English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
اخبار > رد پای آمریکایی‌ها در تمامی موارد نقض حقوق بشر منطقه و جهان/ ضرورت دستیابی به حیات طیبه


  چاپ        ارسال به دوست

مقتدايی در نشست «نقض منظومه قانونی حقوق بشر از سوی آمريكا»:

رد پای آمریکایی‌ها در تمامی موارد نقض حقوق بشر منطقه و جهان/ ضرورت دستیابی به حیات طیبه

نايب رئيس كميسيون امنيت ملی و سياست خارجی كشورمان در نشست «نقض منظومه قانونی حقوق بشر از سوی آمريكا» که به همت رایزنی فرهنگی ایران در لبنان برگزار شد، با اشاره به رد پای آمریکایی‌ها در تمامی موارد نقض حقوق بشر منطقه و جهان، نقش ملت‌ها و دولت‌ها برای دستیابی به حیات انسانی طیبه در پرتو رعایت اخلاق را ضروری دانست.

 

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مركز مطالعات مشاوره و اسناد، دانشگاه تهران و رايزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ايران در لبنان، وبيناری نيمه حضوری با عنوان «نقض منظومه قانونی حقوق بشر از سوی آمريكا» با حضور كارشناسان و صاحبنظران برجسته و اساتيد دانشگاه‌های چند كشور منطقه مسائل حقوقی در محل مركز مطالعات مشاوره و اسناد لبنان برگزار کردند.

در آغاز اين نشست، واعظی در سخنان کوتاهی بر اهميت اين نشست و موضوع آن تأكيد كرد و در ادامه، عباس خامه‌يار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان اظهار کرد: هم اكنون در جهان شاهد اعمال سياست‌های دوگانه آمريكا در قبال كشورها و ملت‌ها به نام حقوق بشر هستيم. جنايت‌هايی كه از سوی اين كشور در  تمام نقاط مختلف جهان به نام حقوق بشر رخ می‌دهد، در شرايط كنونی به شدت نيازمند، آن است كه از سوی كارشناسان مسائل حقوقی و قانونی مورد بررسی و توجه قرار گيرد.

محمد طی، كارشناس مسائل حقوق عمومی و استاد دانشگاه لبنان در سخنانی، به جنايت آمريكا در به شهادت رساندن سردار سليمانی و همراهان ايشان از منظر حقوق بين‌الملل به تفصيل پرداخت و گفت: اين جنايت با برنامه ريزی قبلی صورت گرفته و ادعاهايی كه آنها در خصوص دلايل اين اقدام جنايتكارانه خود مبنی بر عامل توقف جنگ و جلوگيری از تروريسم يا دفاع از خود، مطرح کرده‌اند، بی اساس بوده و مبنای حقوقی ندارد چرا كه هيچ تهاجمی صورت نگرفته بود كه بخواهد آمريكا ادعای دفاع از خود را داشته باشد.

وی ادامه داد: در حقيقت بايد گفت اين جنايت آمريكا، ترور در خارج از محدوده مسائل حقوقی به شمار رفته و يك ديپلمات را در حين مأموريت به قتل رسانده‌اند و به عنوان جنايت ضد بشری و خيانت شمرده می‌شود، اضافه بر اين كه حاكميت عراق را نقض كرده و تهديدی بر امنيت و سلامت ناوگان هوايی نيز به حساب می‌آيد.

حسين العزی، پژوهشگر و استاد حقوق بين‌الملل و حقوق بشر از لبنان، به بررسی جنايت‌های آمريكا از نگاه قانون بين‌المللی پرداخت و گفت: بحث تحريم‌ها، تنها به عنوان ابزاری برای اجرای راهبرد امنيت ملی آمريكا و تقويت تغييرات بنيادينی است كه وزارت خزانه داری آمريكا را به مركز جمع آوری اطلاعات امنيتی تبديل كرده است.

وی افزود: تحريم‌های آمريكا در چارچوب جنايت‌های جنگ اقتصادی و جنايت‌های ضد بشری قابل طرح هستند.

سخنران بعدی، ياسر الكلزی، استاد فلسفه علوم امنيتی و استاد دانشگاه‌های سوريه بود. وی به معرفی آمريكا از نگاه منازعات متناقض با حقوق بشر در منطقه و جهان پرداخت و گفت: موضع آمريكا از نگاه نظام بين‌المللی حقوق بشر، موضعی متناقض با حقوق بشر و تمام پيمان‌های بين‌المللی موجود در زير چتر حقوق بشر بوده و دلايل و اسناد كافی مبنی بر عدم توجه و پای‌بندی اين كشور به قوانين بين‌المللی و حقوق بشر وجود دارد.

خالد الخير، استاد حقوق دانشگاه لبنان به تاريخچه رفتار نژاد پرستانه آمريكا اشاره کرد و گفت: تاريخ آمريكا پر از رفتارهای نژاد پرستانه و نقض حقوق بشر بوده و حتی در مسئله انقلاب نيز با همين دستاويز مانع از تعيين سرنوشت ملت‌ها به دست خود شده است.

وی افزود: تروريسمی كه آمريكا از طريق ترساندن و گرسنه كردن مردم بر ضد ملت‌های ديگر اعمال می‌كند، نتيجه همان رفتار نژاد پرستانه‌ای است كه با تمام افراد و ملت ها با ابزار تروريسم اقتصادی، اجتماعی و سياسی برخورد می‌كند.

عباس مقتدايی، نايب رئيس كميسيون امنيت ملی و سياست خارجی كشورمان سخنران بعدی بود. وی در سخنان خود به نقش ملت‌ها و دولت‌ها برای دستیابی به حیات انسانی طیبه در پرتو رعایت اخلاق طیبه اشاره کرد.

وی با ارائه تاريخچه‌ای از  اقدامات سازمان ملل در زمينه حقوق بشر و صدور منشور ملل متحد و اعلاميه جهانی حقوق بشر، گفت: نقشی كه آمريكا در تخريب حيثيت انسانی و آزار و اذیت کودکان در یمن، افغانستان، غزه، سوریه و عراق به واسطه جنگ‌هایی که رخ داده و بر ضد زنان و کودکان خسارات‌هایی را وارد کرده، بی سابقه بوده است.

مقتدايی افزود: بخش‌هایی از عرصه‌های اقتصاد، اجتماع، فرهنگ و حتی زمینه‌های علم و آموزش توسط آمریکایی‌ها مورد تحریم قرار گرفته و تحقیر حقوق انسان‌ها به سهولت در حال انجام است، لذا فرهيختگان در كشورهای مختلف بايد در يك همكاری همه جانبه مانع ادامه اين رفتارها شوند و قطار خارج شده از ریل بشریت را مجدد به مسیر اصلی برگردانند.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما، تأکید بر مسئولیت جهانی ملت‌ها و دولت‌ها برای دستیابی به حیات طیبه است و تلاش کنیم نسل‌های آینده نجات پیدا کند. ما در ایران با چنین رویکردی به فکر جهان، امت مسلمان و غیرمسلمان و همه کسانی هستیم که دلشان به حال حقوق بشر، آزادی، برابری و دستیابی به حد بالاتری از عدالت می‌سوزد.

در ادامه، خانم هاله الأسعد، فعال مسائل حقوقی و قوانين بين‌الملل و دبيركل اتحاديه امت مقاوم عرب، از سوريه در سخنان خود به مسئله مستند سازی جنايت‌هایی كه از نگاه حقوقی از اهميت بالاتری برخوردارند، اشاره کرد.

وی گفت: برای نمونه می‌توان به دخالت امريكا در سوريه و حمايت آنها از تجزيه اين كشور و به غارت رفتن منابع انسانی و طبيعی آن اشاره کرد و بايد گفت روابط آمريكا با تروريسمی است كه ساخته و پرداخته خود بوده و توسط خود آنها تقويت شده است.

محاكمه جنايت كاران آمريكايی

سخنران پايانی، خانم امل المأخذی، مدير اجرايی سازمان جلوگيری از بحران‌های انسانی يمن بود. وی تأکید کرد: نام آمريكا همواره با ترس، جنگ، افزايش بحران و توطئه در آميخته است. جنايت‌هايی كه در سوريه و يمن مرتكب شده است كه تمام اقتصاد اين دو كشور و انسان‌های بی گناهی را از بين برده و مشكلات زيست محيطی فراوانی ايجاد كرده، نشان می‌دهد، كشوری كه تاريخ سياسی اش تؤام با جنايت، سركوب ملت‌ها و به بردگی كشاندن آنها، جهت رسيدن به اهداف شوم توسعه طلبانه و نژاد پرستانه است، چيزی جز نابودی، گرسنگی و شعله ور كردن جنگ‌های مختلف نظامی، بيولوژيكی و اقتصادی برای ملت و كشورها به ارمغان نياورده است.

كارشناسان حاضر در نشست، خواستار محاكمه جنايت كاران آمريكايی و از جمله ترامپ و وزير دفاع او، در دادگاه‌های عراق و ايران شده و خواستار صدور اعلاميه جهانی حقوق بشر مبتنی بر آموزه‌های اديان آسمانی شدند و از كشورها خواستند تا از طريق سازمان ملل نسبت صدور رأی دادگاه بين‌المللی در خصوص تحريم‌های ظالمانه يك جانبه در چارچوب نظام قانونی و حقوق بشر، اقدام کنند.

انتهای پیام/ص

 

 


١٢:٢٠ - چهارشنبه ١٦ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧١٠٦٦    /    تعداد نمایش : ٧٦٣خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.