمه برای مسلمانان) و یاری دیگران از آن برخوردار است، و در این رابطه به الگوی حضرت زهراء سلام الله علیها و نقش آن در مقابله با ظلم اشاره کرده و بیان داشت: کاری که ایشان انجام دادند، در بیان اهمیت زن مسلمان در جامعه معاصر تأثیر داشت و این مهم، برگرفته از سیره زندگی ایشان بود.

 خانم هنزن همچنین بر ضرورت فهم نقش اصلی زن در حفظ آرامش بین خود و مرد متمرکز شد و آن را هسته اصلی در بنیان جامعه و در نتیجه ایجادگر یک جامعه متکامل خواند و البته بیان داشت که این امر، بدین معنی نیست که زن باید تحت عنوان مساوات، همه نقش‌هایی که جزء تخصص مرد است را بر عهده بگیرد، بلکه تحقق معنای سکینه، مستلزم آن است که هر یک از زن و مرد، نقشی را بر عهده بگیرند که از سوی خداند عزوجل برعهده‌شان نهاده شده است و در امور دیگری دخالت نکنند. بنابراین، اختلاف میان زن و مرد از نگاه اسلامی، عین تکامل است و نقص نیست.

در ادامه این نشست، خانم صفورا ترک لادانی؛ استادیار دانشگاه اصفهان، پژوهشگر امور دینی و فعال حوزه زنان در عرصه های بین المللی، درباره چگونگی الگوگیری از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در جامعه معاصر به سخنرانی پرداخت.

خانم ترک لادانی سخن خود را با تبیین جایگاه و وضعیت زن در دوران پیش از اسلام و پس از اسلام و از طریق طرح مسئله مساوات بین مرد و زن و تبیین آن با نگاه قرآنی آغاز کرد و در ادامه، الگوهایی از زن مسلمان مانند حضرت خدیجه و حضرت فاطمه زهرا (س) را در طول تاریخ معرفی کرد که عنصری قوی در تأسیس یک جامعه موفق اسلامی به شمار می‌آمدند.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود، به بررسی آرای متفکران بزرگ از جمله امام خامنه‌ای درباره زن پرداخت که گفتند زن با وجود ظرافت خلقت خود، می‌تواند به کمالات و فضایل روحی که مرد می‌تواند بدان برسد، دست یابد.

این استاد دانشگاه افزود: گفتمانی که نگاه فرومایه به زن محجبه مسلمان دارد، نتیجه استعمار فرهنگی و ظلمی است که بسیاری از جنبش‌های فکری در نگاه معاصر پسا استعماری خود به زن دارند.

خانم دکتر لادانی راهکار موفق ایستادگی در برابر این حمله و حل این مشکل را فهم اهمیت حجاب و نقش آن در حفظ جامعه به عنوان گام اولیه می‌داند و در گام بعدی به ضرورت گردآمدن حول تثبیت اصل توجه به دیگران که ما را به تحقق صلح اجتماعی وا می‌دارد، توجه می‌دهد و در گام آخر، یاری جستن از صبر و نماز در وقت مشکلات و گرفتاری‌ها را یادآور می‌گردد و این، امری است که می‌توانیم در سیره حضرت فاطمه زهرا (س) که الگوی کامل زن مسلمان به شمار می‌رود، مشاهده کنیم.

در پایان این نشست، خانم ذهبیه فاهم؛ فعال جامعه مدنی و رئیس و بنیانگذار انجمن فرهنگی البناء تونس، درباره نقش زن و جایگاه او در جامعه اسلامی و ضرورت اقتدا به سیره حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به عنوان الگو سخن گفت.

خانم فاهم در سخنان خود به این نکته توجه داد که زن در جامعه معاصر، نقش‌های زیادی از جمله نقش فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی بر عهده دارد، اما برجسته‌ترین نقش زن مسلمان، توجه به خانه و خانواده است.

به گفته خانم فاهم زنی که به خانه و خانواده‌اش توجه می‌کند، هسته پاکی برای جامعه می‌سازد و با این امر، مسئولیت بزرگی در موفقیت این امر به واسطه حفظ آرامش در خانواده بر عهده دارد.

وی در پایان سخنان خود به نگاه پستی اشاره کرد که به صورت روشمند به زنی که توجه به خانواده را سرلوحه زندگی خود قرار داد صورت می‌گیرد، و ضمن نقد این نگاه، آن را نقصی آشکار در فهم جهاد واقعی زن دانست.

خانم کریستین زهرا گیوم استاد دانشگاه، خبرنگار و فعال اجتماعی از فرانسه نیز دبیری این نشست مجازی را بر عهده داشت.

این نشست ،به همت اداره ارتباطات فرهنگي بين‌المللي زنان اداره کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور برگزار شد.

انتهای پیام/م

 


٠٧:٢٩ - دوشنبه ١٣ بهمن ١٣٩٩    /    شماره : ٧٦٤١٢٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٨٩خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.