English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٨ آذر ١٤٠٠
اخبار > معرفی هنر و فرهنگ ایرانی در خارج از کشور


  چاپ        ارسال به دوست

با برگزاری نمایشگاه و جشنواره‌های بین‌المللی؛

معرفی هنر و فرهنگ ایرانی در خارج از کشور

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اداره‌کل میراث فرهنگی استان البرز در زمینه‌های فرهنگی و هنری در قالب برگزاری نمایشگاه و جشنواره‌های بین‌المللی جهت معرفی هنر و فرهنگ ایرانی به سایر کشورها، همکاری می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست هم‌اندیشی محمدعلی کیانی، مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با فریدون محمدی، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز در محل اداره کل میراث فرهنگی برگزار شد.

در این نشست که در راستای استفاده از پتانسیل‌های بالقوه صنعت گردشگری و صنایع دستی استان در قالب برگزاری نمایشگاه  و جشنواره‌های فرهنگی در خارج از مرزهای ایران به منظور اعتلا، رشد و توسعه ظرفیت‌های هنری موجود استان البرز و همچنین، ایجاد رابطه فرهنگی میان کشورهای هدف صورت گرفت، محمدرضا پاکروان، رییس اداره نمایشگاه‌ها و جشنواره‌‎های فرهنگی بین‌المللی اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور، عبادي، معاون صنايع دستي استان و مختاری، مدیرعامل انجمن مروج زنان کارآفرین و هنرمندان صنایع دستی حضور داشتند.

کیانی در سخنانی، یکی از نیازهای اصلی توسعه اقتصادی کشور را شناسایی و قوت بخشیدن هنر هنرمندان به عنوان دکمه‌های نگاه دارنده جامه تمدن و فرهنگ هر جامعه و ایجاد بستر مناسب در جهت اعتلای آن دانست.

وی افزود: هنرمندان به عنوان تاروپودهای هویت فرهنگی هر کشور محسوب می‌شوند و نیاز است تا جایی که امکان دارد به بهترین شکل ممکن از هنرمند و هنر وی حمایت کرد.

کیانی همچنین، به لزوم ساماندهی هنرمندان در هر استان اشاره کرد و گفت: ضروری است به منظور حفظ هنر هنرمندان در هر حوزه و عرصه‌ای، از جزیره‌ای عمل کردن برخی دستگاه‌ها و حتی هنرمندان  جلوگیری شود تا بتوان مسیر توسعه را رونق بخشید.

وی تصریح کرد: هنر، فرهنگ و زبان تمدن هر جامعه را رقم می‌زند و این موضوع بر کسی پوشیده نیست، تمدن ایران اسلامی بر بلندای نام نخبگان و هنرمندان بنا شده است و این یکی از مؤلفه‌هایی است که ایرانیان در اقصی نقاط جهان به آن مفتخر هستند.

مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور در ادامه، ضمن برشمردن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های هنری و گردشگری استان البرز اظهار کرد: استان البرز با توجه به  موقعیت اقلیمی  خاص به عنوان کمربند مواصلاتی 13 استان و وجود پنجمین جاده گردشگری جهان(جاده چالوس) از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

وی تأکید کرد: صنایع دستی بخشی از فرهنگ و هویت ما است که در استان البرز با وجود قومیت‌هایی با فرهنگ‌های متفاوت، فرصت‌های بالقوه‌ای را به وجود آورده است. لذا نباید اجازه دهیم این پتانسیل و ظرفیت مسیر اشتباهی را طی و به فراموشی سپرده شود بلکه باید ما به عنوان میراث داران آن را به نسل‌های آینده واگذار کنیم.

کیانی برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های بین‌المللی را یکی از مهمترین راه‌های شناسایی هنر هنرمندان و ایجاد بازار سرمایه و ارزآوری اقتصادی از محصولات هنری دانست و تأکید کرد: ما به عنوان متولیان امر در این حوزه با تمام قوا از هنر هنرمندان ایرانی به جهت ایجاد ارائه و فروش محصولات در هر استان در قالب برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی هنری در خارج از کشور حمایت می‌کنیم تا هنرمندان بتوانند با طیب خاطر محصولات هنری خود را در بازارهای خارجی به فروش رسانند.

وی یادآور شد: سازمان ارتباطات فرهنگ و ارتباطات اسلامی  با بهره گیری از توان خود در حوزه بالفعل کردن هنرهای ایرانیان خارج از کشور و همچنین حوزه بانوان کارآفرین که سعی در ایجاد سرمایه گذاری و اشتغال نوع فعالیت خود دارند، فرصت‌های مناسبی را با ایجاد تسهیل حضور آنان در نمایشگاه‌های خارج از کشور آن هم در قالب جشنواره‌های هفته‌های فرهنگی فراهم کرده‌ است.

کیانی با ابراز خرسندی از ظرفیت بالای هنرمندان در استان البرز گفت: استان البرز علاوه بر پتانسیل گردشگری، هنرمندان زیادی را در خود جای داده است که این بزرگترین ظرفیت ممکن نسبت به استان‌های دیگر است.

وی همکاری، همیاری و تعامل دستگاه‌ها و سازمان‌های ذیربط با حوزه صنایع دستی و دیگر حوزه‌های هنری را یادآور شد و گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آمادگی همکاری با اداره کل میراث فرهنگی استان البرز با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان را در زمینه‌های هنری به صورت نمایشگاهی، مجازی سازی امور هنری با لوگوی سازمان میراث البرز را در جهت معرفی به کشورها دارد تا بتوان از این طریق تولیدات و محصولات هنری عزیزان هنرمند دیده شود.

ابعاد هویت ملی و فرهنگی در لباس ایرانی

فریدون محمدی، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز نشست هم‌اندیشی را به عنوان دروازه اقبال استان البرز برای شناسایی و مطرح شدن هنر هنرمندان این خطه دانست و اظهار کرد: نکات ارزنده و کاربردی مطرح شد که می‌توان برنامه‌های مدون و برنامه ریزی شده‌ای را جهت توسعه رشد اقتصادی استان ریل گذاری کرد.

وی در ادامه، افزود: استان البرز استانی توانمند، دارای جاذبه‌های گردشگری منحصر بفرد با پتانسیل‌ها و ارزش‌های هنری بالفطره‌ای است که می‌توان با یک راهبرد مناسب نسبت به ظرفیت‌های موجود سرمایه‌گذاری‌های لازم را پیش بینی کرد.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز خاطرنشان کرد: ما هیچ مشکلی به لحاظ بازدهی سرمایه‌گذاری نداریم، چراکه در حوزه گردشگری و صنایع دستی، استان البرز حرف اول را می‌زند و در این راستا بازار سرمایه‌گذاری خوب و مناسبی را می‌توان بوجود آورد.

وی در بخش دیگری از سخنانش، اظهار کرد: البرز به واسطه موقعیت جغرافیایی که دارد به عنوان یک استان مهاجرپذیر معرفی شده و همین تجمیع قومیت‌ها با فرهنگ‌های متفاوت سبب شده تا صنایع دستی در استان رونق بیشتری داشته باشد اما متاسفانه به دلیل عدم توجه این هنر هویت بخش و فاخر نسبت به دیگر هنرها مغفول بماند.

محمدی گفت: صنایع دستی پیراهن هویت ملی و فرهنگی و بخشی از شناسنامه تمدنی است که نیاکان ما آن را برای ما به ارث گذاشته‌اند، لذا باید در حفظ و اشاعه آن به نسل‌های بعد، اهتمام لازم را داشته باشیم و نگذاریم به دست فراموشی سپرده شود.

محمدی در پایان انعقاد تفاهمنامه فی مابین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را  به عنوان توانمندسازی و برجسته کردن هنر هنرمندان البرزی را امری ضروری دانست و تصریح کرد: با انعقاد این تفاهمنامه گره و موانع بسیاری از پیش پای هنرمندان به لحاظ ارائه محصولات و تولیدات خود در کشورهای برداشته می‌شود و این امر می‌تواند به عنوان پایلوت استان‌ها در کشور مطرح شود.

انتهای پیام/ص

 


١٢:٣٩ - شنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٩    /    شماره : ٧٥٢٤٧٩    /    تعداد نمایش : ٢٠٩٦خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.