English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠
اخبار > هدف دائمی ایران در تمامی تلاش‌هایمان، ساخت منطقه‌ای باثبات‌تر، آرام‌تر و شکوفاتر است


  چاپ        ارسال به دوست

محمد جواد ظریف در یونان؛

هدف دائمی ایران در تمامی تلاش‌هایمان، ساخت منطقه‌ای باثبات‌تر، آرام‌تر و شکوفاتر است

وزیر امورخارجه کشورمان در مراسم گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در یونان که به صورت آنلاین پخش می‌شد، گفت: هدف دائمی ایران در تمامی تلاش‌هایمان، ساخت منطقه‌ای باثبات‌تر، آرام‌تر و شکوفاتر بوده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران در یونان، رایزنی فرهنگی کشورمان در آتن، بنیاد فرهنگی و هنری رودکی و حوزه هنری انقلاب اسلامی در آتن برگزار شد.

این مراسم به صورت مجازی بر روی سایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن به آدرس https://www.iranculture.gr/ir-national-day برگزار و همزمان در صفحات اجتماعی سفارت و رایزنی فرهنگی منتشر شد.

 سرود ملی ایران و یونان، پیام ویدئویی وزیر محترم امورخارجه و سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در آتن، کلیپ جذابیت های گردشگری ایران، اجرای موسیقی گروه های هنری رنگ اصفهان، آوای طبری و آیلان و بازدید از نمایشگاه مجازی نگاره های یادمان پیروزی از جمله محوری های این مراسم بود.

در ابتدای این برنامه، پیام ویدئویی محمدجواد ظریف وزیر محترم امور خارجه به زبان انگلیسی و بازیر نویس یونانی پخش شد.

وزیر امور خارجه طی سخنان خود اظهار داشت: چهل و دو سال پیش مردم ما در یک انقلاب عظیم مردمی پیروز شدند. انقلاب اسلامی ما در حالی به موفقیت رسید که بر خلاف دیگر خیزش‌های مشابه در تاریخ جهان نه بر قدرت‌های خارجی متکی بود و نه هیچ‌ یک از گروه‌های مسلح آن را رهبری می‌کردند. پویش یکصد ساله ایرانی‌ها برای تعیین سرنوشت خود و رسیدن به حاکمیتی پاسخگو با وجود تمام موانع - از جمله توطئه‌های خارجی - و تنها با اتکا به قدرت مردم، به ثمر رسید. ما راه درازی را از آن زمان پیموده‌ایم و در حرکت به سمت دستیابی به ایده‌آل‌هایمان از پای نخواهیم نشست. بهره‌گیری از استعداد و توانمندی‌های مردم خود یکی از دستاوردهای کلیدی ما بوده است. این امر به ما این امکان را داده است تا از گسترده‌ترین زیربنای صنعتی داخلی و قدرت علمی و فناوری بومی برخوردار باشیم. ما در حالی به این دستاورد و دستاوردهایی به مراتب بیش از این دست یافته‌ایم که با طولانی‌ترین و گسترده‌ترین کارزار تروریسم اقتصادی در تاریخ بشری مواجه بوده‌ایم. حتی همه‌گیری کووید-19 هم دولت پیشین ایالات متحده را به آن وا نداشت که از هجمه قانون‌شکنانه‌اش علیه مردم عادی ایران دست بردارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دونالد ترامپ بر این افسانه قمار کرد که ایران ملتی است که می‌توان آن را بین فروپاشی و تسلیم مجبور به انتخاب کرد. همه دیدیم که آن شرط‌بندی به چه نتیجه‌ای منتهی شد. اما واقعیت این است که ترامپ نه اولین و نه دومین، بلکه هفتمین رئیس‌جمهور پیاپی ایالات متحده بود که چنین شرطی بست - و شکست خورد. با حضور دولتی جدید در واشنگتن، این فرصت وجود دارد که رویکرد تازه‌ای آزموده شود. اما پنجره فرصت کنونی به سرعت در حال بسته شدن است. به زودی دولت من مجبور خواهد بود تا در پاسخ به عدم پایبندی تأسف‌بار آمریکا و اروپا به تعهداتشان ذیل برجام، اقدام جبرانی تازه‌ای اتخاذ کند. این اقدام جبرانی - هماهنگونه توسط پارلمان ما مقرر شده و در انطباق با حقوق ما - شامل گسترش برنامه هسته‌ای ما و کاهش همکاری‌مان با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. این امر تنها در صورتی قابل اجتناب است که ایالات متحده تصمیم بگیرد که از شکست حداکثری ترامپ درس بگیرد، نه اینکه به آن گرایش داشته باشد.

وزیر امورخارجه در بخش پایانی سخنان خود گفت: ایران بارها و بارها آمادگی‌اش برای تعامل و همکاری در جهت اهداف مشترکمان با همسایگانمان را ثابت کرده است. هدف دائمی ما در تمامی تلاش‌هایمان ساخت منطقه‌ای باثبات‌تر، آرام‌تر و شکوفاتر بوده است و در این خصوص ابتکارهایی را ارائه کرده‌ایم. امیدوارم همسایگان ما نیز آموخته باشند که نمی‌توانند منتظر آن بمانند که بیگانگان امنیت‌شان را تأمین کنند. ما باید بر یکدیگر تکیه کنیم، چراکه تقدیر جغرافیایی آن است که ما همواره همسایه یکدیگر باقی خواهیم ماند. ما ایرانی‌ها همان کاری را می‌کنیم که می‌گوییم. و از همه مهمتر، همواره به قول خود وفاداریم. در سالگرد انقلاب‌مان، بار دیگر بر این دعوت تأکید می‌ورزم که از پنجره فرصت کنونی برای پذیرش گفت‌وگو و پایان دادن به خصومت بی‌حاصل علیه مردم ایران بهره گرفته شود.

در ادامه احمد نادری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در آتن طی سخنانی به زبان انگلیسی و با زیر نویس یونانی اظهار داشت: چهل و دوسال پیش در چنین روزهائی، قیام مردم ایران به نتیجه رسید و با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)،  رژیم دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی سرنگون شد. بدنبال پیروزی انقلاب اسلامی ، تحولات و تغییرات بنیادی در کشور ایران اتفاق افتاد و مردم ایران در جریان یک رفراندوم عمومی با بیش از 98 درصد آراء به جمهوری اسلامی ایران رای آری دادند. در طی چهار دهه گذشته جمهوری اسلامی ایران مردم و دولت ایران پیشرفتهای زیادی در زمینه های مختلف سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی داشته اند. همچنین در طی چهل سال گذشته دشمنان ما فشارهای سنگین و موانع زیادی از جمله جنگ تحمیلی صدام ، تحریمها، ترویسم اقتصادی و غیره بر مردم ایران تحمیل کردند تا آنها را مایوس نمایند. ولی علیرغم همه این فشارها ، انقلاب اسلامی ایران راه خود را برای رسیدن به اهداف و آرمانهای خود همچنان ادامه داد.

 

 وی همچنین افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره به صلح و ثبات و امنیت در منطقه و جهان متعهد بوده و برای این منظور هزینه های زیادی هم داده است. ترور وحشیانه و غیر انسانی سردار سلیمان بعنوان قهرمان مبارزه با داعش ، یکی از هزینه های سنگینی است که جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه پرداخت کرده است.

در پایان بعنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در آتن بار دیگر سابقه روابط بسیار خوب و طولانی و اشتراکات تاریخی بین ایران و یونان را یادآوری نموده و بر ضرورت تداوم و گسترش این روابط دوستانه بین دو کشورتاکید نمایم.  در طی چند دهه و حتی چند قرن گذشته، ایران و یونان روابط بسیار خوبی با یکدیگر داشته و تقریبا هیچگونه تنش و اختلافی بین دو کشور وجود نداشته است. ایران و یونان می توانند علیرغم همه موانع و مشکلات ایجاد شده از سوی برخی قدرتهای زورگو همچنان به روابط مثبت و خوب خود ادامه بدهند.

در خلال این برنامه گروه های مختلف هنری به شرح ذیل به اجرای برنامه پرداختند. این برنامه ها به سفارش رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و توسط بنیاد فرهنگی و هنری رودکی برای اجرا در مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران در یونان آماده شده بود:

 • گروه آوای طبري به سرپرستی سيد جلال محمدي و با هنرنمایی زمان شکارچیان، مصطفی مهدوی، محمدرضا محمدی، آرین لطفی پور، رضا یوسفیان، علی رجب پور، کیان شمس، پارسا محمدی، علی قلیان، محمد نصیری، اشرف حسینی، کوثر کریمی، هاله اسماعیلی، فاطمه باکی، محمد حسینی، فاطمه یونسی، محمدحسن آبراهه و پیروزه قلی پور
 • گروه آذربایجانی آیلان به سرپرستی و کارگردانی توحید حاجی بابایی و هنرنمایی رادمان سیادتی، مانی میرزایی، آیین نصرالله، امیرعلی قنبرآبادی، امسیرحسین قنبرآبادی، امیرعلی کاظمی، بردیا بهروش، محمدعلی مجتهدی، مهرپویا ایزدی نیا و آرمان حسامی
 • گروه رنگ اصفهان با آهنگسازی فرامرز پایور و سرپرستی آزاده امیری با همراهی نوازنده گانی چون مریم‌ملا، نگار اعزازی، لیلا ظهیرالدینی، مهزاد خردمند و پگاه زهدی

در انتهای این مراسم نمایشگاه مجازی "یادمان پیروزی" حاوی مجموعه نگاره های نقاشان برجسته ایرانی که به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آتن و با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی ایران و اداره کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور راه اندازی شده بود در معرض دید مخاطبان قرار گرفت.

 این نمایشگاه حاوی 40 اثر نقاشی از هنرمندان ایرانی  از جمله علی شیخی، مرتضی اسدی، کاظم چلیپا، حبیب الله صادقی، مصطفی گودرزی، ناصر پلنگی، مصطفی ندرلو، صدیقه سلمان، ایرج اسکندری، محمد علی ترقی جاه و خسروجردی با موضوع انقلاب اسلامی ایران، امام خمینی (ره)، قدس و ... است. 

انتهای پیام/م

 


١٥:١٥ - پنج شنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٩    /    شماره : ٧٦٤٧١٢    /    تعداد نمایش : ١٦٠٩خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.