English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٦ مهر ١٤٠٠
اخبار > گفت‌وگوی تلویزیونی رايزن فرهنگی ایران در لبنان با شبكه «المنار»


  چاپ        ارسال به دوست

گفت‌وگوی تلویزیونی رايزن فرهنگی ایران در لبنان با شبكه «المنار»

عباس خامه‌يار در گفت‌وگو با شبكه «المنار» به بیان سخنان اخير مقام معظم رهبری به مناسبت روز معلم و شوق بی‌نظیر مولای متقیان حضرت علی(ع) به شهادت پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطت اسلامی، عباس خامه‌يار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان در باره سخنان اخير رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت روز معلم و نكات مهمی كه به آن اشاره فرموده‌اند، گفت: امام خامنه‌ای در سخنان خود از حاج قاسم سليمانی به عنوان نماد ملی ياد كردند؛ بايد بگويم كه مراسم تشييع ميليونی آن شهید، اين امر را اثبات کرد. او اسطوره‌ای در تاريخ معاصر كشورمان به شمار می‌رود و مهمتر از آن، مسير و مكتبی است حاج قاسم در آن حركت می‌كرد.

وی اظهار کرد: مقام معظم رهبری خواستار حفظ اين نماد و حركت در مسير مكتب حاج قاسم و به ويژه در عرصه سياست خارجی و حمايت از مقاومت و دفاع از مستضعفان، ملت‌ها و جنبش‌های آزاديبخش شد كه همه در اين مكتب خلاصه شده است.

رايزن فرهنگی كشورمان در لبنان سپس به مسئله استقلال سياسی، فرهنگی، امنيتی و ... كشورمان پرداخت و گفت: امام خمينی(ره) از همان آغاز نهضت پانزدهم خرداد 1342 موضوع استقلال كشور و عدم دخالت بيگانگان به ويژه رژيم صهيونيستی و امريكا را مطرح كردند. اين استقلال از آغاز پيروزی انقلاب تاكنون ادامه دارد. لذا كشورمان اجازه نخواهد داد كه احدی سياست خارجی ما را تحت تأثير خود قرار دهد. سخنان اخير رهبر انقلاب نيز در راستای تأكيد مجدد بر همين امر ايراد شده است.

وی در ادامه، افزود: هيچ كشوری نمی‌تواند بر روابط ما تأثير بگذارد. در حال حاضر آمريكا وارد جنگ با روس ها شده است، همان گونه كه در دوران اتحاد جماهير شوروی وجود داشت. روابط ما با روسيه و چين در سايه همين جنگ سرد بوده و هيچ كشوری نمی‌تواند بر اين روابط تأثير گذار باشد و اين ما هستيم كه تعيين می‌كنيم با چه كسی روابط برقرار كنيم.

خامه‌يار به موضوع مذاكرات اخير وين اشاره کرد و گفت: ما در حال مذاكره هستيم، اما اين مذاكرات بر روی روابط ما با ديگر كشورها تأثيری نخواهد گذاشت و آنها بايد بدانند كه كسی نمی‌تواند بر تصميم‌گيری‌های ايران تأثير بگذارد. مذاكرات وين يك اتاق عمليات داغ ميان كشورمان با سه كشور اروپايی و چين و روسيه است.

وی به مسئله تعامل سازنده جمهوری اسلامی ايران با كشورهای همسايه پرداخت و گفت: ما آماده هرگونه همكاری سازنده و مفيد در چارچوب حُسن همجواری با همسايگان هستيم و از هرگونه تغيير مثبت از سوی آنها استقبال می‌كنيم. رهبر معظم انقلاب اسلامی نيز حاج قاسم را بزرگترين ديپلمات در ميدان دفاع از صلح و ثبات منطقه معرفی كردند.

خامه‌يار در خصوص مسئله انتخابات در كشورمان گفت: به نظر نمی‌آيد چه از داخل و چه از خارج، غباری بر چهره انتخابات كشورمان نشسته باشد. نتايج به دست آمده در انتخابات چهار دهه گذشته نشان داد كه هيچ تقلبی صورت نگرفته است و ما به طور ميانگين هر سال يك انتخابات برگزار كرده‌ايم.

وی گفت: تحريم‌ها از آغاز انقلاب تاكنون بوده و ادامه دارد و تا زمانی كه جمهوری اسلامی ايران در موضع ثابت خود باقی بماند، اين تحريم‌ها نيز به عنوان عامل‌ فشاری بر كشورمان ادامه خواهد داشت. عامل اصلی موفقيت ما در چهار دهه گذشته، تكيه بر توليد داخلی و بومی سازی نيازهای كشور بوده و اگر چنين نبود تاكنون شكست می‌خورديم. تمام موفقيت‌های بدست در سايه تحريم‌ها در نتيجه تكيه بر توان داخلی بوده است و همين امر باعث خواهد شد تا بتوانيم اين تحريم‌ها را پشت سر بگذاريم.

انتهای پیام/ص


٠٧:٥٧ - چهارشنبه ١٥ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٧٦٨٨٥٥    /    تعداد نمایش : ٣٧٣خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.