English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠
اخبار > روز جهانی قدس از نگاه اندیشمندان یونانی


  چاپ        ارسال به دوست

روز جهانی قدس از نگاه اندیشمندان یونانی

در آستانه روز جهانی قدس، اندیشمندان و متفکران یونان ضمن اعلام حمایت از مردم مظلوم فلسطین و قدس شریف، جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیین بزرگداشت روز جهانی قدس در یونان به میزبانی جامعه شیعیان این کشور بر روی پلت فرم اسکایپ برگزار و همزمان از طریق شبکه اینستاگرام سفارت و رایزنی فرهنگی کشورمان در آتن، به طور مستقیم پخش شد.

عشير حيدر، نماينده جامعه مسلمانان شيعه در يونان، احمد نادرى، سفير ايران در يونان، مهدی نيكخواه قمى، رايزن فرهنگى ايران در يونان، اوانگلوس پيسياس، استاد دانشگاه و تحليل گر سياسى، عبدل لطيف درويش، نماينده جامعه فلسطين در يونان، شیخ احمد امام، رييس جامعه مسلمانان منطقه پوماك، خريسوستوموس لوكاس، خبرنگار راديو "كوكينو" و تحليل گر موضوعات سياست خارجى، اسقف اندونيوس مالوف، اسقف كليساي آگيون آكيندينون در آتن، محمد البطاء، نماینده انجمن جوانان فلسطینیان و فعال فلسطینی، نکتاریوس بوقدانیس، هماهنگ کننده بخش روابط بین‌الملل و سیاست خارجی حزب سیریزا، ديموستنيس داوتاس، استاد فلسفه، شاعر، نويسنده و نامزد پارلمان اروپا از حزب دموكراسى نو و خانم‌ها ناديا والاوانى قائم مقام اسبق وزارت دارايى و لاميرينى ثوما خبرنگار و تحليل گر مسائل غرب آسیا سخنرانی کردند.

عشیر حیدر، نماینده شیعیان یونان در سخنانی، گفت: روز قدس هر سال توسط انجمن شیعیان در آخرین جمعه این ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود. امسال متاسفانه شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا این اجازه را به ما نداد که مانند سنوات گذشته نشستی حضوری برگزار کنیم.

احمد نادری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در یونان نیز در این وبینار، بیان کرد: امروز آخرین جمعه ماه مبارک رمضان مصادف با روز جهانی قدس است که امام خمینی(ره) با هوشمندی خود در اعلام روز قدس بذر امید را قلب مردم مظلوم فلسطین زنده کرد و میلیون ها نفر از مردم آزاده جهان را علیه رژیم غاصب صهیونیستی بسیج کردند.

وی ادامه داد: همچنین بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب مسئله فلسطین و آزاد سازی قدس همیشه در راس امور مسلمین قرار دارد و نباید اجازه داده شود که این موضوع مهم جهان اسلام در لابلای اقدامات و تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط با برخی کشورهای اسلامی به فراموشی سپرده شود. 

نادری افزود: رژیم صهیونیستی نقش بسیار مؤثری در برهم زدن نظم و امنیت منطقه و نقض حاکمیت دولت‌های منطقه به ویژه دولت‌های سوریه و لبنان و همچنین، تهدید آشکار کشورهای منطقه دارد.

سفیر ایران در یونان تأکید کرد: فلسطین متعلق به همه فلسطینیان اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی است و باید با اراده آن‌ها اداره شود. در همین راستا جمهوری اسلامی ایران طرحی را برای برگزاری یک همه پرسی از همه ادیان و اقوام فلسطینی مطرح کرده که امیدواریم در آینده نزدیک مقدمات اجرای آن فراهم شود و مردم فلسطین بتوانند به سرزمین خود باز گردند.

مهدی نیکخواه قمی، رایزن فرهنگی کشورمان در یونان ضمن بیان چرایی نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس گفت: مسئله قدس مسئله‌ای است که وجدان عدالت طلبان و آزادگان عالم را به درد می‌آورد. غصب یک کشور در عصر مدرن و بیرون راندن مردمان یک سرزمین آن هم با فجیع ترین جنایات مسئله‌ای است که هیچ رادمردی فارق از ملیت، دین و مذهب نمی‌تواند آن را هضم و درک کند.

وی در ادامه با تأکید بر راهبرد مقاومت گفت: ایستادگی و ظلم ستیزی علاوه بر اینکه ریشه در اندیشه دینی و الهی دارد، در عصر حاضر با نگاه راهبردی رهبران جمهوری اسلامی ایران موجب پدیدار شدن جبهه‌ای از مقاومت در برابر  منافع نامشروع زیاده خواهان در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی شده است.

نیکخواه قمی اظهار کرد: جبهه مقاومت با ایستادگی در مقابل ستمگران، نور امیدی را در دل ستمدیدگان روشن کرده و به این حرکت جان تازه‌ای بخشیده است. محور مقاومت با ایستادگی و ایمان به مسیر خود آن چنان منافع نامشروع قدرت‌های بزرگ را به چالش کشیده و بنیان‌های سست آن را متزلزل کرده که در یک اقدام جنایتکارانه و بر خلاف همه موازین و قواعد بین‌المللی دست به ترور چهره فراموش نشدنی و اسطوره مقاومت در عصر حاضر یعنی شهید سلیمانی زدند.

وی یادآور شد: تنها راه حل مسئله فلسطین اتحاد و همبستگی مسلمانان و آزادگان عالم از یک سو و ایستادگی و مقاومت در برابر غاصبان از سوی دیگر است تا بر اساس حق تعیین سرنوشت، سرنوشت این سرزمین به رای و نظر مردمان واقعی این کشور واگذار شود.

در ادامه این نشست مجازی، نکتاریا بوقذانی، هماهنگ کننده بخش روابط بین‌الملل و سیاست خارجی حزب سیریزا اظهار کرد: موضوع فلسطین بسیار حائز اهمیت است و ای کاش چنین موضوع دردناکی وجود نداشت که ما به خاطرش بخواهیم امروز اینجا جمع شویم. اگر بخواهم موضوع فلسطین را با یک لغت بیان کنم خواهم گفت: بی عدالتی. ما به عنوان شخصیت‌هایی آکادمیک مطالب زیادی را در این حوزه می‎‌توانیم بیان کنیم. اما بی عدالتی لغتی است که از دل من و نه از تحلیل ها و مراکز دانشگاهی بر آمده است. ملت فلسطین و رهبران آن در طول نیمه دوم قرن بیستم عقب نشینی‌های زیادی را در برابر خواسته‌های به حق خود انجام دادند. با وجود این عقب نشینی ها اما متاسفانه حقوق ملت فلسطین در داشتن حقوقی برابر با دیگر ساکنان این منطقه بخصوص در بیست سال اخیر، روز به روز بد تر شده است.

سخنران بعدی اوانگلوس پيسياس، استاد دانشگاه و تحليل گر سياسى مطرح کرد: موضوع قدس با اینکه موضوعی محبوب در بین اقشار جامعه مسلمانان است، برای ما و همه ادیان ابراهیمی نیز اهمیت دارد. در برهه‌ای از زمان به این سطح از همزیستی رسیده بودیم که اورشلیم، منطقه‌ای است که سه دین ابراهیمی در آن با یکدیگر تلاقی دارند و برای هر سه دین این مکان حائز اهمیت است.

وی در ادامه، افزود: قطعا اگر اسرائیل با این سنگدلی، با این روش مستکبرانه و متکبرانه به مسیر خود ادامه دهد، و به مناطق مقدس مانند قدس هتک حرمت کند، به زودی تنبیه خواهد شد. تاریخ تمامی ماهیت‌ها را عوض خواهد کرد.

خانم والاوانى، قائم مقام اسبق وزارت دارايى یونان ضمن حمایت از مردم مظلوم فلسطین گفت: ما می‌دانیم که مبارزه آنها چقدر دشوار است، اما در اعماق قلب خود ایمان داریم که در آینده‌ای نه چندان دور، آنها می‌توانند در یک فلسطین آزاد و واقعاً مستقل زندگی کنند.

در ادامه، عبدال لطیف درویش، نماينده جامعه فلسطين در يونان ضمن تشکر از هماهنگ کنندگان این نشست گفت: فلسطینیان امروز در خانه خودشان باید اقامت بگیرند، در خانه خودشان شهروندان درجه دوم محسوب می‌شوند و فرصت‌های شغلی برابر ندارند ولی متاسفانه هیچگاه آن چنان که باید در رسانه‌های غربی به این موضوعات حتی اشاره‌ای نمی‌شود.

شیخ احمد امام، رییس جامعه مسلمانان پوماک همچنین در این وبینار، گفت: ما همواره پشت ملت مظلوم فلسطین هستیم و باید درهای قدس شریف بر روی همه مسلمانان باز باشد و برای تحقق این مهم تلاش کنیم.

وی ادامه داد: می‌خواهم یاد شهید سلیمانی را زنده نگه دارم و یادآور شوم که او خون خود را برای آزادی قدس داد و او شهید و قهرمانی جهانی است.

محمد البطا، نماینده انجمن جوانان فلسطینیان و فعال فلسطینی اظهار کرد: از اینکه دوستانی مانند شما برای فلسطین و فلسطینیان وجود دارند بسیار خرسندم. اتفاقات امروز در غزه و کرانه باختری و حتی بیت المقدس تکرار اتفاقات  قبل از تصرف این کشور توسط صهیونیست ها در سال 1948 است. امروز هم شاهد هجوم های بدون توقف ارتش اسرائیل به خانه‌های مسلمانان هستیم تا یهودیان را در این خانه‌ها ساکن کنند.

خريسوستوموس لوكاس، خبرنگار راديو كوكينو و تحليل گر موضوعات سياست خارجى سخنان خود در خصوص موضوع قدس را بیان کرد و گفت: بدون شک در آینده نزدیک شاهد تغییرات اساسی در این منطقه هستیم و امیدوارم به سود ملت فلسطین باشد و حقوق این ملت به رسمیت شناخته شوند.

خانم لابرینی ثوما، خبرنگار و تحلیل گر مسائل خاورمیانه مطرح کرد: هر انسان آزاده ای با شنیدن صدای ملت مظلوم فلسطین در کنار این ملت خواهد ایستاد. به مرور زمان، جامعه هواداران فلسطین پررنگ تر و بزرگ تر خواهد شد و قطعا قدرت متعلق به مردم است.

وی در پایان سخنانش، گفت: لازم است از سردار ایرانی که برای همه ما قهرمان بود و میراثی که از خود به جای گذاشت هم یاد کنیم. ایشان برای همه ما قابل ستایش و ارزشمند است. نه تنها مسلمانان بلکه بسیاری از مسیحیان عالم نیز او را دوست می‌داشتند.

در پایان این نشست مجازی، پیام ارسالی ديموستنيس داوتاس، استاد فلسفه، شاعر، نويسنده و نامزد پارلمان اروپا از حزب دموكراسى نو توسط خانم ثوما قرائت شد. در بخشی از این پیام آمده است: بايد همه ما یاد بگيريم كه در صلح و صفا زندگى كنيم. هدف زندگى، آفرينش انساني مفيد و خوب است. خداوند انسان را خلق كرد تا در كنار يكديگر با برابرى و مساوات و احترام متقابل زندگى كنند. اميدوارم كه عدالت براى مردم زجر ديده فلسطين اجرا شود تا بتوانند آزادانه و خلاقانه در كشورشان زندگى كنند.

انتهای پیام/ص


١٠:١١ - شنبه ١٨ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٧٦٨٩٢٧    /    تعداد نمایش : ٩٨٤خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.