English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١٤ مرداد ١٤٠٠
اخبار > امام خمینی(ره) اقیانوسی از بینش جدید در اسلام بود


  چاپ        ارسال به دوست

در فیلیپین مطرح شد؛

امام خمینی(ره) اقیانوسی از بینش جدید در اسلام بود

زینب هاویر، دبیر انجمن دوستی زنان فرهیخته ایران و فیلیپین در وبینار «بررسی اخلاق در اندیشه و سیره امام خمینی(ره)» گفت: امام خمینی(ره) یک رهبر بزرگ مذهبی بود که به گفته برخی بزرگان، اقیانوسی از بینش جدید و صحیح در اسلام بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت سی‌ودومین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و به منظور آشنایی جامعه فیلیپین با اخلاق از دیدگاه و سیره حضرت امام(ره)، رایزنی فرهنگی ایران در مانیل با همکاری مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اقدام به برگزاری وبینار «بررسی اخلاق در اندیشه و سیره امام خمینی(ره)» در بستر زوم و فیسبوک کرد که با استقبال گسترده مخاطبین مواجه شد.

مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در مانیل در سخنان خود، به برخی ویژگی‌های اخلاقی حضرت امام خمینی(ره) در توجه به مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: از دیدگاه امام خمینی(ره) دولت‌ها برای خدمت به مردم بر سرکار می‌آیند و این مردم هستند که بر دولت‌ها منت دارند و مسئولین باید خود را خادم واقعی مردم بدانند.

صبوری افزود: استقرار اصول اخلاقی در جامعه از اهداف اصلی بعثت پیامبر گرامی اسلام(ص) مطرح شده است و از جمله این اصول اخلاقی رعایت شان و منزلت مردم و رعایت حقوق انسانی و قانونی آنها است بنابراین حضرت امام(ره) با اینکه رهبر بزرگ انقلاب مردم ایران بودند، همیشه خود را خدمتگذار مردم معرفی می کردند.

علیرضا توتونچیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مانیل اظهار کرد: رعایت اخلاق از نظر عقلی و مذهبی مورد تأکید همه انسان‌ها است و هیچ کسی اهمیت اخلاق را در زندگی انسان انکار نمی‌کند. حتی افراد شرور و بیرحم نیز سعی می‌کنند رفتار شرورانه خود را توجیه کرده و آن را اخلاقی جلوه دهند.

وی تأکید کرد: در دنیای سیاست نیز اخلاق از جایگاه مهمی برخوردار است، اگرچه سیاستمداران معمولاً از اخلاق به عنوان ابزاری برای افزایش نفوذ خود استفاده می‌کنند. بنابراین یكی از اهداف اصلی تأسیس نهادهای اجتماعی و سیاسی ترغیب دولت‌ها و ملت‌ها به وضع و رعایت اصول اخلاقی در تعاملات فردی و اجتماعی است، با این حال، بسیاری از سیاستمداران صریحاً اظهار می‌دارند که هدف وسیله را توجیه می‌کند در واقع به هر وسیله‌ای حتی با سوء استفاده از اخلاق تلاش دارند به اهداف خود که نوعا افزایش قدرت و منافع شخصی است، برسند.

توتونچیان در ادامه سخنان خود، گفت: با نگاهی به دو دین بزرگ الهی، یعنی اسلام و مسیحیت در می‌یابیم که اخلاق ارزش و جایگاه اصلی را در این دو دین بزرگ دارا است. پیامبر اسلام(ص) در مورد هدف بعثت خود فرمودند که او برای تکمیل فضایل اخلاقی در جامعه بشری مبعوث شده است.

سفیر ایران در مانیل افزود: امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران انقلاب خود را بر پایه ارزش‌های دینی بنا نهاد که تجلی آن را می‌توان در فرهنگ و اخلاق جستجو کرد. امام(ره) فرمودند: انبیای خدا برای تربیت مردم مبعوث شده‌اند؛ برای تربیت انسان‌هایی که از زشتی‌ها‎‌، پلیدی‌ها‌، فسادها و رذایل دور باشند و دیگر مردمان را نیز با فضایل اخلاقی و انسانی آشنا کنند.

توتونچیان مطرح کرد: امام خمینی(ره) رعایت اخلاق را برای افراد جامعه ضروری می‌دانستند و معتقد بودند که این اهمیت حتی برای حاکمان و دولتمردان بیشتر است. ایشان وی بر این عقیده بودند که اگر حاکمان اصول اخلاقی را رعایت کنند، اخلاق در بین مردم ترویج می‌یابد. درک ماهیت اخلاق مسئله‌ای اساسی در پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.

وی همچنین، یادآور شد: حضرت امام(ره) عموم مردم را ستون‌های انقلاب و کشور می‌دانستند و مسئولان را به رعایت حقوق مردم به ویژه افراد محروم جامعه به شدت سفارش می‌کردند. یکی از اقدامات ارزشمند ایشان برای تحقق اصل اخلاقی عدالت، ایجاد کمیته امداد برای کمک به محرومان بود.

سفیر کشورمان در پایان سخنانش، گفت: جمهوری اسلامی ایران با این نگاه اخلاقی و ارزشی حضرت امام خمینی(ره) است که از بعد انقلاب روابط خود را بر اساس اصول انسانی با ملت‌های مختلف از جمله مردم فیلیپین برقرار ساخت و این روابط که بر پایه احترام متقابل است، روز به روز در حوزه‌های مختلف در حال پیشرفت و توسعه است.

تعالی فرهنگ و اخلاق در جمهوری اسلامی ایران

آرسه نیو لیزاسو، رییس کمیسیون ملی فرهنگ و هنر (وزیر فرهنگ و هنر) و رییس مرکز فرهنگی فیلیپین نیز در سخنانی، اظهار کرد: امروز همراه با جامعه ایرانیان، یاد امام خمینی(ره) که رهبر بزرگ تغییر جامعه بر اساس فرهنگ و اخلاق بودند را گرامی می‌داریم.

وی بیان کرد: امام خمینی(ره) به این نتیجه و باور رسیده بودند که فرهنگ نقش بالایی را در استحکام و درک اعضاء جامعه از یکدیگر دارد و لذا بنیان جمهوری اسلامی ایران را بر اساس فرهنگ، آموزش و وحدت به عنوان ستون‌های انقلاب قرار دادند.

وزیر فرهنگ و هنر فیلیپین مطرح کرد: آنچه برای ما مسلم است همکاری برادران و خواهران ایرانی ما برای تبادلات فرهنگی در زمینه‌های مختلف با فیلیپین است و لذا کمیسیون ملی فرهنگ و هنر فیلیپین به مثابه وزارت فرهنگ این کشور تعهد خود را برای استحکام روابط مردم دو کشور اعلام می‌کند و همانگونه که طی سال‌های متمادی همکاری‌هایی را با هم داشته ایم، منویات و انتظارات مورد نظر میان دو ملت را درک می‌کنیم و بر توسعه روابط تاکید داریم.

حجت‌الاسلام محمد مهدی تسخیری، رییس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به زوایای مختلف اخلاق در اندیشه و سیره امام خمینی(ره) پرداخت.

وی اظهار کرد: مسئله اخلاق با توجه به جایگاه علمی آن در معارف دینی، همواره مورد توجه علمای دین بوده ‌است. همچنین هر مکتبی داعیه دار مباحث اخلاقی هست و در این باره سخنی به میان می‌آورد چرا که اخلاق ریشه در فطرت انسان دارد.

حجت‌الاسلام تسخیری همچنین، بیان کرد: برای اخلاق تعاریف گوناگون آمده است. گاهی مجموعه قوانین کردار و ارزش‌هایی که در یک جامعه به عنوان هنجار شناخته می‌شود و گاهی تئوری اهداف غایی کردار انسان و گاهی اهداف و نتیجه‌گیری عملی آن در انسان و بعضا دکترین خوشبختی انسان‌ها و روش‌های رسیدن به این هدف و یا اینکه مجموعه خاصی از قوانین رفتاری....

وی گفت: هدف علم اخلاق این است كه انسان را به كمال و سعادت حقیقی خود كه همانا هدفِ اصلی خلقت جهان و انسان است، برساند. خداوند بزرگترین معلم اخلاق و مربی نفوس انسانی و منبع تمام فضائل است و قُرب و نزدیکی به خدا جز از طریق تخلق به اخلاق الهی امکان پذیر نیست. با رواج فضایل اخلاقی در جامعه و حاكمیت اخلاق اسلامی؛ بی تردید آن جامعه از آرامش و سلامت بالایی برخوردار خواهد بود.

حجت‌الاسلام تسخیری افزود: در متون دینی اسلامی اخلاق به عنوان قله هدف از بعثت انبیای الهی شناخته شده است، پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله که فرمود: «إنّما بعثت لاُتمّم مکارمَ الأخلاق»؛ من مبعوث شدم تا اخلاق رابه اتمام برسانم. این کلمۀ «بُعِثْتُ» نشان می دهد که هدف بعثت این است. که «لاُتمّم» است، یعنی هدف پیغمبران هم همین  مسائل اخلاقی بوده است.

وی در ادامه، عنوان کرد: درس اخلاق و جایگاه بلند امام راحل در حوزه‌های علمیه قم و نجف و تأثیر شگرف و جان‌سوز مباحث اخلاقی ایشان، حکایتی دیگر از روح معنوی و بلندای اخلاقی امام(ره) دارد.

حجت‌الاسلام تسخیری خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) قرآن را کتاب انسان‌سازی می‌داند و انبیاء را برای ساختن انسان، آموزه‌های آنان را نیز درمان درد بزرگ «فراق و انسانیت» می‌داند و تلاش می‌کند به مخاطبان خود این‌گونه القاء کند که تمام دردها و گرفتاری‌ها از چیست؟ و درمان آنها در کجاست! که ناخودآگاه شخص خواننده به درمان‌ها می‌رسد و نیازی به نسخه‌پیچی ندارد.

وی یادآور شد: حاکمیتی که امام راحل بدان دعوت می‎کند، مبتنی بر اخلاق است. امروز، جامعه بشری نیاز شدید به این اصول اخلاقی دارد تا بتوانند دست بدست هم داده و الگوی خوب زیست انسان دوستانه را معرفی کنند، الگویی که در آن اخلاص، ایثار، محبت، برادری، همکاری، از خود گذشتگی و خودفراموشی و یاد دیگری بودن، رسیدن به داد فقرا، مریضها، بی نوایان و ... می تواند کره زمین را از این بیماری‌ و از بیداد سلطه طلبی نجات دهد.

بونک بای بادو، استاد دانشکده الهیات دانشگاه کاتولیکی سانتا توماس مانیل ( یو - اس - تی) در سخنرانی خود، گفت: با توجه به اینکه در پانصدمین سالگرد ورود مسیحیت به فیلیپین هستیم، این مبحث در فیلیپین وجود فاصله زیاد میان ایمان و زندگی است و این همان چیزی است که امام خمینی(ره) برای حل آن تلاش کرد؛ اینکه ایمان اسلامی در زندگی ایرانیان حلول کند.

وی ادامه داد: آنچه امام خمینی(ره) در زمینه معنویت و اخلاق گفت بر اساس شناخت کامل وی از اسلام و مردم است زیرا هیچ موجودی نمی‌تواند خطرناک تر از انسان باشد اگر معنویت نداشته باشد و هیچ موجودی نمی‌تواند مانند انسانی توام با معنویت مفید باشد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: آنچه که انسان را به انسانیت خود می‌رساند آنگونه است که خداوند می‌خواهد انسان زندگی کند و این همان است که باید در گفتگوهای میان ادیان به آن بپردازیم، لذا برای من به عنوان یک دانشگاهی یک نمونه کامل انسانی که در زیستن باید از او الگو بگیریم، امام خمینی(ره) است.

سخنران بعدی، نجیب رسول، رییس برنامه رادیویی صوت الاسلام شهر سیبو (دومین شهر بزرگ فیلیپین) بود. وی اظهار کرد: روح الله الموسوی الخمینی اقدامات مهمی را در راستای اخلاق و معنویت برای مردم ایران و در سراسر جهان انجام داد و نشان داد که معنویت و اخلاق باید در اولویت قرار گیرد و این است که تغییر مردم عامل تغییر اجتماع خواهد بود.

در بخشی دیگر از این وبینار، مقاله ناصر ابینال، رییس انجمن امامیه فیلیپین در خصوص شخصیت بی نظیر امام(ره) ارائه شد. در این مقاله آمده است: امام خمینی(ره) موفق شد فرهنگ سیاسی اسلام که از سوی پیامبر گرامی اسلام(ص) ارائه شده بود را به منصه ظهور برساند که راهنما و امیدبخش برای مسلمانان و غیر مسلمانان است.

خانم زینب هاویر، دبیر انجمن دوستی زنان فرهیخته ایران و فیلیپین و از چهره‌های فعال اجتماعی سخنران بعدی وبینار بود. وی گفت: امام خمینی(ره) یک رهبر بزرگ مذهبی بود که به گفته برخی بزرگان، اقیانوسی از بینش جدید و صحیح در اسلام بود.

وی افزود: امام خمینی(ره) به یک یک افراد و همه جهان ثابت کرد که پیام الهی که با تلاش پیامبران خداوند به بشر رسید، هنوز هم در این عصر مدرنیته که عصرعلم و فناوری است، بسیار مهم و قابل اجرا است. امام(ره) به عنوان احیا کننده سیره انبیاء فرصت بزرگ دستیابی به موفقیت در این دنیا و در زمانی که مردم جهان نا امید بودند را به عنوان یك انسان واقعی به اوج خود رسانید و حیات انسانی را فراتر از قلمرو مادی قرار داد.

انتهای پیام/ص

 

 


١٠:٤٨ - 1400/03/15    /    شماره : ٧٦٩٩٣٩    /    تعداد نمایش : ٤٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.