English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٨ مهر ١٤٠٠
اخبار > وبینار «حقوق بشر و معیارهای دوگانه در سیاست­‌های جنایتکارانه آمریکا»


  چاپ        ارسال به دوست

در الجزایر برگزار شد؛

وبینار «حقوق بشر و معیارهای دوگانه در سیاست­‌های جنایتکارانه آمریکا»

به مناسسبت بزرگداشت هفته حقوق بشر آمریکایی، نمایندگی کشورمان در الجزایر با همکاری دانشگاه تهران وبینار «حقوق بشر و معیارهای دوگانه در سیاست­‌های جنایتکارانه آمریکا» را در فضای مجازی برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این وبینار، جمعی از اساتید برجسته و اندیشمندان الجزایری و نماینده­  شهرستان زابل در مجلس شورای اسلامی سخنرانی کرده و به افشای جنایات ضد انسانی ایالت متحده آمریکا و هتک حقوق انسان­ها از سوی استکبار جهانی پرداختند. مدیریت این نشست را محمود واعظی، رییس مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران بر عهده داشت.

مولای محمد الطیب، استاد علوم سیاسی دانشگاه تلمسان

آمریکا تلاش می­کند که در کشورهای منطقه رهبرانی را روی کار بیاورد که در چارچوب استراتژی آمریکا عمل کرده و منافع آن را تأمین کند . از سوی دیگر تلاش می­کند به نام قومیت، نژاد و زبان بین مردم اختلافات قومی و سیاسی به وجود آورد . او می­خواهد نقشه سیاسی جهان را به نفع خود تغییر داده تا بر منابع حیاتی منطقه مسلط شود . در این راستا به قوانین بین المللی و معاهدات خود هیچ اعتنایی نمی­کند . مثل خروج از معاهده آب و هوا و قرارداد هسته­ای با جمهوری اسلامی ایران . آمرکا هر وقت بخواهد معامله­ای را امضا کرده و هرگاه بخواهد از آن خارج می­شود . آمریکا در گذشته نیز بر علیه حکومت ملی مصدق در ایران توطئه کرد و با کودتا آن را ساقط نمود.

بعد از انقلاب هم از صدام حسین حمایت کرد و به اشاره او کشورهای عربی منطقه به صدام کمک مالی کردند . هر کس با سیاست های آمریکا در منطقه مبارزه کند ،  با استانداردهای دوگانه با او برخورد کرده و آن را تحت فشار می­گذارد . وضعیت یمن ، لیبی ، سوریه و ... نمونه­هایی از این راهبرد جنایتکارانه هستند . هدف آمریکا تسلیم نمودن دولت­های انقلابی و سیطره بر آنها است .

محمد سرگزی نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی

وی با تبریک فرا رسیدن 5 جولای سالگرد استقلال الجزایر به ملت و دولت این کشور اظهار داشت :تاریخ استعمار دو چهره دارد - اول غارت کشورهای مستعمره و ساختن زیر ساخت­های اقتصادی خود . چهره دوم قلع و قمع و سرکوب ملت­های منطقه . مثل جنایات استعمار فرانسه و کشتار 45000 نفر از زنان ، مردان و کودکان الجزایر پس از جنگ جهانی دوم در یک روز . آنها علاوه بر اشغال خاک سعی در تبدیل عقاید و فرهنگ و هویت اسلامی عربی الجزایر داشتند.

مساجد را تبدیل به کلیسا کردند . پس از خروج استعمار از الجزایر 85 درصد مردم بی سواد بودند. در صورتی در زمان ورود استعمار به الجزایر 14 درصد مردم بی سواد بودند .

فرانسه در زمانی این جنایات را انجام می­داد که خود را بانی حقوق بشر می­دانست ولی از دیدگاه این کشور بشر واقعی فقط  اروپائیان هستند . امروز هم آمریکا با ادعای حقوق بشر تنها کشوری است که از بمب اتمی استفاده کرده و در ویتنام بر سر مردم بمب شیمیایی ریخته است . این کشور استعمارگر در زمان حاضر هم حامی اصلی رژیم صهیونیستی با آن همه انتهاکات حقوق بشر بر علیه ملت­های منطقه به ویژه فلسطینی­ها است .

آمریکا در این راستا هر کشوری را که با جنایاتش مخالف کند  بمباران تبلیغاتی می­کنند و تلاش می­کند آن را در دنیا بد نام نماید .

یوسف حوری

وی باتشکر از رایزنی فرهنگی ایران در الجزایر ودانشگاه تهران  به خاطر برگزاری این نشست و  با اشاره به اهمیت این سمینار  پیرامون  اعلامیه حقوق بشر در زمان جنگ و صلح اظهار داشت  : جوهر این اعلامیه احترام به حقوق بشر صرف نظر از ملیت ، عنصر ، مذهب ، رنگ ، زبان و ... است ولی پس از صدور این بیانیه شاهد تجاوزات بسیار آمریکا به حقوق ملت ها بوده­ایم به ویژه پس از سقوط اتحاد شوروی . آمریکا تنها به حقوق بشر اسرائیلی و آمریکایی احترام می­گذارد و با تمام توان در راه آن تلاش می­کند .

نوع دوم از شیوه ها در سیاست حقوقی آمریکا ، سیاست سکوت در برابر جنایات ضد بشری در جهان بر علیه مسلمانان است مثل مسلمانان روهینگا و ... نوع سوم سیاست آمریکا  تجاوز مستقیم این کشور به حقوق انسان ها ست و این آنجایی است که ملتی بر علیه سیاست­های صهیونیست­ها بپاخیزد . انسان ایرانی ، فلسطینی ، لیبیایی ، یمنی ، بحرینی و ... همه از سوی آمریکا  مورد تعدی و تجاوز قرار می گیرند تا وادار به تسلیم در برابر سیاست صهیونیستها  شوند .

یکی از راه­های پایمال کردن حقوق انسان­ها تشکیل جمعیت­های مسلح و جنایتکار در سراسر جهان است مثل گروه­های تروریستی در سوریه ، عراق ، افغانستان و ...آمریکا اگر تا به حال حق حیات را از انسان­ها می­گرفت . اکنون موجودیت انسان را  نیزتهدید می­کند .

یوسف حوری در پایان سخنرانی خود دو پیشنهاد زیر را مطرح ساخت:

1- موضع انفعالی و مظلومانه به ما کمک نمی­کند و من پیشنهاد می­کنم تا دولت ایران  به تاسیس اتحادیه ای جهانی متشکل از دولت های تحت ستم استکبار جهانی و صهیونیسم اقدام نماید.ایران بهترین کشوری است که می­تواند در سطح جهان از حقوق انسان  ها در سوریه ، فلسطین ، یمن ،بحرین و ....حمایت کند . دفاع  از مظلومان فقط بیانیه دادن و سخنرانی کردن نیست و ایران با حمایت مادی و معنوی از این ملت­ها از حقوق واقعی بشر حمایت کرده است  

2-ایران اسلامی سازمانی مردم نهاد متشکل از اندشمندان و فرهیختگان جهان در تهران تأسیس کند تا در سراسر دنیا : آسیا ، آفریقا و آمریکای لاتین از حقوق بشر در برابر جنایات آمریکا دفاع کند . مطمئنا ملت­های بسیاری  در جهان تحت ستم از این سازمان می­کنند و این همان راهی است که امام خمینی در حمایت از مستضعفان ترسیم نمود .تأسیس سازمانی مردمی از آزادگان جهان ، حتی از داخل آمریکا برای پی گیری  و دفاع از حقوق انسان ها  و مستضعفان  جهان طرف داران بسیاری در سطح جهان خواهد یافت و استادان ، شخصیت­های ملی  و حقوق دانان الجزایر نیز از این طرح حمایت می­کنند .

بوبکر عبد القادر

بوبکر عبد القادر با ارائه سخنانی تحت عنوان" مشروع الهیمنه الأمریکیه للسیطره علی مقدرات الشعوب" هدف استکبار جهانی از سر دادن شعار توخالی حقوق بشر را غارت سرمایه های ملت ها و اشغال و تجاوز به حقوق آن ها دانسته  واظهار داشت : در مفهوم آمریکا  جامعه  جهانی  فقط ساکنان در اروپا و آمریکا هستند آن ها با استخدام نیروی نظامی و شعارهای دروغین دموکراسی ، آزادی و حقوق بشر  به دنبال تحمیل هیمنه آمریکا و صهیونیسم بر جهان  هستند و بادخالت در سوریه ، عراق ، یمن و سایر کشورهای مسلمان  به نام حقوق بشر به غارت سرمایه های ملت های مسلمان می پردازند.هدف از مذاکرات هسته­ای آمریکا با ایران نیز رفع محاصره اقتصادی از این کشور نیست بلکه می­خواهند از این طریق جلو پیشرفت­های نظامی ایران در صنایع موشکی و پهپادی را گرفته جمهوری اسلامی ایران را تسلیم نظام جنایتکارانه خود کنند تا از حقوق مظلومان و امت اسلامی و مبارزه با استکبار و صهیونیسم دست بردارد .

اکنون هیمنه آمریکا در حال عقب نشینی است . و  نظام یک قطبی جهانی در مقابل طرح جاده ابریشم چین قرار گرفته است . کشورهای غربی با ایران مذاکره می­کنند تا بر اتحاد ایران ، روسیه و چین پیروز شوند . وی  در این میان از دستاوردهای بزرگ سپاه پاسداران در تولید موشک­های پر قدرت قاره  پیما و هواپیماهای بدون سرنشین دور پرواز یاد کرده آن را نقطه قوت بزرگ جمهوری اسلامی ایران دانست.

در پایان این نشست سید جلال میرآقایی نماینده فرهنگی کشورمان در الجزایر ضمن تبریک مجدد فرا رسیدن پنجاه و نهمین سالگرد پیروزی و اعلام استقلال کشور الجزایر از اساتید شرکت کننده در وبینار و دانشگاه تهران به خاطر همکاری در برگزاری این گردهمایی سپاسگزاری کرد .

انتهای پیام/م


٠٨:٢٧ - پنج شنبه ١٧ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧١٠٩٩    /    تعداد نمایش : ٧٢٣خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.