English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٨ مهر ١٤٠٠
اخبار > قضيه فلسطین مسئله همه مسلمانان جهان است


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در لبنان:

قضيه فلسطین مسئله همه مسلمانان جهان است

عباس خامه‌يار در گفتگو با شبكه عراقی «الاشراق» گفت: قضيه فلسطین مسئله همه مسلمانان جهان است و تمام امت با تمام توان خود بايد در حمايت از قدس وارد عمل شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت روز جهانی قدس، شبكه عراقی «الاشراق» در گفتگویی زنده با عباس خامه‌يار، رايزن فرهنگی كشورمان در لبنان، به موضوعات مختلفی پيرامون اين مناسبت و اهميت احيای آن پرداخت.

خامه‌يار به نگاه تيز بين امام خمينی(ره) درباره مسئله فلسطين و قدس اشاره کرد و گفت: به رغم دفاع و حمايت‌های ايران از مسئله فلسطين و قدس اين مسئله تنها يك مسئله سياسی محض نبوده، بلكه بايد گفت كه مسئله امت اسلام است و امام خمينی(ره) از همان آغاز نهضت پانزده خرداد 42 در سخنرانی معروف خود، پانزده بار، نام شاه ايران به عنوان نماد استبداد و هيجده بار نام رژيم صهيونيستی به عنوان نماد مشكل اصلی جهان اسلام را برد و به نوعی استبداد را با نام «اسرائيل» گره زد و تمام مشكلات موجود در جهان اسلام را به اين رژيم نسبت داد.

وی افزود: پس از پيروزی انقلاب اسلامی نيز اين امر از همان روزهای آغازين با شعار «امروز ايران و فردا فلسطين» و نام گذاری آخرين جمعه ماه مبارك به عنوان روز جهانی قدس، جلوه بيشتری به خود گرفت.

رايزن فرهنگی كشورمان در لبنان تأکید کرد: امام خمينی(ره) با توجه به جايگاه دينی و اجتماعی خود، در اين مسئله، پيش از آن كه بخواهد بر فرهيختگان تكيه كند، بر مردم تكيه می‌كرد؛ چرا كه ايشان قدرت بزرگ ملت‌ها را به خوبی درك كرده بود. لذا از واژه‌هایی استفاده می‌كرد كه برای عموم مردم قابل فهم باشد.

وی ادامه داد: امام راحل مبارزه در راه آزادسازی فلسطين را از حالت حزبی و جنبشی به حالت مردمی و عمومی تبديل كرد، گرچه اين احزاب هستند كه مبارزات و حضور خيابانی مردم را تنظيم می‌كنند.

رايزن فرهنگی كشورمان در لبنان به جهانی بودن مسئله فلسطينی اشاره کرد و گفت: مسئله فلسطين و به عبارتی جهاد برای آزادی فلسطين، يك مسئله حزبی و ملی و حتی داخلی نبوده بلكه مسئله جهانی و انسانی است، لذا نقطه تحول در اين منازعه، انسانی بودن آن است و همين امر توانسته شرايط خود را بر ديگر سازمان‌های حقوق بشر تحميل كند.

وی در ادامه سخنانش، خاطر نشان كرد: مسئله فلسطين تنها مختص يك ملت يا دولت نبوده بلكه مسئله مهم جهان اسلام و امت اسلام است چراكه قدس قبله اول مسلمانان و محل معراج پيامبر اكرم(ص) است و با وجود چنين جايگاهی نزد مسلمانان، بر خلاف برخی باورهای گذشته كه آن را مسئله عربی می‌دانستند، طبيعی است كه قدس، مسئله اول امت اسلام با تمام طوايف و گرايش‌های مذهبی آن به شمار آيد.

خامه‌یار مطرح کرد: تمام امت با تمام توان خود بايد در حمايت از قدس وارد عمل شود. اگر بخواهيم قدس را در يك چارچوب خاص محدود كنيم در حقيقت آن را كوچك كرده‌ايم، بنابراين امت اسلام بايد در دفاع از اين مسئله و مقابله با اشغال گران به پا خيزد و از ملت مظلوم فلسطين دفاع كند و همين امر نشان دهنده نگاه دقيق و باريك بين امام خمينی(ره) نسبت به اين مسئله است.

رايزن فرهنگی كشورمان در لبنان درباره توصيف سردار سليمانی از سوی اسماعيل هنيه به عنوان شهيد قدس، گفت: سردار سليمانی زندگی خود را وقف رسيدن به اين هدف كرده بود، اما با رفتن اين شهيد بزرگوار مسئله فلسطين همچنان باقی خواهی ماند، اگر چه ايشان الگويی برای حركت در اين مسير بود، اما دستاوردهايی كه جنبش‌های فلسطينی در دو سال اخير در نبود اين سردار، به دست آوردند، دستاوردهای بزرگی بوده و خون شهدايی مثل حاج قاسم است كه مسير آزادی قدس را هموار كرده است.

خامه‌يار سپس به مسئله عادی سازی برخی كشورهای عربی اشاره کرد و افزود: سازش و عادی سازی با اين رژيم جعلی، مسئله تازه‌ای نيست و از روز نكبت تاكنون بارها از سوی برخی كشورهای عربی تكرار شده است. رسانه‌هايی كه به شدت در حال تبليغ و ترويج برای عادی سازی روابط هستند، بايد گفت كه تنها برخی نظام‌های عربی كه جايگاه مردمی ندارند به اين سمت حركت كرده‌اند و به رغم وجود بحران اقتصادی و كرونايی، ملت مظلوم فلسطين را رها كردند و بايد گفت، در نهايت عادی سازی، هيچ نتايجی را در پی نخواهد داشت و به شكست خواهد انجاميد.

وی در پايان سخنانش، گفت: روز قدس، روز اميد، روز مستضعفين و بسيج ملت‌ها جهت مقابله با اشغالگران است و به ويژه در سال‌های اخير، ما شاهد مقابله ملت‌ها با اين رژيم هستيم و به رغم شرايط سخت اقتصادی، سياسی، امنيتی و كرونايی شاهد احيای گسترده مراسم روز قدس از سوی ملت‌ها هستيم، همان گونه كه در مسجد الاقصی شاهد انتفاضه اخير بوده‌ايم.

انتهای پیام/ص


٠٨:٤٣ - پنج شنبه ١٦ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٧٦٨٨٧٥    /    تعداد نمایش : ٣٥٩خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.