English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١٤ مرداد ١٤٠٠
اخبار > گردهمایی اندیشمندان ایرانی و روس در وبینار «اندیشه‌های امام(ره) و جهان معاصر»


  چاپ        ارسال به دوست

گردهمایی اندیشمندان ایرانی و روس در وبینار «اندیشه‌های امام(ره) و جهان معاصر»

اندیشمندان ایرانی و روس در وبینار «اندیشه‌های امام(ره) و جهان معاصر» گردهم آمدند و از نقش و جایگاه امام خمینی(ره) در جهان معاصر، جلوه‌های فلسفی، عرفان، شعر و حکمت در وجود ایشان سخن گفتند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)، وبینار «اندیشه‌های امام خمینی(ره) و جهان معاصر» با شرکت دانشمندان و فعالان سیاسی و اجتماعی روس در مسکو برگزار شد.

در این وبینار بین‌المللی، شخصیت‌های ایرانی و روس شرکت کننده، در خصوص نقش و جایگاه امام خمینی(ره) در جهان معاصر، ابعاد شخصیتی امام راحل و جلوه‌های فلسفی، عرفان، شعر و حکمت در وجود ایشان سخن گفتند.

کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی در روسیه گفت:  امام خمینی(ره)  هم به لحاظ نظری تاثیر گذار بودند و هم در عمل پایه گذار یک حکومت دینی مبتی بر ارزش‌های الهی و اراده مردمی شدند.

وی با بیان اینکه در تاریخ معاصر صرف تحول خواهی نمی تواند یک نکته مثبت باشد، گفت: امام خمینی(ره) در تحول خواهان رشد انسان ها و تشکیل یک حکومت مبتنی بر احترام گذاشتن به نظر و اراده همه انسان ها بودند و بر همین  اساس اراده امام بر این تعلق گرفت که از همه انسان‌ها به نوعی در این تحول استفاده شود.

سفیر کشورمان در روسیه گفت: امام خمینی(ره) مبنای مشروع یک تحول و انقلاب را اراده انسان‌ها و تشکیل حکومت را بر اساس اراده انسان‌ها و مردم ایران می دانست.

جلالی افزود: نکته دوم در بروز انقلاب و حکومت اسلامی این بود که امام خمینی(ره) خودش را بنده خدا می دانست و خواهان داشتن امتیازات مانند فروانروایان و پادشاهان برای خودش نبود و در مسیر ارزش های انسانی و الهی حرکت می کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه امام خمینی (ره) دو عنصر را مهمترین عناصر پشتیبانی کننده خودشان می دانستند، تصریح کرد: اولین و مهمترین عنصر بزرگی و عظمت خداوند در ذهن و زندگی امام خمینی بود و دومین  هم اراده مردم بود و بر اساس همین دو عنصر بود که امام نظم آن روز حهانی را نپذیرفت و شرق و غرب را مورد انتقاد و چالش قرار داد.

وی گفت : اگر جمهوری اسلامی ایران بعد از ۴۲ سال در برابر انواع ظلم ها، تحریم ها و سختی ها ماندگار مانده و مانند یک درخت تنومند شده است به واسطه توجه به دو عنصر الهی و اراده مردمی بوده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران به نامه تاریخی امام خمینی(ره) خطاب به میخائیل گورباچوف ، آخرین دبیرکل حزب کمونیست روسیه اشاره و تاکید کرد: این پیام تاریخ‌ساز بیانگر اوج آینده‌نگری و تسلط بی‌نظیر امام به تحولات منطقه‌ای و جهانی حکایت داشت و پیش‌بینی‌های ایشان بطور تمام و کمال محقق شد.

آندره اسمیرنوف از اندیشمندان روس و فیلسوف برجسته و رییس انستیتو فلسفه روسیه نیز در فلسفه شکل گیری انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) یک دوران و تحول جدید در جهان معاصر شکل داد و ماندگار کرد.

وی ادامه داد: ایده‌های ایشان ریشه‌های عمیقی در فرهنگ و سنت‌ها داشت و بر همان اساس ایده‌های خودش را بیان می کرد و رمز ماندگاری انقلاب هم توجه به ریشه‌های فرهنگی بوده است.

 سمیرنوف در سخنان خود گفت: من حوادث این سال‌ها را درک کردم؛ ایران در چهل و دو سال گذشته توانسته روی پای خود بایستد. برای درک اینکه چه عاملی باعث این استواری انقلاب شده است باید نگاهی  به انقلاب‌های جهان معاصر بیافکنیم.

وی افزود: انقلاب اسلامی ایران یکی از سمبل‌های انقلاب در جهان معاصر است. بحران‌های تاریخی بر جهان جدید حاکم است و نزدیک به دو قرن است که مدل تک تمدنی اروپایی، به عنوان سمبل پیشرفت و  توسعه در جهان معرفی می‌شود.

تأکید بر تداوم گفت‌وگوهای بین الادیانی

دیمیتری سافانف، دبیر بخش گفت‌وگوهای بین الادیانی کلیسای ارتودوکس روسیه دیگر سخنران این مراسم بود. وی گفت: من نامه امام خمینی(ره) به گورباچف را به یاد می‌آورم. او در این نامه نوشته بود که: ایدئولوژی مارکسیسم لنینیسم در حال سپرده شدن به موزه تاریخ است و بهتر است که روسیه به دین برگردد.

وی بیان کرد: در دهه ۹۰ تولد دوباره دین در کشور ما رخ داد. می‌توان گفت که این برگشت به دین تحقق پیش بینی اندیشه‌های امام خمینی(ره) بود. ما در این سال‌ها گفتگوهای دینی با جمهوری اسلامی ایران داشته‌ایم و در مورد ارزش‌های مشترکی با هم سخن گفته‌ایم اکنون نیز بر آن هستیم که این گفت‌وگوها را ادامه دهیم.

سافانف یادآور شد: ما می‌کوشیم که در گفتگو‌های دینی، مروج این ارزش‌ها باشیم و می‌دانیم که غرب برای تخریب این ارزش‌ها می‌کوشد، به همین دلیل اندیشه‌های امام خمینی(ره) کمک کننده ما در این مسیر است.

علی اکبر علی اکبرف، رییس انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه اظهار کرد: در دوران معاصر همیشه این تلقی وجود داشته که راه صحیح توسعه همان راه غرب است. انقلاب اکتبر راه تازه‌ای بود که از جانب شوروی مطرح شد. بعداً با پیروزی انقلاب اسلامی ایران راه سومی پیدا شد.مردم در جستجوی راه تازه‌ای بودند و می کوشیدند که سلطنت موروثی را به رسمیت نشناسند و امام هم بر همین مبنا انقلاب اسلامی ایران را رهبری کردند و راه جدیدی گشودند به این ترتیب ایران مدل توسعه خود را انتخاب کرد که مبتی بر اندیشه دینی و در عین حال به رسمیت شناختن تنوع فرهنگی است.

وی اضافه کرد: چند فرهنگی و گفتگوی بین ادیان و مذاهب راهی است که در انقلاب اسلامی ایران مسیر آن هموار شد. روسیه هم همین گونه است کشوری چند فرهنگی و گسترده است و این مدل نگاه به مسائل اجتماعی، می تواند برای همه ما قابل استفاده باشد.

علی اکبرف در بخشی از سخنان خود، گفت: ما در مطالعات شرق شناسی خود به اسلام توجه بیشتری کردیم. برای ما در حوزه مطالعات اسلام شناسی مسیر تازه‌ای گشوده شد.

سرگی بابورین، معاون اول بنیادهای صلح و سیاستمدار روسی به ایراد سخن پرداخت. وی در سخنان خود گفت: امام خمینی(ره) سیاستمداری فقط برای ایران نبود او نظریه پردازی برای کل جهان بود وی توانست اخلاق و معنویت را دوباره به حکومت‌ها برگرداند.

گنادی اودیف، استاد دانشگاه با تاکید بر نقش امام خمینی(ره) در میان رهبران جهان اسلام گفت: امام در میان تمامی شخصیت‌های مذهبی جهان در قرن بیستم، جایگاه نخست را دارد اساس حماسه‌ای که آفرید مبتنی بر دین اسلام بود. ایشان در تمامی سخنرانی‌های خود به برگشت به ریشه‌های دینی جامعه ایران تاکید می‌کردند.

صابر اکبری جدی، رییس مرکز اسلامی مسکو گفت: دنیای پیش و بعد از امام خمینی(ره) دو دنیای متفاوت است و نمی توانیم قرن بیستم را بدون نام امام خمینی(ره) تصور کنیم. امام راحل نقش بزرگی در تاریخ تمدن بشری ایفا کرده است. به تعبیری همان گونه که ما دنیا را به دنیای قبل و بعد از مسیحیت و به پیش و پس از اسلام دوره بندی می‌کنیم که هر یک اختصاصات خاص خود را دارند، تاریخ معاصر را نیز می‌توان پیش و پس از انقلاب اسلامی و امام(ره) تقسیم بندی کرد اگر این چارچوب را بپذیریم می‌توان گفت امام خمینی(ره) فصل جدیدی را در تاریخ معاصر مطرح کرده است.

وی افزود: امام خمینی(ره) نشان داد که با تلفیق اراده مردم و اندیشه‌های الهی می‌توان نظام سیاسی جدیدی را پایه گذاری کرد که در عین حال که بر ارزش‌های الهی تکیه دارد، مستظهر به پشتیبانی مردم و مردم سالاری دینی است.

قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در سخنرانی خود، گفت: قرن بیستم را قرن انقلاب‌های بزرگ نامیده اند. در این قرن جهان در معرض دگرگونی های بسیار قرار گرفت. بزرگترین انقلابی که در نیمه اول قرن بیستم چهره جهان را دگرگون کرد و انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ در اتحاد جماهیر شوروی بود اما انقلابی  بزرگ که قرن بیستم با آن پایان یافت و تصویر دیگری از انقلابیگری و تحول خواهی را به جهان عرضه کرد انقلاب اسلامی ایران در سال1979 بود.

وی ادامه داد: ما در دوران جدید با اتفاق بزرگ انقلاب اسلامی ایران مواجه شدیم ابعاد این انقلاب بدون اندازه بزرگ و فراگیر بود که در دهه پنجم پس از انقلاب اسلامی نیز جهان اسلام و فراتر از آن  هنوز از این اندیشه الهام می گیرند. امام خمینی معمار این اندیشه بود به همین دلیل پرداختن به اندیشه امام خمینی و تاثیر او بر جهان معاصر کاری بسیار لازم و جدی است و می تواند دستاوردهای بسیار خوب در شناخت تحولات اجتماعی دوره جدید در پی داشته باشد.

خانم لودمیلا اودیوا، شاعر و نویسنده و عضو کانون نویسندگان روسیه در پایان این وبینار در سخنانی از شخصیت و اندیشه امام خمینی(ره) تمجید کرد و شعری در بزرگداشت امام خمینی(ره) سرود.

انتهای پیام/ص


١١:٠٥ - 1400/03/16    /    شماره : ٧٦٩٩٧٦    /    تعداد نمایش : ٧٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.