English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٨ مهر ١٤٠٠
اخبار > ایثارگری شهید سلیمانی تأثیرات زیادی در ميدان داشت


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در لبنان:

ایثارگری شهید سلیمانی تأثیرات زیادی در ميدان داشت

عباس خامه‌یار در نخستین همايش «دیپلماسی ایثار» بیان کرد: قدرت و دیپلماسی ایثارگری جبهه مقاومت و تأثیرگذاری ایثار سردار دلها را امروزه در میدان و سطح بین‌المللی می‌بینیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان در سخنرانی خود در نخستین همايش «دیپلماسی ایثار» که به صورت وبینار در مجتمع فرهنگی شهید رسول‌زاده برگزار شد، ضمن ارائه تعریفی از ایثار، دیپلماسی و تمدن و فرهنگ والای انسانی، به ارائه نمونه‌هایی از هر یك از این مفاهیم پرداخت و گفت: جلوه‌های زیبای ایثارگری را در تاریخ اسلام برای تبلیغ دین و ایجاد جامعه‌ای متمدن و متفاوت و گسترش ارزش‌های انسانی و اشاعه فرهنگ انسانی شاهد بودیم. از تاریخ صدر اسلام گرفته تاكنون و در قرن حاضر نمونه‌های بسیاری از ایثار و فداكاری را می‌توان نام برد كه‌ آخرین آنها جنگ تحمیلی هشت ساله رژیم استبدادی صدام حسین و پس از آن، مبارزه ملت فلسطین در مقابله با صهیونیست‌هاست.

وی سپس به مسئله دیپلماسی و سوء استفاده برخی كشورها از این امر در جهت رسیدن به اهدافشان اشاره کرد و افزود: ایثار به ‌معنای دیپلماسی قدرت نرم، امروزه در عرصه روابط بین‌المللی، نقش بزرگی ایفا می‌كند؛ امروزه دیگر قدرتمندان سنتی نمی‌توانند همچون گذشته حرف اول را بزنند، جهان امروز، جهان پسا غربی است و كشورها، برای نیل به مقاصدشان دیپلماسی مبتنی بر رویكردها و ابزارهای سیاسی، نظامی و اقتصادی را در پیش می‌گیرند و دیپلماسی گاهی در قدرت سخت و نظامی، گاهی در قدرت سیاسی و سلطه و هژمونی نمایان می‌شود.

خامه‌یار تأکید کرد: امروزه نیز بیشتر در حوزه قدرت نرم (فرهنگی، علمی، تكنولوژی، و ایثارگری) تجلی می‌یابد. با توجه به تحولات اخیر در جهان باید گفت كه غرب دیگر مركز تحولات و تصمیم گیری جهان نبوده و هیچ قدرتی به تنهایی چنین موقعیت و جایگاهی را ندارد.

رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان اظهار کرد: اراده قدرتمندان و زورگویان جهان بر تجزیه و تسلیم ساختن ملت‌های ما در سوریه و یمن و لبنان و عراق بود و تحقق پیدا نكرد. قدرت ایثار، قدرت فرهنگی و قدرت معنایی، از مؤلفه‌های قدرت امروز است.

وی ادامه داد: قدرت ایثارگری و دیپلماسی ایثارگری جبهه مقاومت و تأثیرگذاری ایثار سردار دلها را ما امروزه در میدان می‌بینیم. قدرت معنایی و دیپلماسی ایثارگری جمهوری اسلامی ایران را در خنثی ساختن جنگ‌ها و فتنه‌های طایفه‌گری و قومیتی را در میدان و روابط چندجانبه بین كشورها را می‌بینیم.

خامه‌یار افزود: اقتدار ناشی از ایثار، پشتوانه دیپلماسی ما در مذاكرات همه جانبه ما است. ما از این ظرفیت در دیپلماسی ایثار بهره‌بردیم و دیپلماسی ایثار در مراحل مختلف جنگ نقش‌آفرینی كرد. با بهره‌‌گیری از این ظرفیت والا در تعامل با دیگران (اعم از بازیگران بین‌المللی یا جریان‌های فكری و اجتماعی) در بنیان گزاری تمدن نوین اسلامی می توان گام برداشت.

وی یادآور شد: جلوه‌های زیبای ایثار را به فاخرترین شكل آن در این جنگ نابرابر اخیر و حمله صهیونیستها به قدس شریف و به غزه و سرزمین‌های اشغالی 1948 دیده‌ایم و شاهدش بوده‌ایم. این ایثار باعث شد كه همه ملتها در تمام نقاط مختلف جهان به این امت مسلمان كرنش كنند و آنان را وادار به احترام به ملت فلسطین كند. ملت فلسطین پس از خسارت های فراوانی كه به آنها در جنگ اخیر وارد آمد و بسیاری از واحدهای مسكونی، مراكز دولتی و خدمات اداری، آموزشی و مدارس، مراكز صنعتی و كشاورزی، شبكه برق رسانی و مخابرات، آسیب های كلی و جزئی دیدند، بلا فاصله جشن پیروزی را بر روی آوارهای شهرشان می‌گیرند، و با خرسندی به پایكوبی می پردازند.

خامه‌یار همچنین، بیان کرد: هم اكنون شاهد تغییر مواضع آمریكا و هم پیمانان اروپایی اش نسبت به گذشته، هستیم و تفاوت مواضع آنها نسبت به گذشته مشهود و نمایان است. لذا می توان گفت كه ایثار در این حد كه اوج قدرت نرم در حوادث اخیر به‌شمار می‌رود دیپلماسی‌اش را بر قدرت سخت جهان تحمیل كرد و چه تحمیلی! حماس كه در لیست سیاه تحریم‌ها و تروریست قرار داشت امروزه از سوی یكایك كشورهای اروپایی به عنوان طرف گفتگوی اجتناب ناپذیر مورد توجه قرار گرفته و برای خود محوری است كه همه مستقیم و یا غیر مستقیم به آن توجه دارند. این ایثار و دیپلماسی آن، رژیم تمدن و فرهنگ ستیز را در جای خود زمین‌گیر كرد و پروژه شهرك‌نشینی غاصبانه، یهودی و صهیونیستی سازی اماكن مقدس و مهاجرت منفعت‌طلبانه را تا اطلاع ثانوی متوقف كرده است، و «قدس» پایتخت سنتی و معنوی جهان اسلام كه قرار بود پایتخت استعمارگان و اشغالگران شود را به كانون استعمار ستیز و اشغالگر ستیز در آورد.

بنابر اعلام این خبر، به مناسبت فرا رسیدن سالروز آزادی خرمشهر و روز ملی مقاومت، ايثار و پيروزی، نخستین همايش «دیپلماسی ایثار» به صورت وبینار و با محوریت تحقق تمدن نوین اسلامی و با هدف هم اندیشی و تجلیل از خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد و طی آن از ۱۵ عنوان کتاب ترجمه شده نشر شاهد در حوزه ایثار و شهادت نیز رونمایی به عمل آمد.

انتهای پیام/ص


١٨:١٥ - سه شنبه ٤ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٦٩٧٢٩    /    تعداد نمایش : ٦٢٤خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.